ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE WEG TOT HERSTEL VAN EUROPA WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELD NI EU WS l DE VEREENIGDE STATEN VAN EUROPA VRIJDA 28 MAART 1947 No. 15552 lOle Jaargang. ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h_ Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,per stuk. Ej» leidt maar één weg tot herstel van Europa. Dat is: produeeeren. De geheele economie van Europa is verweven met de Duitsche economie door de uitwisseling van grondstof fen en afgewerkte goederen. De productiviteit van Europa kan niet worden hersteld zonder het herstel van Duitschland als medewerker aan de2e productiviteit. Dat is het programma dat oud president Hoover aanbeveelt ter vervanging van de huidige overeen komst t.a.v. het „peil der industrie", welke in Maart 1946 door de vier bezettende mogendheden is getee- kend. Zijn programma omvat mede een Duitsche industrie welke vrij is van vreemden eigendom, doch onder worpen aan een controle-commissie staking der verplaatsing en vernie tiging van fabrieken, uitgezonderd directe wapenfabrieken, alsmede 't voortbestaan van het Ruhrgebied en het Rijnland als integraal deel van de Duitsche economie. Wordt de zware industrie toegestaan te func- tioneeren, dan heeft Duitschland mo gelijkheid tot export en kan op deze wijze een creditpost vormen tot Europa's herstel. Indien volhard wordt in de hui dige politiek, zal vroeg of laat een poel van werkloosheid worden ge schapen of de verpaupering van de arbeiders in het centrum van Euro pa het gevolg zijn, wat op den duur een terugslag kan veroorzaken op zijn naburen. Naar de Vereenigde Staten van Europa De Vereenigde Staten van Europa zijn een prachtig ideaal. Misschien zullen onze kleinkinderen het ver wezenlijkt zien. Als er tijd genoeg was Want op onze kleinkinderen kunnen wij niet wachten. De we reld verkeert in een veel te precaire positie. De werktuigen tot vernie tiging h oop en zich sneller op dan het gezonde verstand en in gelijke mate wordt de kans groot er dat men naar die werktuigen grijpt inplaats van het gezonde verstand te gebruiken, tenzij de menschheid aanzienlijk verstandiger wordt dan in dit tijdsgewricht. Onderdeel van die verkeerde ten- denzen vormen de uitlatingen van het Oostelijk blok. Hun radio en pers geven 'de gelegenheid tot een dagelijksche studie in meer agres sieve vormen van waanzinnigheid. Praten over het ineludeeren van geheel Europa bij de Ver. Staten1 van Europa is voorshands een even groote hersenschim als doodsche stilte op een hondententoonstelling. Het Oostelijk blok is niet voor rede vatbaar en beantwoordt de zachtste verwijten met grove belee- digingen. Zoolang deze ultra-natio nalistische gemoedstoestand voort duurt, kan geen enkel plan van wijdere strekking worden bespro ken, laat staan uitgevoerd. Niette min blijft men hopen op eenheid, want die hoop is de eenige uitdruk kingsvorm van gezand verstand. De Sowjet-Unie en de atoombom William Bullitt, voormalig Ame- rikaansch ambassadeur te Moskou, verklaarde voor de commissie voor on-Ameriikaamsche activiteit van het Congres, welke debatteert over wetsontwerpen, gericht op het bui ten de wet stellen van de commu nistische partij, dat, als de Sowjet- Unie de atoombom had „zij deze reeds boven de V.S. had neerge laten". Hij zeide, dat de Sowjet- Unie naar zijn meening de V.S. niet zou aanvallen, voordat zij in groo te hoeveelheid atoombommen beeft vervaardigd en voordat zij van mee ning is, dat haar luchtmacht ster ker i» dan die van de V.S. Nieuw nazi complot in Duitschland ontmaskerd Ds Nazi's kunnen het niet ver kroppen dat hun sinister speL om half Europa onder hun macht te krijgen i9 uitgespeeld. Vooral de kopstukken onder de satellieten van den ex-leider kunnen zich nog niet gemakkelijk in hun nieuwen toe stand verplaatsen en daarom blijft de scherpste waakzaamheid gebo den. Zoo is pas een nieuwe poging der Nazi's om zich op groote schaal te organiseeren in de Amerikaan- sthe bezettingszone van Duitschland ontdekt. De samenzwering, die in diverse Duitsche steden vertakkin gen had, had ten doel de burgerlijke regeering ten val te brengen en te ageerep tegen de bezettingstroepen door middel van intensieve sabo tage. In verband hiermede zijn 4 voormalige hooge officieren van de S.A. gearresteerd. De aanvoerder van dit viertal, dat 7 April voor een militair tribu naal te München zal verschijnen, was generaal Albert Wiezonke. Hun programma schijnt een bijna woor delijke copie te zijn van het pro gramma der nazipartij. Het doel was onder meer het terugverkrijgen van alle aan Duitschland ontnomen gebiedengenadelooze uitroeiing van verraders in de voormalige Wehrmacht en Luftwaffe, die ver antwoordelijk zijn voor de neder laag van Duitschland. Briefsnelverkeer rond den aardbol De directeur der K.L.M., dr. Ples- man, heeft in de „Wings Club" te New York medegedeeld, dat de K.L.M- negen nieuwe zware Con stellations heeft besteld. 6 lichte Constellations, 32 Dakota's, 18 Sky- masters en 6 D.C.