Afwatering en ontwatering van het Waterschap Schouwen De heer Breeman geeft exposé van het nieuwe ontwateringsplan VAN ONS EILAND Ds van Griethuizen legerpredikant AANBESTEDINGEN I Voor een bijeenkomst van talrij ke belangstellenden, gaf Woensdag middag 19 Maart, de heer C. Bree man, ambtenaar van den Cultuur- technischen Dienst, een uitvoerig overzicht van de afwatering en ont watering van het waterschap Schou wen, im de benedenzaal van „Con cordia". Na ingeleid te zijn door den voorzitter van het waterschap, verkreeg de beer Breeman het woord, die allereerst in groote lij nen de ontwikkelingsgang van de afwatering, als mijlpalen de jaren 1877 (stichting eerste stoomgemaal) en 1927 (stichting stoomgemaal te Den Osse) aanwijzend, schetste. Met betrekking tot het nieuwe onüwate- ringsproject, merkte spr. op, dat reeds in 1941 plannen zijn ontwor pen te komen tot een afdoende ver betering van het waterloopenstelsel Daartoe strekkend werden in eerste instantie gegevens van allerlei aard verzameld door den technischen dienst van het waterschap in samen werking met den Cultuur Techni schen Dienst. Deze gegevens zijn verwerkt in een hoogtekaart, die als basis der beschouwingen met betrekking tot het nieuwe ontwa teringsplan wordt gebruikt. Op de ze kaart zijn alle punten van een zelfde hoogte door lijnen met el kaar verbonden. Zoodoende is het waterschap verdeeld in gebieden van dezelfde hoogte, die door ver schillende kleurén op de kaart zijn aangegeven. De niveauverschillen zijn dus direct af te lezen. De Cultuur Technische Dienst, oor spronkelijk ontstaan uit een fusie van het Rijksbureau voor ontwate ring en diverse Rijkscommissies en ressortoerend onder het Departe ment van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening, geeft met be trekking tot ontwateringsobjecten gratis advies, een gelegenheid, waar van het waterschap Schouwen een dankbaar gebruik heeft gemaakt. Komt eenmaal tyet ontwateringsplan ten uitvoer, dan bestaat er sléchts volgzaam lid" van de beweging ge toond, en ook in de meest critisehe ©ogenblikken had het hem aan imi- tiatiel ontbroken, te breken met de corrupte Nazi-gangsters. De raadsvrouwe, Mr. Bolle, ty peerde haar cliënt als een zwakke ling, een stumperd in de maatschap pij, die eenerzijds een „laat maar gaan" mentaliteit bezit, en aan de andere kant toch ook weer ergens op gebrand is. Afkomstig uit een geïnfecteerd milieu, maakt hij voor al als landwachter een wat pas- kwillerige indruk. Een militaristi sche allure toch mist hij volledig. Zijn toetreden tot de landwacht was trouwens ook wel een noodsprong, daar hij in vreemde omgeving ner gens naar toe kan. Mede op grond van zijn physieke Zwakte, vroeg pleitster daarop onmiddellijke in- vrijheidsstelling, waarvoor het tri bunaal evenwel geen termen aan wezig achtte- Uitspraak 31 Maart. J. M- v. Vessum te Burgh Werd lid van de N.S.B. en werkte voor den vij and in dienst van de firma A- K. Giljam. Vetder zou verd. de Hitler groet wel eens gebracht hebben, vergaderingen hebben bezocht en getracht hebben zijn radio te mo gen behouden. Vooropgesteld dat verd. verkeer de dingen deed, droeg deze zaak toch geen kwaadaardig karakter. Verd. bewoonde een hotel aan den voet van de duinen te Westen- Schouwen en was ten voordeeie van zijn zaak N.SB.'er geworden, in de hoop zifn hotel voor afbraak te kunnen behoeden. De Moffen bra ken het intusschen natuurlijk toch frisch-frölich af. Volgens verd. was contact tusschen den C.TJ>. en de diverse maatschappijen, die deze uitvoering voor hun rekening ne men. Na deze inleiding over de werk wijze en de verhoudingen van or- ganisatorischen aard, stond spreker stil bij de toestand in veel vroeger eeuwen, toen groote deelan van Ne derland onder water stonden en het land werd geteisterd door Woeden de stormen en regens die de aarde doordrenkten. De 'manisch is in deze chaos ordenend opgetreden en voortbouwend op dit werk rust op dit geslacht de taak bet sluitstuk aan dit geweldig cultiveeringspro-' ject toe te voegen. De strijd tegen het buitenwater is beslecht, al blijft waakzaamheid geboden, de strijd te gen den .sluipenden vijand", het bin nenwater moet nog steeds met on verflauwde energie worden gevoerd. Ontwatering kan slechts zijdelings worden beïnvloed Het eigenlijke ontwateringsp races, dat zich in den grond afspeelt, ont trekt zich aan de waarneming