ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS De opbouw van den Duitschen staat HONGER-OPTOCHTEN IN DUITSCHE STEDEN MAANDAG 31 MAART 1947 No. 15554 101e Jaargang ABONNEMENT Prij6 per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse numpiers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: ^chuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Voor men de bepalingen voor een vrede met Duitsehland kan opstel len, moet de grondslag daarvoor worden gelegd. En die basis is een Duitsche regeering, welke de ver antwoordelijkheid voor de verhul ling op zich nemen kan. Voor den vorm: daarvan vaststaat, is het rede kavelen over de voorwaarden nut teloos. Het heeft ook geen haast; het komt op het lot van komende generaties aan. Veel belangrijker nog dan wat Duitsehland gedaan heeft, is voor de vorming van het nieuwe Europa de vraag waartoe Duitsehland zich zal ontwikkelen. Het is niet uit geziekt I Tal van teekenen zijn daar van aanwezig. Zal het in zijn aderen gespoten vergif geleidelijk verdwij nen, dan wel hét heele lichaam! aantasten. Wat zijn democratische leiders zeggen, getuigt van een mentaliteit die we zoo goed kennen, groot-Duitsch en hoogmoedig In tegenstelling met de andere geallieerden heeft Rusland haast met het Duitsche probleem. Het wil den boedel nu reeds verdeelen, na dat het reeds heeft weggesleept wat het kon, alle recht verzekeren op het achtergeblevene in zijn zóne en van West-Duitschland mee- profiteeren. Terwijl het Amerika en Engeland verwijt, dat zij hun ka pitalistische systeem baatzuchtig in hun zónes verankeren, is het hun voor in het verankeren van zijn staatskapitalisme in Oost-Duitsch- land. •perwijl de Groote Vier in Mos- kou vergaderen en debatteeren over de toekomst van het voorma lige Derde Rijk, vinden in West- Duitschland hangeroptochten plaats in groote steden van het Ruhrg|e- bied, die georganiseerd zijn en een politiek karakter dragen. Zoo zijn in D'usseldorf Britsche militaire auto's omvergeworpen en met stee- nen bekogeld, terwijl de bezettings troepen werden uitgefloten. Meer .dan 100.000 mannen, vrouwen en kinderen hadden zich in een park verzameld. Zij droegen borden met zich mee, waarop te lezen stond: „Geen voedsel, geen werk", en „Laat onze kinderen niet verhongeren".. Nadat de demonstranten waren uit eengedreven, bleven winkels en fa brieken gesloten. Alle verkeer stond stil. Een delegatie van arbeiders overhandigde den Britsehen com mandant een resolutie, waarin men aandrong op hervormingen in het distributiesysteem. Een deel van den suikervoorraad bestemd voor Zuid- DuitschJand is in West-Düitsehland gebleven en men overweegt dei; aanvoer van visch voor de hon gerende steden. Van BritsChe zijde ziet men in deze demonstraties een poging om invloed uit te oefenen op de conferentie te Moskou. Wat hadden de Duitsehers in den den tijd, dat wij hier bezet waren gedaan, wanneer wij gepoogd 'had den te demonstreeren tegen den honger die zij ons lieten lijden? Engeland heeft geen Duitsche be zetting gekend en den druk en honger niet aan den lijve gevoeld; vandaar wellicht de soepele hou ding die de Britten tegenover de demonstranten innemen. Defensieplan in ^Amerika Admiraal Chester Nimitz, staf ebet der Amerikaansche vloot, heeft aan de Amerikaansche senatoren verzekerd, dat in de V.S. een vol ledig en modern defensieplan is voorbereid en voor onmiddellijke ten uitvoerlegging gereed is. Vol gens Nimitz worden de omvangrijke tot een geheel vereenigde én inge wikkelde defensieplannen voortdu rend herzien. President Truman had de laatste