Ned. Roode Kruis BRIEVEN UIT INDIË ADVERTENTIES School met den Bijbel OUDERAVOND DRE1SCHOR Ned. Roode Kruis Bandoeng. 1 Maart 1947 „Jullie brieven getuigen ook van grote belangstelling en grote span ning over de gebeurtenissen in Indië, meer bijzonder op Java en Su matra. De ontwikkeling in de „Groote Oost" is bevredigend, al valt niet te voorkomen dat hier en daar extremistische benden infiltra- tie's veroorzaken. Veel succes heb ben zij echter niet, want de bevol king van Celebes, de Moluk- k e n en de kleine Soenda eilanden voelen niets voor terreur en onrust. Wij kunnen dus wel zeggen dat de Federatieve Staten van de „Groote Oost" vrij geleidelijk tot opbouw van een organisatie komen. De toestand op Borneo is nog niet geheel duidelijk. De jongere mannen die er werken schijnen geen op timistische kijk te hebben op de toestand, aangezien de veiligheid er niet op vooruit gaat. Dat er onder de flinke Hollandsche jongens wel eens een opstandige geest komt, kan ik mij wel indenken, want er mag irn Holland niet vergeten wor den hoeveel offers zulke jongens reeds gebracht hebben voor de Indische zaak, en als die jongens dan zien dat er zoveel „politiek geknoei'" is en eindeloos gepraat wordt, terwijl 10-tallen millioenen hiervan het slachtoffer zijn en milr liarden verspeeld worden (dit is geen overdrijving!) dan kan ik mij de felle protesten indenken. Intussen zitten wij met de „Repu bliek" en met Linggadjati in een impasse. Jullie zult ook wel weten dat de Republikeinsche lei ders nu plotseling „ontdekt" heb ben dat de regeringsverklaring van minister Jonkman van 9 en 10 Dec. en de motie-Romme-v. d. Goes v. Naters in de 2e Kamer het hen moeilijk maken om Linggadjati te accepteren. Dit horen wij nu pas, nu het aankomt op de beslissing in Djoeja. Het troepje querelanten in Djocja zal dus weer proberen om nog verdere afbraak te verkrijgen. In hoofdzaak gaat 't hier om de positie van de Kroon. De interpre tatie van Soekarno es. wijkt be langrijk "af van die van de Regering Hieraan is ook wel schuld de onge lukkige wijze waarop in de geheime notulen over de Kroon is gesproken. Ik voor mij heb het niet anders verwacht en het is geen verrassing dat de „Repoebliekeinse Regering" nog steeds niet het minste idéé heeft van de geest van samenwer king en „goodwill", welke van Ne- dertandsche zijde in Linggadjati is gelegd Tegelijk met de kwajon gensachtige houding in Djocja (Soe karno opende het „seherts-parla- ment" in de uniform van opperbe velhebber van de Indonesische vloot komt ook nog weer de laatste dagen duidelijk vast te staan, dat de Republiek niet de machts middelen bezit om de hand te hou den aan het bevel „staakt het vu- tren" Ook dit is geen verrassing. Overal traden de terroristise ben den weer op met beschieting van onze posten en onze patrouilles, met rampokken in de kampongs. En wat zegt de verantwoordelijke in stantie? Wel, natuurlijk zijn het de Nederl. militairen weer, die pro vocerend optreden Hier wil ik een eeresaluut brengen aan ons K.N.I.L en K.L. voor de voorbeel dige discipline, waarmee zij' nu al sedert de overname van de Engel- sChen steeds opgetreden zijn tegen over de laffe en geniepige methoden der extremisten. Reeds teveel van onze jongens zijn hierdoor om 't leven gekomen en hoe absoluut be grijpelijk is het dat onze jongens beginnen te kankeren SPORT DAMMEN. Uitslagen Damclub Remesse. L. Bakker—D. Korporaal 11 W- Boot—D. Korporaal 11 P. Telle—J. v. d. Werf 1—1 N. Fasol—K. B. Hogerland 0—2 De leiding berust nog steeds bij Hogerland, gemiddelde 1,63, ge volgd. door Geleijnse 1,56, Goed- bloed 1,48, Korporaal 1,46, Boot 1,43- Dhr. F. Brandenburg