ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De Fransche regeering struikelt over Indo^China ZATERDAG 22 MAART 1947 Na 15547 ,101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikiee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. T9I. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uiig.: N.V. Drukkerij v/h, Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS De Fransche communisten zullen hun stem onthouden aam het voor stel der regeering om een aanvul lend crediet, van ruim 3 milliard francs, ten behoeve van de Fran sche strijdkrachten -in Indo-China goed te keuren. De premier R; a- madier heeft medegedeeld, dat hij de stemming als een motie van vertrouwen in zijn kabinet zal be schouwen. Heden Zaterdag heeft de stemming over het voor-' stel plaats. Wanneer de communis ten voor de tweede maal deze week hun stem aan een motie van ver trouwen onthouden, treedt het ka- binet-Ramadier af. De ministers blijven evenwel in functie om de loopenda zaken af te doen voor hun opvolgers de opengevallen plaatsen bezetten. Bidault blijft voorloo- pig in Moskou aan de Viermogend- heden-canferentie deelnemen, ten zij de M.RP. hem terugroept naar Parijs. Ramadier heeft op het laatst nog een hartstochtelijk beroep op de communisten gedaan om hen te be wegen aan de stemming deel te ne men, daar zij anders de kloof tus- schen communisten en anti-commu- nisten nog wijder maken, met (Je funeste gevolgen voor de eerste niet voorloopige regeering der vier de republiek. Frankrijk eischt zwart goud ïwamens Frankrijk heeft Bidault op de Moskousche conferentie de andere collega's verteld, dat hij pas in het herstel van Duitschland zal toestemmen als de andere landen de Fransche eischen inzake garantie van leverantie van Duitsche steen kool inwilligen. Bidault beweert dat Duitschland zelf te veel kolen ver bruikt en te weinig uitvoert voor de geallieerde" industrieën. Het har- stel van de Duitsche industrie mag niet tot gevolg hebben dat de slacht offers van Duitschland zich niet in hun dringende behoefte aan steen kool kunnen voorzien- Voor bet Ruhrgebied wtenschte Bidault een speciaal bestuur in te stellen. Een afzonderlijk bestuur over dit rijke kolenbekken is niet tegen den zin der Russen die dan het oog kufanem houden op hun .aandeel uit dat ge bied. Maar Bevin wieigert alleen die deelen van Duitschland gemeen schappelijk te besturen, waar de Russen bijzondere belangstelling voor hebben. Alleen wanneer het land tot een economische eenheid wordt, dan kan Rusland medezeg genschap over het Ruhrgebied krij gen. Rond de Commissie-Generaal Motiveering van het ontslag pan den heer de Boer Welingelichte Nederlandsche krin gen te Batavia leggen er den na druk op, dat het omtslag vragen van den heer de Boer niet zoozeer beschouwd moet worden als een uiting van de critiek op de ontwik keling der onderhandelingen met de Indonesiërs als wel als een protest tegen de houding, welke door ze kere politieke kringen in Neder land is aangenomen ten aanzien van de door de Commissie-Generaal gevoerde politiek. Naar A.N.P.-Aneta uit Batavia meldt is de heer F- de Boer altijd van, meening geweest, dat de onder- teekening van Linggadjati zoosnel mogelijk op de parafeering had moeten volgen. Hij betreurde de vertraging ontstaan door de motie- Romme-Van der Goes van Naters- In kringen van de Indonesische delegatie wordt het besluit van den heer de Boer betreurd. Hij beoor deelde, zoo wordt gezegd, de ver houding Nederland-Indcmesiè niet alleen naar haar politieke merites, maar ook met een eenvoud,igen wer kelijkheidszin, die voor de Indone siërs van groot belang is geweest- Het Engelsche persbureau Reuter maakt Lntusschen gewag van de mogelijkheid, dat ook de heeren Schermerhorn, dr. Van Mook en Max van Poll hun ontslag zulten aanbieden. Het nieuwsbureau zegt uit be trouwbare Nederlandsche kringen te Batavia te hebben vernomen, dat men deze ontslagaanvrage als het eenige alternatief beschouwt, nude heer F. de Boer Weggaat en de hee ren Posthuma en Verzijl zich niet langer als lid beschikbaar willen stellen. Boter en margarine Het herstel van de Nederlandsche zuivelindustrie gaat zoo vlug, dat over drie a vier jaar onze melk en