ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HERSTEL DER MONARCHIE IN SPANJE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WOENSDAG* 2 APRIL 1947 No. 15556 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: $chuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelslraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h_ Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDN1EU VVS als Franco overleden of niet meer tot regeeren in staat is Over den zender Madrid heeft Franco een radio-rede gehouden tot het Spaanische volk en herstel der monarchie in het vooruitzicht ge steld. Hij kondigde een wetsontwerp aan, dat de opvolging in de leiding van den staat regelt. Maar de mo narchie als zoodanig zal niet wor den hersteld voordat Franco is overleden of niet meer in staat is zijn functie als leider van Spanje uit te oefenen. Eerst dan zal een persoon van koninklijken bloede, voorgesteld door den regentschaps- raad en de regeering, en aan vaard door tweederde van de volks vertegenwoordiging (welke in feite niet bestaat) de leiding van den staat op zich nemen. Franco behoudt zich het recht voor om, wanneer hij daartoe den tijd gekomen acht, zelf iemand te benoemen, die hem zal opvolgen. In feite verandert er hoegenaamd niets in de landen van Arragon en Kastilië; alleen de monarchisten worden misschien iets langer zoet gehouden, met de suggestie dat een maal weer een koning op den, Spaansehen troon zal zetelen. Een vertrouwensman van Franco zou zich in Portugal bevinden om Don Juan, den wettigen Spaansehen troonopvolger, eens te polsen over diens plannen en kansen om den voorvaderlijken troon eenmaal te kun tien bestijgen. Amerika's steun aan Griekenland en Turkije Q)e Britsche troepen zijn begonnen Griekenland te ontruimen, maar de steun welke Truman aan de Grieken wil verleenen, is nog altijd niet door 'het Amerikaansche Con gres goedgekeurd. Laguardia, de man van de UNRRA, heeft met na druk verklaard, dat Amerika eeng d!e dag zal betreuren, waarop het vasten voet kreeg op den Balkan. De economische hulp van de Ver. Staten, aan Griekenland is hoogstens voor 15 maanden voldoende; het werk van het herstel is een werk van een heeie generatie. In tegen stelling hiermede verklaren een drie tal AmerikaansChe ministers, dat de in uitzicht gestelde 400 millioen dollars aan Griekenland .en Tur kije het oorlogsgevaar verkleint. Aan den anderen kant gaan er in de Ver. Staten hoe langer hoe meer stemmen op die zich verzetten te gen een Amerikaansche basis in Europa als vooruitgeschoven post tegen Rusland. En die stemmen pleiten voor het bijeenroepen van de Algemeene Vergadering van de U.N.O. binnen 45 dagen, om te be raadslagen over de oprichting van een internationaal hulpfonds waarin alle leden der U.N.O. een zeker bedrag zouden, moeten storten. Uit der groeiende eritiek tegen Truman's voorstellen blijkt hoe langer hoe meer, dat Amerika de Ver. Volkent niet langer kan négeeren. Inmid dels zet men: van Britsche zijde de hulp aan Griekenland voort, tot dat de Amerikaansche hulpactie in werking treedt. De Sowjet-Unie en de atoombom Het hoofd van de afdeeling in ternationale veiligheid" van het Amerikaansche departement van buitenlandsche zaken, Johnson, heeft voor het vrouwen comité van actie voor een duurzamen vrede" ver klaard, dat de Sowjet-Unie door haar houding ten aanzien van de controle op de atoomenergie Ame rika wil ontwapenen. Johnson verkLaarde, dat Rusland sinds vorig jaar Juni op de onmid- diellijko buiten de wet stelling der atoombom en de stopzetting van de productie ervan heeft aangedrongen, doch ter zelf der tijd te kennen heeft gegeven, dat een conventie voor de controle later moet worden uit gewerkt. Indien wij opnieuw zullen toe geven aan de bedriegelijke voor spiegeling, dat bewapening op zich zelf een oorzaak van den oorlog is, zullen wij de deur voor het on heil open zetten", aldus Johnson. Het communisme in Amerika De commissie inzake on-Ameri- kaenlsche activiteit, uit het Ame rikaansche huis van afgevaardigden heeft publicatie gedaan van wat zij noemt het bewijs, dat de com munistische partij in de Vereenigde Staten optreedt als agente van de Sovjet-Russische regeering. In het rapport van de commissie wordt een lijst gegeven van twee-en-nc gentig „typische richtlijnen uit Mos kou betrefffende de communistische beweging in de Vereenigde Staten". De voorzitter, J. Barneil Thomas, zei de verslaggevers, dat het rap port „ongetwijfeld bewijs levert, dat de communistische partij in de Ver eenigde Staten een vijfde-colonne- pion van Moskou is. ,t,In 1947 vinden wij dit totali taire bruggehoofd stevig gevestigd in de arbeidersbeweging, de regee- ring, politieke partijen, de pers, radio en film, de scholen en uni versiteiten, kerken en sociale or ganisaties. De invloed dier beweging is ver buiten verhouding tot haar aantal leden, door haar discipline, haar controle van strategische pos ten en massaorganisaties en haar banden met de sowjet-regeering, die thans een ongeëvenaarde po sitie heeft al geen wereldmacht" aldus het rapport. Grieken krijgen Dodecanesos Het bestuur over de eilanden der Dodecanesos is namens de Britsche autoriteiten aan den Grlekschen vertegen woord iger overgedragen Het- volk voor het huis van den Britschen gouverneur