ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE voedselvraagstuk Regeeringsverklaring over het beleid in Indië WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 NATIONAAL en INTERNATIONAAL H oe Nederland direct aan het op voeren der wereldproductie zal kunnen meewerken, is een vraag, die hoe dan ook, in de toekomst beantwoord zal moeten worden. Ze ker is, dat een deel, althans vani de landbouwbevolking zich elders zal moeten vestigen. Op den duur zullen nationale bezwaren tegen emigratie van Iandgenooten op groote schaal, onder den druk der omstandigheden, moeten wijken. Dat uiteraard een nauwkeurige selectie wordt toegepast is niet meer dan de inlossing van een regeeringsbe- lofte, te zorgen voor het welzijn der onderdanen. Minister Jonkman heeft in de Tweede Kamer een regeerings- verklaring afgelegd over het in Indië gevoerde beleid &mr\ MAANDAG 24 MAART 1947 No. 15548 lOle Jaargang ABONNEMENT Prijs par 3 maanden bij vooruitbetaling in Zifarikaee f2.75, daar buiten f3,—. J.osse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Oehtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzae ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suoeesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,per stuk. Het aeer groot geboorteoverschot, dat ons land thans vertoont, met als gevolg een steeds sneller stijgend aantal,inwoneite, brengt velen, zooal niet in ongerustheid, dan toch tot de vraag hoe Nederland in de toe komst zijn inwoners zal moeten voeden. Het is niet de bedoeling deze vraag van de religieuze kant te benaderen, doch dit probleem uitsluitend binnen het raam van een economische beschouwing, nader te behandelen. Vooropgesteld worde dat de im mer nog stijgende lijn, die de curve der bevolkingsdichtheid vertoont, een dusdanige belasting vormt voor het nationaal economisch potentieel, dat het uitgesloten moet worden geacht dat wij in autarkisehen zin, dit probleem tot oplossing zouden kunnen brengen. 70 pet. van de natianalen grond is in cultuur ge bracht en een verdere uitbreiding moet in meer dan een opzicht onver antwoord worden geacht. Alleen industrialisatie en intensiveering van den landbouw zijn factoren in eigen land, die mede een bevredigende oplossing bepalen. Eerst helder licht komt er even wel in deze zaak, wanneer wij het probleem internationaal gaan zien. Dan blijkt dat de wereldopWrengsten nog oneindig ver van het maximum zijn verwijderd. Om hiervan een duidelijker voorstelling te geven, volgen hier enkele cijfers, van de in de cultuur gebrachte gronden in andere landen, in procenten van de totale oppervlakte: Vereenigde Staten 19 pet., U.S.SR. 18 pet., Australië 3 pet., China 8 pet. Lan den als Frankrijk, Canada, Zuid- Afrika en de Zuid-Amerikaansche staten zijn hier nog buiten beschou wing gelaten. Zeker is evenwel dat de percentages hier niet noemens waard gunstiger uitvallen. De con clusie kan dus worden getrokken, dat de wereldproductie van elemen taire levensbehoeften, als granen, enz., ook als de heele wereldbe volking naar de calorische waarde gerekend voor 100 pet. zou worden gevoed, nog ettelijke malen kan worden vergroot. Organisatorisch is reeds begonnen met de oplossing van het wereld- voedselvraagstuk door de oprichting van de F A O. (de voedselorganisatie der V.N.). Stellig zal deze wereld organisatie, wanneer middels de door haar gewenschte oprichting van een Internationale noodvoedsel- Na in groote lijnen bet verdere verloop van de politieke onder handelingen te hebben aangegeven, heeft minister Jonkman het besluit do Commissie Generaal te mach tigen het ontwerp te teekenen, ge motiveerde o.a. door mede te dee- len, dat de regeering, na ontvangst van het antwoord vain de Indonesi sche delegatie van 15 Maart, besloot tot onverwijlde onderteekening over te gaan. Het antwoord aanvaardde w:at de regeeringsverklaring van 10 Deo. uitdrukkelijk verlangde, n.l. dat on derteekening tot niets meer ver bindt dan tot wat zij toen zich bereid verklaarde zich te verbinden De regeering is er van overtuigd, dat het voor het welslagen der politiek der regeering noodzakelijK is de overeenkomst van Linggadjati zoo spoedig mogelijk op voor beide partijen aannemelijke voorwaarden te sluiten. Op de basis van 'het politieke aeccord zal' de bevrijding van de overige geïnterneerden kunnen wor den bespoedigd en voltooid- De „Martin Behrmann"- kwestie opgelost Het Amërikaansch© ministerie van buitenlandsehe zaken heeft meie- gedeeld dat de kwestie met de „Martin Behrmann", die zooveel stof beeft doen opwaaien, thans geregeld is. De Nederl.