ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 POLITIEK DUEL Scotland Yard op zoek naar internat, bende DINSDAG 15 APRIL 1947 No. 15566 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen' werkdag Admin.: Schuithaven B 84. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobels raat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. in de JJ.)S..4* De groote vraag, die rijst na de jongste rede van ex-minister Wal lace in de Vereamgde Staten, is, of zijn gepropageerde politiek, in derdaad in staat zal zijn de wereld vrede voor langeren duur te verze keren. M.a.w. is hij een illusionist, een man wiens standpunt niet is afgestemd op de werkelijke toe stand in de wereld, of ontbreekt het hem niet aan constructieve ge dachten, die theoretisch de grond slag kunnen leggen voor een nieuw politiek wereldbestel? Zooals be kend, richt Wallace zich met de volledige kracht, die de reactie in de U.S.A. kan ontwikkelen tegen de door president Truman gevolgde poitiek, waarvan de voorgestelde dollarleeningen aan Griekenland en Turkije een karaktistiek vormt. „Geen onproductieve dollarleenin gen", aldus Wallace, geen omsinge- lingspolitiek van de Sowjet-Unie, maar een enorme dollarleening voor het economisch herstel van de we reld. Alleen op deze wijze Wordt de wereld overtuigd van de goede Amerikaansehe bedoelingen. Alleen zoo wordt het communistisch Rus land een vreedzame vlieg afgevan gen. Het verstrekken van „politie ke leeningen", d.w.z. leeningen, die uitsluitend gebruikt worden voor militaire doeleinden, nJ. het vor men van een tegendruk op al die plaatsen waar het Russische ex pansionisme aan 'het licht treedt, zal slechts den groei van het com munistisch stelsel, dat bij uitstek welig groeit, op van armoede door drenkten bodem, bevorderen. Poli tieke leentngen hebben een ave recht resultaat. Zij zullen niet alleen Amerika, maar de geheele wereld tegen de Sowjet-Unie in het har nas jagen en het eindresultaat zal zijn, wat iedereen vreest, en nie mand durft gelooven. ppervlakkig gezien, heeft deze redeneering een sympathiek ele ment in zich. Grootscheepsche dol larleeningen, economische wederop bloei, de zwaarden tot sikkelen sme den, dat zijn allen plannen, waar een noodlijdend Europa graag over hoort spreken. En toch lijkt het vrijwel zeker dat Wallace en een groot deel van zijn volgelingen in de lucht zweeft. Kortweg te zeggen dat Rusland oorlogszuchtig is, is dwaasheid. Maar toch streeft de Sowjet-Unie op de haar eigen wijze naar de superioriteit in Europa en feitelijk naar de hegemonie op het politieke wereldfrcnt. Rusland heeft in de jaren na het einde van den oorlog niet het over tuigend bewijs geleverd, de wil te bezitten, broederlijk met de voor malige geallieerden samen te wer ken en den vrede in den uitge- breidsten zin des woords, te dienen. Amerika heeft dit, met terzijdestel ling van gemaakte fouten, wel ge tracht. De U.S.A. heeft twee jaar lang, Europa geldelijk gesteund, en op diverse conferenties den vrede daadwerkelijk voorgestaan. Alleen aan zeer vele Russische veto's is het te wijten, dat een groot doel van het nuttig effect verloren ging. Zou het nu in redelijkheid te Verbrande manuscripten De kostbare manuscripten van een philosophische school uit de 12e eeuw, die zich in de bibliotheek van Chartres (Fr.) bevonden, waren tij dens den oorlog in het stadhuis al daar opgeborgen om er microfilms van te maken. Helaas stortte enkele dagen voor de bevrijding een bran dend vliegtuig op het gebouw neer ■en de handschriften werden een prooi der vlammen. De. resten zijn thans overgebracht maar de Biblio- theque Nationale, waar langs che- misehen weg de verbrande bladen perkament van elkaar worden los gemaakt. Door oen ander scheikun dig procédé maakt men de lettors mot haar prachtige gouden kleuren -en de teekeningen er omheen weer zichtbaar. Experts schatten den duur van dezen arbeid op een 20 jaar. Wan neer de manuscripten van de bibli otheek van Chartres gereconstru eerd zullen zijn, zal men ze op een microfilm opnemen, die ook de kleu ren laat uitkomen, "gelijk reeds ge schied is met het getijdenboek van de hertogin van Bretagne. Een origineel voorstel is gedaan aan den gemeenteraad van Luebeek ter waarborging van de integriteit van functionarissen. Alle ambtenaren, die te maken heb ben met de voedselvoorziening, alle poiitie-agenten voor de bestrijding van den ''zwarten handel en alle leidende functionarissen van d'istri- butieburaaux, voordat zij hun werk zaamheden aanvangen, wil men wegen. Ieder van hen, die tijdens zijn dienst in gewicht is toegeno men, moet ontslagen worden, tenzij hij in een doktersattest kan aanL toonen, dat zijn gewichtstoename te wijten is aan organische stoornis sen". Professor Romme Gouverneur-Generaal Naar „De Maasbode" uit politieke kringen verneemt, moet thans als vaststaand worden aangenomen, dat prof. Romme zeer binnenkort be noemd zal worden tot Gouverneur Generaal ter vervanging van den Luitenant-GouverneuriGeneraal dr. van Mook, wiens verzoek n.l. van zijn post ontheven te worden op het punt staat van ingewilligd te worden. Wel vraagt men zich in de ge noemde politieke kringen af, wat er na de