ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het onontbeerlijk bezit ZATERDAG 29 MAART 1947 No. 15553 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: $chuithaven g 94 Tei 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Van de harmonieuze samenwer king, die tijdens den oorlog de geallieerden hecht aaneensmeedie, is niet meer dan een rudiment over gebleven. De overeenkomst van Jal- tai, die in eerste instantie de rich ting aangaf, waarin het schip van den vrede zou moeten koersen, is niets meer dan een doode Letter. De harmonie in de samenwerking toch werd verkregen door het ele ment der vrijwilligheid. De een dwong den ander niet om den ge- duchten tegenstander op de knieën te dwingen, er was een gemeen schappelijke vrijwillige samenwer king. Jalta kan de brug vormen, waarover deze waardevolle oorlogs winst kon worden ov ergebracht naar het kamp van den vrede. Wanneer in vredestijd tot gelding kwam, wat na bloedige strijd was verworven, dan was de welvaart, de vrede, maar vooral de vrijheid der mensch- heid gewaarborgd. Het is een treurige conclusie, maar het is gebleken, dat de angst voor het naderend gevaar, de nei ging tot machtsusurpatie van som mige staten slechts tijdelijk mas keerde. Voor een wijle wilde man alle gedachten, die wellen in het brein van den sterke, wel cipzij zetten, en bij het teekeinen van den vrede was daar nog een vleug van deze schijnbare welwillendheid, maar naarmate de maanden ver streken kwamen de oude neigingen in anvervalschten vorm terug. De vrijheid, het woord dat tien duizenden op de slagvelden aanhie ven werd tot een karikatuur. On derdrukking en intimidatie werden de hulpmiddelen tot machtsuitbrei ding en de vrijheid werd een woord uit vroeger jaren, eeuwen misschien. De Baltische landen, Polen, Roe menië, Bulgarije, Joego-Slav-ië, het zijn landen waar geen spoor van vrijheid is te vinden. Het staatsab- solutisme, als hoogste wet verhe ven, legt deze rijken in knellende banden die de ontwikkeling van het individu tot een onafhankelijk en vrij mensch afdoende in den weg staan- Tn veel fijner en geslepener vor- men zijn de sporen van de .Staatsalmacht" ook'In de democra tische regeeringsvormen aan te wij zen. Wie de zuivert: democratie te genover de dictatuur wil plaatsen moet met dit feit wel zeer goed rekening houden. Economische dic tatuur en bef drijven van partij politici, om bepaalde doelstellingen te verwezenlijken, doen ook in de „democratische" staatsvorm, aan de toch ailerwege begeerde vrijheid, afbreuk. De buitengewone tijdsom standigheden dwingen er toe be paalde maatregelen te treffen, die feitelijk in een democratische sa menleving op zijn minst gezegd, ongewenscht zijn. Deze maatregelen blijven vaak langer van kracht, dan strikt noodzakelijk is- Sommigen verliezen ook het noodkaraikter er van uit het oog en propageeren een permanente handhaving. Van nood zakelijk kwaad worden zij ge- wenschte omstandigheid. Al deze dingen doen afbreuk aan de ware democratie en zoovel in de ontwikkeling van de buiten 1 and- sche als de binnenlandsche politiek ziet men de sporen van de crisis die het vrijheidsbegrip der volke ren doormaakt. In naam der vrijheid begaat men de zonde van den dwang. De oorlogsjaren hebben de dictatuur in ongemaskerden vorm getoond. De volkeren, plotseling ont waakt, zagen'hun vrijheid bedreigd- Het gevaar keerde, maar werd in andere, zij het niet minder gevaarlij ke gedaante openbaar. Wie dit zwart wil bestrijden, zal er wit tegenover moeten plaatsen- Wanneer eenmaal thans vermoede en niet