TWEEDE KAMER Debatten over een vol dongen feit Rede van minister Jonkman Na de onderteekening vam het verdrag met de Indonesische Repu blikeinen heeft de Kamer gelegen heid gekregen om het beleid van de regeerüng te dien aanzien aan critiek te onderwerpen. Vooral de heeren Schouten, Tilainus, mr. Vonk en ds. Zandt becritiseerden de re- geering, die volgens hun meening afgeweken was van haar standpunt, dat de regeering aanvankelijk en na overleg met de Kamer t.o.v. Linggadjati had ingenomen. In tegenstelling met de geleverde critiek, hield mr. Joekes eei feest rede, op wat hij noemde „een grao- te dag in de geschiedenis van ons volk." Mr. Joekes vond dat de re- -geering volkomen vrij was gefeest Ln de practijk eenige nuances af te wijken van den inhoud der door haar op 19 Dec. aanvaarde motie Rommev.d. Goes v. Naters. Maar zoo dacht prof. Romme er niet over. Het staat vast dat de Republiek het „onduidelijke" Linggadjati heeft aan vaard en niet het „duidelijke". De heer Schouten diende een motie in, waarin betoogd werd dat de door de regeering verstrekte mededeelin- gen inzake het tijdstip waarop zij de Kamer meende te moeten inlich ten omtrent haar Indische beleid niet bevredigend zijn. Zij betreurt dat zij niet tijdig deze mededeelin- gen heeft gedaan, noch tijdig daar omtrent overleg heeft gezocht. In de avondvergadering heeft mi nister Jonkman de sprekers beant woord. Uit de adviezen van de C.G. was gebleken, dat indien men er niet in slagen zou op den kortst mogelijken termijn tot overeenstem ming te komen, het eenige alterna tief geweest zou zijn een groote militaire actie. Op deze wijze wenschte de regeerimg het politie ke aecoord. niet af te dwingen. Van internationale pressie is vol gens den minister geen sprake ge weest, wel van aandrang tot spoe dige onderteekenntg. De bewindsman bracht nog in herinnering, dat hij in het tot stand komen van het accoord aanre!dmg vond om een bid- en dankdag in de kerken te doen honden. Het eind van het debat was dat de Kamer met 55 tegen 26 (voor: A.R., C.H., P.v.d.V. en S.G.) de na mens de regeering door den minis ter onaanvaardbaar genoemde mo tie-Schouten verwierp. Comité Rijkseenheid deed bero-p op de Koningin Te Utrecht heeft het comité hand having rijkseenheid een bijeenkomst gehouden. De heer Weiter besloot een door hem gehouden rede met een hartstochtelijk beroep op de KVP om „daden te stellen inplaats van lyrische ontboezemingen over de rijkseenheid te houden en om voor het te laat is zich af te wen den van de politiek der communis ten en socialisten,,, die gericht b op de verbreking der rijkscenbeid". De vergadering besloot e«n tele gram aan de Koningin te zenden, waarin zij ,.H.M. smeekt Haar hoo- ge tusschenkomst te verleenen op dat de overeenkomst van Lingga djati niet worde geteekend en de volkeren van Indië en Nederland worden behoed voor den chaos en den ondergang". Zondagverbod voor motorrij uigen Het verbod om op Zondag gebruik te maken van een motorrijtuig zal voortaan uitsluiiend toegepast wor den op kalender-Zondagen en zal niet geiden voor erkende feestdagen als 2e Paaschdag, 2e Pinksterdag en Hemelvaartsdag. Ten aanzien van het houden van motorwedstrijden wordt er op gewezen, dat hiervoor. behoudens 't bovenbeJoe.de verbod geen bijzondere toestemming meer noodig is. Voor motorwedstrijden op kalender-Zondagen dient een ontheffing van dit verbod te worden aangevraagd bij de R.V.I. Nu uitsluitend margarine In de periode van 2 tot 15 Maart is in het totale vetrantsoen voor 125 gram margarine eenzelfde hoe veelheid boter aan houders van een A-, B- of C-kaart gegeven. Dit gebeurde wegens de moeilijkheden in de margarine-industrie, die een gevolg waren van den door de