ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Rusland's expansiedrang werd ingedamd ZATERDAG 12 APRIL 1947 ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling In Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin,: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.; N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sueeesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Nauwelijks zijn de doodsklokken in Griekenland voor het heen gaan van kaning George verstomd en pas heeft de nieuwe monarch zijn weinig benijdenswaardige er fenis aanvaard, of de Grieken maak ten zich op den laatsten stoot toe te breagen aan de opstandelingen in de bergen van Macedonië of in de vlakte van Thessalië. Vooar de wereldpolitiek heeft deze strijd practisch geen beteek enis meer. Moskou heeft hier zijn hoofd gestooten. Veelzeggend was Molo- tov's antwoord op da vragen welke hem naar aanleiding van Amerika's hulpverleeningsplan door een radio commentator werden gesteld. M o- lotov volstond met de verklaring, dat hij betwijfelde of dit plan de democratie in Griekenland ten goe de zou komen. Ook hier moesten de woorden da ware gedachten verbergen. Het is den Russen duidelijk geworden, dat zij in hun na-oorlogschen expansie drang Griekenland als een mogelij ken uitweg naar het begeerde Mid- dellandsche-zeegebied moeten af schrijven. De voet, die Engeland en later Amerika hem op dien weg hebben dwars gezet, blijkt te stevig. Het steekspelletje in de Macedoni sche bergen dient nu nog slechts als kleine troefkaart in het diplo matieke spel. De Poolsche Westgrens een steen des aanstoots Dij de behandeling van de Wast- grens van Polen op de confe rentie te Moskou vond Molotov, Bevim,, Bidault en Marshall tegen over zich, toen de Sovjet-minister deze grens als definitief geregeld wenschte te beschouwen. De Ame rikaan herinnerde Moiotov eraan dat te Potsdam besloten was Duitsch grondgebied aan Polen toe te voe gen, in ruil voor het gebied dat aan Rusland moest worden afge staan. De grenzen waren evenwel niet nauwkeurig uitgezet en zouden voor herziening vatbaar zijn, waar om hij instelling van een internatio nale grenscommissie bepleitte om eventueel de Poolsche Westgrens te wijzigen. Onmiddellijk was Bidault er bij mét den eisch, dat er geen bestu deering van territoriale herzienin gen in de commissie plaats zal vin den zonder deelneming van de be trokken landen. Hij bepleitte voorts dat de 4 ministers eerst de eischen van Duitschland's buurstaten zouden bestudeeren en eerst daarna prin cipieel e beslissingen zouden nemen. Polen zelf is van meening dat er geen vrede in Europa kan heer- schen, tenzij' Polen zijn grenzen aan de Oder en Neisse behoudt. West-Afrika als deel van de Unie Antwoordende op een voorstel der oppositie, om het mandaatge bied va» Zuid-West Afrika verte genwoordiging in den Zuid-Afrik- kaanschen Volksraad te verleen en, verklaarde de eerste minister, ge neraal Smuts, dat hij nog steeds van voornemen is wetgeving in te dienen om het mandaatgebied tot integraal deel van de Unie te ver klaren. Hij verdedigde zijn optre den, ten aanzien van deze zaak, op de vergadering der Vereenigde Na tes. Zuid-West Afrika's toekomst, aldus generaal Smuts, is binnen de Unie van Zuid-Afrika. Hieraan be staat geen twijfel, zelfs niet bij de oppositie. Het gebied zal nooit „op eigen beenen kunnen staan". Toen Zuid-Afrika het voogdijschap over Zuid-We»t Afrika aanvaardde, wist men wat men deed. Zuid-Afrikaan- scbe soldaten hebben het gebied veroverd en het gebied is een leef tijd lang goed door Zuid-Afrika bestuurd. Hoewel de Volkerenbond nu en dan op- en aanmerkingen heeft gemaakt, was er over het al gemeen volkomen tevredenheid over de wijze van bestuur. Wervelstorm woedde in Texas en Oklahama Woensdagavond heeft in de twee Amerikaansche Staten, Texas en Okiahama een tornado gewoed, die aan ruim 150 menschen het leven heeft gekost. Alleen al in Wood ward, de grootste stad van Okla hama werden 114 slachtoffers ge teld. Op andere plaatsen vielen groote hagelsteenen, waardoor ve len werden gewand. Verschillende huizen woeien omver en tientallen spoorwegwagons werden uit de rails gelicht. De stad Woodward is halverwege verwoest; kerken en hotels zijn als noodhospitalen inge richt, waar doktoren bij kaarslicht hun arbeid verrichten. De geheime notulen van Linggadjati Op de schriftelijke vragen van het Kamerlid v. d. Feltz over de ge deeltelijke publicatie der geheime notulen van Linggadjati door „El- seviers Weekblad" beeft de minister van Overzeesche Gebiedsdeslen nu geantwoord, dat de Kamer reeds, na kennisneming van de haar in vertrouwen voorgelegde notulen, gebleken zal zijn, dat de Elsevier publicatie, in ernstige en bedenke lijke mate onvolledig, onjuist en tendentieus moet worden genoemd" De wijze van citeeren door „Else- viers Weekblad" doet volgens den minister zelfs aan falsificatie den ken. De minister acht het begrijpelijk, dat op grond van dergelijke z.g. onthullingen onrust en wantrouwen in den lande is ontstaan, maar acht het toch