STAD EN PROV INCIE Kring Schouwen en Duiveland der Z LM RADIO-PROGRAMMA ZIERIKZEE- De geweldige ach terstand welke Weg en Werken door de verst gekregen heeft en de schade, welke het ijs aan de booten heeft toegebracht, zullen tot •gevolg hebben dat de zomerdienst- regeling der R.T.M. niet voor eilnd April zal kunnen worden uitgevoerd. Voor het te Utrecht gehouden examen Coupeur Dames- en Heeren- kleeding „E.N.S.A.I.D." slaagde 0\.a. de heer O. L. van Geesbergan. KERKWERVE- Donderdagavond 2? Maart, kw'am in het café va|n den Bout de afdeeling Kerkwerve van den Chr. Boersin- en Tuinders- bond bijeen, waarbij tegenwoordig was de afdeeling van de Ohr. Jon geren Boeren- en Tuindereorgani satie. De voorzitter, de heer A. M. den Boer, opinde deze vergadering met gebed. In zijn openingswoord heette spreker de aanwezigen wel kom, in het bijzonder Drs. J. J. Knibbe, de Prov- secretaris vain den C.B.T.B. en den heer Bos, Landelijk secretaris van den C.J.B.T.O. Na een inleidend Woord van dan voorzitter gat deze het woord aan de heeren Knibbe en Bos, die beiden in een korte en kernachtige rede een op- Wekkend woord spraken, daarbij het doel en streven van de orga nisatie uiteenzetten, en da nood zakelijkheid aantoonden van aan or ganisatie op principieel Christelij- ken grondslag, special in deze na- ooriogsche tijd, Waarin een groote cultureel© strijd Wordt gevoerd- Hierop volgde een uitgebreide en geanimeerde bespreking, waaraan verscheidene leden deelnamen. Aan het slot van dezen avond, dankte de voorzitter de sprekers voor hun stimuleerende Woorden, Waarna de heer Knibbe de vergadering met dankgebed sloot. HAAMSTEDE. Vrijdagavond 28 Maart kwam in de zaal van hotel Bom de afdeeling Haamstede van den C.B.T.B. alsook van den C.J.B, T-O. bijeen. De voorzitter van den C.B.T.B., den heer A.. M. den Boer, opende deze bijeenkomst met ge bed, w'aarna hij de aanwezigen Wel- kom heette, in het bijzonder de sprekers, de Jiearei Drs. J. J. Knib be, resp. Prov. secretaris van den C.B.T.B. en Landelijk secretaris van den CJ.B.T.O. Na een openings woord van den voorzitter verkreeg de heer Knibbe het Woord, die een uiteenzetting gat van het werk dat door den C.B.T.B. Wordt verricht en de noodzaak naar voren bracht van een stands-organisatie op prin cipieel Chr. grondslag; ook de heer Bos, die daarna het Woord verkreeg, sprak een propagandistisch Woord in het kader van dezen tijd. Bij de hierop volgende bespreking werden verschillende actueel© vraagstuk ken nader belicht- Aan het einde van deze bijeenkomst dankte de voorzitter de sprekers voor hun uiteenzetting, waarna de heer Bos de vergadering met dankgebed sloot- De Oranjevereeniging hield Maandagavond in Hotel „Bom" een ledenvergadering, wel ce slechts door een klein aantal leden bezocht was. De voorzitter, de heer M. O. Hanse, gaf eeq korte uiteenzetting van het feit, dat de avondfeestelijkheden bij gelegenheid van de geboorte van prinses Marijke mislukt waren. Ui' het jaarverslag bleek, dat de Ver. 150 leden telt, een getal dat be'angrijk hooger kon zijn. De re kening gaf aan in ontvangstej f889.99, uitgaven f726,83, saldo f 163.16. De voorzitter dankte de fi- nantiee'e commissie en den penning meester, welke laatste decharge werd verleend. Als bestuursleden werden herkozen M. O. Hanse en G. J. Spanjaard. Hierna stelde de voorzitter de bespreking van de feestelijkheden aan de orde. Het bestuur stelde voor deze wat te beperken en b.v. om ieder jaar maar één feest te organiseeren en wel het eene jaar met den Nationalen feestdag en het andere jaar op Koninginnedag, zoo mogelijk in overleg met de Oranjevereeniging te Burgh, die ge vraagd zal worden dit ook op de zelfde wijze te organiseeren. Indien de Oranjevereeniging te Burgh ermede accoord gaat, is het de bedoeling om op 5 Mei een be hoorlijk feest te organiseeren. Burgh zou dan op Koninginnedag dit kun nen doen. in ieder geval zal op Zaterdag 3 Mei, des avonds een kerkdienst gehouden worden, voor afgegaan door kranslegging op de graven van de oorlogsslachtoffers. Het bestuur zal eventueel voor een volledig programma voor 5 Mei zorgen. De secretaris deelde mee, dat aan de 3 babies, die in Febr. geboren zijn, een pakket is uitge reikt kunnen worden, alsmede een fraaie Marijke-lepel. Hierna hield de heer Spanjaard een causerie over „De naam Oranje en haar beteekenis voor ons volk". Welf kort, vanwege de tijd. doch op zeer interessante wijze