ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE w at is er gaande in Rusland? NIEUW BESTEK WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 wereldnieuws Molotov's meeniiig over het Duitsche probleem DINSDAG 8 APRIL 1947 No. 15560 lOle Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt icderen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137077 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uiig-.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENT1ËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m, (4 regels) f 1,— per stuk. Door het herhaald- gebruik van de term „Eurafrika" iin politieke en economische beschouwingen van de Nazi-pers werd tijdens den oorlog de aandacht gevestigd op Afrika, het zwarte werelddeel. Immers de Duitschers hadden bepaalde plan nen in deze richting. Duitsche sol daten streden op Afrikaanschen bo dem, de as-mogendheid Italië bezat iin dit werelddeel belangrijke voor uitgeschoven posten en tenslotte speculeerden de Duitschers ©ener zijds op de anti-Engelsch gezinde Boerenrepubliek en op de aanknoo- primgspuntan, die zij iin hun vroegere koloniën meenden te hebben. Rest nog te zeggen dat de Fransche ge bieden in Afrika, middels toedoen van de marionetten-regaaring te Vi chy, gemakkelijk in dit Afrika-plan zouden kunnen worden ingeschakeld De bedoeling is doorzichtig en wordt wel zeer duidelijk door de term Eurafrika, 'die er op wees hoe het overkoepelend gezag te Berlijn de twee werelddeelen Europa en Afrika samen zou voegen en inscha kelen in de fascistische „groot-po litieke ruimte". Met de val van het Derde Rijk, zijn ooik deze plannen gelijk met de kortstondige glorie verdwenen. Thans zijn er echter aanwijzingen dat Engeland in deze zelfde richting aspiraties koestert, zij bet op wat smallere basis ge dacht dan de Duitsche plannen tij dens den: oorlog. Om een of andere reden, heeft Engeland er geen be zwaar tegen, dat Amerika een deel van haar macht overneemt, tegelijk evenwel tracht Groot-Brittannië op andere wijze haar wereldrijk uit te bauwen ?-n met dit doel heeft zij Afrika als operatieterrein uitge kozen. TT et afbrokkelen van de Engel- scbe madht is dus :'m feite niet meer dan schijn. De decorwisseling is onmiskenbaar, het politieke en economische spel blijft soortgelijk. Het bestek van het nieuwe Britsche plan voorziet fel de exploitatie van de Afrikaansche gebieden, Kenya en Tjanganjika. -Volgens hardnek kige geruchten zou de politieke be teek en is van het bezoek aan Zuid- Afrika, door het Emgèlsche konings paar, worden bepaald door het voornemen de Engelsche macht van het moederland over te plaatsen naar Zuid-Afrika. Wie dit gerucht verbindt aan de bovengeschetste werkelijkheid, zal in staat zijn de beweringen tot de juiste verhou dingen terug te brengen. Er wor den in deze Afrikaansche gebieden, door de Enge'ischen zulke enorme kapitalen gestoken, dat het er alles van heeft dat het krachtcentrum van het Britsche rijk in de toekomst hier komt te liggen. Dat de socialiseering van Enge land een Wezenskenmerk van de .nieuwe wereldorde" is, neemt toch niet weg dat deze machtsontplooi ing in Zuidelijke richting een kapi talistische stunt van de onvervajsch- t« soort is. (We laten de inter pretatie van kapitalisme in di,t ver band over aan den lezer). Temeer dit daar een der grootste kapi talistische concerns, de Unilever, de uitvoering van dit Afrfkaplan is opgedragen. Steunend op de ken- Ook in Moskou duurte en woningnood Aan den Amerikaanschen radio commentator John Steel, heeft Mo- lotov een interview toegestaan over da huidige Duitsche problemen. Vol gens den Russisehen diplomaat be staat het