ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Ramadier's politiek inzake Indo^China goedgekeurd Ontwerp Linggadjati wordt heden geteekend DINSDAG 25 MAART 1947 No. 15549 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suceesjes maximum 15 m.mi. (4 regels) f 1,— per stuk. Met 411 stemmen voor heeft de Fransche Nationale Vergadering een motie van vertrouwen aangenomen in het beleid van den premier Ra- madier wat Indo-China betreft. De communistische afgevaardigden ont hielden zich van stemmen, maar de communistische ministers stem den voor de motie, zoodat de een heid van het kabinet gehandhaafd bleef. Zoo is de regeering-Ramadier op 't laatste oogenblik nog gered. Zij struikelde, maar kon zich nog staande houden. Voor hoe lang? De aanneming van de motie van vertrouwen in de regeering houdt tevens in, dat de Kamer zich ac- coord verklaart met het voorstel om 3 milliard francs ter beschik king te stellen voor de voortzetting van de militaire actie in Indo China. Zenuw-oorlog tegen Griekenland rjit vertrouwelijke documenten, die eerst kort geleden zijn vrijge geven, nadat zij aan de commissie voor buitenl. zaken van het Ameri kaansehe Huis van Afgevaardigden waren voorgelegd, is gebleken, dat de aanwezigheid van Britsche troe pen Albanië, Joego Slavië en Bul garije er van terughoudt de Griek- sche grenzen te overschrijden. Als figuur op den achtergrond staat Rusland, dat tegen Griekenland en Turkije een zenuwenoorlog voert. Albanië, Joego Slavië en Bulgarije zouden zich zeker van een deel van Griekenland kunnen meester maken, als zij niet bevreesd waren voor internationale complicaties, in dien de troepen van deze landen in contact zouden komen met de in Griekenland aanwezige Britsche contingenten. De achteruitgang van de econo mische omstandigheden en de groei ende onrust in Griekenland moet worden toegeschreven aan de onder communistische leiding staande link- schel organisatie. De guerillastrijders worden in het buitenland geoefend en bewapend, alvorens zij naar de Grieksche grenzen worden gezon den. Inundaties vernielden 2000 H A sawah-grond Een correspondent van Aneta, die een bezoek heeft gebracht aan het geïnundeerde gebied rcnd Soera- baja meldt, dat het water reeds vrijwel overal beneden het wegdek is gedaald. Door de inundaties zijn 2000 ha. sawah-grond verloren ge gaan in Sidoardjo en Krian. Vol gens mededeelingen van het binnen- landsch bestuur is hierbij 2400 ton rijst verloren gegaan. De republi- keinsche regent van Modjokerto heeft tegenover Aneta verklaard, dat het republikeinsche bestuur in volkomen harmonie werkt met de Nederlandsche autoriteiten. M het „Accoord over Modjokerto" is vast gesteld, dat men gezamenlijk prac- tisch werkzaam zal zijn in het be lang van land en volk en de moei lijkheden im gezamenlijk overleg zal trachten op te lossen. Weer koffie- en thee-surrogaat Verscheidene artikelen zouden weer op den bon komen. Er zou overwogen worden, om artikelen van een meer luxueus karakter zoo als koffie en thee in verband met onze deviezenpositie niet meer uit het buitenland te betrekken, hetgeen dus tot het weer in distributie brengen van surrogaten zou leiden. Ook moet betwijfeld worden of men in staat zal zijn de textiel distributie op het peil van thans te handhaven, bericht „Parool". Slechts een belangrijke opvoering van onze productie zou dergelijke maatrege len kunnen voorkomen. Ook wordt overwogen grutterswaren wederom te distribueeren. Onze import bedroeg in 't afge- loopen jaar ruim één milliard meer dain onze export. Indien Amerika niet op korten termijn besluit ons op ruimer schaal crediet te ver- Ieenen komt ons consumptieplan in gevaar. Sneller dan het geluid Het Engelsche ministerie van burgerluchtvaart heeft alle vliegtuigpiloten gewaar schuwd om van 1 April tot 1 October het gebied van de Bishoprots bij de Seilly-eilan- den in de Zuidwesthoek van Engeland te vermijden, daar Engeland in den Atlantischen Oceaan proeven zal doen met onbemande vliegtuigen, die „sneller dan het geluid" zijn. De proeven zullen alleen overdag plaats hebben. Men denkt er niet meer dan drie per week te laten starten en hoopt met deze toestellen een snelheid van meer dan 1280 kilometer per uur te bereiken. Deze „Vickers Transonic" ra ketvliegtuigen zullen onder leiding van deskundigen van Mosquito's uit, die door pilo ten van de R.A F. zullen, wor den bestuurd, starten. Een ooupé vol smokkelwaar Vorige week hadden de commie zen van het grensstation te Roozen- daal succes bij het doorzoeken van den D-trein Brussel-Amsterdam. Achter de houten rugleuning van een derde-klas rijtuig vond men keurig verborgen (geen schroefje was beschadigd), een flinke partij dameskousen, lappen stof, shag en nog enkele andere begcerenswaar- dige Belgische artikelen. De wa gen werd afgekoppeld en op een zijspoor gerangeerd, waar éen nauwkeurig onderzoek werd inge steld. De ruimte