behandelde hij deze belangrijke materie. Tot slot van deze interessante vergadering draaide de heer Bom eetnj mooi filmpje uit onze eigen ge meente, waarvoor hij den dank van de aanwezigen oogstte. THOLEN- Bi} K.B. is benoemd tot dijkgraaf van het Waterschap „De Vrije Polders onder Tholen", de heer C. Bierens alhier. Maandag 31 Maart j.l. vond in het Huis van Nassau de jaarlijksche algemeen© ledenvergadering plaats van den kring Schouwen 'en Duive land der Z.L.M. De voorzitter, de heer H. C. v. d. Zande, opende de vergadering met een enkel Wooird, waarin speciaal vervat een 'welkom tot de heeren Mr. Schlingemai^ secr -penningmeester der Z.L.M. an D. W. Stolp. De heer K. A. v. Lan- geraad brengt verslag uit van 'den stand der fmaneieën, verwerkt M de rekening, die sluit met een ba tig saldo van f 491,41- Bij acclama tie Worden hierna de hoofdbestuurs leden, de heeren P- L. Vis, P. L> Krepel, zoomede de plaatsvervan gers, de heeren A- C. de Oude en J. Klompe, herbenoemd. Inleiding dr. Fiietema Na3 deze huishoudelijke aangele genheden, verkreeg Dr. F r i t e- m a, directeur van de Nationale Coöperatieve Raad, het woord, die het onderwerp „Coöperatie en jonge boeren" behandelde. In een goed sluitend betoog, zette spreker uiteen dat coöperatie thans niet alleen gew'enscht is, maar spe ciaal in dit tijdsbestek van nog grootere urgentie is, dan 50 jaar geleden. Dit in lijnrechte tegenstel ling, met de overtuiging van een Katholiek professor, die meent dat de geordende maatschappij, het co- operatieve element in de economi sche samenleving overbodig maakt. Dr. Frietema was van meen Mg dat vrije concurrentie, althans voor de eerste tientallen jaren een her senschimmige wensch is, die trou wens ook niet geheel is afgestemd op datgene, waarmede het econo misch bestel werkelijk is gediend. Totale afwezigheid van economi sche ordening zou b.v. ook vrije concurrentie tusschen boter en mar garine, bietsuiker en rietsuiker met zich meebrengen, met al de kwade gevolgen van dien. Nederland met zijn groote bevolkingsdichtheid is allerminst gediend met vrije con currentie. Deze dingen vooropstel lend, zal dus jgevraagd moeten Wor den, naar de specifieke taak, die de coöperatie heeft binnen dit ge wijzigd economisch bestel. Deze taak zal, volgens spreker, bovenal een correctieve zijn. Immers, de regeering stelt de richtprijzen vast, bepaalt de marge's voor den han del en de uiteindelijke consumen tenprijs. Komen de producenten nu met accountantsrapporten in de hand beweren, dat deze prijzen ondeugdelijk zijn, en de respectieve lijke Winstmarge's te klein, dan zal dit bij de rogeering weinig indruk maken. Beschikken evenwél de pro ducenten over eigen coöperaties, nemen zij zelf het heft in handen, teheeren zij coöperatie! eigen fa brieken, verwerkende industrieën enz., dan rusten hun verklaringen op solide gegevens uit de praktijk en zullen zij bij hun pogingen veel meer effect sort ee ren. Uitvoerig lichtte spreker deze bewtering toe met voorbeelden uit de tuinbouw sector. De coöperatie kan een instrument zijn in de handen van den Neder- landschen boer om tot rectificatie te komen van alles Wat te rectl- ficeeren valt. Twee nieuwe vormen van coöperatie Om uit de moeilijkheden van den landbouw te geraken, ontstaan door de hoogere productiekosten dan in andere exporteerende landen, op hun beurt Weer een gevolg van de vele te kleine bedrijven, zou men een deel der boeren kunnen dwin gen ander Werk te zoeken, of te emigreeeren- Dit beheekent evenwel het kind met het badwater Weg gooien. Op hooger plan staan de maatregelen om de problemen lo caal op te lossen. Daartoe is ader- eerst noodig, coöperatief gebruik van landbouwwerktuigen en verder de coöperatieve graandrogerij. Het eerste vordert een andere verkaveling en het tweede ontneft den producent van den dWang van de particuliere ondernemingen, be halve het graan te droegen, het ook aan hetzelfde adres te ver koop en. Een gunstige omstandigheid vormt het feit dat de regeering thans niet afwijzend staat tegenover de co- operatieve gedachte, dit in tegen stelling met vroeger. Vele andere landen strekken tot voorbeeld (De nemarken, Zweden, Amerika). Spre ker Wilde zijn hoorders op het hart binden, dat de tijd thans ongemeen gunstig is om tot uitgebreider co- operatief werken te komen. Het voordeel van prioriteit bij verstrek king van schaarsche goederen aan •de coöperaties, boven den particu