gevaar, dat de Amerikaan- scbe voorstellen voor de politieke organisatie van Duitschland tot het uiteenvallen van Duitschland zullen leiden. Het gevolg zou zijn, dat de Duitsche militaristen en zij die van revanche droomen, in staat zouden worden gesteld het werk en de unificatie van Duitschland op zich te nemen. Wanneer Amerika, en Rusland tot een vergelijk kunnen komen over de voorstellen van een Duitsche eenheid (Ruslands voorstel) en een federaal Duitschland (het idee van Amerika), waarbij het Duit sche volk de gelegenheid wordt ge schonken om dit vraagstuk bij volks stemming op te lossen, dan kan een compromis bereikt worden. Het zcu den Russen eenige vol doening geven, wanneer 10 milliard dollar aain herstelbetalingen werd gesc'hqnken als deel van de enorme schade door den Duitschen inval in Rusland aangericht. Tot heden heeft het veel minder ontvangen dan, de andere geallieerden. Molctov twijfelde er verder aan dat de door Truman ingediende voorstellen t.a.v. Griekenland de democratie in dat land zouden her stellen. De beste weg zou zijn het opheffen van de buitenlandsche in menging in de Grieksche binnen- Iandsche aangelegenheden. Deze vraag houdt West- Europa eigenlijk al van 1917 af bezig. Maar de nieuwe machtheb bers op het Kremlin isoleerden Rus land voor iederen Westerschen in vloed. Zelfs nu de Westersche mo gendheden in Moskou confereerem klagen alle journalisten, die de con ferentie omringen, dat het zoo bui tengewoon moeilijk is eens achter de schermen te kijken. De grootste hindernis vormt de taal. De jour nalisten kennen geen RussisCh en de Russen spreken geen andere taal. In 'hoogere Sovjetkringen spreekt .een, enkele wel Franscivof Engelsch, maar uit die kringen verwacht men geen bijzondere uitlatingen over Rusland en het leven in de Sovjet. Tceh druppelt wel eens iets door. Zoo meldt een U.P-verslaggever aan de Nieuwe Standaard" te Brussel, dat een arbeider voor een paar schoenen ongeveer drie maanden van zijn. loon moet offeren. Een correspondent van de „Daily Express" kwam bij toeval terecht op' een tribunaalzitting, waar een jonge vrouw werd verhoord, die op den avond van haar huwelijk een 'aanslag op iemand had ge pleegd om in het bezit te komen van, een kamer. Hoe ontzettend moet dus ook in Moskou de woningnood zijn, wanneer een vrouw tot een dergelijke daad komt. Zwaar heeft het Russische volk geleden en daar van is de woningnood maar één symptoom; een andere is het ijve ren van Molotov om herstelbeta lingen op groote schaal van Duitsch land te krijgen. Toename der Amerikaansche bevolking Volgens mededeeling van het Bu reau voor volkstellingen is de be volking der V.S. met ongeveer 10 mihoen toegenomen sinds 1940. Het aantal inwoners in Juli 1946, bedroeg 141.288,693,'tegen 131.669.275 in April 1940. Opvallende veranderingen in de samenste ling der bevolking hebben plaatsgevonden sinds de laatste volkslelling in 1940. Terwijl er in 1940 454.000 meer mannen waren dan vrouwen, overtreft het aantal vrouwen dat der mannen nu met nis van de duizenden experts aan deze enderneming verbanden, op het kapitaal en op de ervaring, kan Engeland zonder groote risico's een plan *an dergelijke wijde strekking uitvoeren. Dat groote gebieden in cultuur worden gebracht en de op brengsten de menschheid ten nutte komen, is op zichzelf, bijzonder in dezen tijd, van groot belang. Dat soortgelijke Nederlandsche plannen, die heel wat meer zijn afgestemd op „den eisch van den tijd", op de belangen van iinheemsche bevolking enz., zoo wantrouwend warden ont vangen, is in vergelijking met deze naakte expansie-politiek: evenwel merkwaardig. 