maanden enkele wijzi gingen goedgekeurd. De kwestie werd door den repu- blikeinschen senator Styles aanhan gig gemaakt, toen men de senaats commissie voor de strijdkrachten hoorde in verband met het plan om alle strijdkr ach ten onder een enkel departement van nationale defensie te brengen. Volgens Bridges had Patterson, de minister van Oorlog, aan de commissie meegedeeld, dat ,een dergelijk plan niet bestaat, ter wijl hij zijn hoofd schudde, zeide Nimitz, dat er volledige plannen waren om leger, vloot en lucht macht in te schakelen om het oor logsgeweld en de slagvelden zoo ver mogelijk van de V.S. verwijderd te houden- Nimits deelde mee, dat deze plannen omvatten: gezamen lijke verdediging vpn de V.S en Canada tegen aanval en standaard disati» der wapenen, een ontwerp voor militaire vloot- en vliegtuig- bases, dat aan 'het ministerie van buitenlandsche zaken is voorgelegd, speciale plaatselijke defensieplan nen van Alaska en de Marianen. De militaire situatie in Indië De Nederlandsche militaire Woord voerder heeft o.m. het volgende medegedeeld: In Oost-Java worden burgers door de T.R.I. met geweld belet de kali Porong over te ste ken, indien zij naar Nederlandscb gebied willen. Het Roode Kruis heeft te Modjosari een gaarkeuken gevestigd ter verzorging van de terugkeerende bevolking. Neder landsche troepen hebben zonder te genstand de suikerfabriek Gempol- kerep bezet, waardoor men tijdig vernieling door rampokkers heeft kunnen voorkomen. Uit verschillende andere sectoren worden berichten gemeld over sluipschutters en het in strijd met de overeenkomst bou wen van stellingen in de nabijheid van de demarcatielijn. Ernstige in cidenten hebben echter niet plaats- De wereldscheepsbouw in 1946 Blijkens de heden door Lloyd's register gepubliceerde statist.eken zijn er het vorige jaar, ongerekend de schepen van minder dan 100 brt., over de geheele werld 747 schepen te water gelaten met in totaal 2.127,421 brt., waarvan 1.133.245 brt. in Groot-Brittannië en Ierland en 994.176 brt. in andere landen. Het aantal in Groot Brittannië en Ier land te water gelaten schepen1 vormde 53.3 pet. van het totaal. Da productie van andere vooraan staande landen op scheepsbouwge- bied bedroeg het vorige jaar: de V.S. 501.294 brt, Zweden 146.875 brt,, Canada 71.898 brt., Italië 61.742 brt., Spanje 41.289 brt., en Dene marken 39.051 brt. In Groot-Brittannië en Ierland land werden 56 schepen van in to taal 115.467 brt. (10.2 pet. van de totale productie) te water gelaten voor buitenlandsche reederijen. Het totale aantal schepen dat het vorige jaar te water werd gelaten omvatte 165 schepen van ieder 6000 ton of grooter, 14 van deze schepen maten 10.000 a 15.000 en 7 15.000 of meer. Van deze laatste 7 waren er vier in Groot-Brittannië gebouwd. Protestdemonstraties in het Ruhrgebied Het aantal demonstraties en sta kingen tegen de slechte voedseltoe stand in het Rijn- en Roergebied neemt in de laatste tijd toe en ide BritsChe autoriteiten zijn van oor deel, dat ide onrust in de naasite toekomst nog grooter zal worden. Ook steden als Keulen en Biele- feM, waar het tot dusver nog rustig was, worden demonstraties gemeld. In Keulen hebben arbeiders uit twee fabrieken het werk neergelegd en in Bielefeld staakten 8.000 man. Een protestdemonstratie in Essen, de stad van Krupp, waaraan 60.000 arbeiders deel zouden nemen, werd na besprekingen met de BritsChe autoriteiten afgelast. Ook in Dusseldorf wordt de be volking door middel van aanplak- bilejtten aangespoord aan een mas sademonstratie deel te nemen. Vertegenwoordigers