Bloedvervoer per vliegtuig Donderdagochtend is met het In- dië-viiegtuig een hoeveelheid bloed vervoerd voor den bloedtransfusie dienst te Batavia, welke in October 1945 door dr. P. G. Hoorweg, die met het eerste schip, dat naar Indië voer, meereisde, werd georgani seerd. Dr. Hoorweg wist, ondanks de vele moeilijkheden waarmee hij te kampen had, den dienst te laten functioneeren. Het aantal bloedgevers in Indië is klein, omdat ten eerste, de men- schen die uit de kampen kwamen, niet in staat zijn bloed af te geven wegens lichamelijke verzwakking en ten tweede, omdat ie Nederlajid- scho militairen, die in Indië gestati oneerd werden, hiervoor evenmin in aanmerking komen, aangezien zij eerst moeten acclimatiseeren. Voor het vervoer van bloed voor transfu siedoeleinden kan slechts vervoer per vliegtuig in aanmerking komen aangezien dit bloed slechts 2 tot 3 weken goed blijft. Bijzondere zorg wordt door de K.L.M. aan 't trans port besteed, aangezien het bloed op ijs bewaard dient te blijven. Hiermede is de steward belast. Telefonisch verkeer met en tusschen automobielen Gedurende de oorlogsjaren zijn groote mogelijkheden ontstaan, op het gebied der ultra-kortegolftele- fonie, waarop thans, voornamelijk in het buitenland, met succes wordt voortgebouwd. De K.N.A.C. heeft zich afgevraagd of, en zoo ja, in hoeverre, deze technische vooruit gang in ons land dienstbaar zou kunnen worden gemaakt aan het motorwegverkeer. Zij is tot de over tuiging gekomen, dat er punten naar voren komen, welke het de moeite waard maken deze materie te be- studeeren en wel: de beperking van het onrustbarend toenemen van diefstal van auto's en motorrijwie len, hulpverleening bij ongevallen met persoonlijk letsel of bij storin gen en tenslotte het beveiligen van het wegverkeer. Voor de toekomst zou overigens nog kunnen worden gedacht aan civiel telefonisch ver keer met en tusschen automobielen, zooals Veeds in het buitenland op beperkte schaal mogelijk is. Een millioen textielpunten verdwenen Een controle bij de 46 Amster- damsehe confectiebedrijven heeft aan het licht gebracht, dat ruim een millioen textielpunten daar zoek zijn Deze bedrijven hebben in totaal voor bijna 46 millioen punten aan goederen geleverd. Het ontbrekende millioen is zoek geraakt tengevolge van onvoldoende administratie, on rechtmatige voorraadsvorming op ingenomen punten en diefstal. En kele honderden punten zijn op de zwarte markt terecht gekomen. Het onderzoek heeft tot gevolg gehad, dat 30 processen verbaal zijn opge maakt. Van de 46 bedrijven bleken er slechts vijf te zijn, welke hum taak geheel overeenkomstig de dis tributievoorschriften vervullen. Bloedverwanten verraden 20 jaar gevangenisstraf en levenslan ge ontzetting uit beide kiesrechten vorderde de procureur-fiscaal bij het bijzonder gerechtshof te Leeuw arden tegen den 29-jarigem kapper L. Braaksma. De openbare aankla ger noemde deze verdachte een vampier en reide zelden een zaak te hebben behandeld, die zoo wal gelijk is als deze- Deze man was onderduiker. Toen dit hem g'ng ver velen, bood hij, om een goed le ventje te kunnen leiden, zijn dien sten aan bij den S.D. Hij verraadde zijn oom en neef aan de Duitschers, joeg twee mannen den dood »n en deed velen door de handen van den S.D. hetecho folteringen doorstaan. Spreker eischte 30 jaar gevangenis straf. Ook tegen dos 26-jarige* va rensgezel J. Collet te Utrecht, die als Waffen-S.S.'er een illegaal wer ker wilde arresteere.i en hem, toen deze een ontvluchtingspoging waag de, een kogel in het lichaam zond, werd 20 jaar geëischt. Vorstschade in den tuinbouw De groenteteelt en wel in het bijzonder de glas-bloemkool, -sla, andijvie en peen, welke producten grootendeeis verloren zijn gegaan, heeft veel schade van de langdurige vorst ondervonden. Het verlies aan genoemde producten wordt op tien duizend ton geschat. Ook