ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE CONFERENTIE TE MOSKOU WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 REACT1Ë WERELDNIEUWS DONDERDAG 27 MAART 1947 No. 15551 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: ^chuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Noodza kelijke De modder die de overdadig luxe auto's der regeeringsambtenaien, in hun snelle vaart naar de bureaux doen opspatten tegen den op can krakend vehikel, zich moeizaam voortzeulenden arbeider, wreken zich op onze nationale producti capaciteit. De bedoeling van deze opmerking is duidelijk. Wij zijn arm, maar onze regeering heeft het volk niet op afdoende wijze daarvan overtuigd. De uit dat oogpunt dui zendvoudig begane zonden, zijn er schuld aan, dat het Nederlandsche volk in onwetendheid de noodzake lijke reactie van de werkelijkheid, op den schijn, zal moeten onder gaan. Naar den schijn, afgaande op een luxe, die slechts in tijden van rijk dom past, is noch de middenstand noch de arbeidersklasse ten volle overtuigd geworden van onze de solate economische positie. Wij we ten niet hoe arm wij zijn en nu wij staan aanih et begin van een nieuwe reeks maatregelen, die ten doel hebben op het noodzakelijke te beknibbelen, vragen velen hoogst verwonderd naar het waarom. Niettemin is deze bezuiniging on ontkoombaar. Feitelijk is alles Wat naar luxe zweemt, of het nu een siervoorwerp, echte thee of witte brood is, iets wat boven onzen stand gaat. Wel niemand die uit zichzelf zoo ver komt dit, ook in de praktijk ten volle te onder-, schrijven, maar juist daarom zal onze regeering er goed aan doen, het volk krachtdadig met de neus op de werkelijkheid te duwen. Dit zijn zeker, na twee jaar bevrijding, geen optimistische klanken, maar zoo ergens, dan geldt hier het: „beter ten halve gekeerd, dan ten heele gedwaald". n e inperking van het voedselpak ket mag dan al een maatregel zijn, die op zichzelf moeilijk met enthousiasme kan worden begroet, zij vormt een eerste stap terug naar de werkelijke basis, waarop wij «taan. Dit feit kan, klaarheid in de situatie scheppen. Te staan op de basis der werkelijkheid is beter dan het zweven in de lucht. Hoe dia basis dan ook zijn moge, zij geeft de mogelijkheid een calculatie te maken, die klopt met de feiten. Er kan inmiddels slechts gehoopt worden dat de tijd voor bekeering, zoowel voor regeering als volk niet is verstreken. Zeker, de regeering moet voorgaan. Zij moet alles wat maar even boven de noodzakelijk heid uitgaat, achterwege laten. Zij moet met uiterste gestrengheid al le onoirbare handelingen, pok van particuliere zijde, straffen. Zij moet een voorlichting geven, waarin niets, ook niet hetgeen ons volk pijn kan doen, wordt verzwegen. Aan de andere zijde rust op ons volk de taak, de tering naar de nering te zetten. Collectief moeten de boo ze zweren van smokkel en zwarte handel worden bestreden. Iedere liter melk, die boven het Tantsoen wordt geconsumeerd, elk pakje sigaretten dat „zWart op de kop wordt getikt", is pure d'efstal, ieder uur, niet gereserveerd voor Bij de besprekingen van de plaats vervangende ministers van buiten- landsche zaken te Moskou heeft de Russische gedelegeerde Goesef een aantal consessies gedaan met als resultaat dat de gedelegeerden tot overeenstemming kwamen betref fende een zestal clausules t.o.v. Oostenrijk, dat o.a. ©en leger op de been zal mogen houden van 53.000 man. De plotselinge vooruit gang in de onderhandelingen zou den het resultaat zijn van het on derhoud tusschen Bevin en Stalin. Te voren had Bidault reeds een on derhoud met Stalin gehad, maar Marshall zit met ongeduld op een uitnoodiging van den Russischen dictator te wachten, waarbij dan zeker de kwestie van Amerika's in menging in Griekenland en Turkije ter sprake zal komen en daarover moet Stalin zich nog beraden. In de conferentie van de Graote Vier heeft Marshall er op aange drongen, dat alle landen die Duitsch- land den oorlog verklaarden, moe ten deelnemen aan de definitieve regeling van den vrede. Dan pas zou het eindverdrag met Duitsch- land kunnen worden opgesteld. De vergadering werd tijdig gesloten, omdat >de ministers naar het theater moesten, waar „Romeo en Julia" werd opgevoerd. In de loge der tsaren, nu getooid met de vlaggen1 der 4 confereerende landen, volg den de gedelegeerden, het spel van de prima ballerina! De Koningskwestie in België C paak heeft in het Belgische par- lement zijn regeerlngsverklaring voorgelezen. Over de koningskwes tie hebben de socialisten en katho lieken geen fundamenteele overeen stemming kunnen bereiken. Elk der partijen blijft dus op haar stand punt staan. De regeering acht zich echter verplicht een overeenkomst tusschen de partijen te bevorderen, zoodat een oplossing gevonden kan worden. Het vrouwenstem recht leverde geen moeilijkheden meer op. Een desbetreffend wetsvoorstel zal aan het eind van dit jaar of dn het be gin van. het volgend jaar worden goedgekeurd. De financieel© sanee- ring door het vorige kabinet inge luid hoopt de huidige regeering te voltooien; de sedert de bevrijding gevolgde muntpolitiek zal onver zwakt iworden voortgezet. Voorts zal de regeering voorstel len de Nationale Maatschappij voor Crediet aan Handel en Nijverheid te reorganiseeren, zoodat zij niet meer aan