DAKOTA BEMANNING trok door onherbergzaam Australië Naar de maan De idee om de maan te bereiken, laat vooral de wetenschapffelijkj wereld niet met rust. In dezen tijd, waarin de ontdekkingen op het ge bied van de atoomenergie ongeken de perspectieven hebben geopend, is het probleem actueeler dan ooit. Twee vooraanstaande technici uit het Engelsehe graafschap Bucking hamshire, de heeren H'arry Ross en Ralph Smith, zijn er van over tuigd, dat het interplanetair niet alleen een praetisah voorstel is, maar dat het ook eerder dan men denkt mogelijk zal zijn. Zij hebben een ontwerp gemaakt voor de eer ste raket voor passagiers. De ontwerpers hebben vierhon derd duizend pond noodjg om hun plannen uit te voeren. De Engel sehe regeering kan hen wegens fi- nancieele moeilijkheden niet helpen. Mochten zij er nu niet in slagen een particulier voor hun plannen te interesseeren, dan is het zeer waar schijnlijk, dat zij ze aan de Ver- eenigde Staten of de Sowjet-Unie zullen aanbieden. Hun raket is een gewijzigde van de Duitsche V 2. Door toepassing van atoomenergie zou het mogelijk zijn de maan te bereiken. DE „ORANJE" DOOR ORKAAN OVERVALLEN Vier opvarenden verloren het leven Het 20.000 ton metende m.s. „Oranje" van de Maatschappij „Ne derland", met 669 repatrieerenden op weg naar ons land, is in de Golf van Biscaye door een orkaan overvallen, wat aan 4 opvarenden het leven heeft gekost. Midden op het beruchte zeemans kerkhof brak een storm los, die aanwakkerde tot een orkaan. De kapitein zag zich genoodzaakt bij te draaien en met den kop op de zes den storm af te rijden. De bemanning werkte uren achter een met alle macht tegen de woede der elementen. Daarbij is de 4e stuurman zoo ernstig gevallen, dat hij aan de gevolgen overleed. En kele uren nadat de storm wat was geluwd, heeft de kapitein appél laten houden. Drie leden der equi page waren spoorloos verdwenen n.l. de chef-hofmeester; de hof meesteres en de verpLeegster. Alle drie zijn hoogstwaarschijnlijk tijdens den storm overboord geslagen en jammerlijk verdronken. Welter c s. werkt voort Het voorloopig Katholiek comité van actie deelt mede, dat het ken nis gekregen hebbende van de re solutie betreffende zijn actie van dein partijraad der K.V.P. van 29 Maart, in volkomen onafhankelijk heid zijn actie zal blijven voeren onder alle kiezers, die hun stem plegen uit te brengen op de Katho, lieke Volkspartij. Het zegt uitdruk kelijk het diep te betreuren, dat de leiding van de K.V.P. blijkbaar opzettelijk niet in discussie wenscht te treden omtrent den inhoud en doelstelling van zijn actie, maar zich op zijpaden begeeft door te twisten over organisatorische vra gen. Radiozender Kootwijk terug Het Commissariaat Generaal voor de Nederlandsche economische be langen in Duitschlamd deelt mede, dat in Nederland zijn teruggekomen 15 wagons met door de Duitschers gestolen onderdeden van den radio zender Kootwijk. Deze werden door de Russische autoriteiten gevonden en voor restitutie vrijgegeven. Dit is het eerste belangrijke res- titutlegeval uit de Russische zóne. Waar bovendien vijftien andere aan vragen, waaronder zeer belangrijke, door de Russische autoriteiten zijn vrijgegeven is de hoop gewettigd, dat nu ook daar de restitutie, voor zoover de goederen nog te vinden zijn, op gang komt. Vrijwilligers voor De oogst van pootaardappelen, welke ongeveer van 8 Juli tot 15 Augustus duurt, loopt ernstig ge vaar te mislukken, wegens het groo- te gebrek aain arbeidskrachten. In overleg met het departement van Landbouw en de Nederlandsche Jeugdgemeenschap worden daarom veertiendaagsohe kampen ingericht, waarin jongens boven de 14 jaar als vrijwilligers zullen 'worden on dergebracht, om een handje te hel pen. Zij zullen als vergoeding bet gebruikelijke landbouw tarief loon ontvangen. De kampen komen in de Wieringermeer, op Texel, in enkele polders in Zuid-Holland en West- Brabant, in Groningen en in Zee land. Vrijwilligers kunnen zich baj hun jeugdorganisatie melden. Inbreker schoot agent neer Toen de Amsterdamsche hoofd agent van E. 