STANDPUNT DER DOKTOREN Frankrijk toont weinig samenhang Ln een rede te Straatsburg heeft generaal de Gaulle herziening van de onlangs aangenomen grondwet bepleit. Deze grondwet heeft alle partijen schaakmat gezet, waardoor het land is beroofd van den nood- zakelij'ken samenhang, en van gezag. Over de buiten- lamdsche politiek zeido De Gaulle, dat Frankrijk W ïs- tierseh nioet blij- ■van. Het volk koestert veel bit teren twijfel en veel angst ten op zichte van de toe komst. „Ofschoon wij hopen, dat de Vereanigde Staten en de Sow jet-Unie De Gaulle geen vijanden zul len worden, zijn zij toah automa- tisch rivalen. Bij onze ligging wordt het bewaren van onze onafhanke lijkheid een brandende kwestie. In' de eerste plaajs moeten wij het Duitsche vraagstuk zoo regelen, dat Duitschlands eerzucht en macht nooit meer een bedreiging mogen vormen, ten tweede moeten wij Europa zoo herscheppen, dat, be halve de groote wereldmachten Rusland en Amerika er een ele ment van evenwicht is. Zonder zulk een element kan de wereld van morgen misschien bestaan, maar zij zou niet in vrede kunnen ademen of bloeien. Luchtvaartdienst van Batavia op Voor-Indië Reuter me'.dt uit New Delhi, dat vertegenwoordigers van de Indone sische Republiek hebben verklaard dat onderhandelingen worden ge voerd over den aankoop van Ame- rikaansche vliegtuigen, voor het on derhouden van een gerege'.den dienst van Batavia op Voor-Indië. Het Fransche persbureau A.F.P. meldt uit dezelfde stad, dat een af gevaardigde van de republiek op de Inter-Aziatische conferentie heeft verklaard, dat, mochten de Neder landers de overeenkomst van Ling- gadjati schenden, 70 millioen Indo nesiërs zullen strijden voor hun vrijheid en de tactiek van de ver schroeide aarde zullen toepassen, hetgeen de geheele wereldmarkt you zou treffen. India en alle Aziatische landen sympathiseeren met de Republiek en ondersteunen de zaak tegen, de Nederlanders. Opnieuw is een vliegtuig van de Philippijnsche luchtvaart-maatschap pij in dienst van de Republiek van Singapore naar Djocja gevlogen. Deze luchtvaartmaatschappij had toegezegd, dat zij deze vluchten niet zou ondernemen. De Ned-Indische regeering heeft terstond bij de Phi lippijnsche regeering stappen ge daan. Er werd- toen verklaard, dat de piloot heeft gehandeld in strijd met zijn instructies. De „Oranje" in stormweer Met de uiag halfstok is het ms. „Oranje" met Paschen te Amster dam aangekomen. Dit teeken van scheepsrouw gold de 4 omgekomen, leden der bemanning, die in de Golf van Biskaye, om het leven waren gekomen. Donderdagmiddag geraakte de groote boot in een Zuid-Westerstorm, die zoo hevig werd, dat het schip met den kop op den wind werd gegooid. Bij die zwenking moet Jiet ge beurd zijn, dat de hofmeesteres J. Broer, de verpleegster H. Schimmel en de chef-hofmeester Meier door een stortzee over boord zijn gesla gen. De hofmeesteres, die op het achterschip met een dienblad van de tweede naar de derde klasse onderweg was, is, tegen de voor schriften bij stormweer in, door een smullen verbindingsgang tusschen stuur- en bakboordzij !e ge'.oopen, hoewel zij, door een anderen weg te kiezen deze gang had kunnen versnijden. Hier kwam zij door het slingeren van het schip ten val en zij geraakte met haar linkervoet bekneld. Onmiddellijk schoot men te hulp, maar bij de pogingen haar te bevrijden liep de 4e stuurman een dooclelijke verwonding op en spoelden de chef-hofmeester en de hofmeesteres over boord! Overstroomingen in Limburg Sedert Zaterdagmiddag is da Maas sterk gestegen, als gevolg van den zwaren regenval in Oostelijk Bel gië. Zondag is bij Borgharen het peil opgeloopen van 44.59 -f-NAP tot 45.40. Tal van landerijen zijn ondergeloopen. De berichten uit Noord-Frankrijk en België doen ver dere stijging vreezen. Ook „zwarte" Paascheieren Do C.C.D. in Twente heeft bij de IJselbrug te Deventer een par