achter elke plank van de rugleuning bleek gebruikt. Men was met vakkennis te werk gegaan. Des middags werd in de visitatie zaal een goede vangst gedaan. Bij een aantal dames nam men meters textiel in beslag, welke zij clan destien trachtten in te voeren. Kostbare polshorloges werden ge vonden inzachte zeep. De da mes weten thans wel hoe laat het is. Uitkomst voor politieke misdadigers Het is niet mogelijk op grootte schaal tot vrijheidsstraffen ver oordeelde politieke delinquenten naar Nieuw Guinea over te bren gen, daar da 'wet aanwijzingen geeft omtrent de Wijze, waarop gevan genschap moet wiorden ondergaan. Men zou Tien daar echter goed kun nen gebruiken, ter vervanging van de Japansche krijgsgevangenen, die naar Japan moeten Wiorden terug gebracht. Men heeft nu besloten voor een aantal vrijwilligers de gelegenheid open te stellen naar Nieuw1 Guinea te gaan- Vooral onder de zooge- x.aamde Wapendragers onder de po litieke delinquenten blijkt daarvoor Wel animo te bestaan. Gewetenloos gewetensgeld opgesoupeerd De 42-jarige M- S., inspecteur van 's Rijks belastingen te Groningen, heeft zich de jaren 1941 tot en met 1944 schuldig gemaakt aan het verduisteren van f 50.000..— aan z.g. gewetensgelden. y Met een vriendin heeft hij het geld grootendeels verbrast. Hij is gearresteerd en ter beschikking van de justitie gesteld. In nauwe samen werking met belastingautoriteiten Wordt het onderzoek door de re cherche voortgezet. Spoedopleiding tot onderwijzer Een bij K.B. te nemen noodmaat regel is in voorbereiding, die het WEERBERICHT Verwachting tot den avend van 25 Maart- Aanvankelijk tijdelijk krachtige, later afnemende wind tusschen West en Noord-West, zwaar bewolkt met tijdelijk opklaringen, vooral aan vankelijk nog enkele buien met re gen, hagel of natte sneeuw:, daling van tempeartuur, dpch in den ko menden nacht nog geen nachtvorst. 25. Zon op 6.34, onder 19.—. Maan op 7.54, onder 22.42. Eerste kwartier 29 Maart 17.15. Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 25. 5j09 v.m. 17.35 n.m. Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater gedurende een of twee jaar moge lijk zal maken voor bezitters van het einddiploma gymnasium of H.B.S. om na een speciale opleiding van een jaar zoo mogelijk aan de bestaande kweekscholen de onderwijzersbevoegdheid te verkrij gen. Vermoedelijk wordt geen ver schil gemaakt tusschen bezitters van het A- of B-diploma. Ook deze groe pen kunnen, als ze de studiekosten niet kunnen dragen, een beurs aan vragen bij het ministerie van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen In het kader van een algemeene personeelsbezuiniging zullen de Amerikaansehe bezettingsautoritei ten in Duitschland met Juni onge veer 60.000 Duitsche beambten ont slaan. De territoriale commissie van het Amerikaansehe huis van afgevaar digden heeft de toelating van Hawaii als den 49sten staat der V.S. met algemeene stemmen goed gekeurd. De aangelegenheid komt nu voor het volledige huis van af gevaardigden. Dinsdagmorgen 11 uur is te Ba tavia het veel besproken ontwerp- Linggadjati geteekend, nadat prof. Schermerhom en Sjahrir een toe spraak hadden gehouden. Dr. van Mook heeft zich na de onder- teekening tot de bevolking van Ba tavia gericht. Nu de overeenkomst is geteekend, bestaat er goede grond voor de verwachting, dat op zeer korten termijn belangrijke hoeveelheden uitvoërproducten, welke de wereld markt behoeft, beschikbaar zullen komen. In gezamenlijk overleg tus schen de Neder'.andsch-Indische re geering en vertegenwoordigers van de republiek en van Oost-Indonesië zal getracht worden tegen de leve ring van dezen e.vport de beschik king te verkrijgen over invoergoe- ren, welke Indonesië zoo dringend behoeft. De Amerikaansehe econo mie, die zulke belangrijke bijdragen kan leveren tot het herstel van de vernietigde en beschadigde bedrij ven, zal zeker een uiterst belang rijk aandeel in den export ontvan gen, waarbij de Amerikaansehe vlag naast de Nederlandsche deel zal krijgen in het vervoer. Waarom dhr. ontslag nam de Boer Het demissionnaire lid van de Commissie-Generaal, de heer F. de Boer, die eerst had gezegd heen te gaan, omdat de eritiek hem te machtig was geworden maar die zich ten voile achter het ontwerp van Linggadjati bleef scharen, heeft thans aan een correspondent van'Aneta gezegd, dat de oorspron kelijke eisch van de regeering, om vast te houden aan de eerste ver klaring en aan de motie-Romme en het huidige standpunt van minis ter Romme en het huidige standpunt van minister Jonkman zoo ver uit een liggen, dat hij daar niet ac coord mee kan gaan en dat hij daarom zijn ontslag heeft genomen. Deze tegenstrijdigheid in de uitlatin gen van een hoogen functionnaris wekken een wat pijnlijken indruk. Of heeft voor de zooveelste maal de berichtgeving uit Indië hier weer eens parten gespeeld

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1