zal deze zomer de Renessenaren trainen. De damsport op het eiland Schou wen en Duiveland komt meer en meer naar varen- Donderdag jj.w'as het de groote dag- Uitgenoodigd door eenige damliefhebbers, speel de dhr. F. Brandenburg aldaar si multaan, tegen 10 liefhebbers uit Serooskerke en 8 deelnemers uit Renesse. Dhr. Brandenburg wan alle partijen. Na afloop werd een damvereeniging opgericht, waar voor 10 personen zich als lid op gaven. VOOR DE JEUGD Prijsraadsel In 't hooge Noorden Sip-Su was een Eskimo-jongen. Zijn vader was op de zeehonden- jacht. Nu zat Sip-Su bovenop hun ijshut naar hem uit te kijken. Maar de kajak van zijn vader zag hij niet. Wel veel ijsschotsen op de eindeloze zee. Vlug liet hij zich van hun huis glijden en holde naar het open water. Een grote ijsschots kwam vlak langs de kant. Hup Sip-Su sprong er op. Zag hij daar in de verte zijn vader op 't water Hij tuurde en tuurde, maar onderscheidde enkel een zwarte stip. Wacht, op hun ijshut kon hij beter uitkijken. Terug dus Hij wiide van de schots af springen, naar, o jé I Een brede geul scheidde hem van de oever. Hij kon er niet over springen. De ijsschots dreef hoe langer hoe verder van de kant Sip-su riep om hulp Radeloos keek hij' naar hun hut en schreeuwde zo hard hij kon om zijn moeder te waarschuwen. Niemand hoorde hem. Moest hij nu van honger omkomen of verdrinken Maakt dit verhaal af door de onderstaande zinnen in de goede volgorde te plaatsen. Ze zijn door elkaar geraakt en ik kan er niet meer uit wijs. Jullie wel Hij luisterde stil naar de verma ningen van zijn vader. Zijn vader was de schots genaderd. Plotseling hoorde hij achter zich geplas van peddels. Sip-Su zal weldra veilig in de kajak. Schrijf me maar gauw, merels, hoe het zit. De beste oplosser ont vangt een boek. Je naam, adres en leeftijd niet vergeten op te geven Heb je nog raadsels, versjes, enz. voor deze rubriek, stuurt die dan tegelijkertijd aan: De Merelclub, p/a. Zierikzeesohe Nieuwsbode Zierikzee. Rykslandbouw-voorlichtingsdienst Ammonsalpete r Welke stikstofmeststof is de meest gewenschte voor onze geïnundeerde gronden In het Vlugschrift no. 1 Het „Zoute" Bedrijf; bemesting en bouwplan 1947, worden U reeds ge noemd Kalksalpeter en Kalkammon- salpeter. Vorig jaar en ook dit jaar is en wordt weer een vrij groote hoeveel heid Ammonsalpeter geïmporteerd in 1946 Ammoniumnitraat ge naamd. Deze stikstofmeststof kan gelijk genoemd worden met Kalk salpeter en Kalkammonsalpeter. Ammonsalpeter heeft een gehalte aan zuivere stikstof van pl.m. 33 pct.„ wordt 'verkocht op een ge halte van 30 pet. De atikstof be staat voor de helft uit nitraat snelwerkend en voor de andere helft uit ammoniakstikstof. Dit is dus gelijk aan de samenstelling wat de aanwezige stikstof betreft van Kalkammonsalpeter. Bij het gebruiken van Ammonsal peter moet men echter wel beden ken, dat men met 1 baal van 100 kg. pl.m. 10 kg. zuivere stikstof meer geeft. Strooit men b.v. 200 kg. Kalk ammonsalpeter per ha. dan moet van Ammonsalpeter slechts pl.m. 130 kg. gebruikt worden om een zelfde bemesting te geven. Vele landbouwers staan eenigszins afwijzend tegenover genoemd hoog proccntige Ammonsalpeter. Dit is naar onze meening niet juist. Am monsalpeter is een geschikte stik stofmeststof, ook voor geïnundeerde gronden. Alleen bij een lichte over bemesting kan de verdeeling eenig bezwaar opleveren. Immers geeft men b.v. een laatste overbemesting van 100 kg. Kalksalpeter dan moet slechts 50 kg. Ammonsalpeter wor den gestrooid om dezelfde aantal kg. zuivere stikstof te geven. Dit kan echter geen overwegend be zwaar zijn tegen de afname van