vorst gestremden aanvoer van grondstof fen. Fabrieksbrand te Eindhoven Een achteloos weggeworpen si garettenpeukje is er de oorzaak var. geweest, dat brand is uitge broken in de fabriek voor parket vloeren te Eindhoven. De brand breidde zich zeer sinel uit. Een jeug dige arbeider werd dermate gewond dat hij aan de gevolgen is over leden. De fabriek is grootendeels uitgebrand. Moordenaars stonden terecht De rechtbank te Maastricht heeft den 27-jarigen handelsreiziger F. N. en de 18-jarige A- W., huisvrouw van P., beiden uit Kerkrade, ver oordeeld tot respectievelijk 15 en 6 jaar gevangenisstraf wegens den moord op een vrouw, die zij hadden wijsgemaakt, dat zij een adres wis ten, waar zij een communiejurkje voor haar dochtertje zou kunnen krijgen. Op weg naar dit gefingeer de adres heeft N. de vrouw met een geweer doodgeslagen, terwijl vrouw P. op den uitkijk stond. Ver volgens hadden zij het lijk beroofd. Tante Bertha's arsenaal Een volledig arsenaal hebben de fiscale recherche en de P.R.A. ont dekt tijdens een nachtelijken inval in de woning van tante Bertha te Rotterdam. Gevonden werden ex plosieve stoffen, stenguns en-kara bijnen. Zelfs een loopgraafmortier ontbrak niet in deze merkwaardige en geduchte collectie, evenmin als een instrument om gebouwien op te blazen. Natuurlijk is alles in beslag genomen. Door middel van die F.T.D. (Flo rists' Telegraph Delivery Associa tion) kunnen Amerikanen op „Me morial Day" bloemen doen leggen ep de graven van hun gesneuvelde familieleden overal ter wereld, met uitzondering van enkele zeer afge legen oorlogskerkhoven. Kolonel Hardy, held der Fran- sche verzetsbeweging, die enkele maanden geleden werd gearresteerd verdacht van verraad aan de Duit- schers, maar in Januari 1947 wegens gebrek aan bewijs werd vrijgelaten, resteerd. Hij heeft schildbekentenis afgelegd. Winifred Wagner, weduwe van Ridhard Wagner's zoon Siegfried, zal binnenkort voor een zuiverings- reChtbank verschijnen. Zij was be vriend met Hitier. Volgens het Deensche ministerie van builenlandsche zaken heeft de Sowjetregeering haar behoefte be vestigd, dat zij 36.000 Duitschc vluchtelingen uit Denemarken in de Sowjet-Russische zone van Duitschiand zal toelaten. Bij dit aantal, dat ongeveer gelijk staat met het totaal dat de Britsche, Ameri- kaansche en Fransche zönes zuilen opnemen, is een aantal van 12.000 wier terugkeer reeds geregeld is, inbegrepen. Russische en Poo'sche troepen trachtten met vlammenwerpers, ar tillerie, bommen en ijsbrekers de ijsmassa's aan de monding van de gezwollen Oder te breken, aldus meldt men uit de Russische bezet tingszone van Duitschiand. VAN ONS EILAND NIEUWERKERK. Zaterdagavond trad in „De Meebaal" alhier op, de bekende telepaath en helderziende André du Lancelle. De zaal was slechts matig bezet, doch de thuis blijvers hebben ongelijk gekregen, daar de staaltjes van telepathie en helderziendheid van dein heer du Lancelle werkelijk ongeloofe;ijk waren. Na de pauze heeft hij aan de hand van slechts enkele gege vens vermiste en andere personen in het buitenland besproken, of zij nog leefden en waar zij zich bevon den etc. Het geheel was een onver getelijke avond. Naar wij vernemen zal de heer du Lancelle binnenkort waarschijnlijk nog een keer in de ze gemeente optreden. OOSTERLAND. In den laatsten tijd komt het herhaaldelijk voor, dat de straatlantaarns door de jeugd zoodanig worden bewerkt, dat het licht uitgaat. Men schijnt met een steen of ander hard voorwerp te gen de lantaarnpaal aan te slaan, waardoor de gloeilamp stuk gaat- Het is te hopen dat aan deze er gerlijke baldadigheid spoedig een einde gemaakt wordt en dat de dader of daders zijn(hun) gerechte strat niet zal(zullen) ontloopen. Dezer