NIWIN COMITÉ DONDERDAG 27 MAART 8 uur Concertzaal ZIERIKZEE ADVERTENTIES Helpt onze jongens in Indiëbezorgt Uzelf een mooie avond optreden van de beroemde Harpiste ROSA SPIER met de Declamator BERKHEMER Adverteert in dit streekblad Smederij GILJAMSE bekwame Smidsknecht of halfwas De herbeplanting van Schouwen en Duiveland Zoo 6taan we nu dus voor de op gave een plan te maken voor her stel en vernieuwing op een rede lijke basis- In de eerste plaats denken we aan de boerenerven, die zoo'n belangrijke rol spelen, die nu kaal en hard iin het land liggen en die we zoo graag weer wat 'willen laten wegschuilen in het groen om ze weer een bewoond uiterlijk te geven. De buitenplaatsen, die aan sommige gebieden zooals Schudde- beurs zoo'n geheel eigen karakter gaven zijn nu zelfs in vele gevallen alleen maar leelijk en niemand zal nog op een mooie zonnige dag voor zijn pleizier hierheen wandelen. Dan zijn er de dorpen, die van ver op vallen, nu ze hun ommanteling van groen verloren hebben waardoor alle leelijke, rommelige details, de achterkanten van de huizen met hun uitbouwtjes en hokken zoo sterk in het oog springen, en ten slotte zijn de wegen, die de dorpen met elkaar verbinden kaal en open evenals Üe dijken, die de polders omsluiten. Als de boerenerven be plant zijn en liefst wat zwaarder dan vroeger dan zal het geheele land er al weer heel anders uit zien. De buitenplaatsen zullen voor een deel weer hersteld worden door de eigenaren, maar waar deze er geen belangstelling voor hebben, is er misschien een mogelijkheid deze terreinen door bebossching tot een prachtig recreatie-terrein voor de bevolking te maken. Zonder aar zelen zouden we dus alle boeren erven en buitenplaatsen weer zoo zwaar mogelijk beplant Willen zien. De dorpskernen zijn grootendeels drooggebleven, maar hier zouden we enkele boomen, die in den loop der jaren verdwenen zijn, weer wil len aanplanten, terwijl vooral de toegangswegen tot het dorp en de begraafplaatsen vragen om meer groen, waardoor de dorpen uit de verte weer een geheel vormen met het omringende landschap. Wat de wegbeplanting betreft zal Laag-Schouwen weinig kunnen krij gen omdat er vrijwel niets aan den groei te krijgen is en we beter geen beplanting kunnen maken dan een die kwijnt en die telkens vernieuwd moet worden. Boomen zouden hier ook niet mooi zijn, omdat de grootschheid van dit landschap, de ongereptheid met zijn eindelooze vergezichten, zou worden verstoord. Een goede erfbeplanting geelt in dit gebied voldoende groen en is uitvoerbaar omdat eerst een wind scherm kan w'orden gemaakt, dat de boomen aan den groei moet hel pen. Het centrum van het eiland met zijn buitenplaatsen ligt veel hooger en heeft gedeeltelijk zand grond en hiervan moeten wij pro fijt trekken door overal te planten waar het maar mogelijk is, zoodat we een Zware kern van groen krij gen met uitloopers langs de wegen. Ook veel dijken vragen om een be planting en ,de hoogere ligging maakt dit mogelijk. De polders vor men telkens een klein afgerond ge heel. Soms loopen de wegen op den dijk en dan ziet men dit van bovenaf 'heel duidelijk, soms door snijdt de weg de polder. Bij een bestudeering van het landschap komt men al gauw tot de conclusie, dat men deze polders vooral niet door boomenrijen moet doorsnijden maar ze als het ware moet omar men door de beplanting op de dij ken. Dan alleen zal men elke pol der als zoodanig blijven zien. Wel kan hier en daar een boomgroep worden geplant of kan tegenover een boerderij een rijtje komen, waardoor te groote kaalheid wordt vermeden. Heel opvallend is de vroegere scheiding tusschen Schouwen en Duiveland en door hier de dijken, die deze scheiding begrenzen dui delijk te markeeren ontstaat ©en ver antwoorde vormgeving van dit ge bied en wordt de vroegere schei ding vastgelegd. Duiveland heeft ook een ander karakter. De Vier- bannenpolder is b.v. zoo groot, dat men deze niet meer als een geheel ziet, waarom er geen bezwaar te gen is hier de doorsnijdende Pro vinciale weg een flinke boomenrij te geven. (Wordt vervolgd) SPORT DAMMEN De beslissingswedstrijd om het kampioenschap le klasse Schouwm- Duiveland, tusschen J. Folmer (Nieu- werkerk) en W. Boot (Renesse), is door Boot gewonnen, waarmede laatstgenoemde het .kampioenschap behaald heeft. Na 2 nederlagen tegen Bakker en Folmer, herstelde Boot zich, en be haalde 3 overwinningen in succes sie tegen Dogger, G. Flikweert en N. Flikweert, waardoor hij in pun ten gelijk kwam met Folmer (Nieu- werkerk). Maandag 