zuivelproduetie het vooroorlog- sehe peil zal gaan overschrijden. Thans is er juist genoeg voor de voorziening van de eigen bevolking op een basis van de nog zeer matige rantsoenen. De melkproduc tie is echter flink stijgende, zoodat de tijd weer komt dat ons echte zuiveiland met een surplus komt te zitten. Dat zal echter het geval zijn als de boterprijs wordt verhoogd tot f3.20 per k.g. en de margarineprijs gelijk zal blijven, n.l. f 1.36 per k.g. dat is een verhouding van 5 2. Voor den oorlog was de verhouding 3 2. Door deze prijsverhouding zal de boter een luxe product gaan worden en hef margarineverbruik gaan stijgen. Voor de melkveehou derij is deze prijzenpolitiek niet zonder gevaar. De binnenlandsche markt wordt kleiner en de export mogelijkheden zijn somber. Bunker zonder deur Uit het onderzoek naar de oor zaak van de ontploffing in de mu nitiebunker te Wcsterveld is ge bleken, dat deze bijna zeker te wijten is aan kwaadwilligheid of verregaande onverantwoordelijkheid. Dit verklaarde een officier van den mijnen-opruimdienst tegenover een verslaggever van het A.N.P. De bunker bevatte niet, zooals eerder werd medegedeeld, enkel springstoffen, maar er lagen ook anti-tankmijnen opgeslagen. De op slagplaats was bovendien niet af gesloten, daar de houten deur eeni- gon tijd geleden is gèstolen door burgers, 'die kachelhout noodig had den. Dieven te Londen hebben een auto gestolen met een lading van ongeveer drie millLoen Players-sii- garetten, die een waarde vertegen woordigen van. 16.000 pond sterling. De diplomatieke redacteur van de „Evening News" meldt, ^at er thans 2000 Duitschers, onder wie prof. Meisenberg .(Nobelprijswinnaar 1932) en prof. Quido Beck, in Ar gentinië aan de vervaardiging van de atoombom werken. In totaal zijn over een periode van anderhalf jaar in Indië op een totaalsterkte van rond 100.000 man gesneuveld of aan hun wonden overleden: Kon. Landmacht 13 of ficieren en 183 minderen; K.N.I.Lj. 12 officieren en 177 minderen (96 Nederlanders en 81 Indonesiërs); Kon. Marine 7 officieren en 61 minderen. Het Sowjet-RussisCh Nieuws bureau heeft, onder aanhaling van een verklaring uit Warschau, mede gedeeld, dat ingevolge de in Polen verleende amnestie ongeveer zeven duizend Polen uit de ondergrond- sche beweging waren „opgedoken" en dat ruim twaalfduizend gevange nen reeds waren vrijgelaten. Volgens radio Leipzig is de stad Bremen practisch in tweeën ge deeld door het onder den aandrang van het ijs bezwijken «van de vier bruggen over de Weser. De directeur van de „Union Cor poration" te Johannesburg, heeft op de wereldconferentie voor minera len te New York verklaard, dat de gouden munten langzamerhand zul len terugkeeren. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 23-29 Maart Zondag Johannes 15 vs. 9—17 Maandag 15 vs. IS—27 Dinsdag 16 vs. 1 15 Woensdag 16 vs. 16—33 Donderdag 17 vs. 15 Vrijdag 17 vs. 6—19 Zaterdag 17 vs. 20—26 WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 22 Maart Tijdelijk krachtige wind tusschen Zuid en West, zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, enkele regen buien, aanhoudend vrij zacht weer. 22. Zon op 6.41, onder 18.55. Maan op 7.08, onder 18.39. 23. Zon op 6.38, onder 18.56. Maan op 7.22, onder 19.58. Eerste Kwartier 29 Maart 17.15 Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 22. 3.28 v.m. 15.57 n.m. 23. 4.04 v.m. 16.31 n.m. Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Passagierslijst „Boissevain" Het ms. „Boissevain" wordt Dins dag 25 Maart te Amsterdam verr wacht. De passagierslijst ligt ter inzage bi| Dp Redactie. Hef van het ANP afkomstige be richt, dat de vermiste Dakota op het vliegveld van Kalidjati op re- publikeinsch gebied zou zijn ge vonden, is van officieele republi- kelnsche zijde tegengesproken. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft het voornemen de ge meenten uit te noodigen de verma kelijkheidsbelasting te verhoogen. Minister Lieftinck had eenige weken geleden reeds een weeldetarief van 25 pet. vastgesteld. De Nederlandsche cameraman heeft over gebrek aan belangstelling van de zijde der Indonesische jeugd niet te klagen. Stevens P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1