ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Een NIEUW begin DINSDAG 1 APRIL 1947. No. 15555 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v'h, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract -speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Het zou van een niet gering ge brek aan werkelijkheidszin getui gen, wanneer er laindgenooten zijn die die onderteekening van bet ba- sis-aceoard van Linggadjati niet als zoodanig erkennen. De agitatie in den lande mag dan al groot zijn geweest, de politieke strijd fel en zelfs niet altijd met faire middelen zijn gestreden, het pleit is beslecht en niets beters staat ons volk thans te doen, dan in aansluiting op de tot nu toe gevolgde weg, al dat gene te verrichten dat ook voor Indië een lichtende toekomst kan waarborgen. Er kan dan al beduchtheid be staan over het feit, dat de regee ring zich zag gedwongen de C.G.. te machtigen het voor ons „ondui delijke Linggadjati" te teekeruan, zonder vooraf het parlement in de ze zaak te kennen, er rest den tegenstanders niets dan het beroep van regeerungswege op de buiten gewoon dringende omstandigheden au serieux te nemen en deze maat regel (althans formeel te billijken. Intusschen is met Linggadjati wel zeer duidelijk aangetoond, welke groote verschuivingen, in vergelij king met de vooroorlogsche toe stand, zich op het terrein van de birmenlandsehe politiek hebban v'oor- gedaan- Het argument Van velen dat met betrekking tot de oplossing Van de Indische kwestie, een kenne lijke minderheid aan de meerder heid van het volk de wil oplegde, is wellicht niet steekhoudend. Hoofd zakelijk op zuiver prineipieele gron den heeft (de oppositie gefulmineerd tegen de regeeringspolitiek. Het krachtens wettelijk uitgeschreven verkiezingen samengestelde parle ment, was evenwel van een dusda nige samenstelling, fdat de oppositie in de minderheid bleef en zoo kon een beslissing van enorme draag wijdte worden genomen. Wie zich in dit verband zou willen beroepen op de tweespalt in de K.V.P., ziet alweer in zooverre de werkelijkheid over het hoofd, dat deze tweespalt toch niet het thans bereikte resul taat kan verhinderen. ~ï\t ij, die de van zooveel haat en achterdocht doortrokken In dische sfeer, niet van heel nabij hebben medegemaakt, zullen slechts bij benadering kunnen begrijpen hoe veel zelfbeheersching en aanpas singsvermogen er van onze landge- nooten overzee wordt gevraagd, om de konsekwenties van dit „nieuwie begin" nu ook in de praktijk .in re delijkheid te aanvaarden. Immers de eerst aangekondigde stap be helst het verminderen der weder zij dsche strijdkrachten. Niets zal op grootere moeilijkheden stuiten. Het is toch wel beslist onmogelijk er aan te denken dat Nederland, de met bloed, zweet en tranen van terreur gezuiverde gebieden, een voudig weer gaat prijsgeven. Zulk een maatregel zou eenvoudig mis dadig zijn. Er moet nog een lange weg wor den afgeloopen, eer dat een der gelijk besluit onzerzijds gerecht vaardigd zou zijn. De T.R.I. ver banden zuilen eerst moeten wor den geconsolideerd en gezuiverd van alle elementen, die een goede samenwerking tot dusverre onmo gelijk maakten. Duin nog moet de klove van haat tusscnen beide strijd machten ontstaan, worden over brugd, eerstdan zal er sprake kun nen zijn van een vrijwillige en vruchtbare samenwerking. Dat de ze redeneering geenszins utopisch is, blijkt b.v. uit een doeltreffend samengaan tusschen T.R.I. verban den en K.L. in Medan, waar thans gezamenlijk het bendewezen Wordt bestreden. Dat vormt evenwel tot nu toe nog maar een enkele gun stige