uitgesproken gevaren, acuut zouden worden, dan zal alles wat innerlijk vermolmd is, door de diruk van het geweld wiorden weggevaagd Wat doen wij, in het staatkundig en ook in ons eigen leven, werpen wij wallen op, waarachter de vrij heid, het onontbeerlijk bezit, zich kan handhav en, of bereiden wij met „goede bedoelingen", de weg voor den dwang? Daarop het antwoord te geven, beteekent niets minder dan een zelfanalyse, die noodzake lijk zal nopen tot uitroeiing van iveel, dat thans dreigt wortel te schieten. Boodschap van Truman van Trygve Lie Ter gelegenheid van den eersten jaardag der UNO in de Vereenigde Staten zond President Truman een boodschap aan den Secretaris-Ge neraal', Trygve Lie, waarin hij op nieuw1 het vertrouwen van het Ame- rikaansche volk in de toekomst der UNO bevestigde. „Op den eersten jaardag van de eerstel vergadering in de Vereenigde Staten van een orgaan der UNO, Eend ik U een groet uit naam van de regeering en het volk van de Vereenigde Staten. Het Amerikaan- sche volk is met diepe dankbaarheid vervuld dat de zetel van de UNO in hun land is gevestigd. Zij geloo- ven met stellig vertrouwen in de toekomst der UNO. Gedurende het eerste jaar van haar verblijf in de Vereenigde Staten heeft de UNO een goed '«egin gemaakt met de groote en moeilijke taak van het opbouwen van een vreedzame we reld. De Vereenigde Staten streven in al hun daden naar de versterking van de UNO en de verwezenlijking van de principes en doelstellingen van het Handvest der UNO. Het zij mij vergund een persoonlijk woord van dank voor U toe te voegen voor de krachtige en standvastige wijze waarop Gij de hooge plicht welke U is toevertrouwd als onpar tijdig dienaar van de UNO en haar 55 leden-staten voor - de zaak van den vrede hebt vervuld". Strijd in Indo-China met Juli geëindigd? Een hooggeplaatste Fransche po litieke functionaris heeft te Saigon verklaard, dat, te oordeelen naar de militaire situatie in Noord-Indo- China, die zeer gunstig is, de strijd einde Juni zal geëindigd zijn. Vol gens dezen woordvoerder zullen de Fransche autoriteiten, zoodra er vrede is, met de Ar,namietische lei ders een verdrag sluiten, volgens hetwelk een federatie van Cochin- China wordt opgericht, maar dat niet inhoudt, dat de Franshein Imdo- Chlna geheel zullen verlaten. Met het militaire contingent van Ho Tsjiminh zou niet worden onder handeld. Deze woordvoerder ver- wtaehtte, dat Bollaert, de nieuwe Fransche hooge commissaris, een politiek van afwachten zal voeren- Een vooraanstaand leider van het verzet, die nauwe betrekkingen met Ho Tsji Min onderhoudt, heeft ver klaard, dat de Vietnameezen den strijd onmiddellijk zullen staken, indien de Fransche regeering naar het voorbeeld van Engeland in Voor-Indië, het initiatief neemt en door tusschenkomst van Bollaert de ware vrijheid voor de Annamieten afkondigt. Deze verzetsleider ver wachtte wel, dat de verzetstroepen spoedig verslagen zullen worden, maar deelde mee, ,dat zij vastbe sloten zijii de guerilla voort te zetten, totdat versterkingen zijn ontvangen voor een nieuwen en uit eindelijken strijd voor vrijheid. DANKBETUIGING DER KONINGIN Hare' Majesteit heeft aan de Commissarissen der Koningin het onderstaande schrijven ge richt: Ik ben bijzonder getroffen door de geiukwenschen die mij ter gelegenheid van de geboorte van mijn kleindoch ter. Marijke uit alle gemeenten des lands werden toegezon den, zoowel door gemeentebe sturen en gemeenteraden, als van de zijde der bevolking. Daar het mij niet mogelijk is al degenen die mij geluk- wenschten