niet gewenscht de notulen aan de openbaarheid prijs te geven. Kampleiding van Buchenwald voor de balie Te Dachau Is voor een Ameri kaansche militaire rechtbank het proces begonnen tegen 31 nazi's, welke leidende functies bekleedden in het concentratiekamp te Buchen wald. Zij worden beschuldigd van misdaden tegen de mensehheid. Onder de 31 beschuldigden bevindt zich prins Joachim zu Waldeck', de eerste Duitscher van koninklij ken bloede, die wegens oorlogsmis daden terecht staat. Hij wordt er van, beschuldigd het bevel te hebben gegeven tot de „doodenmarschen" ten tijde van den opmarsch der geallieerden en het veroorzaken van den dood van honderden zwakke gevangenen. Proces tegen Oswald Pohl Voor een Amerikaansch militair gerechtshof is het proces begoninen tegen den generaal der SS Oswald Pohl, destijds hoofd van den dienst der concentratiekampen. Hij was een van Himmler's voornaamste agen ten en wordt er van beschuldigd de „plannen tot verdelging van ge- heele rassen" te hebben gesteund. Volgens de NeurenbergsChe acte van beschuldiging is hij verantwoorde lijk voor het vermoorden van twin tig miilioen menschen in concen tratiekampen in geheel Europa. Razzia's in Berlijn De vier geallieerde mogendheden hebben in Berlijn met steun van de DuitsChe politie, een razzia van 24 uur gehouden. Men heeft een intensief onderzoek willen instel len naar de misdadigers en gede serteerde geallieerde militairen. De misdadigheid was te Berlijn zoo groot, dat er den laatsten tijd ge middeld 250 inbraken per nacht zijn gepleegd. 600 verdachte persoden werden gearresteerd, waaronder vele misdadigers uit de Berlijnsche onderwereld. Het succes schijnt niet zoo groot te zijn al smen had verwacht. De Amerikanen hebben n.l. te vroeg terwijl de razzia's nog aan den gang waren de pers van een en ander op de hoogte gebracht, hoewel er was afgesproken, geen mededeelingen te doen. Herdenking gevallen Canadeezen De Canadeesche ambassade deelt mede, dat evenals het vorig jaar, ook dit jaar die manschappen van het Canadeesche leger, die hun le ven verloren in den strijd om de bevrijding van Nederland plechtig zullen warden herdacht. Als datum voor deze plechtigheid is vastge steld 5 Mei, de dag waarop twee jaar geleden de Duitsche opperbe velhebber capituleerde voor dein Canadeeschen generaal Foulkes. De herdenkingsplechtigheid wordt dit jaar gehouden op het Canadeesche militaire kerkhof te Groesbeek bij Nijmegen. Er komt weer vrijstelling wegens broederdienst Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot bekrachtiging van den algemeonen maatregel van bestuur inzake dienstplichtvoorzie ningen. Uit de toelichting blijkt, dat er in bescheiden mate wel weer vrijstelling wegens broederdienst verleend kan worden. Verder blijkt, dat voor do lichting 1945 voor den wcrkelijken dienst zijn opgeroepen rend 37.000 man; het aantal van do NEEM EN LEES I Bijbelgedeelten voor eiken dag. 13-19 April Zondag 1 Korinthiërs 1 vs. 18 2 Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag Vrijdag Zaterdag vs. 5 2 vs. 6— 16 3 vs. 1-9 3 vs. 10-23 4 vs. 1-21 5 vs. 1-13 6 vs. 1 11 SPREUK VAN DEN DAG Het geld is een goed dienaar, maar een slecht meester. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 12 April: Aanvankelijk zwakke, later toenemende wind, hoofdzakelijk tusschen Oost en Zuid, koude nacht en frissche ochtend, overdag zon nig weer met vrij hooge tempera tuur voor den tijd van het jaar. 12. Zon op 5.52, onder 19.31 Maan op 2.19, onder 9.21 13. Zon op 550, onder 1932 Maan op 3.08, onder 10.15 Laatste kwartier 15.23. r Hoogwater te Zierikzee over de maand April 12. 7.20 v.m. 19.39 n.m. 13. 8.08 v.m. 20.30 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. lichting 1946 graeat gestadig, doch blijft onder dat van 1945. De lichting 1947 zal een grooter* sterkte vereischen. Men schat dat voor deze lichting en ook voor die van 1948 het maximum 5000 hooger zal moeten liggen dan voor 1945 en 1946. Ben speciale voorziening zal noo- dig zijn voor het wegnemen van de tekorten, die zich bij bepaalde groe pen van de eerste lichtingen voor doen. De lichting 1944 zal daarvoor slechts voor een deel ter beschik king behoeven te toornen, waar schijnlijk nog beneden 10.000 man. Prinses Juliana denkt nog 14 dagen in Zermatt te blijven. De Prins maakte op den 2en Paaschdag met gidsen een bergtocht in de omgeving. Uit en door de UNRRA opge stelde statistiek blijkt, dat 934.000 Italianen bedreigd worden met tra choma, een gevaarlijke tropische oogziekte. De Zuid-Afrikaansche minister van buitenlandsche zaken, majoor Piet van der Bijl, en de Nederland- sche consul-generaal te Kaapstad, hebben kransen gelegd aan den voet van het standbeeld van van Rie- beeek, die in 1652 in Zuid-Afrika voet aan wal zette. Groote plannen voor de viering op 21 April van den 21sten ver jaardag van de Engelsohe kroon prinses, Elisabeth, zijn, aldus een woordvoerder der Britsche regee ring, opgegeven in verband met de brandstoffennood in Groot- Brittannië.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1