uizondering. Ook op politiek en economisch terrein zullen de partijen slechts langzaam naar elkaar toe kunnen groeien, alvorens het vruchtbare zaad dat in 'Linggadjati Wordt gezegd aanwezig te zijn, ook inderdaad Vruchten zal afwerpen. Veel zal daarbij aan een natuurlijke groei moeten Wtorden overgelaten. Wan neer de regeerinig meent, middels wetten en voorschriften, als selec tie van ambtenaren e.d., resultaten te kunnen bereiken, dan zal blijken dat een bleek en misvormd kelder- plantje het resultaat is, maar geen schoone plant, waarover wij ons kunnen verheugen. Een natuurlijke ontwikkeling zal uit moeten maken, oi Linggadjati, behalve een nieuw, ook een goed, een hoopvol begin, oi een. sdhriikbaaende en zich mate loos wrekende vergissing is ge weest- Amerika's hulp aan Griekenland en Turkije Amerika heeft de Vereenigde Na ties formeel gevraagd de Ameri- kaansche interventie in Griekenland en Turkije te steunèn, maatregelen te treffen ter bescherming van eenig land tegen agressie en een per manente grenspatrouLle" in te stel len aan de Noordelijke grens van Griekenland. Na een bespreking met president Trumar. te Washington heeft War den Austin, de Amerikaansehe ge delegeerde in den Veiligheidsraad, tijdens de zitting van Vrijdagavond voor deze Raad een verklaring af gelegd over de voorgestelde hulp aan Griekenland en Turkije. Ame rika achtte het van het grootste belang, zo zeide hij, dat de Ver eenigde Naties verdere actie zouden ondernemen ter verlichting van de dringende problemen, waarvoor Griekenland zich gesteld ziet, zooals het dit ook van belang zou achten voor elk ander land in soortgelijke omstandigheden. Amerika verzocht daarop de Veiligheidsraad de instel ling te overwegen van een perma nente Balkancommissie, die de goed keuring zou moeten hebben van Griekenland, Zuid-slavië, Bulgarije en Albanië. De Hekla spuwt vuur Na 102 jaren van onafgebroken rust, is de vulkaan Hekla op IJs land weer gaan werken. Een rook kolom steeg tien kilometer hoog en een dikke wolk van asch ver duisterde de zon. De dorpen, d.ie in een kring op 100 km- afstand rond den vulkaan liggen, werden met asch bestrooid. Zelfs op sche pen, die ver uit de kust voeren, lag een dikke laag. Er is weinig gevaar voor men- schenlevens, daar de streek rend den vulkaan zeer dun bevolkt is. In het Zuidwesten van IJsland krijgt men echter gebrek ,aan drinkwater, daar dit door de vulkanische gas sen Wordt vergiftigd. Dakota in Australië gevonden De Dakota van de Koninklijke Marine, welke sinds 25 Maart werd vermist is gevonden. Een der vlieg tuigen, welke boven het Australische gebied aan het zoeken waren heeft het toestel waargenomen in een moerassig gebied, 80 kilometer ten Noord Oosten van Katherine, in den staat Northern Territory. Van de zeven leden van de bemanning werden uit de lucht ec vier bij het toestel gezien. Men heeft voed sel, tabak en medicijnen uitgewor- pen. Een reddingsploeg is naar .de opgegeven plaats uitgetrokken. Dakota in Indië zoek Het gebeurde met de Dakota, welke tijdens een vlucht naar Ban doeng op 12 Maart spoorloos is verdwenen, blijft tot nu toe een volkomen mysterie. Nog steeds wordt het dicht beboschte gebied van Poerwakarta doorzocht, maar men heeft nog geen enkele aanwij zing ontvangen. Reeds lang heeft men de hoop opgegeven, dat nog iemand van dé 27 inzittenden, in leven. is. Nog deze Zomer totahsator? De onderhandelingen over het weder instellen van de „totalisator" bij paardenren nen, welke tusschen de re- geering en de organisatie van de paardensport worden ge voerd, zijn in een vergevor derd gunstig