-Indsch© re geering heeft er in toegestemd dat het schip, hetwelk goederen aan, boord had genomen, welke toebe hoorden aan een Britsche firma, Tandjong Priok kan verlaten- raad, deallerergste honger uit de verschillende landen der wereld is verdreven, zidh intensief gaan bezig houden met het opvoeren der we reldproductie. Zelfs voor den oorlog werd sledhts 15 pet. van de totale bevolking der aarde, voor 100 pot. voldoende gevoed. Een groot deel van de internationale onrust, die haar hoogtepunt vond in twee bloe dige oorlogen, is aan dit ongunstig voedingscijfer toe te schrijven. Het nieuwe vredesbouwwerk, dat thans in de maak is, heeft alleeni kans vain slagen, wanneer elk land bereid is, op haar wijze bij te dra gen in de voedselvoorziening der wereld. De groote exporteerende landen zullen hun houding alleen hierdoor mogen laten bepalen. De kleine landen, waar de intensiviteit van den landbouw een bevredigend peil heeft bereikt en die beschik- over een groot geboorte-overschot, zuilen menschen moeten aanwijzen, die waar ook ter wèreld de hand aan den ploeg moeten slaan. De organisatie van de wereidhuishou- ding is een dusdanige eenheid ge worden, dat men op deze wijze evenzeer het vaderland kan dienen, dan op eigen grondgebied. Natio nale grenzen zijn in de na-oorlog- sche wereld zeer relatief geworden. De samenwerking kan de mili taire en financieel© spanningen en lasten van Nederland en Indië ver lichten en dragelijk maken. Die samenwerking is voorts onontbeer lijk om de voedselvoorziening weer veilig te stellen, den regeimatigem uitvoer te herstellen, de econo mische constructie volledig aan te vatten en oan verdere verwarring die onze betrekkingen met ander© landen zou kunnen vertroebelen, te voorkomen. Onmiddellijk; na de voorlezing der regeeringsverklaring vroeg de heer J. Schouten het woord om voor te stellen nu met de gedaChtenwisse- ling over de onderhavige kwestie te willen aanvangen. Doch de over- groote meerderheid van de Kamer bleek daartoe niet bereid. Dinsdag, Idus den dag na de onderteekening van het verdrag, zullen de debatten over het verdrag beginnen. Minister Jonkman had voor dit korte debat te kennen gegeven, dat het besluit van de regeering het verdrag tot onderteekenen over te gaan onherroepelijk was. Zeventig kamerleden woonden deze belang rijke zitting bij. Amerika heeft erkend dat de Nederl.-Indische regeering heeft ge handeld op grond van haar wette lijke rechten. De schade voor de Arnerikaansche scheepvaart maat schappij is zoo gering mogelijk ge houden. De NederL-Indische regee ring zal een billijke schadevergoe ding betalen. Nog 4 coasters naar Indië Dinsdag zullen wederom ©enige Nederlandsche coasters uit Rotter dam naar Indië vertrekken. Deze SPREUK VAN DEN DAG Als men iets goed gedaan wil heb ben, moet men het zelf doen en het niet aan anderen overlaten. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 24 Maart: Geleidelijk wat afnemende maar tijdelijk nog krachtige Zuid-Weste lijke wind, wisselend bewolkt met regenbuien, iets minder zacht. 24. Zon op 6.36; onder 18.58 Maan op 7.37; onder 21.18 Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 24. 4.37 v.m. 17.05 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. scheepjes het zijn de Taboelan, de Tapatoena, de Betama en de Bentenan Wordendoor het direc toraat-generaal voor de Scheep vaart overgedragen aan het depar tement van Overzeesche Gebieds- deelen. In Indië zullen de coasters Worden overgedragen aan de K.P.M. Nederland heeft Argentinië aan geboden technici te zenden om hulp te verleenen bij het uitvoeren van het Argeotijnsche vijfjarenplan voor econ. ontwikkeling. Ondanks de vele moeilijkheden is het directoraat-generaal van de Scheepvaart er in geslaagd het ge heel© kwantum kolen voor de maand Februari, dat de Arnerikaan sche regeering ons had toegezegd, uit Nocrd-Amerika naar Nederland te versChepen. In het niet door de Russen be zette deel van Duitschland heeft het Leger des Heils vrijheid van arbeid zoowel op geestelijk als so ciaal terrein. F Vliegramp TirTd» Alpen. Bovenstaan de foto toont de plaats, waar de~ Fransche Dakota in de Alpen nabij Monestierde Cler mont. dertig mijlen ten Zuiden van Grenoble te pletter vloog, waarbij [23 personen, onder wie zich',4 Neder landers bevonden, om het leven 4| kwamen. Duidelijk is te zien. welke moeilijkheden de hulp-expeditie, die zoo juist op de plaats des onheils is aangekomen, moest overwinnen. AssiPress P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1