en het hoe is nog steeds niet bevre digend beantwoord. Middels -afwa tering (door hulpmiddelen als drai nage, slooten, greppels enz.) en uit watering (sluizen en gemalen), kan deze ontwatering zeer ten gunste worden beïnvloed. Zooveel is zeker dat de natuurlijke suatie veel te traag in zijn werk gaat en als eer ste hulpmiddelen dienen een groote watering, wegslooten, dijkslooten (peilslooten), de secundaire leidin gen (kavels, scheidingsslooten) en tenslotte de greppels en draimeer- buizen. Deze differentiatie van het Waterloopenstelsel is dienstig voor het eene doel, beheersdhing van het grondwater. Een hoofdsloot en ge maal alleen^ is daartoe niet bij machte. Het stelsel moet een goed functionneerend en sluitend geheel vormen. (Wordt vervolgd). de verklaring over de Hitlergroet en het bezoek van vergaderingen pure 'fantasie. In zijn hart was hij altijd „anti" geweest. De verdediger,' Mr. Roelofs, was dezelfde meening toegedaan. Hij wees er verder op dat verd. in den oorlog practisch zijn heele bezit heeft verloren. De kwestie van ie radio is wat duister, daar verd. zijn toestel reeds in 1942 beeft verkocht. Besch. die reeds eenigen tijd is ge ïnterneerd geweest, heeft een zwaar gezin te onderhouden. Mede op grond hiervan vroeg pleiter geen verdere strafmaatregel op te leggen. Uitspraak 31 Maart. De uitspraak in de zaken van C. P. de Rijke te Tholen en P. A. Fase te St.-Annaland wérd eveneens be paald op 31 Maart e.k. ZIERIKZEE. Als bode is in func tie bij het Groene Kruis de heer J. de Ronde en niet de heer Bolle, zooals abusievelijk in het ver slag van de algemeene vergadering stond vermeld. Dit ter voorkoming van misverstand. BURGH. Ook in onze gemeente is de O.L. school door Mej. 'Jacoba v. Siuijs uit Philadelphia in de Ver. Staten met 5 groote pakketten ver rast met een waardevolle inhoud. Het was voor de kinderen een niet te beschrijven vreugde, toen de in houd onder hen verdeeld werd, waarbij zeer veel artikelen waren, die uitstekend van pas kwamen. Een woord van dank aan de milde geef ster is hier zeker op zijn plaats. In de Dinsdag gehouden verga dering van ingelanden van den Burgh- en Westlandpolder is tot gezworene benoemd de heer A. M. de Glopper alhier. OUWERKERK. Dinsdagavond 18 Maart hield de Varkenshoudersver- eenigïng „Elkaar tot Steun" haar jaarlijksche ledenvergadering. Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat over 1946 de inkom sten waren f 2034,94 en de uitgaven f 1365,23, alzoo een batig saldo van f 669,71 en f 2000,— 3 pet. N.W.S. Aangezien er een flinke achteruit gang was te bespeuren, werd met ast. besloten, de contributie te ver- hoogen tot f 1,per varken p. m., waaronder dan begrepen is: vrij enten en vrij veeartsbezoek. De uit- keeringen bedragen dan 90 pet. van de waarde. De aftredende bestuurs leden P. W. v. d. Bos en A. Hage Werden herkozen. Besloten Wordt het irileggeld voor nieuwe leden te brengen op f 1,Door den secre taris is weer een lijst opgezonden aan de Federatie van Varkenshou ders in Zeeland, met alle namen van degenen, die weer voor een huis- slachtingsvergunning in aanmerking wenschen te komen. Ook wordt er door het bestuur met klem op aan gedrongen, steeds alle varkens, wel ke de leden in hun bezit hebben, op te geven, daar bij in gebreke blijven geen uitkeering mag werden gegeven bij eventueele ongelukken- OOSTERLAND. De Landbouw'ver- „Door Eendracht Sterk" hield 18 Maart j.l. haar jaarvergadering in de conferentiekamer. Deze verga dering droeg ditmaal een bijzonder karakter, daar D.E.S. tevens haar 50-jarig bestaan vierde, terwijl haar voorzitter, de beer C. M. Zeijler, zijn 30-jarig jubileum, en de secre taris-penningmeester, de heer M- Otte, zijn 25-jarig jubileum herdacht. Een 4-tal bloemstukken, aangebo den door bet Kriogbestuur Schou wen -Du i vel andGemeen tebes tuur, Coöp. Aankpoover. Zierikzee en Landbouwver. te Nieuiwerkerk sier den de bestuurstafel. Middels gra fieken' waren de omzetten der Ver. gedurende deze 50 jaar, aangegeven. Vele vooraanstaande personen uit landbouwkringen woonden de ver gadering bij. De voorzitter opent de vergadering en houdt daarna een korte beschouwing over het afgeloopen jaar. Uit bet boekjaar blijkt, dat 349912 kg. diverse goe deren zijn aangekocht voor een be drag van f 74626,04. De huishoude lijke rekening sluit met een saldo van f 1890,57. De heeren J. J. G. Brouwer