lier, is nog een andere factoir van beteekenis. Terugkomend op de co- operatieve graandrogerij, merkte spr. op, dat het individueel dro gen practisch onmogelijk is. De hooge onkosten voor menschelijke arbeid zullen ongetwijfeld blijven bestaan. De landbouwmachine (com bines-harvester) zal daarom een steeds grooter rol gaan spelen- Het collectief graandrogen is' als ge volg hiervan de ©enig juiste op lossing. Uitvoerig schetste spreker hierna de verhoudingen op de wereld markt. Door het wegvallen van Duitschland als exportruimte >en door het feit dat d>e belangrijkste leveringen aan Engeland, door de dominoins geschieden, kan Neder land als leverancier slechts aanvul lend optreden. Positievers'erkimg van den Nederlandschen boer is daarom van uitermate grro' gewicht Met voortdurend besef van de ri sico's en de moeilijkheid van de financieel aansprakelijkheid is daar om coöperatie een dringende eisch. Op deze inleiding volgde een be spreking, waarbij spr. gelegenheid vond nog op verschillende details van het onderwerp dieper in te gaan. De moeilijkheden met de re paraties van landbouwwerktuigen in verband met de positie der smeden en de wenschelijkhejd van het halffabrikaat in eigen land tot het volledig product te komen (vlas- Vrijdag 4 April. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7 30 gram/; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgenr- wijding; 10.20 de Regenboog; 10.45 voordracht; 11 gram.; 11.15 voor de vrouw; 11.30 gram.; 11.45 fam.'be- ridnten; 12 gram.; 12.30 sport; 12-35 viool en orgel; 1 nieuws; 1,15 ka merorkest; 2 voordracht; 2.30 pas siefragmenten; 3.15 voordracht; 3.35 piano-duo; 4 operaklanken; 4.30 tus schen 12 en 16; 5.30 muzikale cau serie; 6 nieuws; 6.20 gram.; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7.15 gram.; 7.30 kerkdienst; 9 gram.; 9.3O week overzicht; 9.45 sextet; 10.15 kamer koor; 10.40 avandwijding; li nieuws HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 mor gengebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 kerkdiensten; 9.50 gram.; 10.10 uit het boek der boeken; 10.35 J. P. Sweelinck; ll De Zonnebloem; 11.35 ai B'de ziele luistert; 11.45 gram.; 12.30 Miroir de peines; 1 nieuws; 1.15 Kareol septet; 1.50 van man tot man; 2 „Stabat Mater"; 3 Kruis weg des Heeren"; 4 gram.; 4.30 na schooltijd; 4.45 „De Messias"; 6 kamermuziek; 6.25 Passie-poëzie; 6.45 gram.; 7 nieuws; 7.15 gram.,; 7.30 kamermuziek7.50 Kath. thuis front; 8 nieuws; 8.05 harpspel; 8.30 kerkdiensten; 9.30 gram.; 9.45 avond gebed; 10 De lijdende Christus; 11 nieuws; 11.15 Kath. nieuws; 11.20— 12 gram. bedrijf, spinnerij, verwerking stroo op breedere basis, enz.), kwamen hierbij ter sprake. Tot slot van deze vergadering werd de herinnering aan het 100- jarig bestaan der Z.L.M. weer op- gefrischt door de verLooning van de gelijknamige film. De voorzitter sloot hierna de ver gadering. Na een zwaren tocht door bijna •onbegaanbaar gebied hebben, vier leden van de bemanning van de Dakota, die in de binnenlanden van Australië een noodlanding moest maken, Katherine, 320 km. ten Zui den van Darwin bereikt. Mgr. Stepinac, die geweigerd heeft een gratieverzoek in te die nen, is door de communisten naar de beruchtste gevangenis van Kro atië overgebracht. Toen de oorlog uitbrak, telde het Nederlandsche Padvindsters Gilde ruim 7000 leden. Op 1 Januari Wa ren er ruim 33000 padvindsters in ons land. Sir Alexander Cadogan heeft op dracht gekregen de Palestijnsche kwestie aan de Ver. Naties voor te leggen en spoed achter de zaak te zetten. Ook de Ver. Staten voe len alles voor een spoedige behan deling der kwestie. Tot de eigendommen, die tenge volge van de liquidatie Van den Pruisisdhen staat door de gealli eerden zijn geconfisceerd, behoort het vroegere keizerlijke paleis, dat thans aan de stad Berlijn in beheer is gegeven. Ingebroken werd in een brood jeszaak te 's-Gravenhage door ver nieling van een ruitje van de toe gangdeur. Ontvreemd werden: f5750 en toewijzingen voor 1000 rantsoe nen melk, 10,000 rantsoenen brood, 1000 rantsoenen vleesch, 1000 rant soenen eieren en rantsoenen voor 75 kg. suiker. In de oorlogszone in Ind0-China dreigt tengevolge van de taktiek der verschroeide aarde, die de Viet- nnmeezen toepassen, hongersnood, n.dus een Franseh woordvoerder. Het economisch leven in twee-derde go dee te van het geheele land Is lamgeleged.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2