stadium geko men". Dit deelde voorzitter A. Blom Hzn. in de vergadering van de bond van harddraverij- vereenigingen mede. Hij voeg de hieraan toe, dat het in 't geheel niet onmogelijk is, dat dit seizoen de „toto" weer *>p de banen zal verschijnen. Emigratie naar Zuid-Afrika De Nederlan dsch-Zuid- Afrikaan- sche vereeniging, gevestigd te Am sterdam, heeft een adres gericht aan den raad van ministers, waarin deze vereeniging als haar oordeel uitspreekt, dat het „ten zeerste ge- Wenscht is, dat de emigratie naar Zuid-Afrika door de regeering wordt bevorderd, en dat in verband daar mede de maatregelen worden inge trokken, dat ieder die toegang zoekt tot de Unie van Zuid-Afrika, eerst een verklaring van „geen bezwaar" moet bezitten, door de Stichting Landverhuizing ingevolge 's minis ters opdracht te verstrekken." Nationaal Comité handhaving Rijkseenheid Het N.C.H.R maakt bekend, dat het onverzwakt blijft eischen, dat de hervorming van het Koninkrijk plaats vindt in een sfeer van orde en rust, op basis van de Koninklijke jrede van 7 December 1942. Daarin werd, met handhaving van derijks- WEERBERICHT Verwacht tot den avond van 1 April: Wisselend bewolkt met Jater nog eenige regen, zwakke tot ma tige wind tusschen Zuid-West en Zuid-Oost, weinig verandering in temperatuur. 1. Zon op 6.18, onder 19.12. Maan op 13.46, onder 5.14. Volle Maan 5 April 16.28. Hoogwater te Zierikzee over de maand April 1. 11.54 v.mtn.m. Hoogwater te Bruiniese 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Passagierslijst m.s. „Oranje" De passagierslijst van het m.s. „Oranje", dat vermoedelijk 5 April as. te Amsterdam zal aankomen, ligt ter inzage op het bureau der Redactie. eenheid, aan een Rijksconferentie de taak opgedragen om het har monisch en vrijwillig samengaan van de volken des rijks voor de toe komst zoodanig voor te bereiden, dat de beginselen van recht en vei ligheid voor alle samenstellende rijksdeelen tot gelding zullen tyren- gen. Het comité deelt voorts mede dat het een overstelpend aantal be tuigingen varf instemming met zijn actie uit alle kringen, zoowel in Nederland als in Indië, heeft ont vangen. Tengevolge van vorst en sneeuw hebben de Engelsche boeren 200 millioen schade geleden; een kwart midi oen schapen en lammeren kwa men o<m het leven, terwijl duizenden stuks vee tijdens den jongsten wa tersnood verdronken. Men verwacht in telerskringen een uitstekend fruit jaar, dank zij het feit, dat de insecten het tegen de langdurige koude hebben moeten afleggen. John L. Lewis, de leider van den mijnwerkersbond in Amerika, heeft geëischt dat he| werk in de mijnen van 31 Maart tot 8 April zal worden stilgelegd ter herden king van de lil mijnwerkers die het leven verloren bij de mijnramp te Centralia. Vierduizend mijnwerkers uit het Ruhrgebied hebben Zaterdag het werk neergelegd uit protest tegen het tekort aan voedsel. Sjahrir is naar New Delhi ver trokken ter bijwoning van het daar te houden pan-Aziatisehe congres. Het Eng. Koningspaar woonde Zondag in de Ned. Herv. Kerk te Pretoria de Godsdienstoefening bij. Het Noorsche stoomschip „Tita- nian" is Zondagmorgen op 40 mijl afstand van Terschelling op een mijn geioopen. De uit 30 koppen bestaande bemanning werd dooreen Katwijkschen logger gered. In de 2o helft van September '47 zal te Kapel ie een tuinbouw-len- toonstelling worden gehouden. Als voorloopige data hiervoor worden genoemd: 2526 en 27 September. Prinses Juliana is Maandagoch tend met prinses Margriet pervl'eg- tuig naar Zermatt (Zwitserland) vertrokken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1