dagen vergaderde de ijsclub „Winterleven" in het café Dorst. Voorzitter^ dhr. H. J. van der Zande. Aanwezig 41 leden. D© voorzitter doet mededeeling dat dhr. K. L. van der Werf als secre taris gekozen is. Deze doet verslag van de wedstrijden enz- die gehou den zijn. De penningmeester, dhr. Joh. Boogert, doet verslag van den stand der fiinancieën, waaruit blijkt dat de ontvangsten waren f 418,07. De uitgaven f 236,92, alzoo een goed saldo van f 180,15. Met algemeene stemmen werd besloten de contri buties der leden te verhoogen tot 1 1,— en die der leden beneden 16 jaar tot f 0,50. De voorzitter feli citeert dhr. Joh. Boogert met het feit, dat hij 25 jaar zitting heeft in het bestuur. De bestuursleden Joh. Beije en L. v. d. Weele bedanken beide voor hun functie. De heeren H. J- van der Zande, A. v. d. Berge en L. Boogert werden met algem. stemmen herkozen. Hierna wordt overgegaan tot het uitreiken der prijzen, gewonnen bij de wedstrij den die laatstleden winter gehouden zijn. Tribunaal te Zierikzee Uitspraken zitting Dinsdag 25 Maart W. van Dijke te Oosterlahd. Interneering reeds ondergaan. On middellijke invrijheidssteliing. L. Si es te Nieuwerkerk. Inter neering voor den tijd van 2 jaar RADIO PROORAMMA Vrijdag 28 Maart. HILVERSUM II (415 M.) 8 nieuws; 8.15 zang; 8.30 gram.; 9.30 viool en piano; 10 orkest; 10.30 morgendienst; li gram.; 11.15 philh. kwartet; 11.45 fam. berichten; 12 strijktrio; 12.30 kamerkoor; l nieuws 1.15 orgel; 2 gram.; 2.30 boekbe spreking; ,2.50 sextet; 3.30 gram.; 4 declamatie; 4.30 strijkkwartet; 5.15 gram.; 5.45 marinierskapel; 6 30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 voor dracht; 7.30 geestelijke liederen; 7.45 economie; 8 nieuws; 8.08 de bijbel_ en muziek; 8.40 vraaggesprek; 9.00' omroeporkest; 10.00 nieuws; 10.45 avondoverdenking; 11—11.15 gram. HILVERSUM I (301 M.) 8 nieuws; 8.15 gram.; 8.50 voor de huisvrouw; 9 gram.; 10 morgenwij ding; 10.20 de regenboog; 10.45 voordracht; H gram.; 11.15 voor de vrouw; 11.30 gram.; 12 Walztime; 12.30 sport; 12.35 dansorkest; 1.00 nieuws; 1.15 disco lunch; 2 kook kunst; 2.20 orgelconcert; 2.50 poëzie 3.10 gram.; 430 tusschen 12 en 16; 5 attentia; 5.30 causerie; 6 nieuws; 6.20 kwartet; 6.40 gram.; 7 15 lezing; 7.30 VPRO; 8 nieuws; 8.05 piano; 8.30 Ds. Hoekstra; 9 gram.; 9.30 cowboy songs; 10.15 jazz; 10.40 avondwijding; 11—11.15 nieuws. ten 6 maanden, t.w. van 5 Juni '45 tot 5 December '47. C. Slager te St.-Annaland. In terneering van 6 jaar, t.w. van 12 Aug. 1945 tot 12 Aug. 1951. Verbeurdverklaring van het geheele vermogen van verdachte. C. Poot te Poortvliet. Internee ring reeds ondergaan. Verbeurdver klaring van f 500. Ontzetting rech ten. A. J. van IJ s s e 1 d ij k te St- Maartensdijk. Interneering van twee jaar en 3 maanden, t.w. van 2 Mei 1945 tot 2 Aug. 1947. Verbeurdver klaring van f 15000 en ontzetting rechten. PTT. Extra ultkeering pensioenen De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat ten postkantore Zierikzee, zoomede op de overige postinrichtingen een ex tra uitkeering wegens pensioen is betaalbaar gesteld. Uitbetaling vindt plaats van 24 t.m. 28 Maart 1947. Belanghebbenden gelieven zich spoedig aan het postkantoor van hun woonplaats te melden. Veldmaarschalk Milch is door het tribunaal te Neurenberg ter dood veroordeeld, wegens misdaden tegen de menschheid. Na bijna cm maand voortdurend te hebben gereisd in den Kon. trein heelt de Engelschc Kon. familie eenige dagen rust genomen in het Drakenberg Nationale Pa k. De vorstelijke personen zim belangstellend toe. hoe generaal Smuts, alvorens een filmopname te maken, met een belichtingsmeter manoeuvreert. Ass Press P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2