RADIO-PROGRAMMA Minder breekbare eieren Geleerden op plulmreegebied van het Amerikaansche Departement van Landbouw streven er gedurende jaren naar een et te ontwikkelen dat niet zoo gemakkelijk zal breken, •waardoor het verlies aan eieren minder en de inkomsten van de boeren en de eierhandelaren grooter zouden worden. Met het ei behoeft nu niet precies te kunnen worden gesmeten, doch het zou in staat moeten zijn de schokken van ver voer beter .te doorstaan dan de normale soort van eieren. In het eerst dachten de geleer den dat het dieet van de kippen het antwoord vormde. Toen bevon den zij echter dat kippen' met het zelfde dieet schalen produceerden van verschillende taaiheid. Thans wordt de jacht naar minder breek bare eieren voortgezet door middel van selectieve broeding en de voor uitgang stemt tot dankbaarheid- Terwijl het gemiddelde ei zal bre ken onder een druk van 1,81 kilo gram, zal het nieuwe ei een druk weerstaan van 3,3 kilogram- Jam en stroop Uit vragen van het lid der Twee de Kamer, den heer Maenen (KVP) aan den minister van Economische Zaken, moet men opmaken, dat ver scheidene fabrieken en de groot- en kleinhandel, over zeer groote voorraden stroop en jam beschik ken, waar geen afzet voor is. De betrokken fabrikanten zijn, volgens den heer Maenen, van oor deel dat handhaving van den ge- combineerden ben (suiker, choco lade, stroop, jam, etz.) binnenkort stillegging van deze stroop- en jam- fabrieken tot gevolg zal hebben. Is de minister bereid te bevor deren, dat deze artikelen ten spoe digste zonder bon verkrijgbaar wor den gesteld, of althans voor deze, in de huidige omstandigheden on misbare producten, een aparte bon los van den suikerbon, wordt aan gewezen? vraagt de heer Maenen- De vlucht van het platteland Op grond van gegevens, door het Landbouw-economisch Instituut te Leeuwarden in 37 welbewust uit gezochte plattelandsgemeenten ver zameld, wordt berekend, dat in ons geheele land van 1939 tot 1946 het aantal mannelijke arbeidskrachten in den landbouw met 80 a 85.000 is afgenomen. Wanneer men be denkt, dat dit verschijnsel zich voor doet in een groeiende bevolking, dan is deze gang van zaken meer dan zorgwekkend. Broynzeel naar Borneo De firma Bruynzeel te Zaandam is van plan om op midden Borneo, in omgeving van Sampit, een zeer groot houtbedrijf^ op te rich ten, waarbij de modernste machi nes gebruikt zullen worden. Het bedrijf zal een zagerij omvatten en zich bezig houder^ met de productie van triplexhout en pulp. Men denkt de industrie in een jaar tijds op te bouwen. Het geïnvesteerde kapi taal zal vier millioen gulden bedra gen. Knoeierijen bij een stichting De C.C.D. heeft ontdekt, dat een stichting in Overijssel op grove wij ze knoeide met distributiebeschei den. Bij een onderzoek bleek, dat in de verantwoording van toewij zingen als grootverbruiker en de consumenten bonnen, waarover deze stichting beschikte, in de periode van Mei 1945 tot 31 December 1946 een tekort was ontstaan van 6500 rantsoenen kaas, 5280 rantsoenen boter, 5800 rantsoenen suiker, jam en 6troop, tl.000 rantsoenen vleesch 4100 rantsoenen cacao en 39.330 rantsoenen zeep en zeeppoeder. Ver der ontbraken er 30 schoenenbon- ren en 3235 textielpunten, terwijl van de door de stichting aa* leve ranciers verstrekte toewijzingen bij den tabakshandelaar 2400 rantsoï-, nen en bij den eierleverancier 5800t' rantsoenen waren verdwenen. De bij de stichting behoorende boerderij leverde in de genoemde periode 152.000 liter melk niet aan de zui velfabriek af. Een lid van hot per soneel der stichting bleek gelden van de stichting verduisterd te heb ben door plaatsen van valschehand- teekenmgen op kwitanties. Scheepsramp bij Terschelling Het Grieksche s.s. „Alexandra" op weg van Baltimore naar Delfzijl is "bij Terschelling op een magneti sche mijn geloop en. Door de ont ploffing sloeg een der opvarenden overboord. De sleepboot „Volhar ding" slaagde er na lang zoeken in den dikken mist in, het schip, dat zidh iin zinkenden toestand bevond op te sporen. Men zal trachten het schip naar een onzer havens te sleepen. Ever viel jachtopziener aan Op een der Veluwsche landgoede ren was een jachtopziener op sur veillance, toen plotseling zijn hond het veld inschoot en in een vallei verdween. De jachtopziener be steedde hieraan