persoonlijk te be danken, zou ik het op prijs stellen indien U gemeentebe sturen, gemeenteraden en be volking van Uw gewest mijn hartelijken dank over zoudt willen brengen. get. WILHELMINA. Als Hitier gewonnen had De voormalige masseur van Hit- Ier, Himmler en de andere kopstuk ken van het voormalige Derde Rijk, die op het oogenblik in Amerika verblijft, heeft in het weekblad „Time" een boekje opengedaan van de plannen die de Nazi's met Ne derland hadden, indien het spelletje doorgang had gevonden. Wegens hun geallieerde gezindheid waren alle Nederlanders naar het Oosten vervoerd, om daar tusschen Boeg en Weichsel hun resteeren.de levens dagen te slijten. Nederland zelf zou dan verdeeld worden onder de elite van de S.S., voor „de aan dan lande bewezen diensten". Duitsch zou de voertaal in Europa worden; Engelsch en Russisch werden dan taboe en Nederlandsch zou nog eenigen' tijd getolereerd worden. Ook zou een nieuwe staat Bour- gondië in het leven worden geroe pen, bestaande uit België, Frankrijk en Zwitserland, met Leen Degrelle als gouwleider. Men twijfelde in het begin niet aan de bezetting van Engeland en daarom had men ook daarvoor Je gouwleiders al aangewezen. Het had zoo schoon kunnen zijn, SPREUK VAN DEN DAG De zelfzuchtige bewijst slecht» diensten aan hen, van wie hij we derdiensten kan verwachten. WEERBERICHT Verwachting tot dm avond van 29 Maart: Aanvankelijk weinig wind later iets toenemende wind uit Oos telijke richting, zwaar bewolkt met opklaringen, plaatselijk regen of regenbuien, weiniig verandering van temperatuur. 29. Zon op 6.24; onder 19.07 Maan op 10.02; onder 2.47 Laatste kwartier 17.15. 30. Zon op 6.22; onder 1908 Maan op 11.05; Onder 3.51 Voile maan 5 April 16.28 Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 29. 7.40 v.m. 20.12 n.m. 30. 8.43 vjn. 21.24 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. maar de Führer bleek toch niet oppermachtig- Er schijnen grenzen te zijn, die zelfs Adolf niet over schrijden kon- Groote voorraden in Canada Een gamsche vloot van vracht schepen is thans onderweg naar Montreal om, zooals in scheepvaart kringen wordt voorspeld, de groot ste voorraden aan voedingsmiddelen sedert het einde van den oorlog te gaan inladen voor Groot-Brittannië en het vasteland van Europa. In Canada zijn reusachtige voorraden opgeslagen, in afwachting van de opening der scheepvaart op de St. Lawrence vivier, in begin April. IJsbrekers zijn vaargeulen aan het Vrij maken in de meren, zoodat met het transport van graan een aanvang ka» worden gemaakt. Vereeniging te Padang opgericht Als gevolg van de .ontevredenheid van eesn deel van de Padangsche be volking is door de Minangkabauscne samenleving opgericht de „Persa- toean Oemoem (algemeene vereeni ging). De voorzitter der vereeniging heeft een brief tot de legerautori- teiten gericht, waarin het vereeni- gingsbestuur er op wijst, dat Pa dang, welke vroeger een gezende en welvarende stad was, thans onge zond .verwaarloosd en economisch ontwricht is, waartegen maatrege len dienen genomen te worden. Het doel der vereeniging is dus: ver betering van het lot der bevolking in samenwerking met het Neder- landsche bestuur. Op Baroe, een eiland tusschen Timor en de Mo'ukken. heerscht hongersnood. 7000 bewoners worden ernstig bedreigd. Stakingen zijn in verscheidene steden in het Roergebied uitgebro ken tengevolge van het voedselge brek. Tengevolge van vervoersmoei- lijkhedem zijn de rantsoenen tot minder dan 1000 caloriën gedaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1