Ammonsalpeter. Voor overbemesting houdt men dan Kalksalpeter. of Kalkammonsalpeter in reserve. Resumeerend Kalksalpeter, Kalkammonsalpeter en Ammonsalpeter zijn allen ge schikte stikstojmeststoff en voor onze geïnundeerde gronden. Voor overbe mesting reserveere men bij voor keur Kalksalpeter of Kalkammonsal peter. Zwavelzure ammoniak en Chili- salpeter zijn goede stikstofmeststof fen, doch voor, onze geïnundeerde gronden minder gewenscht. Zierikzee, 18 Maart 1947. De Hoofdassistent bij den Rijkslandb. voorl. dienst, M. MURRE. Landbouwmededeelinqen voor Schouwen en Duiveland Aan de belanghebbende telers wiordt medegedeeld, dat op Don derdag 27 Maart a.s. de laat ste monstering van Brouwigerst zal plaats hebben. Het Nationaal Co mité voor Brouwgerst vestigt er de aandacht op dat geen na-keu ring meer zal worden gehouden en dit dus de laatste gelegenheid is. De Distr. Bureauhouder, F. C. HANSE. Metledeeling en Voedselvoorziening Dorschtarieven De Provinciale Voedselcommissa- ris voor Zeeland maakt bekend dat de „Wijziging I Verordening Dorsch tarieven 1945", is afgekomen. Deze verordening bevat de dorsch tarieven welke vanaf 20 Februari 1947 voor het dorschen in rekening mogen Worden gebracht en ligt ter inzage bij de Districtsbureauhou ders. Vezelbindtouw Voor het maaien van den oogst 1947 zal, voorzoover dit moet plaats vinden met een graan maaierzei fbin- der, wederom vezeltouw beschik baar worden gesteld. Aanvragen hiervoor moeten wor den ingediend vóór 15 April '47 bij de Plaatselijke Bureauhouders, al waar ook de aanvraagformulieren verkrijgbaar zijn. Lee, vice-president van een Ame- rikaanschen adspirant-touristen aan geraden, Europa dit Jaar niet te be zoeken, daar ze anders „den schok van hun leven zullen krijgen". In het gezin Havermans te Ba- vel (N.B.) is een drieling geboren, allen meisjes. Het echtpaar had reeds 3 kinderen, ook dochtertjes. Wij werden verblijd met de geboorte van ons zoontje en broertje, CORNELIS C. Oudesluijs C. H. E. OudesluijsSmit Margreetje Zierikzee, 20 Maart 1947 Verrenieuwslraat B 115 Tijdelijk adres Cornelia Stichting Met blijdschap en dankbaarheid geven wij kennis van de ge boorte van ons dochtertje en zusje, Johanna Jobina Davida. W. E. Quaak W. J. QuaakBraai Haamstede, 22 Maart 1947 Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze ge liefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder, mej. Anna Jacoba Giljamse, wed. van D. G. de Wilde, in dfen ouderdom van 82 jaar. M. A. de Wilde kinderen en kleinkinderen E. C. de Wilde- Meulenberg en kinderen Oud-Vossemeer, 20 Maart 1947 Heden overleed onze lieve moeder, behuwd- en groot moeder, JANNA BARENDREGT, weduwe van denbeer A. C. J. Noteboom, in den leeftijd van 75 jaar en 5 maanden. Wolfaartsdijk, 19 Maart '47 Wolf aartsdijk. L. M. Noteboom Nieuw- en St.-Joosland. J. A. MesuNoteboom J. Mesu Nieuw-Beerta. H. Noteboom I. H. Noteboom-v. Delden 's-Heer Arendskerke. J. Noteboom J. H. I. Noteboom—Mol W olfaartsdijk, P. S. Noteboom A. C. Noteboom—Blok En kleinkinderen Nieuwerkerk Voorstanders van het Christe lijk onderwijs worden uitge noodigd tot bijwoning van de oj» Vrijdag 28 Maart a.s,. om 7 uur. HET BESTUUR Woensdag 26 Maart 1947, kun nen de ingezetenen van 4.30 tot 6 uur gedroogde boonen (I busje per persoon) in de bewaarschool afhalen. Denk aan de bus Onder-afdeeling Ouwerkerk Ingezetenen dezer gemeente kunnen Donderdag 27 Maart a.s. gedroogde boonen afhalen (één busje per persoon) in een der lokalen der O. L. S. tus- schen 3,30 en 4 30 uur. Te koop: BADTENT Te bevr. H. C. M van 't Haaf- Suter, Oude Haven A 406.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3