ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BAKEN IN ZEE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WOENSDAG 26 MAART 1947 No. 15550 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 et. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. De wenschelijkheid de lessen uit het verleden ter harte te nemen en eerder begane fouten te vermijden, bestaat nog steeds. Zon in dit ver band ontkend worden, dat de herin nering aan het voorspel van den tweeden, wereldoorlog, een baken in de politieke zee vormt, dan slaan wijj de plank wel erg mis. Het heeft in het verleden wel eens zoo ge sehenen, dat de vrede tegen eiken prijs, het sehibboleth der VVestersch democratische denkwijze was. Min of meer bewust toch werden de oog en gesloten voor het naderend gevaar en toen Hitler zijn politiek van het voldongen feit zoo ver dreef, dat elke aarzeling van gene zijde, indirecte zelfmoord beteeken- de, was er nog geloof en goed ver trouwen. Afgezien van het feit, dat de verhoudingen thans, gelukkig nog steeds onvergelijkbaar anders lig gen, heeft het er toch alle schijn van, dat Amerika niet voor de tweede maal in dezelfde fout zal vervallen. Het „anders en eender", met betrekking tot de politieke we reldstructuur is helaas een litteraire benaming, die zeer goed tcepasselijk is. Anders, wanneer men let op de machtsverhoudingen, eender, wan neer men let op de tactiek die de Russen toepassen, „vreedzame" ex pansie gepaard gaande met totali taire onthalzing van de democratie in de bezette gebieden, het voorpos ten systeem der vijfde colonne en het geestelijk isolement, waarin het volk bij den voortduur moet leven. Zonder de Sowjet-Unie van zeer concrete plannen gaande in de rich ting van een wereldrevolutie te dur ven betichten, schuilt in dit alles toch een onzegbaar groot gevaar. Amerika heeft 't gevaar onderkend en hoewel de tegenmaatregelen van Uncle-Sam evenmin een onschuldige „spielerei" vormen, is het thans een kwestie van wat het zrwaarst is, moet het zwaarste wegen ge worden. Het zwaarst weegt de vre de en of die met een steriele schipperpolitiek bewaard kan blij ven, is op zijn minst onwaarschijn lijk. Tnmiddels liggen de zaken niet eenvoudig. Er werkt nog veel na van de beroering die de oorlog heeft teweeggebracht. De machts verhoudingen moeten nog worden geconsolideerd. Wie verder louter engelenblankheid aan de eene kant en duivelsche kwaadaardigheid aan de andere kant veronderstelt, ziet de verhoudingen te simpel. Ook in de tegenmaatregelen die Amerika noodgedwongen thans treft, zit veel ongerijmds. Wij durven ons, om een voorbeeld te noemen, niet ten volle uit te spreken over de huidige Grieksche regeering. Dat zij in staat is het land, dat zulk een belangrijke sleutelpositie inneemt te besturen en representatief is voor de bevolking, moet wel zeer sterk in twijfel wor den getrokken. Een vast uitgargspunt evenwel kan vormen het ant woord op de vraag, als Amerika het in het Midden-Oosten en de M'ddel- landsdhe Zee niet doet, wie zal het dam 'doen? Immers, don zal Ruskind het doen, de Balkan als geconsoli deerd bruggenhoofd hiertoe gebrui kend en Griekenland als eventueele springplank. Russische viooteskaders zuilen de Middeilandsche Zee be- heerschen, daarmede gelijk alle „ontsnappingsgaten", voor het ge ïsoleerde Europa verstoppend. De vraag, is het strikt rechtvaar dig wat Amerika doet, kan zoo gezien vervangen worden door de vraag, is het strikt noodzakelijk, wat Amerika doet? Met deze vraag ia de wereld reeds voor een nieuwe keus gesteld, Moskou of Washington Het doel heiligt de middelen niet, maar soms kan het recht tevens aan de noodzakelijkheid worden ont leend en in deze richting gaat ons vermoeden. De Amerikaansehe machtsontplooiing kan onrustig ma ken, maar is zij met het verleden voer oogen rechteloos en voert zij daarom tot dollartyrannie Het zou zoo zijn, als er geen baken in zee stond, Munch en 1938, en als de Rus sische politiek er niet toe drong, te wijzen op de analogie, op de over eenkomst van toen en nu. Burgeroorlog in Paraguay De opstandelingen in den Zuid- Amerikaanschein staat Paraguay ma ken geregeld vorderingen, waarbij zij zich van twee steden hebben meester gemaakt. De troepen van de regeeringen blijken niet tegen de opstandelingen opgewassen te zijn. Men beschouwt hun positie im de hoofdstad Asuncion als critiek. Onder leiding van kolonel Ramos rukken de opstandelingen ten Zui den van San Pedro, de zetel der regeering, op naar Asuncion. San Pedro werd uit de lucht gebombar deerd en zwaar beschadigd, doch de bevolking