ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Moskousche Conferentie zit in het moeras WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 !r :r "ï.o'v'-..vf MAANDAG 14 APRIL 1947 No. 15565 tOle Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTiËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS EEN LEEN ING ZOU UITKOMST KUNNEN BRENGEN Op het oogenblik ziet het er naar uit, dat de conferentie te Moskou straks zonder eenig resultaat ver daagd wordt. We zullen dan het schouwspel beleven, dat de dee ling van Duitschland in een Ooste lijke en Westelijke helft min of meer blijvend wordt. Engeland en Ame rika zullen zich inspannen om de door hein beheerde zones, welke nu al een economische eenheid vor men, in te passen in het economi sche en politieke raam van West- Europa. Rusland eischt van den verslagen vijand, die op beestachtige wijze huishield in het rijk van Stalin, 10 milliard dollar uit de loopende pro ductie van de Duitsche landbouw en industrie. De Amerikanen en Britten zijn het daarmede niet eens. §ji. willen gedurende 5 jaar de Duitsche economie wat op krachten laten komen, om daarna over flin ke herstelbetalingen te gaan praten. Het middel om die 5 jaar te overbruggen zou zijn een Amari- kaansche Ieening aan Rusland, maar Uncle Sam leent maar niet luk raak zijn dollars. Hij heeft zeer principieele denkbeelden over het begrip democratie" en de Russische opvatting daarover huldigt hij geens zins. Hij schonk juist leeningen aan Griekenland, Turkije en Zuid Korea om verdere infiltratie van de Rus sische „democratische" denkbeelden tegen te gaan. Inkonsekwent zou het dan ook zijn wanneer hij nu aan Moskou de benoodigde dollars ging leenen, ten zij de bewoners van het Kremlin er in zouden kunnen toestemmen, dat de democratie in Polen, Zuid- Slavië, Roemenië en Hongarije zou worden vervormd naar de methodes van vrije partijvorming en mee- ningsuiting. Wellicht dat er dan met de Amerikanen te praten viel, maar het zal tot de vrome wenschen blijven behooren. De staking in de Amerikaansche kolenmijnen He Amerikaansche regeering had tot dusver geen enkele maat regel genomen in verband met het feit, dat de mijnwerkersleider John Lewis de rouwstaking in de kolen mijnen verlengd had wegens de onveiligheid in deze mijnen. De eer ste tegenzet van de regeering is echter geschied. De fqderale rechter Goldsbcrough in Washington heeft namelijk de terugbetaling van 2.8GO.OOO dollar aan de mijnwerkers- bond voor veertien dagen opge schort. Deze som vertegenwoordigt vier vijfde van het bedrag waartoe de bond door het Hooggerechtshof ver oordeeld was, omdat bij een staking had geproclameerd, die volgens het Hof onwettig was. Het bedrag der boete werd op 700.000 dollar terug gebracht toen Lewis de staking! herriep. Als reden voor de maat regel van rechter Goldsborough is opgegeven gebrek aan goede trouw Het aantal mijnwerkers dat weer aan den arbeid gaat, neemt intus- schen langzaam toe. Indien de hui dige toestand nog lang aanhoudt,' dan zullen de steenkoolreserves eind Juni op hun laagst zijn, dus op het tijdstip ongeveer dat de regee ring de steenkolenmijnen weer aan de eigenaars zal teruggeven en Le wis aan het onderhandelen 'gaat met de mijndirecties over een nieuw contract. Deze zotte wereld Generaal Arthur heeft aan de Ja- pansche industrie opdracht gege ven 160 millioen yards katoen (1 yard is 91 c.m.) te leveren voor export. De ruwe katoen komt uit Amerika en zoo gebruikt dit land zijn overwonnen tegenstander cim zijn katoen goedkoop te verwerken en aan de markt te brengen. De stoffen zullen voor 40 pet. wor* den uitgevoerd naar Nederlandsch- Indië, d.w.z. worden verkocht aan de Indonesische Republiek, die uiter aard met Indische producten beta len moet. De rest van de productie gaat hoofdzakelijk naar Achter-Indië en sommige deelen van China, ech ter niet naar Britsch-Indië. Deze laatste markt schijnt nog voor de Engelsche textiel-industrie gereser veerd te blijven. Door tekort aan arbeiders en aan kolen kunnen de Engelsche spinnerijen niet voldoen de garens leveren en daarom wordt nu van Engelsche zijde de Duitsche textiel-industrie ingeschakeld. On langs zijn dan ook in een Duitsche haven 5000 balen Egyptisch katoen aangekomen, die in de Britsehe zóne versponnen zullen worden. Het grootste deel gaat vervolgens naar Engeland voor de vervaardiging van weefsels. Dit is op het oogen blik de eenige mogelijkheid voor Engeland om textiel te kunnen ex porteeren naar de Dominions >en de Koloniën. Maar de Duitsche textiel nijverheid is op die manier voor- loopig weer onder de pannen. Zoo zijn de verslagen as-mogend- heden geworden tot verlengstukken van het economisch apparaat van de groote overwinnaars en dat de kleine