470.000. Deze verandering wordt grootendeels toegeschreven aan mi litaire verliezen en het voortduren de overschot van mannelijke sterf gevallen ten opzichte van vrouwe lijke sterfgevallen. Een andere opmerkelijke veran dering is de groote toename ge weest van het aantal kinderen onder vijf jaar. Het totaal in 1946 van 13.417.000 beteekent een toename van 27.3 pet. ten opzichte van 1940. De leeftijdsgroep van vijf tot negen: nam met bijna een millioen toe, die van 10 tot 19 vertoonde een aan zienlijke teruggang, de leeftijdsgroe pen van 20 tot 55 groeiden ongeveer even snel aan als de totale be volking, terwijl die van 55 jaar en ouder toenam met ongeVeer 16.3 procent. Russissche vrouwen van Britsche burgers De Britsche minister van staat, McNeil heeft verklaard, dat de mi nister van buitenlandsche zaken, Bevin, op de Moskousche conferen tie het verleencn van visa aan Russische vrouwen van Britsche cud-militairen en anderen, welke vrouwen thans in de Sowjet-Unie worden vastgehouden, ter sprake heeft gebracht, doch zender suc ces, daar de Russische wet om trent deze materie andere nonnen WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 8 April: Wisselende bewolking met •enkele verspreide buien, tijdelijk eenige regen; geleidelijk afnemende tijdelijk nog krachtige wied tussohen West en Zuid-West, weinig veran dering van temperatuur. 8. Zon op 6.02; onder 19.24 Maan op 22.59; onder 7.18 Hoogwater te Zierikzee over de maand April 8. 5.11 v.m 1731 n.m. Hoogwater te Brulnisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. aanlegt. McNeil zeide verder, dat Bevin deze kwestie zeer ernstig op vat. In hoogste instantie zijn stap pan gedaan en er wordt thans overwogen welke verdere stappen kuinnen worden ondernomen. Aardrijkskunde door middel van de film Een jongen van een jaar of ze ven, acht, die nog nooit zijn ge boorteplaats in de V.S. verlaten heeft en die lezen nog een tamelijk riskant avontuur vindt, geeft dik wijls blijk van een verbazende be kendheid met de details van plaat selijke toestanden en geografie van andere streken der V.S. en van steden en landen aan gene zijde van den oceaan. „Gedurende zijn gehee- le leven" is hij naar de bioscoop gegaan; op het witte doek heeft hij Amerika, China, Britsch-Indië en een menigte beelden en gewoonten van andere naties en uit andere tijden gezien. De laatste jaren zijn paedagogen en film-producenten meer en meer doordrongen geraakt van de waar de van dezen vorm van visueele opvoeding en hebben zij de uitbrei ding hiervan voorbereid en geleid door middel van speciale projecten. Plannen om de film „even po pulair in de klas te maken als schoolbord en krijt" werden reeds tien jaar geleden gemaakt, toen de Motion Picture Association de Pro gressive Education Association een aantal geselecteerde excerpten van films ter beschikking stelde, welke betrekking hadden op de karakter vorming en de problemen van de menschel ijke samenleving. De Vereenigde Staten hebben op dracht gegeven, een begin te maken met het onttrekken van goederen aan de Japansche productie ten ba te van de herstelbetalingen. Neder land zal voor Nederlandsch-Indië voorloopig 5 pet. van de goederen ontvangen. Een sneltrein is in volle vaart ontspoord bij Downers Grove. 35 km. ten Zuidwesten van Chicago. Tot nu toe zijn er geen berichten over dooden binnengekomen, maar ongeveer 100 passagiers zijn ge wend. De Fransche natuurkundige Mag- nan, heeft in het Instilut de France een microscoop vervaardigd, die een millioen maal vergroot. Met dit in strument hoopt men voor den eer sten keer de moleculaire structuren 1c kunnen waarnemen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1