KIEZERSLIJST De herbeplanting: van SchouwenDuiveland Het is de taak van de supervisor om voor de herbeplanting de grote lijn, aan te geven en dit laat geheele tereinen open voor eigen initiatief van de bewoners. Het is begrijpelijk, dat we geen goed geheel zullen krijgen als iedere bezitter van een, stukje wegberm daar naar eigen keuze enkele boomen gaat zetten en dat we de herbeplanting, daar waar het 't landschap betreft, als een eenheid moeten zien. De eigen tuin valt natuurlijk ge heel buiten re geeringsin menging, zoowel als buiten de subsidie, maar dat wil niet zeggen, dat dit dus minder belangrijk is 1 Met een groo- te lijn alleen zijn we er niet als het detail zou worden verwaarloosd. Nooit tevoren is het zoo opgevallen hoe leelijk meestal de achterkanten van de dorpen zijn met kale, op gelapte schuttingen, hokken en uit bouwen. De veelal kleine tuinen worden hoofdzakelijk gebruikt voor groente en wat vruchten. Boomen zouden hier dus teveel schaduw geven, maar als elketuinbezitter achterin zijn terreintje één vrucht boom zette, wat zou dan niet als geheel gezien een verschil maken. Een leelijk schuurtje zou door een vlierstruik verscholen kunnen wor den en naast een hekje kan een Meidoornstruik komen. Over de slootkant hangt een dot wilgen, die niemand in de weg staat en een lange, rechte lijn ontbreekt. Als ieder eens rondwandelt om zijn eigen terrein en kijkt waar niet een oper. plekje is om iets te planteni, VAN ONS EILAND Z1ERIKZEE. Dal de particuliere ondernemer den strijd tegen het grootbedrijf niet staakt, maar in tegendeel door uiterst verzorgde be diening en degelijk materiaal voort zet, blijkt b.v. uit de laatste aan winst van de autobus-onderneming C. H. van Oeveren, die een nieuwe clubcoach in bedrijf heeft genomen. Deze nieuwe „Bedford", die bovenal degelijk is uitgevoerd en plaats biedt aan 31 personen, zal ter aan vulling op de bestaande lijnen, wor den aangewend. Daarnaast zal de Autobus dienst doen als touring car, zoowei in binnen- als buiten land, zoodra voor het laatste de mogelijkheid bestaat. Van binnen is •de coach voorzien van geriefelijke fauteuils met- groenleeren beklee ding. Het is wel te hopen dat het publiek deze service van een bedrijf, dat ook in de moeilijkste maanden zich opofferingen ge troostte om snelle verbindingen te waarborgen, op de juiste wijze zal weten te waardeeren. HAAMSTEDE. Ondanks de on gunstige omstandigheden was er voor de ouderavond in de Chr. School zeer groote belangstelling. Het hoofd der school gaf een over- zicnt van wat er in 1946 was gepas seerd. Het onderwijs was zonder onderbreking vervolgd. De ijver en vorderingen der leerlingen kunnen gezien worden. Geleidelijk aan wor den de leermiddelen vernieuwd. In teressant was een schrijven van de Amerikaansche vrienden, die melden, dat ons onderwijs hooger staat dan het hunne. Inzonderheid het schrijven werd geprezen. Spr. wekte de ouders op mede te werken aan de bestrijding van de gevolgen van den oorlog op het moreel in het algemeen en op de kinderen in het bijzonder. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd en de handwerken, wat groote lof oogstte. Daarna gaf dhr. Kik" een verslag van de onderwijsvernieu wing. waaruit bleek, dat ook deze school open staat voor wat goeds daarbij openbaar wordt. Voorop dient echter te staan, dat chiste- iijk onderwijs uit Christelijk beginsel dient te leven. Verder deed hij wat een enorme aanwinst zou dat niet geven en hoezeer zal niet Uw eigen dorp hierdoor winnen En dan de voortuinen aan do straat. Soms zien we hier vieze slootjes met steile bermen, waar niets op groeit. Als de sloot ge dempt kon worden en vervangen door een rioleering, dan kwam er kostbare ruimte vrij. Als iedereen een haagje plantte inplaats van de éém een houten hek, de tweede een steenen muur en nummer drie ijzeren buizen, dan krijgt de dorps straat een heel ander karakter. Een haagje vraagt eenig onderhoud, maar ieder weet, dat een hek ook niet het eeuwige leven heeft. Een haag houdt het stof van de straat tegen en rondzwervende honden, terwijl een hek in dit opzicht ge woonlijk waardeloos is. Ligt het huis op de zon, dan .kan een rijtje lei-linden schaduw geven, zonder dat deze teveel ruimte innemen. Wordt ook de voortuin gebruikt voor groente, dan kan er toch wel een aardige verdeeling in bedden gemaakt worden en er is altijd een plekje vrij te houden voor een kleurige bloemenrand. Hei