'kon ook Folmer het niet bolwerken, en zoo sleepte een Renessenaar de titel in de wacht. De partij voor de hoofdklasse tusschen D. Korporaal en A. Hage werd door Hage gewonnen. Volgende week wordt gespeeld W. Stoutjesdijk (N'kerk)—A. Hage (Z'zee) waarmede het tournool ten einde is. Officieele bonnenlijst voor het tijdvak van 30 Maart t.m. 12 April 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 703 (strook No. 4) 67—1 brood 800 gram brood 67—2 brood 400 gr. bTood 671 boter 125 gram boter 67—2 boter' 125 gr. margarine of 100 gr. vet 673 boter 250 gr. margarine of 200 gr. vet 67—1 melk 4 liter melk 67—2 melk 67-3 melk 7 llter melk 67—1 vleesch 100 gram vleesch 67—2 vleesch 400 gr. vleesch 67—1 algemeen 200 gTam kaas 67—2 algemeen 2 eieren 67—3 algemeen 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) 67—4 algemeen 125 gram kofffie 67—5 algemeen 50 gram thee 67—D reserve 1600 gr. brood 67—K reserve 800 gr. brood BONKAARTEN KD, KE 703 (strook No. 4) 68—1 broiotd 800 gram brood 68—1 boter 250 gr. boter 68—2 boter 125 gr. margarine of 100 gr. vet 68—2 melk 68-3 melk 12 llter melk 68—1 vleesch 68-2 vleesch 100 ^ram vleesch 68—1 algemeen 100 gr. kaas 68—2 algemeen 2 eieren 68—R reservo 800 gr. brood 68—S reserve 100 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid) 68—U reserve 600 gram bloem of zelfr. bakmeel of kindermeel (niet uit rijst bereid)' of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD, ME, MF, MG 704 (strook No. 4) (bijz. arb., a s. moeders en zieken) 67—4 brood 800 gram brood 67—4 boter 250 gr. boter 67—4 margarine 260 gr. margarine of 200 gr. vet 67—4 melk 5 liter melk 67—4 vleesch 300 gr. vleesch 67—5 vleesch 100 gram vleesch 67—4 kaas 200 gram kaas 67—4 eieren 5 eieren Op 2 April zullen bonnen worden aangewezen voor suiker, versnape ringen ©n tabak. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 Maart a.s. wor den gebruikt, met uitzondering van de bannen voor melk, waarop eerst met ingang van Maandag 31 Maart a.s. mag worden gekocht. De niet-aangewezen bonnen van strook No. 3 kunnen worden vernietigd. Een Finsch zeilschip is na een moeilijke reis van 82 dagen uit de Oostzee te Kaapstad aangekomen. Onder de twaalf passagiers bevin den zich Britsche cineasten, die aan boord een documentaire film hebben vervaardigd. Kinderen hebben in een bosch bij Versailles een geheime wapenop- plaats ontdekt, waarin zich 30 ma chinegeweren, tie Fransche leger- cbinegeweren, tien Fransche leger- munitie voor machinegeweren be vond. Volgens mededeeling van de politie zijn de geweren van het laatste Russische, Amerikaansche en Fransche maaksel. Te Londen is een overeenkomst geteekend dat Engeland aan Neder land 81/2 mill, pond sterling zal betalen ter afdoening van de schuld ontstaan door het gebruik van Ned. koopvaardijschepen gedurende den oorlog. jasper Jacob van Almenkerk en Willemijna van Putten hebben de eer u kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de voltrek king zal plaats hebben op Donderdag 17 April, des na middags 3.30 uur. Noordgouwe. 20 26 Maart 1947. Gelegenheid tot feliciteeren op den trouwdag van 4 tot 5 nar in café Coomans. Toekomstig adres Ring A 7, Noordgouwe. TOEGANG f 2,— Kaarten verkrijgbaar bij den concierge IZ. VERTON - Tel. bestelling Donderdag van 11 12 uur, tel. no. 8 Na Bfloop trams in belde richtingen Onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstel ling op 16 Maart j.l. Fam. M. van 't Hof van den Berg. Nienwerkerk. Voor de hartelijke bewijzen van deelneming, ons betoond, na het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd- groot- en overgrootmoeder Johanna Cornelia Goudzwaard, wed. van wijlen A. Bnuwer. betuigen wij onzen hartelijken dank. Fam. J. Dorst Fam. Brouwer Nieuwerkerk, 24 Maart 1947. Gettouwd E. O. KALTOFEN Jr en W. M. DRILLING De heer en mevrouw Kalt- ofen-Drllllng danken hiermede ook namens wederzijdscbe ouders, voor de belangstelling bij hun huwelijk ondervonden, Zlerikzee. 27 Maart 1947 Vrijdag 28 Maart wordt onze lle^e opoe Janna Saman—de Jonge, 82 jaar. Wij wenschen haar nog vele jaartjes. Zlerikzee. 27 Maart 1947 Cor en Rlnus Krijger 5 is weer ons telefoonnummer OUWERKERK. Evenals bij bet verplicht vertrek van B. Lokerse. roep ook ik bi) mijn verplicht, ver trek al mijn familie, vrienden en bekenden een hartelijk vaarwel en tot weerziens toe. H. LOKERSE. Zlerikzee. Cappellestr. D 23. Terstond gevraagd Jac. v. d. Kommer, Dreischor.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3