en,.J. A. v. d. Berge wor den bij acclamatie als bestuurslid herkozen. Hierna geeft de voorzit ter een overzicht over het 50-jarig bestaan der vereenigimg. De heeren J. C. v. d. Have en Joost Flohil namen den 2en Maart 1897 bet ini tiatief, om tot oprichting van een landbouwvereeniging te komen. D© beer Otte, secretaris-penningmees ter, geeft een gedocumenteerd ver slag vanaf de oprichting tot heden. De voorzitter huldigt den heer Otte als jubilaris, die door zijn toewij ding en Werkkracht de ziel der v©r- eeniging is en biedt hem namens het bestuur en leden een boekwerk aan, getiteld „Landbouw" van Ir- D. J. Maltha. De vioe-voorzitter, de heer H. J. v. d. Zande, huldigt de heer Zeijler en feliciteert hem met zijn 30-jarig jubileum als bestuurs lid, en bied hem daarbij een zelfde boekwerk als aandenken aan. Hij overhandigt voorzitter en secretaris een stoffelijk aandenken, t.w. „Het 100-jarig bestaan der Z.L.M.", door Dr. P. J. Bouman. De heer H. C. v. d. Zande, kringvoorzitteT, feliciteert de vereeniging, in 't bijzonder de voorzitter, waaTvan hij de trouwe steun in het kringbestuur heeft on dervonden. Do heer C- J. v. Westen brengt de gelukwenschen namens de Coöp. Aank.ver. Schouwen-Dui- veland over, de heer Murre namans den Landb. Voorl .dienst, de heer v. Nieuwenhuijze, Nieuwerkerk, de heer P. L. Krepei, Bruinisse en J. v. d. Stolpe, Ouwerkerk, namens de zustervereenigingen aldaar. De bur gemeester spreekt als laatste na mens het gemeentebestuur de jubi leerenden toe. De heer C. v. Berg© dankt namens de leden den secre taris voor zijn verslag „Een resumé van 60 jaar". De voorzitter dankt in treffende woorden voor al dez© goede wenschen. Wij beginnen met nieuwen moed aan de 2de 50-jarige periode. Deze zal niet minder zwaar zijn, doch schouder aan schouder kunnen Wif veel verduren. Hij hoopt dat de Landbouw versterkt uit den strijd zal mogen komen ten bate van ons geheele volk; Wij van on zen kant zullen bij vernieuwing het zaad leggen, en doen wat onze hand vindt om te doen, tot uiteindelijk heil voor ons allen. BRUINISSE. Vanwege het Christ- Nationaal Vakverbond werd ten ba te van het t.b.c. bestrijdingsfonds D.E.L. hier een filmavond gehou den in het Ned. Herv. Verenigings gebouw. Deze bijeenkomst werd ge opend en gesloten door Ds. Mars man- Er werden eenige aardige filmpjes vertoond. De heer P. Slager uit Haamstede hield een propar ganda-speech. KERKNIEUWS Ger .Kerk. Beroepen te St. Lau rens: Ds. (W. C. P. den Boer te Den Bommel. Ds. van Griethuizen, Nederlandsch Hervormd predikant te St. Anna- land gaat zijn gemeente voor twee jaar verlaten, daar hij als legerpre dikant dienst heeft genomen. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben Woensdag aanbesteed het 'herbestraten van een gedeelte Prov. Weg tusschen Serooskerke en Re- nesse, lengte 4.3 kilometer, met bij komende werken. Inschrijvers waren: Aug. van Dijk- Petit, Bergen-op-Zoom f 56500; M. de Moor, Brouwershaven f55500; L. van Popering, Bruinisse f54700; V/. v. Vossen, St.-Annaland f54500; C. de Gier, Vught f53750; J. Moer land St.-Annaland f53400; Blijlevens Breda f53300; W. v. d. Berg, Brui- hisse f52900; A. W. Wandel, Nieu werkerk f51700; Moerland en Knuist te St.-Annaland f48000; C. de Rade, Rotterdam f46200; Lalleman, Vlaar- dingen f46000; J. L. Burgers, Hil- ligersberg f45400; C. Langeveld, ALfem a. d. Rijn f44200; J. de Oude, Biervliet f 43500M. v. d. Velde, Bruinisse f42000; Van den Heuvel, Rotterdam f41700; De Boer en Moerland, idem f41500; H. A. Dek ker, idem f41430; Coöp. Straatma- kersbond, idem f40500; A. J. Ver- jaai, Dreischor f40400; D. Rentier, Noordgouwe f39980. Van de lichting 1944 zullen van de 30.000 man er 10.000 opgeroepen worden. Als studenten van de lich tingen 194i, 1942 en 1943 zouden worden opgeroepen, zal dit pas geschieden nadat ze als arts, tand arts of ingenieur afgestudeerd zijn. Te Washington is een regel matige commerciëele luchtdienst tusschen de Vereenigde Staten in IJsland plechtig ingewijd. Volgens de dienstregeling zijn er drie vluch ten per week van New York naaf Reijkjavik. De Engelsche admiraliteit heeft medegedeeld, dat d© verbouwingen aan boord van het slagschip Van guard, die noodig waren voor het verbliji van de koninklijke familie, 170.000 pond sterling (1.817.300 gul den) hebben gekost

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3