's avonds thuis kwam, waarschuwde zijn, vrouw hem, dat zij bij de buren welke afwezig waren verdacht gestommel had gehoord. De politieman ging eens poolshoogte nemen. Op dat moment kwam een man de keukendeur dier woning uit. De agent greep den man onmiddellijk vast, maar daze laste uit een. pistool een schot, dat den agent in den buik trof. De agent bleef den man vasthou den en riep om hulp. Op het tu mult kwam een andere buurman te hulp en .greep den indringer vast. Opnieuw loste deze een schot, dat den buurman in de hartstreek trof. Hij zakte dood ineen. Een tweede buurman die te hulp snel de had meer geluk. Met een stok gaf hij den indringer zoo'n hevigen slag op het hoofd, dat diens sche del het bijna begaf. De 4 mannen men werden naar een ziekenhuis vervoerd. De toestand van den agent is redelijk. De indringer F. J. Ge» een berucht individu, heeft een kleine kans het leven er af te brengen. De doodgeschoten buurman was vader van acht kinderen. Vlastrekmachines Naar wij vernemen heeft de re geering de aankoop en import van een vrij groot aantal nieuwe vlas trekmachines voor 1947 goedge keurd en de hiervoor benoodigde deviezen beschikbaar gesteld. Men verwacht, dat al diegenen, die indertijd bij de P.V.C. of een importeur hebben opgegeven bet voornemen te hebben een vlastrek- machine te koopen, zullen kunnen worden voorzien. Daar de arbeidsmoeilijkheden bij het trekken de laatste jaren een rem zijn geweest om vlas te ver bouwen, mag thans verwiacht wor den, dat deze moeilijkheden dit jaar weer belangrijk minder zullen zijn. Spoorwegen in Zeeland De President-Directeur der Ne derlandsche Spoorwegen, Ir. F. Q. den Hollander, heeft per specialen Dieseltrein een bezoek aan Zeeland gebracht, teneinde besprekingen te voeren over de problemen, die zich, met name ten aanzien van deze provincie, voordoen. In Middelburg werd geconfereerd met den com missaris der Koningin en het col lege van Gedeputeerde Staten. Hier bij werd vooral aandacht geschon ken aan de zeer belangrijke kwestie van de Spoorweg-Boot-verbinding, met het industrie-gebied van Zeeuwsch-Vlaand eren. Te Vlissin- gen voerde ir. den Hollander be sprekingen met het college van bur gemeester en wethouders over de plaats, waar, in de toekomst, het nieuwe station zal komen te liggen. STAD EN PROVINCIE ZIERIKZEE. Zooals per adver tentie is aangekondigd, komt onder auspicieen van het Christelijk Co mité voor Algemeene Ontwikkeling, de bekende voordrachtkunstenaar C. v a n D o r p, met een programma in het Veoeenigingsgebouw. Deze laatste avond belooft een waardig sluitstuk van het seizoen te worden. De heer van Dorp heeft een deel van het programma gesteld in het teeken van Paschen, door gewijde poëzie aan te kondigen (de Mérode, Dullaert e.a.) Na de pauze heeft de stof een lichte toets (Camera Ob- soura, humoristischie novelle van Eckstein). Reeds eerder, n.l. in den zo mer van 1946, bezodht een groep Engelsehe jongens en meisjes, on ze oude veste. De World Friend ship Association heeft blijkbaar de enthousiaste verhalen, die de jonge lui in hun vaderland over „the lovely isle Schouwen Duivel and", hebben opgedischt, in gedachten ge houden. In ieder geval doet een nieuwe groep Engelsehe scholieren, het nu nog eens dubbel dik over. Geen vluchtig bezoek ditmaal, maaT een verblijf van veertien dagen in diverse stedelijke families, die hun huizen gastvrij openstelden, al of niet met de speculatie, dat zoon of dochterlief, straks een „ruiltrip" naar Groot-Brittannië zal kunnen maken. Zaterdag 5 April kreeg dit bezoek van ongeveer 50 vertegen woordigers en -steirs van de Engel sehe jeugd, met hun diverse lei ders en leidsters, een officieel tintje, door de ontvangst ten stadhuize. De burgemeester, Jhr. Mr. J. Scfeu'urbsque Boeije heette de ver tegenwoordigers van een bevriende natie van harte welkom in Zierik zee. Na een overzicht te hebben gegeven van de gebeurtenissen tij dens den oorlog, waarbij hij de zinvolle gedachte van de Zaeuwsehe wapenspreuk centraal plaatste, me moreerde spr. het vroeger "contact met de Engelsehe stad New-port, waarvan Zierikzee thans jeugdige afgezanten binnen de muren heeft. „Gij zijt niet alleen geallieerden, maar vrienden". Van groot gewicht noemde spr. het doel dat de W.F.A. nastreeft, n.l. het leggen van vriend schapsbanden tusschen de verschil lende volkeren. Dat dit bezoek de ze band mag helpen verstevigen is niet