benoeming van prof. Rom me zal geschieden met de zoo zeer gemu tileerde Commissie-Generaal, waarvan nog slechts twee leden over zijn. verantwoorden zijn dat Amerika, thans op grond van deze „proef neming", met het volle gewicht van haar financieele draagkracht, Euro pa, d.w.z. ook de door Rusland „beschermde" gebieden, gaat steu nen, daarbij verzuimend militate pa raat te zijn? De vraag stellen is haar beantwoorden. Intusschen is de in vloed, die Wallace heeft verkregen, niet gering en het is dus wel van groot belang, dit politiek duel, dat het décor vormt, waarvoor zich het wereldgebeuren afspeelt, met aan dacht te blijven volgen. Bovenstaand bericht heeft, voor al om'den nadrukkelijken vorm van deze publicatie naar Aneta thans meldt, in Indië verrassing gewekt. Kringen van de Commissie-Generaal beschikken terzake niet over offlci- eele of officieuze informatie. Men is onzeker over de waarde van het bericht, hoewel men anderzijds blijkbaar niet geneigd is tot recht Sii'eeksche tegenspraak. Van bevoeg de zijde wordt verklaard, dat eerst wanneer nadere informaties zullen zijn verkregen, een verband met dit bericht kan worden geschapen. Zeep voor kinderen A.s. Donderdag zal voor kinderen; valn 0 toj 1 jaar een dubbel rantsoen (500 gram) zachte zeep ter beschikking worden gesteld. Economische samenwerking tusschen Nederl. en Indonesië In een gemeenschappelijk com muniqué hebben de Nederlandsche regeering en de Republiek bekend gemaakt, dat een voor beide par tijen aanvaardbare oplossing is ver zekerd, om te komen tot een defini tieve regeling van de belangrijkste economische problemen. Een basis voor overeenstemming is gevonden voor de volgende punten. Controle van de productie; Verdeeling van deviezen verkre gen uit den export; teruggave van de ondernemingen aan hun rechtmatige eigenaren; de terugkeer van dt» eigenaren naar deze ondernemingen; en de vestiging van een gemeen schappelijke voedselpool. Ir. Soekarno, de republikeinsche regent van Modjokerto heeft ts Batavia meegedeeld, dat de samen werking tusschen de Nederlandsche en Republikeinsche militairen en burgerlijke autoriteiten in het dis trict rondom Modjokerto zeer be vredigend is. De zaken worden SPREUK VAN DEN DAG Het groote woord is meestal het kleine woord IK. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 15 April: Bewolkt met vooral in het Noorden des lands hier en daar lichte regen of motregen, plaatselijk nevel of mist, overigens vrij zacht weer. Wind tusschen West en Zuid. 15. Zen op 5.46, onder 19.36. Maan op 4.17, onder 12.30. Nieuwe Maan 21 April 5.19. Hoogwater te Zierikzee 15. over de maand April 10.31 v.m. 23,14 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. rechtuit en zonder omwegen ge steld en besproken. Het regentschap zal worden ge- demilitairiseerd en het handhaven van de orde zal worden opgedragen aan een Republikeinsche politie macht onder gemengde controle. De Republikeinen hebben de leiding van de irrigatiewerken. Het A.N.P. is van officieele zij de gemachtigd, de ook in het bui tenland opgedoken geruchten over de devaluatie van den gulden, Krachtig tegen te spreken. De Sowjet-Unie heeft zich bereid verklaard haar 38 millioen kronen tellende schuld aan Denemarken te delgen door het leveren van bepaal de goederen. Zware regenval heeft in een gebied in het Noorden van Bra zilië groote overstroomingen ver oorzaakt. Duizenden gezinnen zijn dakloos. Op 28 April begint de UNO met het onderzoek in de Pales- stijnsehe kwestie. Men denkt dat de besprekingen, 2 a 3 weken zul len duren. De bank van Engeland heeft duizenden ponden geblokkeerd, die op naam staan van den 36-jarigen Berlijnschen zwarten handelaar Max Intrator, die op het oogenblik in een gevangenis te Parijs zit. Ook de rekeningen van den Roemeenschen „voddenkoning" Joseph Joanovi- ci zijn geblokkeerd. Het bevriezen van de rekeningen is een nieuwe phase in dezen inge- wikkelden internationalen deviezen- handel, die eigenlijk pas is ontdekt, toen een schrandere bankbediende had opgemerkt, dat de naam Max Intrator veelvuldig op cheques voor kwam, als de persoon, aan wien de chèque moest worden uitbetaald. Men maakte een lijst van de namen van de trekkers, en dezen moesten toen uitleg geven. Scotland Yard werkt op het oog enblik samen met de Fransche vei ligheidspolitie bij het doordringen in de geheimen van deze internatio nale deviezensmokkelaarsbende. T ntrator, die z.es talen spTeekt, zou etn geregeld bezoeker zijn ge weest van de mondaine hotels te Londen, Parijs en de Rivièra, waar de groote bedragen, die hij ver teerde, het personeel tot verbazing brachten. Intrator heeft zijn huis te Tel Aviv, waar zijn vtouw woont. Verder heeft hij een flat te Jeru zalem en ee'n kantoor en een flat te Cairo. Hij zou voornamelijk handel heb ben gedreven in Egyptische effecten en deviezen, die hij in de Vereenig- de Staten verkocht tegen dollars en te Londen tegen ponden. Deze zette hij vervolgens in Zwitserscne francs om. De Zwitsersehe francs verkocht hij op de zwarte markt tegen Fransche francs, waarmee hij dan weer verdere effectemtransac- ties financierde.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1