ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DIEPE KLOOF TUSSCHEN OOST EN WEST WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 14-daagsch OVERZICHT WERELDNIEUWS over het toekomstig bestuur van Duitschland WOENSDAG 9 APRIL 1947 No. 15561 101e Jaarg. ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman Lange Npbelstraat A 171, Zierikzee ADVERTPNTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Dat er zich boven Nederland sombere wolken opstapelen, het is voor velen geen nieuws. Welnieulwls is, dat zeer geleidelijk de ernst van de situatie van bovenaf gaat doordringen tot in de onderste lagen van ons volk. Dit kon slechts langzaam geschie den door het falen op vele punten van de overheidsvoorlichting. On danks de daaraan besteede moeite en kosten, en ongetwijfeld ook on danks veel goeden wil, is dit appa raat te kort geschoten om te rech ter tijd zijn „teeken-aan-den-muur" te schrijven. En hierdoor komt nu voor me nigeen de onthulling van de naakte waarheid als de spreekwoordelijke donderslag uit helderen hemel. En is het ontwaken uit den dommel, waarin men zich zachtkens had la ten wiegen, te wtaeder. Slaapdron ken wrijft zich de Nederlander de oogen uit en de druk der omstan digheden bijna twee jaar na de be vrijding uit knechtschap en ellende bezorgen hemeen kater. Minister Lieftimek, die aan de Tweede Kamer een nota zal aan bieden ovep den zorgwekkéndan toestand der1 staatsfinancidën, heeft van zijn departement een missive aan zijn collega's doen uitgaan waarin wordt aangedrongen op een zóó groote inkrimping van uitgaven, dat een gemiddelde bezuiniging Van circa 25 pet. ten opzichte van 1947 wordt verkregen. Ten aanzien van de verscheiden heid van berichten die in de pers de ronde hebben gedaan omtrent verscherping van de distributie in den levensmiddelensector, moet ver wacht worden, dat vooral de rant soenen aan genotmiddelen ^gekne pen" zullen worden. Er bestaat ijen kans dat, gedwongen door den nij penden deviezennood, de aankno pen van koffie, thee en tabak beperkt zullen worden. Tengevolge hiervan zouden deze artikelen min der dikwijls en in geringer hoeveel- heden worden 'verstrekt. Waar het vast staat, dat de productie van primaire levensbehoeften als voe ding, k 1 e e d i n g en huisves ting op peil zal blijven, wordt het hiertegenover waarschijnlijk ge acht dat de kolenvoorziening voor particulieren zal moeten worden verminderd. Wij meenen de regeering geen onrecht aan te doen wanneer We vaststellen, dat de gereleveerde ka- ter-bij-het-ontwaken begrijpelijk en gerechtvaardigd is. En wij vreezen met groote vreeze dat de zoo on misbare arbeidsvreugde in de indus trie er waarlijk niet grooter op zal worden wanneer men de consump tie-horizon van den arbeider gaat beperken in een mate, die elk uit zicht op ruimer armslag voor het arbeidersgezin als consument, vrij wel teniet doet. Want het behoeft nauwelijks betoog, dat wat aan den eenen kant bespaard wordt aan de viezen, door de beperking van aan- koopen in het buitenland, ander zijds verloren gaat en niet alleen mater'ee'door het toenemen va,n den imorcductieven zwarten han del in deze goederen, die een bloei periode dreigt tegemoet te gaan als nooit tevoren. Wij hebben gemeend aan dit som bere perspectief de aandacht te moeten besteden waarmede een ern stige zaak onder het oog gezien dient te worden. Hierdoor kan aan andere, op zichzelf ook zeer be langrijke kwesties, niet de ruimte worden gewijd, waarop zij recht hebben. Verheugend achten wij de omder- teekening op 25 Maart ji. van de overeenkomst van Linggadjati. Een groote dag voor Sjahrir, een groo te dag niet minder voor Schermer- horn en van Mook, die als rotsen stand hielden in de barnimg van krakeel en verdachtmaking. Na alle pro ren contra willen wij over 'dit probleem niet veel meer te berde brengen. Dat Linggadjati slechts een eer ste stap, is naar een nieuwe verhou ding geestelijk en psychisch een totaal andere instelling van Ne derland en' Indonesië ten opzichte van elkaar, blijkt al te duidelijk uit de strubbels en wrijvingen die zich reeds 'direct na de onderteeke- ning voordeden. Tact -en beleid aan beide zijden en vooral een onver stoorbaarheid ten aanzien vain de wederzijdsche oppositie's, is bet eerst noodige. Vertrouwen in elkan der zi>en wij vooralsnog slechts ge waarborgd, zoolang van Moo.k, Schermerhotrn en Sjahrir op hun respectievelijke posten; (kunnen) blij ven. Want zeker zijn personen en persoonlijke verhoudingen hier van het grootste gewicht. Blijft de bittere nasmaak van an derhalf jaar gepeuter en gebrek aan breedheid van blik, aan 'heilloos drijven van een oppositie, die zich niet slechts gespeend toonde van alle gegrip voor vernieuwing, maar die vooral blijk gaf, blind te zijn voor een realiteit, die bet voeren van oorlog bet alternatief van Linggadjati niet slechts onwen- sehelijk, maar technisch, financieel en internationaal als waanzin moet doen zien. Wie nog geloofd zou hebben aan eenige isolationistische ten den? in de buitenlandsche politiek van de Vereenigde Staten zal thans beter weten, na Trumans verzoek aan het Congres op 13 Maart j.l. om Grie kenland en Turkije op ruime schaal f inancieelen bijstand te verleenen. De achtergrond van dit voorstel, waarvan niemand en Moskou in de laatste plaats er aan twijfelt dat het tegen de Sowjet Unie is ge richt, is niet zonder dreiging. De positie