Kwijtschelding belastingpenningen Minister Liiefttock heeft een rege ling getroffen, waardoor het moge lijk Wordt, aan hen, die tengevolge van den achterstand iin het werk der belastingadministratie nog in komstenbelasting verschuldigd zijn over de jaren 1944 en 1945 en die daardoor in moeilijkheden zouden kunnen geraken, eanige verlichting te schenken- Voorts zijn regelingen in voorbereiding ten gunste van hen, die in de lagere laanklassen thuis- behooren- Met ingaing van 1 Juli zullen werkgevers de in te houden belas ting moeten berekenen over bet loon, vermeerderd met den nog te ontvangen kinderbijslag- Dientenge volge zou van 1 Juli aa op het loon meer belasting moeten wor den ingehouden. Op dien datum zal echter, indien het thans aanhangige Qntwerp-belasttogberzientog 1947 wet wordt, voor de Lagere loonen tevens een verlaging van het be lastingtarief ingaan. Naar het zien laat aanzien, zal deze verlaging in de meeste gevallen tot gevolg heb- per saldo na 1 Juli vrij' Wat minder ben dat van de lagere loonen ook aal worden ingehouden dan op het oogenblik het geval is, terwijl aan slagen in de Inkomstenbelasting tjr zake niet behoeven te Worden op gelegd. Blokkeeringsbepalingen voor effectenhandel opgeheven Met ingang van 1 April zullen de opbrengsten van verkochte ef fecten geheel in vrij geld ter be schikking van de verkoopers komen. Ook de bedragen die tusschen 1 Februari 1947 en 1 April 1947 wer den geblokkeerd uit hoofde van effectentransacties, zullen vrij wor den. Geen kinderbiscuits op den bloembon In de bannenlijst vam 27 Maart is abusievelijk achter ban 68-U re serve voor 600 gram bloem vermeld, dat desgewenscht op dezen bon ook kinderbiscuits gekocht kunnen Wor den. Dit is echter niet het geval. Kinderbiscuits kunnen uitsluitend op een bon voor rijst worden be trokken. Rpntsoenbonnen textiel voor toekomstige moeders Toekomstige moeders zullen in het vervolg ciroa 16 weken vóór de bevalling in plaats van de tex- xtielkaart VF 605, 100 rantsoembon- nen voor textiel on t vu gen. Na de geboorte van de baby wordt de tielkaart VF 605, 100 rantsoenbod- op successievelijk punten zullen worden aangewezen. Duurder sigaren De wereldvoorraad van sigarenta bak en vooral die van de veor dek blad bruikbare tabak is heel klein. Dientengevolge zijn* de prijzen sterk opgeloopen, zoodat men de prijzen van de sigaren heeft moeten ver- hoogen. 75 pet. Van de productie mag echter niet duurder warden dan 123/4 cent per stuk, plus op centen- De maximumprijs voor si garen is overigens vastgesteld op 20 cent, plus opcenten. Zwart metaal Bij een algemeeme controle in do Haarlemeche metaalindustrie is een groot aantal overtredingen gecon stateerd. Zoo kwam vast te staan, dat in totaal 417 ton diverse non- ferro metalen dat is een hoe veelheid die een goederentrein van 21 wagens zou vullen zonder de vereischte vergunnngen verhandeld en verwerkt waren- Tot de ergste overtreders beboe ren een firma, welke circa 46 ton oude non-ferro metalen zonder ver gunning had verkocht, en een an dere firma, die ruim 50 ton non- ferro metalen had verkocht en ruim 160 ton had gekocht. Voorts werd een clandestiene gie terij ontdekt. Het bedrijf werd ge sloten en de aanwezige voorraad in beslaggenomen. Appelmoes zonder bon Nu de aflevoring op de indertijd aangewezen bonnen voor appelmoes 57-2b, 57-2c, 58-2e Reserve is ge ëindigd, zal men de nog bij den handel aanwezige geringe voorra den appelmoes zonder bon kunnen koopen. De prijzen, waartegen de appelmoes ten hoogste mag worden verkocht, zijn in blik per liter on geschild1 f 0.88, geschild f 0.94, in glas per liter f 1.16, per halve liter f 0.78. Stroop Er is te veel stroop in Neder land. We bedoelen dit letterlijk. Een stroopfabriek in Meerssen (L.) heeft haar poorten moeten sluiten. Er is geen liefhebberij meer voor stroop, sinds dit een keuze-artikel is geworden. De mensdhen besteden daaraan hun suikerbon niet. Ge deeltelijk is de voorraad zelfs ten bederve opgeschreven Wijl er niet voldoende luchtdicht verpakkings materiaal oonwezig is. Een gewoon mensch zou zeggen: Nou laten we dan een aparten bon voor stroop aanwijzen of het artikel heelemaal vrij geven. Want