tij van 26.000 eieren in beslag ge nomen, die bestemd waren voor de zwarte markt te Amsterdam. De rayonverzamelaar van het be drijfschap pluimvee, die samen met D, de eieren tegen 18 tot 23 cent bij de boeren gekocht had, vervoerde de breekbare last op een valsCh geleidebiljet. Een motorrijder reed voor den vrachtwagen uit om den weg te verkennen, maar heeft de rechercheurs bij de brug blijkbaar niet opgemerkt. Een klein kwantum (19 kg.) roomboter, dat eveneens uit den wagen te voorschijn kwam is ten geschenke gegeven aan de ziekenhuizen te Deventer. De eieren zijn in distributie gebracht. inzake het geschil met de Ziekenfondsen De Nederlamdsche maatschappij tot bevordering der geneeskunst heeft een uitvoerige uiteenzetting op schrift gesteld om het stand punt van de artsen, inzake het ge schil met de ziekenfondsen te be lichten. Daarbij wordt 'voorop gesteld, dat het verzet tegen de ziekenfondsen niet ih de eerste plaats op financi- eele motieven berust. Tijdens de Duitsche bezetting is de huidige regeling op ondemocra tische wijze ingevoerd en het ver zet richt zich tegen den aard en den inhoud van 'deze erfenis der bezetters. Apart 'en los van deze principi- eele kwestie staat het vraagstuk omtrent de vergoeding. De artsen erkennen, dat de tarieven met 50 procent zijn verhoogd, maar zij wij zen er op, dat dit niet een verhoo ging is van de honoraria, zooals die in Mei 1940 golden, maar van die uit de jaren 1915 tot 1925. Bovendien is er geen Tekening mee gehouden, dat er op grond van het Ziekenfondsenbesluit veel grootere prestaties van de artsen worden gevergd, dan voorheen. Ten gevolge van de groote stijging van de beroepsonkosten, in het bijzonder voor vervoer en de apotheek, blijft het netto inkomen ver ten achter bij wat met de verhooging was be doeld. Noodgedwongen en onder pro test hebben de artsen de voor stellen van de ziekenfondsen aan vaard. Deze aanvaarding is echter alleen mogelijk gebleken, nadat aan de artsen stellig was toegezegd, 'dat een principieele reorganisatie van het ziekenfondswezen nog inv 1947 tot stand zou komen. De komende volkstelling Evenals in de overige provincies, heeft dr. Ph. Idenburg, dir.-gene- raal van de statistiek, ook in Zee land met de burgemeesters de ko mende volkstelling besproken. Na een historisch overzicht van dit instituut, wees spreker op de beteekenis van zoo'n gebeurtenis, vooral nu de telling is uitgebreid tot een informatie over verschil lende aangelegenheden, waarvan de kennis voor de overheid vangroot belang is. De vragenlijsten welke de gezinshoofden mosten invullen, zullen er daarom heel anders uitzien dan voorheen. In de eerste plaats zal de volks telling van beteekenis zijn voor de bestudeering der demografische ontwikkeling van ons volk. Niet genoeg kan worden gewezen op 't belang om deze ontwikkeling op den voet. te volgen. Tal van span ningen op econ. en sociaal gebied staan daarmee in innig verband. Zoo daalde b.v. het geboorte cijfer de laatste halve eeuw met 50 procent. T n nauw contact met een en an der staan de veranderingen in den leeftijdsbouw ónzer bevolking. De feiten leerden in 1930 b.v., dat in 40 jaar het deel onzer beroeps bevolking, dat in den landbouw werkte, terug was geloopen van 32 tot 20 pet., terwijl voor de industrie die cijfers stegen van 49 tot 61 pet. De thans te verzamelen gege vens zullen moeten leeren of' de ontwikkeling in dezelfde richting is gegaan. Zij vermen een onmisbare basis, zoowel voor het economisch onderzoek in het algemeen als voor een wel overwogen regeeringsbe- leid ten aanzien van onze volkshuis houding. Behalve de bedrijfstelling is aan deze volkstelling ook een woningtelling verbonden, omdat een goed id'oord acht bouwprogramma en dito woningpolitiek slechts kunnen steunen op een betrouwbaar over zicht van de bestaande woningen. Bekentenis per film De Fransche politie heeft