was te voren uit de bedreigde stad weggevoerd. De Braziliaansche regeering heeft een verklaring gepubliceerd, waar in zij mededeelt, dat haar land noch door het verschaffen van wapens, noch door het onderdak verleeuen aan vluchtende politieke of militaire leiders, bij den opstand in Paraguay tusschenbeide zal komen. Overstroomingsramp in Engeland Duizenden menschen dakloos Engeland wordt geteisterd door een overstroomingsramp, zooals sedert menschenheugenis niet is voorgekomen. Van de veertig pro vincies zijn er 34 door den waters nood getroffen. Dijken zijn op tal van plaatsen doorgebroken, steden en dorpen geïsoleerd, bruggen weg geslagen en vruchtbare geb.eden ge ïnundeerd. Hulpacties zijn onderno men, om de bevolking elders onder dak te brengen en van voedsel te voorzien, waarbij militairen, politie mannen en Duitsche krijgsgevange nen medewerken. Amphib.e anks van het leger bewijzen daarbij goede diensten. De wintertarwe is verloren ge gaan. Het verkeer is volkomen oit- wricht. Duizenden menschen zijn dakloos geworden. De gevolgen van de ramp moete.i nog erger zijn, dan die van de Duitsche bombardemen ten. In dp vallei van de Theems heeft de burgemeester van Reading verklaard, dat dit de ergste ramp is sedert drie eouwe.i. Behalve de Theems zijn ook de Severn, de Trent, de Great Ouse en de Wye buiten hun oevers ge treden. In het stroomgebied van de Trent zijn vorige week te West Bridgeford 23,000 menschen van de buitenwereld afgesneden geweest. A rantsoenen in JuliAugustus De tabaksfabrikanten achten het mogelijk dat in Juli en Augustus van dit jaar, vier rantsoenen op den bon ver strekt kunnen worden en de regeering voegt hieraan toe, dat de rookerij dan misschien wel van den bon af kan. Vier rantsoenen immers be'.eekenen volgens de regeering, dat daarmede het verzadigings punt van 1939 bereikt is. DE RIJKSMIDDELEN over de maand Februari De kohierbedragen van de Inkom sten- en Vermogensbelasting zijn in de maand Februari niet onbelang rijk toegenomen, onderscheidenlijk met f 77,4 en f 10 millioen, hetgeen hooger is dan de toeneming in Jan uari j.l. De aanslagregeling Vennoot schapsbelasting m Vermogensbe lasting voor lichamen vorderden iin Febr. resp. f 8e n f 0,4 millioen. Het kohierbedrag van de aansla gen in de Personeele belasting 1946- '47 steeg in Februari met f 2,6 mill., dat van de Ondernemingsbelasting met f 7 millioen'. De Suikeraecijns gaf in Febr. een buitengewoon hooge opbrengst n.l. f 8,5 mill., bij een jaarraming van f 23 mill. Van de accijnzen ver toont verder d e gedistilleerd- a c c ij n s tengevolge van de ver hoogde rantsoenen een hooge ont vangst f4,9 mill.) De tabaksac cijns (f 8,3 mill.) geeft een iets lagere baat dan in Jan. (f 11,5 mill.) welk bedrag echter vrij hoog was. Het lage bedrag aan invoer- SPREUK VAN DEN DAG Wie niet tot het afscheid kan geraken, zal nooit de vreugde van het weerzien smaken. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 26 Maart: Geleidelijk toenemende Wind tusschen Zuid en West, toe nemende bewolking met plaatselijk eenige lichte regen; vannacht vrij koud met in het Noorden en Oos ten nachtvorst, overdag weer hon ger temperatuur dan gisteren. 26. Zon op 6.32, onder 19.02. Maan op 8.13, onder - Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 26. 5.39 v.m. 18.06 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. r e e h t e n valt op (f 3 mill.) Na Januari 1946 is dit de laagste op brengst Welke is voorgekomen. (In vorige maanden werd gemiddeld ruim f 5 mill, ontvangen). Zij moet Worden toegeschreven aan een stagnatie in de aflevering van ben zine tengevolge van de vorst. In totaal gaf de maand Februari een opbrengst van f 1301/2 mill., Welk bedrag voor de tweede maand van een kwartaal zeer behoorlijk is. Zinken geld maakt plaats voor nikkel Het Duitsche zinken geld zal mis schien nog dit jaar verdwijnen. Het voornemen bestaat het N.S.B.-zink te vervangen door nikkelen geld stukken en de zilveren gulden te handhaven. Een daartoe strekkend wetsontwerp is in voorbereiding. De minister van justitie heeft een wetsontwerp ingediend, waar bij het mogelijk wordt gemaald dat buitenlandsche misdadigers ook in ons land kunnen worden berecht. Na de bezetting van Modjokerto dnor de Nederlandsche troepen. Het Roode Kruis en de Dienst van Volksgezondheid trachtte den eersten nood der bevolking, tvelke ontstaan was do or de inundaties, welke de republikeinen veroorzaakten, te lenigen. Geduldig wacht men in de rij op de uiideeling van voedsel. A.N.P,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1