de grondstoffen zijn er blijkbaar benevens de fabriek en1 de mensdhen. Men had het nooit zoo ver mogen laten komen. Maar we zijn niet thuis in de hoogere distributiekunde. Laat iemand maar eens uitleggen, hoe liet precies zit. Succes van een radiozendamateur De radio-zendamateur A- Bles, Wonende te Rotterdam, heeft op eeto golflengte van zes meter (roeplet ters PA 0 UM) verbinding gehad met Kaapstad to Zuid-Afrika- De uitzending Werd in Kaapstad met overgroote sterkte ontvangen. Dit beteekent de grootste afstand, wel ke tot dusver op deze korte golf lengte Werd overbrugd. Benzine is geen aanmaakmateriaal Toen de ;21-jarige soldaat DeBeye uit Bolnes to het kamp Prinsenbosch te Gilze-Rijen een kachel wilde aan maken, gebruikte hij daarbij benzi ne. Zijn kleeren vatten vlam, hij liep naar buiten en was na eenige se conden een fakkel gelijk- lui het ziekenhuis overleed hij korten tijd later aan zijn brandwonden. Ontploffing in een lichter In het ruim van een in de Scnie- haven te Rotterdam gemeerde lich ter heeft zich een ontploffing voor gedaan, waarvan de oorzaak tot nu toe niet bekend is. Dertien per sonen werden bij deze explosie ge- Wond een hunner is inmiddels over- ieden. De kracht van de ontploffing w'as zoo hevig, dat stukken hout van het schip honderden meters verwar den weggeslingerd De lichter, „Vi tal is" genaamd, Was uit Zaandam gekomen en had een lading van 3500 balen cacaoboonen-afval in de ruimen, welke bestemd waren voor Amerika. Zoon verwordt zijn moeder Ten huize van de familie Kloos te Maastricht heeft zich een zeer tragisch ongeluk afgespeeld. Een ongeveer 30-jarige man, die sedert geruime tijd voor geestesafwijkingon in behandeling is, lag rustig op de divan, terwijl zijn moeder haar huiselijke werkzaamheden verrichtte Plotseling sprong de man op en UITWEG .Spreekt U er ook zoo vaak over? Of bepaalt U zich tot luisteren en lezen? U weet natuurlijk al wèar- over. Over do noodzaak van groo- tere industrialisatie in dezen tijd. Het zou dè uitweg zijn uit den groo- ten nood van nu en straks, die vast staat. Voor Wie daarover wil oordeelen staat vast, dat ons klei ne grondgebied niet noemenswaard zal toenemen, staat verder vast, dat met de cijfers kan worden be wezen, dat de groote bevolkings dichtheid nog belangrijk zal toe nemen, staat ten slotte vast, dat industrialisatie to onze maatschap pij moet beteekenen: uitbreiding van bestaande of vestiging van nieuwe individueele ondernemingen. Lang en hardnekkig kunnen wij strijden over de vraag, Welke wij ze van industrialisatie de beste is en welk tempo moet wiorden ge kozen. Maar dat verdere todustri- alieering voor Nederland het ba- houd kan beteekenen van een ze kere Welvaart, waaraan wij gewend, en waardoor wij verwend zijn, Wordt maar zelden bestreden- Ook op andere gronden vraagt de Ver- eenigtog „Nederlamdsch Fabrikaat" hiervoor reeds sinds 1915 aller aan dacht- Opinie-onderzoek leerde, hoevelen vervuld zijn van emigratieplannen. Van vertrouwen in eigen toekomst in eigen land getuigt dit maar wei nig. Het getuigt van veelal slechts intuïtief begrip voor de beperkte mogelijkheden hier. Wie Weet, hoe moeilijk emigratie op groote schaal zal zijn, zoekt bestaansmogelijkheid voor eigen mensehen to eigen land. Een volk kan het zoeken in den landbouw, in den internationalen handel en in de industrie. Het nog maar beperkte opnemingsvermogen van landbouw en handel is bekend. Wat blijft dan anders dan de nijver heid? In onze maatschappij-vorm1 moe ten beleggers, banken, exporteurs, ondernemers daar iets in zien. Zij moeten „industry-mtoded" zijn of Worden, omdat het zonder hun me dewerking niet gaat. Alle plannen moeten elk voor zich Worden ge wogen- Scholing en om-scholing moeten mogelijk zijn- Alles accoord. Maar zonder de instemming van .alle werkers, die in deze richting vrijelijk hun beroep moeten kiezen gaat het ook niet. En willen wij allen in dezen iets doen dan ope nen Wij de oogen voor een maat schappelijk en persoonlijk verant woorde beroepskeuze. Het berei ken van den uitweg is er van af hankelijk. 