alleen de wenseh vaan den bur gemeester zelf, maar stellig van de heele burgerij. Een der leiders dankte hierna den burgemeester voor zijn hartelijke speech, waarbij hij hem een brief van New-Port's burgemeester over handigde, waarin1 de gelukwenschen en groeten van New-Port's burgerij aan den burgemeester van Zierikzee, vertegenwoordigend de bevolking der stad, waren vervat. Nadat de „echte thee" den in- wendigen mensch had verwarmd, werd een trip door Zierikzee ge maakt, hetgeen onze Engelsehe vrienden vele „lovely's" ontlokte, vooral toen de monsterklim op St. Lieven tot een goed einde was ge bracht en Schouwen en Duiveland voor vriendenoogen als een tapijt naar den einder lag uitgerold. BURGH. Voor de vergadering van V.V.V-i welke Donderdagavond on der voorzitterschap van Jhr. R. Röell, in „Het Wapen van Burgh" gehouden werd, was weinig belang stelling. Uit het jaarverslag bleek, dit het ledental op 31 December 1946nog 124 bedroeg. Door verschillende oor zaken, o.a. gebrek aan woningen, was het niet mogelijk aan alle aanvragen voor pension te voldoen. Hierna volgde de rekening met in ont vangsten f 870.67, uitgaven f 234.88, goed slot f 635,79. Van dit bedrag zal f 500.— gestort worden in een fonds voor eventueel later te maken reclame. De aftredende bestuursleden, Jhr. R. Röel'l, B. Th. Boot Cz. en C. Hartog, werden bij acclamatie herkozen. Hierna werd de begroo ting voor 1947 post voor post be handeld en toegelicht, waarna deze goedgekeurd werd tot een bedrag van f 450.79, met een post van f 196.04 voor onvoorziene uitgaven Verder werd gevraagd naar een goede wandelkaart voor Westelijk Schouwen, waarop de voorzitter antwoordde, dat deze in bewerking is. Ook goede fotokaarten zullen binnenkort verkrijgbaar zijn. Een In een interview met den cor respondent van Aneta te Katherin© heeft de piloot van de verongelukte Nederlandsche Dakota, van Niftriik o.a. het volgende verteld: „Dinsdagmiddag 25 Maart, kort na drie uur in den middag, weiger de de electrisehe inrichting van het toestel. Op dat moment werd de laatste radio-boodschap uitgezon den. We wisten, dat we Darwin niet konden halen en de machine ergens aan den grond moesten zet ten. Ik slaagde er in voor donker te landen. Bij het landen raakten we enkele boomtoppen, Waardoor een vleugel afbrak- Donderdagoch tend zijn wij vertrokken, op twee vlotten de rivier afzakkend, op elk vlot twee man. Aan levensmiddelen hadden' wij veertig sinaasappelen en twee blikken gecondenseerde melk aan boord. We warep gewa pend met twee stenguns en drie pistolen. Toen een van de vele krokodillen, die we in de» rivier zagen, liet voorste vlot naderde, schoot ik hem dood. Wij hadden twee honden, waarvan we er één doodgeschoten en opgegeten heb ben. In den middag van den tweeden dag arriveerden we in het Kathe- rine-ravijn. Doordat ik dikwijls bo ven de streek gevlogen heb, kende ik het terrein hier. Ons moreel bleef goed en wanneer wc in den zonne schijn stroomafwaarts dreven, was het soms grappig om te bedenken, dat we Waarschijnlijk dood gewaand werden. Een van de vlotten is in een stroomversnelling omgeslagen en verloren gegaan. We verdeelden onzen voorraad sinaasappelen zoo danig, dat wij er drie per dag aten» Op 29 Maart was alle geconden seerde melk verbruikt. We zetten de reis voort op een vlot, dat we, toen we te voet verder gingen, aan zijn lot overlieten. Langs den Westelijken oever van de rivier gingen we in de richting van Katherine. We wierpen het meeste van onze uitrusting weg, behalve onze spiegels, waarmee we signalen konden geven en de ge weren. Dien nacht rolden we ons in een dekzeil. De bergen waren verschrikkelijk, we moesten zeer veel klimmen en elke berg kwam uit op een diep ravijn. Tegen den avond van den 29sten Maart waren we door gebrek aan slaap en voed sel volkomen uitgeput. Maar we konden niet rusten. Zondag bleven we doorloopcn, door struikgewas. Maandagnacht sliepen we aan den rivieroever, slechts 12 km. van Ka therine, dat we Dinsdag bereikten." Hoewel de vier mannen veel go- wicht verloren hebben en hun voe ten en knieën geschaafd zijn, rul len zij met rusthouden en medische behandeling spoedig weer beter zijn.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2