van de vakver- eenigingen hebben met den plaat selijken Britschen commandant en „de onhoudbare toestand van de bevolking" met hem bespreken. Autobuschauffeur wint een fortuin Het grootste bedrag, dat bij een voetbalpool ooit aan iemand ten deel is gevallen, is gewonnen door Edward Cross, een eenvoudigen autobuschaufffeur uit Aberdeen (Schotland)J Dinsdag deed zijn va der hem de verrassende meded©eling dat hij den hoofdprijs in de voetbal pool vanLittlewoods had gawon- nen. Met een speciaal vliegtuig zijn ze samen naar Croydon gebraCht, waar de directie van Littlewoods den 34-jarigen chauffeur de heug lijke tijding deed, dat hij, in Neder- landsch geld omgerekend, de kapi tale som van f658.000 had gewon nen. Hij had voor een bedrag van ongeveer negen gulden aan de pool deelgenomen. Jarenlang heeft hij er reeds aan meegedaan. In totaal heeft hij er ongeveer 30 gulden in gestoken. De fortuinlijke winnaar was sprakeloos, toen hij vernam, hoe rijk hij was geworden. De K.L.M. vervoerde in 1946 niet minder dan 320.000 passagiers en ruim 2 millioen kg. goederen. WEERBERICHT Verwacht tot den avond van 31 Maart: Verderjafnemende w'ind tus- schen Zuid en West, zwakke wind uit uiteenloopende richting, wisse lend bewolkt met plaatselijk eenige regen, weinig verandering «van tem peratuur. 31. Zon op 6.20, onder 19.10. Maan op 12.22, onder 4.39. Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 31. 10.08 vjn. 22.57 n.m- Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwatez Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Na Paschen weer een zeepbon Zeer waarschijnlijk zal kort na Paschen een bon aangewezen kun nen Worden voor zachte zeep, ter wijl eind April een bon voor wasch- poeder en soda te verwachten is. Indien de benoodigde hoeveelheid caustisehe soda tijdig uit Frankrijk Wordt aangevoerd, zal het boven dien mogelijk zijn, begin Mei weer een bon voor harde zeep aan te Wijzen. De wereldlandbouwtelling in 1950 In de rubriek ten behoeve van den landbouw, welke wordt verzorgd in samenwerking met de afdeelimg voorlichting van het ministerie van landbouw1, visseherij en voedselvoor ziening spreekt op Maandag 31 Maart te 19.45 uur over den zender Hilversum I, de heer Ir. Chr. P. G. Smit, adj. directeur van het centraal bureau statistiek, over het onder werp: „De wereldlandbouwtelling in 1950", Zeppelinfabriek naar Nederland Als onderdeel van de Duitsche herstelbetalingen zal Nederland de uitrusting ontvangen van de vroe gere Zeppelinfabriek te Friedrichs- hafen; in vredestijd zal deze ge bruikt worden voor de vervaardi ging van aluminium- onderfieelen voor moderne zuivelfabrieken en kuipen voor brouwerijen en voed selproducten. Voorts 'heeft het in ternationale Bureau voor Herstel betalingen aan ons land gedeelte lijke uitrusting toegewezen van drie Chemische fabrieken en elf bewa- penings- en vliegtuigfabrieken. In het midden van Griekenland Woedt een Zware strijd tusschen re bellen en regeeringstroep ïn, welke laatste met vliegtuigen en tanks opereeeren- Te Gioja de Colle, 40 kilometer ten Zuiden van Bari, is een boe renopstand uitgebroken. De boeren hebben alle toegangen tot de stad afgesloten en alle verbindingen met de buitenwereld verbroken. Het intermeeringskamp Boven Dd- goel is thans officieel opgeheven. Er verbleven nog 24 communisten van Java en Sumatra. De 267 overi ge gedetineerden waren reeds tij dens den oorlog vrijgelaten. De Tweede Kamer leeft de Nood voorziening voor de ouden van da gen zander hoofdelijke stemming aangenomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1