1 ging in een vlaag van waanzin zijn moeder met een broodmes te lijf. Toen de politie, die spoedig ge waarschuwd werd, wilde ingrijpen, ging de man op de vlucht en tracht te met het broodmes, dat hij nog steeds bij zich had, zichzelf van het leven te berooven, door de pols ader door te snijden. Er werden' drie scboten op hem gelost, teneinde den waanzinnige tot stilstaan te dwingen. Bij het derde schot werd hij ernstig in den schouder gewand. Moeder en zoon zijn naar het zie kenhuis getransporteerdhun toe stand is niet levensgevaarlijk. Naar het einde van de P.R A.'s De vier Zeeuwsche P.R.A.'s, die te Middelburg, Goes, Zierikzee en Sluiskil zijn met het afwerken van hun laatste dossiers bezig. Sluiskil is het eerste klaar en zal daarom binnenkort worden opgeheven. Dan volgt waarschijnlijk Goes en ver volgens Zierikzee en Middelburg. Te Middelburg moeten nog onge veer 60 A 70 zaken worden „rond gemaakt" en to Goes nog slechts 15. Het cijfer van Zierikzee is niet precies bekend, maar zal wel tus schen de getallen van Goes en Mid delburg liggen. ZENDERWISSELING Met ingang van 1 April Worden de programma's van de A.V.R.O., V-A.R.A. en V.P.R.O. uitgezonden via HilversurqJ I en de programma's van den K.R.O. en N.C.R.V. via Hil versum II. RADIO PROGRAMMA Dinsdag 1 April. HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gytrm.; 7.30 gram.; 8 nieuws; 8.15 Feest in Den Briel; 8.30 gram.; 9.15 morgenwijding; 9.30 gram.; 10 Het lied van Den Briel; 10.30 van vrouw' tot vrouwt; 10.35 gftm.; 11 orgel en oello; 11.45 fam. berichten; 12 Jetty Cantor; 12.30 ons platteland; 12.40 Jetty Cantor; 1 nieuws; 1.15 dansmuziek; 1-45 gram); 2 met naald en schaar; 2.20 sextet; 3 Mary Pos; 3.15 operar klanken; 4.40,de schoolbel; 5 piano; 5.30 gram.; 5.45 rijk overzee;* 6 nieuws; 6.30 Ned. strijdkrachten;7.06 radiostrip; 7.15 piano; 7.45 om de tafel; 8 nieuws; 8.15 Bonte trein; 9.30 contact; 10.15 overzicht; 10.30 zang; 11 nieuws; 11.15—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuwS; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9licht baken; 9.50 gram.; 10.40 voordracht 10.50 gram.; 11.30 als de ziele luis tert; 11.40 gram.; 12.03 piano; 12.30 orkest; 1 nieuwS; 1.15 orkest; 1-50 lezing; 2 gram.; 3 onder ons; 3.30 gram.; 4 de Zonnebloem; 4.30 na schooltijd; 4.45 "gram.; 5 piano-duo's 5.45 metropole-orkest6.20 sport; 6.30 kerkkoor; 7 nieuws; 7.15 KJ.O. 7.30 orkest; 8 nieuws; 8.12 vraag gesprek; 8.30 meditatie; 9.30 kamer muziek; 10 nieuwS; 10.20 avondge bed; 10.35 passiegedichten; 10.40 12 gram. Gewestelijk Arbeidsbureau Op 22 Maart 1947 stonden inge schreven 1494 (29) personen, waar van er 909 in den D.U.W. waren tewerkgesteld. Tevens stonden nog ingeschreven 3252 vorstwerkloozen uit het vrije bedrijf. Over de week eindigend 22 Maart 1947 werden) 532 (30) personen geplaatst. Het aantal overgebleven aanvragen be droeg 664 (285). De tusschen haakjes geplaatste cijfers hebben betrekking op vrou wen. Gevraagd worden o.a.: Schouwen en Duiveland: schoen maker, wagenmaker, leerling-fitter lijnwerkers, molenaarsknecht, leer ling kellner, hötelkok, huishoudelijk personeel. Aanbiedingen bij het Gewestelijk Arbeidsbureau B te Middelburg of haar bijkantoren. Amerika heeft momenteel 2tyj millioen Werkloozen, zoo deelt het Amerikaansch bureau voor de volks telling mee. Dit is een half millioea meer dan in November. In de afge- loopen maand is het aantal Werk loozen met 90.000 gestegen. Op 21 'Mei zal het 300 jaar gele den zijn dat een der groote figuren uit onze Gouden Eeuw, Pieter Cor- neliszoon Hooft overleed. Ter her denking van dit feit zullen in de tweede helft van Mei overal in het land herdenkingsbijeenkomsten wor den gehouden. Vier en zestig slachtoffers van de mijnramp to de Amerikaansche staat Illinois zijn reeds geborgen. Er Worden nog vier en veertig man vermist- 19 Duitsche krijgsgevangenen ble ken bij aankomst te Dijon onderweg in de buurt van de Zwitsersche grens uit den rijdenden trein te zijn gesprongen, nadat zij een gat inden wagen gemaakt hadden. Te Lorenzo del Carso (provincie Triëst) is een nieuw massagraf ont dekt. Het zou meer dan 200 lijken van burgers en Duitsche kadetten bevatten, die onmiddellijk na de arrestatie werden geëxecuteerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2