van de in December nog te velde staande ge wassen, als prei en bloemkool is verreweg het grootste gedeelte ver loren gegaan. In de fruitteelt be paalt de schade zich in hoofdzaak bij de in den loop van 1946 geplante boomen. In de bloementeelt heeft men vooral groote schade bij de Toozen, de seringen en de horten sia's. In de zaadteelt hebben voor namelijk de tweejarige gewassen schade geleden. VAN HET EILAND ZIERIKZEE. Dat de gymnastiek- vereeniging „Rust Roest" het on danks de handicap van een strenge winter, die regelmatig oefenen be lette, klaargespeeld heeft een uit voering te geven is o:p zichzelf reeds een verdienste, diat het zulk een zeer goed geslaagde uitvoering is geworden, is een aparte vermel ding waard. Het is Woensdag 26 Maart, weer een spel van lenig heid, gratie en rhythm-e geworden, dat ondanks de voor een gymnas- tiek-uivoering nu eenmaal noodza kelijke gelijksoortigheid der thema- ta, den toeschouwers geen oogen- blik heeft verveeld. Na het -openingswoord door den voorzitter, de heer J. Jongschaap, de „joyeuse entrée", en het geza menlijk zingen van het volkslied, werd met motorische vaart gestart om het 21 punten rijke programma al te werken. Bijzonder succesvol zijn dit jaar de rhythmische dan sen uitgevallen, waarvan verschil lende van den heer Chr. J. M azu re, die zijn reeds vijftienjarig con tact met „Rust Roest", door zijn persoonlijke aanwezigheid een sym pathiek accent gaf. Wij noemen, De klok en de porceléinen poppe tjes, de Dans der meerminnen, en Lentevreugd, allen uitgevoerd zon der het raffinement van het be roepsballet, maar met de natuur lijke gratie, die in de vaak zoo erotische moderne dansen, meestal verre te zoeken is. De vrije oefeningen van de jon gens en meisjes hebben recht op de kwalificatie verdienstelijk, maar „schneidig", d.w.z. uiterst stram, kort, afgebeten hebben wij het zel den gezien. Een opmerking in de zelfde geest zouden wij willen ma ken over het toestelturnen, spe ciaal wat de jongere leden betreft. Een zorgvuldige „regie" van de gymnastiek moet na elk detail van een oefening, zorgen voor een „pit in de rug" en gestrekte voeten. De oefeningen zelf, die meestal op hoog peil staan, vragen daarom. De dames in mindere mate, maar voor al de hoeren hebben juist daaraan, voor een groot deel hun succes te danken. Het bokspringen (jongens) en het paardspringen (dames en heeren), vormden als steeds de oefe ningen met een onschuldige dosis sensatie, die „gilletjes" in de zaal veroorzaken. De aan snelheid en beweging zoo rijke uitvoering werd besloten met een rhythmische dans Orpheus in de onderwereld, op mu ziek van de gelijknamige ouverture v. Offenbach. De avonduren van Apol lo's zoon in de onderwereld worden hierin dansend verbeeld. Zoowel de eenvoud in de entourage, als de sterke vertolking, maakten, het ge heel tot de premier der program ma-punten. Met een dankwoord aan het adres van alle medewerkers be sloot de voorzitter deze stijlvolle uitvoering. Een orkest onder leiding van J. J. Groenewoud zorgde voor de be geleiding. Met ingang van 1 Maart j.l. werd de heer M. L. v. d. Schelde, rechercheur van politie te Dordrecht bevorderd tot hoofdagent-recher cheur. Met ingang van 1 Februari 1947 is benoemd tot schrijver le klasse met den titel van adjunct commies-titulair der Dir. Bel. enz. de heer M. Timmerman, alhier. Met ingang van 1 October 1946 is benoemd tot Hoofdassistent bij^ie Dir. Bel. enz. de heer B. v. d. Sluys te Zierikzee. Met ingang van 1 Februari 1947 is benoemd tot schrijver le klasse met den titel van adjunct commies-titulair der Dir. Bel. enz. de heer H. Koevoets, alhier. -Met ingang van 1 October 1946 is benoemd tot Hoofdassistent-Chef- DienstgeLeider bij de Dir. Bel. enz. de heer M. Groenieer te Zierikzee. MORIAANSHOOFD. Alhier werd Dinsdagavond j.l. een afdeeling „Kerkwerve" opgericht van de Bond van Oorlogsgetroffenen, Wouwsche Weg 145 te Roosendaal. Het doel van deze Bond is voor en door de oorlogsgedupeerden gezamenlijk ac tie te voeren teneinde vergoeding voor geleden sühade te verkrijgen, zulks niet op de waardebasis van 1940 doch op basis van vervangings waarde. De vergadering stond onder lei ding van den 'heer F. P. van Wes- ter-brugge Jz. Besloten werd een zelfstandige afdeling van den Bond op te richten. 