bet particuliere kapitaal ondergeschikt zal zijn. Zij zal worden beheerd door vertegenwoor digers van de nijverheid, de arbei ders en door openbare instellingen. Het kolenvraagstuk, het struikel blok van de regeering Huijsmans, blijft als voorheen geregeld en de koloniale politiek blijft ongewijzigd. Na de overeenkomst van Linggadjati voerden de kopstukken het woord Toen Dinsdagvoormiddag 11.15 in de troonzaal van het paleis Rijs wijk te Batavia het verdrag van Linggadjati was onderteekend, heb ben prof. Schermerhorn, die de bij eenkomst, waar plm. 70 gasten te genwoordig waren, presideerde, Soetan Sjahrir en dr. van Mook het woord gevoerd. Prof. Schermerhorn zeide oa.: wij weten dat deze weg de eenige is: een smal pad, dat voert langs afgronden van wantrouwen en dat een onverwoestbaar geloof vergt van allen, die als menschen van goeden wille aan dit brooze begin staan „Groot is, volgens Sjahrir, de on zekerheid, de twijfel, diep is het noodzakelijke ontspanning, dat ver luierd wordt beteekent een aanslag op de nationale productie. Wij moeten, ook als volk, wel heel nauW leven, om aan de hoog® eischen van dezen tijd te voldoen. Wie echter den tol van bloed, zweet en tranen, die den oorlog heeft ge vorderd, ook waarlijk heeft begre pen, zal deze vredestaak licht val len. Waar met ijver gewerkt wordt zal altijd brood zijn, altijd een lich tende toekomst, een grijpbaar ide aal, dat als een vlam den weg ver licht. wantrouwen, scherp nog is de haat, duister en bewolkt is de lucht in dit eens zoo schoone land, maar reeds is ook een ontspanning hoor baar en voelbaar". Als laatste voerde dr. van Mook het woord.i.. „De tijd van twist en onderhandeling is voorbij, de tijd van vriendschap en samenwer king is aangebroken!" De besprekingen tusschen beide delegaties over de tenuitvoerlegging van de overeenkomst van Lingga djati nemen heden een aanvang. Mountbatten als onderkoning beëedigd Burggraaf Mountbatten is te New Delhi beëedigd als onderkoning en gouverneur-generaal van Voor-Indië. Na de plechtigheid verklaarde hij, dat de Voor-Indische problemen spoedig moeten worden opgelost, daar de Engelsche regeering heeft besloten tegen Juni 1948 de macht over te dragen. Er moeten nog vele constitutioneel© regelingen worden getroffen en verschillende moeilijke bestuurskwesties worden opgelost. Mountbatten verklaarde voorts, dat hij hoopte spoedig met alle politieke leiders van Voor-Indië in overleg te kunnen treden. „Intusschen moeten wij allen ons best doen woorden en daden te vermijden, die tot verbittering zou den kunnen leiden en het aantal on schuldige slachtoffers vergrooten". Het is niet gemakkelijk, aldus de nieuwe onderkoning, om een man als Wavell op te volgen, die zoo- SPREUK VAN DEN DAG Oprechtheid eiseht moed, van vrees- achtigen. kan niets verwacht worden WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 27 Maart: Matige, tijdelijk krachtige wind. tusschen Zuid-Oost en Zuid-West, meer bewolking, vooral in het Wes ten, hier en daar lichte regen, vrij wel nergens nachtvorst, overdag zelfde temperatuur als gisteren. 27. Zon op 6.29; onder 19.03 Maan op 8.39; onder 0.07. Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 27. 6.16 v.m. 18.41 n.m. Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Hoogwater te BruLnisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater veel heeft gedaan om Voor-Indië tot zelfbestuur te brengen. Mountbatten zeide, dat hij als zijn taak zag het voltooien van het werk, dat Wavell is begonnen. Hij vroeg daartoe alle medewerking der Voor-Indiërs. Mountbatten is de dertigste onder koning van Voor-Indië. De watersnood in Engeland Tony Williams, minister van landbouw in Engeland, heeft in het Lagerhuis de overstroomin gen in het Fen-district aan de Wash-baai (Oostkust van Engeland) „een ramp van de eerste 'grootte, die ongetwijfeld dit jaar een zeer emstigen invloed op de voedsel productie in Engeland zal hebben", genoemd. Duizenden acres winter tarwe en duizenden tonnen aard appels zijn onder water geloopen. NeaerLandsche deskundigen, onge ëvenaard in kennis aangaande het stuiten van watervloeden, aldus Williams, geven advies en leiding. Het eereburgerschap werd Stalin verleend uit dankbaarheid voor de bevrijding van het fascistische juk en voor het teruggeven van de on afhankelijkheid van Rumenië. Uit Nanking wordt gemeld, dat gewapende „buitenlandsche strijd krachten" het eiland Najang, 140 km. ten Noordoosten van Dairen hebben bezet, waarbij de bevolking werd meegedeeld, dat dit eiland voor den Russisch-Japanschen oor log Russisch gebied is geweest. In de komende maanden zullen versdhi lende vliegtuigen op transat lantische lijnen worden voorzien van een installatie, waardoor men van het vliegtuig uit zal kunnen telefo- noeren of telegrafeeren. De Britsdhe Reisvereeniging deelt mede, dat de regeering heeft ver zekerd, geen wijziging te zullen brengen in haar standpunt, dat bui tenlanders moeten worden aange moedigd dit jaar een bezoek te brengen aan Engeland. Gemaskerde mannen hebben in het centrum van Tel Aviv een banlr van naar schatting 20.000 pond ster ling beroofd. Tengevolge van een dijkbreuk tusschen Kuestrin en Frankfort staat een gebied van 18.000 H.A. onder water.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1