juichte, toen de Grieksche vlag in top ging- Volgens het vredesverdrag met Italië, krijgt Griekenland de Dode canesos blijvend toegewezen. Da eilanden zullen een militaire bezet ting krijgen. De Dodecanesos bestaat uit onge veer 50 eilanden en eilandjes voor de Zuid-Westkust van Turkije. Zij is in 1912 door Italië bezet en in. 192f officieel, bij' het verdrag van Lausanne, door Turkije aan Italië afgestaan. De bevolking is hoofd zakelijk GrieksCh. Sjahrir ontevreden In een interview1 met een Unit id Press-correspondent, zei de Indone sische minister-président Sjahri'r gemeend te hébben dat de toestand na de oinderteekenjng van de over eenkomst van Linggadjati dusdanig zou verbeteren, dat de meeste moei lijkheden thans opgelost zouden zijin. Tot nu is echter geen enkele moei lijkheid opgelost. „Een goed voorbeeld zijn de Ame rikaansche schepen", zoo voegde Sjahrir hieraan toe- „Na de omder- teekening zijn wij onmiddellijk be gonnen besprekingen te voeren in zake de „Martin Behrman" en de „Flying Cloud", doch tot nu toe hebben wij' niets bereikt". „De Nederlanders schijnen niet te Willen samenwerken", zei Sjahrir, „zij vertellen ons alleen maar wat wij1 te doen- hébben en 'wat zij van de Linggadjati-overeenkomst ver langen, maar zij' hébben deze over eenkomst al van nul 'en geen-er Iwiaarde gemaakt, omdat zij' 'weige ren haar ta doen funetionneeren, zooals blijkt ui;t de militaire en ma ritieme actie tegen ons. Wij doen ons best om op da vriendschappe- lijkst mogelijke iwijze samen te wer ken, maar da Nederlanders maken het ons uiterst moeilijk- Wij zullen nog drie of vier dagen voortgaan om te zien of hun hou ding zich Wijzigt", zoo verklaarde Sjahrir met nadruk- Britsche Kon. familie ontmoet Boeren-veteranen De Britsche Koninklijke familie heeft een onderhoud gehad met veteranen van den Boeren-oorlog, onder de schaduw van het stand beeld van Louis Botha, den opper bevelhebber van het Boeren-leger, tegenover de regeeringsgebouwen van de Zuid-Afrikaansche Unie te Pretoria. Twaalfhonderd veteranen stonden er opgesteld voor inspectie. Elk was getooid met groen, geel en wit, de kleuren van de republiek, en velen droegen medailles uit den eersten wereldoorlog. Generaal An dres Brink leidde de Koninklijke familie rond. Koning -en koningin drukten de hand van vele vete ranen, die 45 jaar geleden tegen Groot-Brittannië in het geweer wa ren. De prinsessen toonden bijzondere belangstelling voor het uniform van den 69-jarigen Viljoen, het uniform, waarin hij tegen de Engelschen ge streden had en het laatst overge blevene van zijn soort in Zuid- Afrika. De meesten van de oud strijders probeerden Engelsch te spreken; de koningin sprak velen aan. in het Afrikaansch en stelde vragen over de dagen van den strijd. Een der veteranen, Oosthuizen, WEEKBERICHT Verwachting tot den avond van 2 April Zwaar bewolkt met opklaringen, aanvankelijk nog eeinige regen en plaatselijk nevel of mist, vrij koude nacht, overdag iets zachter, weinig wind, geringe kans op nachtvorst. 2. Zon op 6.15, onder 19.14. Maan op 15.10, onder 5.40. Volle Maan 5 April 16.28. Hoogwater te Zierikzee over de maand April 2. 0 31 v.m 1318 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwat«r Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. stelde den koning een vier-shilling stuk met de beeltenis van koningin Victoria, waarvan nog maar en kele stuks zouden bestaan, ter hand, waarvoor de koning zich zeer er kentelijk betoonde. Centraal Duitsch oorlogs kerkhof In de iwijde Peelvlakte staan vier duizend sobere kruisjes in lange rijen- Daaronder rusten vierduizend Duitsche soldaten, begraven door Duitsehe krijgsgevangenen, die hier reeds maandenlang onder toezicht van Nederlandscbe militairen op het door een prikkeldraadversper ring omgeven kerkhof werken. De Amerikaansche autoriteiten Wilden dat hier hun vroegere te genstanders begraven Werden en sedert September is men nu bezig alle in Nederland begraven Duit- schers naar deze plaats over te brengen. Voor het invallen van de vorst periode was het Duitsche kerkhof van Margraten reeds geheel naar de Peel overgèbracht- Ook uit Son en diverse andere plaatsen wierden de lijken der Duitsche soldaten naar dit kerkhof vervoerd. Na den bar ren Winter is het 'werk hervat. De getraliede barakken zullen de zer dagen Weer Worden bevolkt, ditmaal Waarschijnlijk door poli tieke delinquenten. Zonsverduistering boven Zuidelijk Halfrond Op 20 Mei wordt een zonsver duistering verwacht, die ruw ge schat van Santiago in Chili tot de Kenya-provincies in Afrika zicht baar zal zijn. Tegen midden April wordt te Accra (Goudkust) een Fin- sche expeditie verwacht, die te Kponjg, ten N.W. tan Accra, een ob servatiepost zal inrichten. 4 Brit sche, evenals 13 Amerikaansche ge leerden, 2 vliegende forten en 10 ton speciale uitrusting, zijn 1 April maan Australië vertrokken om waar nemingen te verrichten. De laatste 500 op IJsland ge- stationneerde Amerikaansche sol daten hebben dit eiland per vlieg tuig verlaten. Een troepenschip kon wegens de hooge zee de haven van Reykjavik niet bereiken. De vorstschade in den akker- en weidebouw valt mee. De tarwescha- de, welke aanvankelijk oj> 80 pet. geschat Werd, zal niet meer dan 40 50 pet. bedragen-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1