Europeesche overwinnaars daardoor in de verdrukking komen, schijnt al heel weinig gewicht in de schaal te leggen. Australië en Canada vragen boeren Voor boerenzoons bestaat gele genheid naar Australië of Canada te emigreeren, waar zij, na oenige jaren als landarbeider te hebben gewerkt, eventueel zelf een bedrijf kunnen beginnen. Voor Australië wordt de voorkeur gegeven aan on- gehuwden. Zij zullen ongeveer in Juni/Juli vertrekken. De reiskosten bedragen duizend gulden per persoon. Aan deviezen zal men 25 pond sterling mogen meenemen. De regeling voor Canada is vrijwel dezelfde, met dien ver stande, dat in Canada wegens huis vestingsmoeilijkheden uitsluitend on- gehuwden beneden dertig jaar ge plaatst kunnen worden. Het ver trek naar Canada valt in de maan den Mei tot Juli, daar de emigran ten voor den aanvang van de oogst- werkzaamheden aldaar aanwezig moeten zijn. De reiskosten bedragen ongeveer zeshonderd gulden. Devie zen worden verstrekt tot honderd dollar. Alle onkosten komen voor rekening van den emigrant. Emigratie naar Brazilië Ir. G. Heijmeijer, een van de le den van de deputatie van de Ka tholieke Boeren- en Tuindersbond, die naar Brazilië was gezonden om de mogelijkheid van emigratie te onderzoeken, heeft over het resul taat hiervan het volgende medege deeld': „Brazilië, dat 280 maal zoo groot is als ons land, biedt .inderdaad mogelijkheden. Er is goede grond maar de akkerbouw wordt nog zeer 'weinig uitgeoefend, zo.odat aardap pelen in groote 'hoeveelheden moe ten worden ingevoerd. Nederland heeft in Brazilië, dank zij enze kwaliteitsproducten, een goede naam en dit land is wellicht bereid credieten te verschaffen voor 'Nederlandsehe immigratie. In ieder geval is bereikt, dat een bepaalde streek van Brazilië is aan gewezen voor immigratie uit Neder land. Er is goede cultuurgrond, die echter sterk geïntensiveerd zal moe ten worden. Het spreekt vanzelf, aldus ir. Heijmeijer, dat er ook moeilijkheden zijn. Er zal om te beginnen pioniers arbeid verricht moeten worden. Er moeten huizen gebauwd Worden, waartoe materialen beschikbaar zijn. Het eerst zullen jonge menschen in gezins- en groepsverband kunnen uittrekken. Hun wacht het zwaarste werk. Lof van Nederland De „Daily Herald", het orgaan der Britsehe Labourpartij, wijdt een hoofdartikel aan de Nederlandsehe hulp bij het droogmaken van over stroomde gebieden in Engeland, waarin o.m. het volgende gezegd wordt: „Er is hulp onderweg uit Ne derland. 's Werelds grootste des kundigen op het gebied van den strijd tegen het water hebben ar beidskrachten en machines naar de overstroomde landerijen van Groot- Brittannië gestuurd. Wij konden geen betere of meer bekwame bond- genooten hebben gekozen. Nog geen twee jaar geleden, toen de Brit sehe en Canadeesche troepen Ne derland bevrijdden, zagen de Ne derlanders hoe een tiende van hun vruchtbaar bouwland door binnen- stroomond water van zeeën en ri vieren werd overstroomd, c|m de Nazi's te verdrijven, waardoor het docdelijk zeewater iederen boom en plant vernietigde. Een ieder, die de reusachtige kranen en pompen in 1945 en 1946 heeftz ien werken, is er van verzekerd, dat de Neder landers een machtige bijdrage zul len leveren bij de droogmaking van overstroomde gebieden in het Oos ten van Engeland." SPREUK VAN DEN DAG Beter is het onrecht te dragen, dan onrecht te doen. WEERBERICHT Verwacht tot den avond van 14 Aprii. Meest zonnig weer, aanvankelijk overdrijvende hooge bewolking in geringe hoeveelheden. Tegen den avond van. uit het Westen toene mende wind tusschen Zuidoost en Zuidwest, weinig verandering in temperatuur. 14. Zon op 5.48, onder 19.34. Maan op 3.47, onder 11.19. Hoogwater te Zierikzee over de maand April 14. 9.12 v.m. 21.42 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Prins Boudewijn, de Belgische troonopvolger, zal zijn studie voort zetten in Engeland. Tot nu toe hield de prins verblijf op de Zwitsersche kostschool Rosy, nabij Lausanne. De Britsehe bestuurscommissie in Duitschland maakt bekend, dat ge durende de maand Maart 198.390 ten broodgraan, bestemd voor de Brit sehe zóne, uit de Ver. Staten in Duitsche havens is aangekomen. Tegen 31 leden van het kamp Buchenwald is de doodstraf geëischt Een groot deel van de rebellen in Noord-Griekenland is door re- geeringstroepen omsingeld. Een vliegtuig is neergestort op 40 kilometer van Caracas, de hoofd stad van Venezuela. De passagiers, 2i leeraren en studenten, die van vacantie terugkeerden, en de vier leden der bemanning kwamen om het leven. -W..v ALLE BEGIN IS MOEILIJK. Dit dacht ook prinses Margriet, toen zij voor het eerst op de ski's stond en met behulp van haar moeder de eerste schreden zette.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1