landschap hersteld door een nieuwe beplanting in groote lijnen op wegen en dijken en de tuinen in: de dorpen tot in details verzorgd met hagen, vruchtboomen en een enkel bloemenperk Laten we allen samenwerken om dit te bereiken en dan zal Schouwen weer mooier zijn dan ooit tevoren MIEN RUYS, supervisor herbeplanting Schouwen—Duiveland. eepige mededeelingen omtrent een nieuwe pakketzending uit Californië. Daar staat tusschen de bloeiende tulpen een bord met opschrift: Ge schenk van de leerlingen der Chr. School te Haamstede. RENESSE. Nu de strenge Winter achter ons ligt, mag de uitstekende wijze, waarop tijdens de abnormale omstandigheden, op met sneeuw be dekte en op andere plaatsen weer spiegelgladde wegen, de autobus- dienst naar Zierikzee is uitgevoerd, in het middelpunt der belangstelling geplaatst worden. Bekwame chauf feurs brachten de reizigers(sters) practisch zonder vertraging in Zie rikzee en terug. Aan hun rijvaardig heid wierden hooge eisehen gesteld. Thans blijkt wel, dat enkele ge rechtvaardigde aanmerkingen be treffende overbelasting der auto bussen, door den ondernemer ter dege onder het cog gezien zijn, want thans wdrdt weer een nieuwe auto bus op het traject ingezet, zoodat een goede uitvoering van de dien sten, ook wat materiaal betreft, ge waarborgd is. Vooral de personen, die dagelijks van den dienst gebruik moeten maken, zullen een en ander zeker apprecieeren. In een half uur van Ren esse naar Zierikzee en om gekeerd is vooral voor zakenmen- schen, forensen en scholieren een welhaast ideale toestand. Voor het streekvervoer voorziet deze dienst in een groote behoefte. Ging'voor den jongsten oorlog van de uitvoeringen der Mandoline club „Goudklank" wijd en zijd een goeden klank uit, Donderdag j.l. bewees het gezelschap, dat thans grootendeels uit krachten bestaat, wier leeftijd beneden 20 jaren ligt, dat het bittere ernst is deze tra ditie voort te zetten. De moeilijk heden, waarmede men te kampen heeft gehad, na de bevrijding, wa ren legio. Eerst laat in 1946, toen dhr. Kooman zich alhier vestigde, konden de repetities hervat wer den. Onder leiding van dir. Koo man werd een repertoire van 10 muzieknummers uitgevoerd, en wei op zoodanige wijze, dat de ver wachtingen verre overtroffen wer den. Ook de negenjarige Leni van den Nood oogstte een welverdiend applaus met hot stukje dat zij al leen op de mandoline ten gehoord bracht. Het bijprogramma, bestaan de uit een klucht en een bont pro gramma van muziek, zang en dans, viel zeer in den smaak, waarbij men de maatstaven niet te streng moet nemen, gezien het feit dat vele jongeren voor het eerst als tooneel- speler(ster) optraden. Men hoede zich een volgende keer voor over lading van het programma. Onder de bezielende leiding van directeur J. J. Kooman, W'ien geen opoffering teveel is, kan het gezelschap met vertrouwen de toekomst tegemoet gaan. Namens do aanwezigen dankte burgemeester Scholder het gezel schap voor de keurige uitvoering. Ook de voorzitter van de zuster- ver. uit N'kerk richtte hartelijke Woorden tot het gezelschap, waar na voorz. Evertse de avond sloot. Onder de toman van Korsman's band bleet men nog langen tijd gezellig bijeen. BROUWERSHAVEN. Jl. Donder dagavond werd in Hotel Jacob Cats alhier, onder leiding van dhr. P. Lijbaart, een operette in 3 akten van Jules MLssinne opgevoerd, ge titeld: „Twee meisjesoogen". Een vroo.lijk gecostumeerd zangspel uit het leven van Volendammer-vis- schers, dat een liefdeshistorie be schrijft met een „happy end". De krachten,; niet minder dan 22, waren uit de eigen bevolking gerecruteerd en de beperktheid daarvan in aan merking genomen, kan niet anders worden gezegd dan dat deze uit voering een schitterend succes was. Het was voor de eerste maal dat iets dergelijks door volwassenen 'hier werd opgevoerd. Het spel en de zang waren goed en zonder aan de i anderen tekort te doen kan wor den geconstateerd, dat de 4 hoofd rollen in uitstekende handen waren. Daarvoor waren zeker de beste krachten gevonden. Vooral de duet ten waren goed en bezorgden de uitvoerenden meermalen „open doekjes". Ook bij de koorzang wa ren leuke liedjes, waarvan er een na afloop door de zaal werd geleerd en meegezongen:. Aan het slot bracht de heer J. M. Constandse dank aan dhr. Lijbaart en de me despelenden en hij was zeker de tolk van de talrijke aanwezigen, toen hij vroejj op dezen ingeslagen weg voort te gaan. Een gezellig bal besloot