van generaal Marshall ter Moskousche conferentie, waar toch al weinig schot in zat (en nog steeds zit), is er gecompliceerder door geworden. De controverse Washingto n—M o s k o u is er door verscherpt; Russische critiek en Londensche lof bleven niet uit. Dat Rusland nochtans voldoende werkelijkheidszin heeft om te we ten wie op het ©ogenblik van bei den de sterkste is, blijkt uit de flegmatieke zelfbeheersch'ng, waar mee Molotow op de vergadering van 31 Maart j.l. de aanvallen van Mars hall over zich heen liet gaan, toen deze de Russische voorstellen tot Duitsche herstelbetalingen uit de loopende productie kwalificeerde als een uithongeringspolitiek ten op zichte van Duitschland. De kern van deze Amerikaansdh- Aziatisebe wrijving is het verschil in inzicht over de atoiom-controle, een verschil dat voortvloeit uit we derzijdsch, >en van beide kanten be grijpelijk, wantrouwen. En zoo is dan voorloopig het karretje van den vrede weer op egn ©enigszins dood spoor. Een oorlogsdreiging houdt dit niet in, maar wel moeten wij ook hier er voortdurend vain door drongen zijn, dat vooralsnog de vre de een kasplant is, die oneindige en teedere zorg noodig heeft. Het welk in klare taal wil zeggen, dat overal en allerwege moet Worden beseft, dat overleg, overleg en nog maals overleg de eeniige mogelijk heid is om conflicten en geschillen op te lossen. Zeiden 'de Romeinen: Si vis paeem para helium (Wie den vrede wil, bereide zich op oorlog voor), van daag moet het parool luiden, dat wie vrede wil, zich slechts aangorde tot den vrede en toit niets andiers! Don Juan verwerpt Franco's plannen „Franco's plan voor een monar chie is ©en poging om zijn dictatuur te maken tot een heerschappij voor zijn gansche leven" heet het in een manifest van Don Juan, den Spaan- soben kroonpretendent. In dit manifest verwerpt Don Juan de regeling voor den terug keer van de monarchie, zooals Fran co dien zich voorstelt. Generaal Franco, aldus het ma nifest, sprak om wat toit nog toe WEERBERICHT Verwachting tot dan avond va» 9 April: Aanvankelijk, vooral in het Noorden, nog harden wind tusschen Zuid-West en West met enkele re genbuien, later afnemende Zuid- Westelijke wind/tijdelijk opklarend, weinig verandering in temperatuur. 9. Zen op 5.59, onder 19.26. Maan op onder 7.37. Laatste kwartier 13 April 15.28. Hoogwater te Zierikzee over de maand April 9. 5 39 v-m 18 03 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwaler Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. hachelijke eischen zijn geweest, te consolideeren en om in den roem rijken mantel van de monarchie een bestuur te bullen, dat gebaseerd is op een dictatoriale regeering, waar voor de noodzakelijkheid reeds lang is verdwenen. De opvolgingsweltan in Spanje zijn de ruggegraat voor de wettelijke orde, waarop de mo narchie is gegrondvest. Deze kun nen niet worden gewijzigd zonder de gezamenlijke actie van den ko ning en de wettige vertegenwoor digers van het volk in de Cortes, aldus Don Juan. Met het zich opgeven als lid van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap, heeft een inwoner van Hoo- geveen het aantal leden en begun stigers van dit genootschap op 100.000 gebracht. „Wij zijn hier nu vier weken geweest en hebben absoluut niets bereikt". Tot deze conclusie over de conferentie te Moskou is minister Bfcvin gekomen. Deze uitspraak duidt meteen op de bijna verslagen stem ming, die op de conferentie heerscht en sluit aan bij de gesprekken die in de Britsche en Amerikaansche delegaties worden gevoerd, om de conferentie over veertien dagen te beëindigen. Minister Marshall heeft er in de thans snel verloopende besprekingen voor gewaarschuwd, dat Amerika tegen een centrale Duitsche regee ring gekant blijft, die heel gemak kelijk in een autocratisch blok zou kunnen warden omgezet. Het voor stel tot het instellen van een cen trale Duitsche regeering was van Molotov afkomstig. Geen der an dere leden van de Groote Vier wilde hiervan iets hooren. Toen Marshall tenslotte voorstelde over te 'gaan tot besprekingen over de grenzen van Duitschland, weigerde Molotov hierover te onderhandelen. Bevin's uitspraak: „we zijn nu vier weken in Moskou en hebben niets bereikt" baart dan ook geen ver wondering. Amerikaansche telefonisten en mijnwerkers staken T? en groot deel van het perso neel der Amerik. telefonie bedrijven en een zeer groot aan tal van de mijnwerkers in de Ver. Staten hebben het werk neerge legd, wat ook voor Europa onaan genaamheden mede zal brengen. Het telefoonverkeer over den Oceaan komt goeddeels stil te leggen. Wat het beteekent, wanneer de Ameri kaansche mijnen het bedrijf stilleg gen, heeft men op het vasteland het vorig jaar kunnen ervaren. De telefoonstaking omvat pl.m. 340.000 menschen. De voornaamste oorzaak van deze staking is een eisch tot verhooging der loon en van twaalf dollar per week. De mijnwerkersstaking omvat op het oogenblik 400.000 man. Na een week „rouwstaking" ter herdenking van hun lil collega's, die bij de mijnramp te Centralia om het le ven zijn gekomen, zijn de arbeiders niet op, het werk verschenen. Zij eischen dat de mijnen worden gesloten totdat een inspecteur van de regeering heeft onderzocht of de mijnen al dan niet veilig zijn. Deze eisch, door Lewis, den leider der mijnwerkers gesteld, is door de Amerikaansdie regeering afge wezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1