gebruik gemaakt van filmop name om de bekentenis van een doofstomme inzake moord op een vrouw vast te leggen. mDe doofstomme, zekere „Gri- gou", zooais hij bekend staat uit een plaatsje bij Grenoble, gaf onder het licht van schijn werpers een reconstructie van den moord. Hij had geen entree gekregen bij zekere Mslle Christophe, was toch naar binnen gegaan, werd toen door de in woede ont stoken bewoonster van de Reamer tegen de grond ge gooid en had deze aanval beantwoord door de made moiselle een stomp te geven, tengevolge waarvan haar nek was gebroken. De filmopname van de reconstructie zal bij het proces in de rechtzaal vertoond worden. Racgejac, de Tsjec'hoslowaak- sche consul te Parijs, is Zondagmor gen in de buurt van het Palais de Chaillot dood op straat ge vonden. Aanvankelijk meende men dat hij was vermoord, maar uit onderzoekingen van de politie blijkt, dat hij zelfmoord heeft gepleegd. Het hoofdkwartier van de UN RRA te Parijs heeft bekend ge maakt, dat de Fransche regeering rantsoenen voor 60 dagen zal ver strekken aan verplaatste personen in de Fransche zónes van Duitsch- Jand en Oostenrijk, die wenschen te repatrieeren. Oud minister ir. Ringers gaat naar Engeland teneinde behulpzaam te zijn bij de drooglegging van het- overstroomde land. RADIO-PROGRAMMA Donderdag 10 April HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram 8 nieuws; 8.15 gram.; 845 Pe- troesjka ballet; 9.15 morgenwijding; 9.30 arbeidsvitaminen; 10.30 voorde vrouw; 10.35 opera-fragmenten; 10.50 kleutertje luister; 11 een, praatje met een plaatje; 11.20 piano; 11.45 fam berichten12 Lyra-trio; 12.35 gram.; 1 nieuws; 1.15 les gars de Paris; 1.45 gram.; 2 voor de vrouw; 2.20 kamerorkest; 3 voor zieken en gezonden; 3.20 omroep orkest; 4.05 gram.; 4.15 de camera loopt; 5 AVRO-kaleidoscoop; 5.20 welk dier deze week; 5.30 The Skymasters; 6 nieuws; 6.15 sport- praatje; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 en nu naar bed; 7.05 reportage; 7.15 Radio-volksmuziekschool; 7.45 RVD; 8 nieuws; 8.05 weeroverzic'ht; 8.08 echo van den dag; 8.15 omroep orkest; 9.25 hoorspel; 10.20 orgel muziek; 10.45 lezing; 11 nieuws; ll.1512 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; .7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 pluk den dag; 9 ochtendconcert; 9.30 berichten; 9.50 gram.; 10 gram.; 10.15 morgendienst; 10.45 geeste lijke liederen; li de Zonnebloem; 11.45 gram.; 12.03 gram.; 12.30Vau deville orkest; 1 nieuws; 1.15 Vau deville-orkest; 1.45 van den hak op den tak; 2 Metropole-orkest; 2.40 causerie; 3 gram.; 4 bijbelle zing; 4.45 strijkkwartet; 5.30 gram.; 5.50 Rijk overzee: 6 Celesta ensem ble; 6.45 causerie; 7 nieuws; 7.15 Hoe staat het in Indië; 7.30 Jo Vincent; 7.40 vaart der volken; 8 nieuws; 8.05 reportage van evangeli satie-samenkomst; 9.15 met band en plaat; 10 nieuws; 10.15 actueel ge luid; 10.30 gram,; 10.45 avondover denking; 11 nieuwe Nederlandsche muziek; 11.30—12 gram. HENRY FORD f In den ouderdom van S3 jaar is te Detroit Maandagavond de bekende automobiel-fabrikant. Henry Ford. overleden. Ford stichtte in 1903 met geleend kapitaal een automobielfabriek en werd leider van de Ford Motor Cy., de grootste automobielfabriek ter wereld, waar de arbeiders aandeel in de winst genieten. In 1916 riep hij tevergeefs te Stockholm 'een congres bijeen, ten einde den vrede te verkrijgen, doch schaarde zich na de deelname van Aerika geheel aan de zijde'der ge allieerden, welk feit zich in den laatsten wereldoorlog herhaalde, toen de Fordfabrieken te Detroit bommenwerpers aan den loopenden band vervaardigde. Aan Gromyko, den Sowjetrussl- sctien vertegenwoordiger in den veL ligbeidsraad, is een partij gramo- foonplaten met uitvoeringen van werk van Rachmaninoff ter hand gesteld, ter plaatsing in het Rach- maninoff-museum te Moskou.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2