dezen avond. NIEUWERKERK. Donderdag 27 Maart vond in de Ned. Herv- Kerk alhier een kerkeomoert plaats, ge geven door het Kerkelijk Zangkoor der Ned. Herv. Gemeente, met me dewerking van de Chr. Zangver- eeniging „Risorgimento" te Bruinis- se. Beide vereenigingen stonden on der leiding van den heer S. Wi- Blok te Zierikzee, terwijl de hear L. de Quaasteniet, eveneens te Zie rikzee, aan den vleugel begeleidde. Het vrij talrijke publiek, dat was komen luisteren, zal er geen spijt van gehad hebben. De 22 nummers van het programma werden vloten op een keurige manier ten gehoore gebracht. De vereeniging van Brui- nisse, van welke "reeds roem is uit gegaan, was gekomen met niet min der dan 80 leden en k°n uit den aard der zaak een vol geluid pro- duceeren. Daarnaast mag genoemd worden, dat het koor van Nieuwer- kerk zich fli.nik heeft geweerd en gedurende het laatste jaar er in is geslaagd de zang op een hoog peil te brengen. Aan het slot van den avond kon Ds. Westerhof dan ook uitspreken dat de aanwezigen genoten hadden. Verschillende persomen bedankte hij voor hun medewerking, in het bij zonder den Directeur voor diens deskundige en bezielende leiding. Het is te hopen, dat deze zang uitvoering voor velen een aanspo ring zal zijn, om zich ais lid of als donateur aan te melden voor het Kerkelijk Zangkoor. Concert Gerard Hengeveld Afgaande op het weinig talrijk© publiek, dat Vrijdag 28 Maart aan wezig was, mag de conclusie nog niet worden getrokken, dat bij het pianoconcert <^>or Gerard Hen- geveld, geen schoonheid viel te beluisteren. Integendeel, deze pia nist van naam, heeft het heterogeen programma in de hem eigen stijl, op brillante wijze vertolkt, waar voor hij zeker een volle zaal had verdiend. In het Jtalienisches Komzert in F" valt niet het meest karakteris tieke van de Bachstijl te beluis teren. De strakke vorm ontbreekt daarin, het werk neigt naar het romantische en gelet op het vol gende nummer van het progrqmma Carnaval, op. 9 van Robert Schu- man, is wellicht tevens het ant woord gegeven op de vraag naar Hengeveld's voorliefde de roman tiek. Dat de kunstenaar in zijn uitbeelding eerder grijpt naar de koele pracht van het ijskristal in plaats van naar de warme schoon heid van rozen of zondoorgloeide landschappen, behoeft nog niet in tegenspraak hiermede te zijn. Van het impressionistische genre speelde Hengeveld die „Suite Berga- masque van Claude Debussy. In het Prélude, Choral et Fugue van Cézar Franck beluistert men den grooten organist. Het koraal dat in dit werk voor het eerst door den grootmees ter aan de gebruikelijke prélude en fuga-combinatie werd toegevoegd, bepaalt de gedragen schoonheid van deze bijzondere compositie. Dat de pianist er middels aanhoudend ap plaus toe gedwongen werd, nog tweg toegiften te geven, bewijst wel, hoe de aanwezigen zijn bril liant spel hebben gewaardeerd. Hoe zeer valt de hopen, dat de belangstelling voor de uitste kende muziekavonden, die de Z.V.U. organiseert, ook hier in Zierikzee, in de toekomst mag toenemen. Spe ciaal concertbezoek is altijd een zuivere graadmeter voor het cultu- reele peil der bevolking. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee maken bekend, dat de op 22 Februari j.l. vastgestelde kie zerslijst, zooals deze thans luidt, van 1 Apri 11947 tot 1 April van het volgende jaar van kracht blijft, behoudens de wij zigingen daarin ten gevolge van' rechterlijke uitspraken, welke wij ziging der lijst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor een ieder op de secretarie .der gemeen te ter inzage neergelegd en, tegen betaling der kosten, stemdistricts- gewijze, in uittreksel, verkrijgbaar- Zierikzee, 27 Maart 1947. Burgemeester en Wethaucjers voornoemd, C. J. B. DU CROO, l.o Burg. F. NAEREBOUT, Secr. Coöp. Veilingsvereen. Z'zee Veiling van 25 en 28 Maart 1947. Koolrapen f 3.30—7.20, Kroten I f 8, Kroten II f 16.50, Kroten III f 1—4.50, Peen II f 8—8.50, Peen II afwijkend f 1—5.50, Uien B t 9, Uien A Export f 15.50, Witlof I f 45, Witlof stek f 19—20, Prei f24 —38, Schorsenoeren f 37—41, Witte Kooi f 11.50, Spinazie f 152—158, alles per 100 k.g. De eerste spinazie Werd op 28 Maart aangevoerd door dhr. J. C. Hanse, Tuinderij „Het Sas" te Zie. rikzee- Alle Duitsche krijgsgevangenen, die in Engeland op democratische wijze zijn heropgevoed, zullen bij voorkeur in Beieren to werk wor den gesteld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3