-4 toestellen zijn thans op de routes van de K.L.M- in dienst. Hij deelde mede, dat indien de nieuwe D.C-6, welke uitgerust is met een systeem ter voorkoming van ijsvorming, voldoet, met dit toe stel ook gedurende de winter op de Noord-Atlantische route kan worden gevlogen. De inkomsten van de K.L.M. zijn thans voor 16 procent afkomstig van het postvervoer, voor 6 procent van het vrachtvervoer en voor 78 procent van het passagiersvervoer. Dr. Plesman voorspelde, dat er een tijd zal komen waarin men een brief binnen 36 uur naar elk wille keurig deel der wereld kan verzen den. Hij wees er op, dat de luchtvaart vroeger te veel van nationaal stand punt uit werd bezien. Uiteindelijk is de vrijheid van de lucht nood zakelijk voor een volledige ontwik keling van de luchtvaart, zooals de vrijheid der zee noodzakelijk is geweest voor een volledige ontwik keling van de scheepvaart. Om de kostbare textielpunten Op 1 Maart j.l. huurde een heer onder den naam B. Johannussen een kamer in een pension te Am sterdam. Hij betaalde den pension- prijs voor een maand en bleef van <1 op 2 Maart overnachten. Bij Zijn vertrek deelde hij mede, dat er veel correspondentie te verwachten was, die een compagnon zou komen halen. Inderdaad kwamen er hon derden brieven binnen, die ook re gelmatig door een jongeman in ont vangst werden genomen tot onge veer half Maart. Daarna kwamen nog wel tientallen brieven, die ech ter bleven liggen. Naar aanleiding van binnengeko men klachten van verschillende tex- tielhande'aars uit de omgeving van Amsterdam bleek de politie, dat genoemde man circulaires aan deze winkeliers had verzonden met een indrukwekkend briefhoofd van de „Texico"-Handelsmaatschappij voor import en export, waarin 1/2 dozijn heerenoverhemden e(n 2 dozijn zelf- binders 'tegen aanlokkelijk lagen prijs werden aangeboden. Bestellin gen en de benoodigde 72 textielpun ten mpesten binnen 8 dagen binnen zijn en stroomden naar het opgege ven adres. Aflevering van de arti kelen vond vanzelfsprekend nooit plaats en op de zwarte markt zal de „ondernemer" zijn punten wel tegen den geldenden prijs hebben afgezet. Enkele winkeliers zouden het geld voor den aankoop aan de opgegeven bankrelatie hebben inge stuurd, maar dit was nooit geïnd en er was ook geen rekening op naam van de „Texico" geopend. De mijnramp in Limburg De brand in de Staatsmijn Hen drik in gelocaliseerd. Tengevolge van een ineenstorting is het blus- schingswerk zeer veel moeilij ker geworden. Van zes slachtoffers bevindt zich het stoffelijk overschot nog in de brandende galerij. Op het terrein van de Hendrik is een rouwkamer ingericht. Namens de Koningin is een krans neergelegd Herdenking ran de oorlogsdooden De commissie Nationale Herden king 1940—1945 heeft in overleg met de regeering en met instellingen als Eereschuld en Dankbaarheid, de stichting Oorlogsgraven en de Stich- SPREUK VAN DEN DAG Levenswijsheid doet ons heel wat in het leven minder bewonderen maar ook veel1 daarin beter waar- deeren. WEERBERICHT Verwachting tot dein avond van 28 Maart: Meest matige wind tus- schen Zuid en Oost, bewolkt weer, met hier en daar eenige regen, weinig verandering van tempera tuur. 28. Zon op 6.27, onder 19.05. Maan op 9.14, onder 1.30. Zaterdag Eerste Kwartier 17.15. Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 28. 6.54 v.m. 19.21 mm. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwatei Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. ting 1940—1945 de taak op zich ge nomen om den avond van den derden Mei overal in het land de in de oorlogsjaren gevallen dooden te herdenken. De bedoeling is dat op dien Za terdagavond om zes uur van open bare gebouwen en particuliere wo ningen in alle gemeenten de vlaggen halfstok zullen worden gehangen. Om half acht wordt in tal van plaatsen een „stillen tocht" gemaakt naar de plaats waar Nederlandsehe militairen, verzetsstrijders af geal lieerd© soldaten in den strijd zijn gevallen of zijn begraven. Om acht uur zal in het heele land twee minuteni"stilte in acht worden geno men. In kerken, op straten en plei nen worden herdenkingsdiensten ge houden. Oud-president Hoover heeft ver klaard, dat Stalin, als hij zou wil len, een einde kan maken aan de ellende in Griekenland. De boycot op de Nederlandsehe schepen, in de Australische havens, is na de onderteekening van het antwerp-Lmggadjati opgeheven. In Australië wordt een Dakota- toestel van de Ned. marine, met 7 man aan boord, vermist. Men vreest dat het vliegtuig verongelukt is. 600 vluchtelingen uit Palestina, Libanon en Oost-Afrika zijn per specialen trein uit Rome naar Polen vertrokken, i Twee artsen v*an een verplegings- inrichting vdor geesteszieken in Duitschland zijn door een Duitsch gerechtshof ter dood veroordeeld- Zij waren schuldig bevonden aan „moord uit genade" op honderden patiënten. In een brief aan Marshall heeft Molotof toegestemd in een schrif telijke uitwisseling van gegevens over de kwestie China. Afschrif ten ran deze correspondentie zul len naar de Chineesche regeering worden gezonden. Drie ran de acht Westafrikaan- sche negers die al op 1 December 1944 wegens het plegen van oen ritueelen moord waren ter dood reroordeeld, zijn terechtgesteld. Honderd twee on twintig mijn werkers rijn om het leven geko men bij een mijnramp te Centralia in den Amerikannschen staat Illinois

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1