25 leden traden toe. Als voo-rloopig bestuur werd geko zen: P. d-e Jonge, P. Beije en S'. W. Hart. Het ligt in de bedoe ling om volgende week ter uitbrei ding van het ledenaantal een verga dering op Kerkwerve te beleggen. BROUWERSHAVEN. Zaterdag j.l. hield de O.L. school haar jaarlijk- schen. ouderavond in hotel „Belle- Vue". Voor ieen stampvolle zaal voerden de kinderen der hoogste klassen een geheel eigen program ma op. Vooral het tooneelstukje „Baas Gansendonck" nogstte veel bijval. Een verloting ten bate van een schoolreisje bracht ruim f 100 op. Na afloop deelde het hoofd der school, dhr. Vooren mede, dat de afdeeling Brouwershaven van Volksonderwijs weer spoedig zou herleven. Het onderwijzend perso neel en mevr. Vooren ontvingen van de jeugdige artist-en een bloe menhulde. Dank zij dé leiding Van RADIO-PROORAMMA Zaterdag 29 Maart. HILVERSUM I (801 M.) 8 nieuws; 8.15 gram.; 11 De Zonne bloem; 11.45 fam.berichten; 12.03 Metropole-orkest; 1 Ned. strijd krachten; 1.30 dansorkest; 1.45 too- neel en film; 2 dansorkest; 2.15 Eng. les; 2.45 gram.; 3 voor de jongeren; 3.15 jonge kunstenaars; 3.45 KRO-kiosk; 4 componistenpor tretten; 4.30 causerie; 5 de Wigwam 6 piano en orgel; 6.15 weekover zicht; 6.30 Ned. strijdkrachten7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 Nederlan ders in Duitschland; 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.30 lichtbaken; 9 potpourri; 10 cabaret; 10.40 passiegedichten; 10.45 avondgebed. HILVERSUM II (415 M.) 8 nieuws; 8.15 gram.; i0 morgenwij ding; 10.20 feuilleton; 10.35 piano; 11—1 gram.; 1 nieuws; 1.15 accor deon; 1.45 Attentia; 2.15 sport; 2.30 philh. orkest; 3.30 boekbespreking; 3.45 huismuziek; 4.10 causerie; 4.25 dansorkest; 5 artistieke staalkaart; 5.30 om de twintig; 6 nieuws; 6.15 Poolsche klanken; 6.45 lezing; 7.00 viool en piano; 7.30 VPRO lezing; 7.45 Ds. Aris; 8 nieuws; 8.15 staf- muziek; 8.45 hoorspel; 9.15 en nu oké; 10.30 soc. commentaar; 10.45 gram.; li nieuws. het hoofd der school was het een zeer geslaagden, avond. De eigenaar van „Bellevue" had een tooneel in zijn zaak doen aanbrengen, dat met dezen avond werd ingewijd. Het zag er goed ingericht uit en was keurig belicht. Dezer dagen, slaagde te Leiden Voor het propaedeutischexamen. Theologie onze stadgenoot H. van Nieuwenhuize. OUWERKERK- Algemeene jaar- Vergadering v. d. Harrponie „Nieuw Leven". Na het jaarverslag verne men wij uit de rekening 1946, dat de inkomsten waren: f 895,52 en de uitgaven: f 800,68; gioed slot; f 94,84. Dhr. A. Hage en C. v. d. Hamer worden- herkozen ajs be stuurslid. Als lid van de Commissie van T(oezieht wordt gekozen dhr, W. de Vrieze. Aan het as. solisten- concours zullen 8 leden deelnemen. De bekende brouwerij te Pilsen in Tsjecho-Slowakije, die tijdens den oorlog door geallieerde luchtaan vallen zwaar beschadigd werd, zal spoedig den export van fleschjes- bier hervatten. Het hoogste dividend, dat ooit door een voetbal-pool is uitgekeerd, namelijk 61.456 pond, is deze week ten deel gevallen aan een zékeren Edward Cross, autobus-bestuurder Dertien arbeiders kwamen om het leven tengevolge van een ernstigen mijnbrand in de mijn Hendrikte Brunssum. De vlammenzee en het gas mankten het de koortsachtig werkende reddingsploegen onmogelijk om hulp te verleenen. Na onafgebroken zwaren arbeid op 636 meter diepte, komt de reddingsploeg van de Hendrikboven. A.N.P. P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2