weinig aandacht, omdat hij meende dat de hond. ach ter een konijn zat. Toen de hond op een herhaald fluitsignaal niet te rug kwam, ging de opziener eens kijken op de bewuste plek, maar moest, daar aangekomen ijlings op zij springen, omdat een wild zwijn op hem afstormde. Na eenige ver- geefsche aanvallen van het woeden de dier, had de opziener zijn ge weer gereed. Toen was het lot van den ruigen viervoeter spoedig be slist. Ongevaarlijke „cognac" Het is te 's-Gravenhage reeds eenige malen voorgekomen, dat on bekenden zich ergens vervoegden met flessehen „cognac", die door een der huisgénooten zouden zijn besteld. De flessehen zien er keurig uit en zijn goed gecapsuleerd. De verkoopers vragen contante beta ling en verdwijnen. De koopers kwa men later tot de ontdekking, dat uit de flessehen inplaats van een hartigen dronk slechts slappe thee gésehonken wasDe Haag9cbe commissaris van politie liet heden een waarschuw ing tegen dergelijke handelspractijkem hoorem. Een fel verzetsman Pater Nivardus Pas O.C R., gasten- pater van het Trappistenklooster „de Achelsche kluis" (N.B.), vierde Woensdag zijn zilveren klooster- feest. Pater Nivardus behoorde tot de felste leiders en bezielers van het verzet, nadat in den winter 1942—'43 de abdij werd verbeurd verklaard, vond hij onderdak in de Trappistenabdij Ulingsheide te Te- gelen. Vandaar uit werkte hij in nauw contact met zijn vriend „pater Lodewijk", nu wijlen den Redempto ristenpater Bleys. Hij vormde er een centrum voor den geallieerden informatiedienst, huisvestte en ver zorgde soms tientallen onderduikers en piloten van velerlei nationaliteit tegelijk, hielp vluchtelingen uit Duitschland, alles in weerwil van de hooge premie, welke de S.D. op zijn hoofd had gesteld. Meermalen was het als door een wonder, dat pater Nivardus aan den greep der „Gruenen" ontkwam. Nq de kerkelijke plechtigheid heb bent „de ondergrondschen" den jubi leerenden, alom in den lande be kenden Cisterdenser pater een har telijke hulde bereid. Op het oogonblik worden met de Argentijnse he regcer'ng bespre kingen gevoerd voor db levering van een deel van het exportsurplus van vlecsch. t RECHTSZAKEN Kantongerecht te Zierikzee Uitspraken strafzitting van 5 Maart Overtreding van M e 1 k b es 1u it J. D. K. te Zierikzee, vrijspraak; J. F. v. W. to Nieuwerkerk f 150 s'. 50 d.h. Vleeschkeuringswet; L. B. te Zzee; J. V te Zzee; J. W. J. W te Zzee f 100 s. 50 d.h. Motor- en Rij wiel wet: J. M. G. te Zonnemaire f2 en f2 s. 1 en 1 d.h-,' J. J. v. d. B. te Haamstede f 3 s. 3 d.h. Motor- en Rijwielregl.: M. E. te Bruinisse f10 s. 10 d.h.; C.a A.a v. L. te Zzee f 1 en f 1 s. 1 en 1 w.t.; J. L. te Amsterdam f2 s. 1 d.h.; M R. te St.-Philips- land f2 s. 2 d.h.; P. v. d. R. te St.-Philipsland f2 s. 1 d.h.; G. d. J. te Nieuw-Vosmeer f 2 s. 1 dCh.; L. J. S. te Dreischor f2 s. 1 d.h.; P. B. te Zzee f4 en f2 en f2 s. 4 en 2 en 2 d.h.; L. L te Zzee f 1.50 en f 1.50 s. 1 en 1 d'Jh,; J. M. K. L. te Dreischor f 15 en f 15 s. 10 en 10 d.h.; D K. te Bruinisse f5 s. 5 d.h.; fi. T. L. te Haamstede f2.50 s. 1 d.h.; N.e J.a S. te Haamstede f3 s. 2 d.h.; A. B. K. te Poortvliet f10 s. 5 dJh.; P. v. d. B. te Bruinisse f 2 en f 1 s. h2 em 1 bh.; A. M v. D. te St.-Phi lipsland f5 en f2 s. 5 en 2 d.h. G. J. d1. J. te St.-Philipsland f2 s. 1 dji.; F. R. te Seheveningen f5 s. 5 dJh. ;p. B. te Zzee f2 en fl s. 2 en 1 d.h.; C. D. v. d. L. te Kerkwerve f2 s. 1 d.h.P. L. D. te Brouwershaven f5 s. 5 d.h.; J. Q. te Noordwelle f2 en f2 s. 2 en 2 d'h.; A. K. te Leiden f3 s. 3 d.h. Wegenverkeersregeling; N. K. H. te Kerkwerve f 7,50 s. 5 d.h.; L D>. te Nieuwerkerk f 5 s. 5 d.h.J. v. d. W. te Zzee f2.50 s. 1 d.h.; D. M. de F. te St-Maartensdijk f3 s. 2 d.h.; M. d. R. te Haamstede f3 en fl s. 3 en 1 d.h.; D. v. d. B. te Bruinisse f5 s. 5 'djh.; J H. te Zzee f2 s. 2 djh. Jachtwet: J. B. t. H. te Zzee f 10 s. 10 d.h. L. d. B. te Zzee f10 s. 10 d.h.; M. S. te Oosterland f5 s. 5 djh.U C. H. te Zzee f7 s. 7 d.h. Tramwegreglement: W. J. v. d. H. te Zzee f10 s. 10 djh. V ee wet: J. W. v. d. V. te Zzee f 200 s. 50 d.h. Wet Autovervoer Perso nen: W. v. D. te Nieuwerkerk f5 of 5 d.h. Wetboek van strafrecht: Art. 459. M. U. te Zzee f 10 s. 10 dji. Art. 461. C. J. de K. te Haam stede, vrijspraak; C. L. te Haam stede) idem. Zeeuwse he Stroomen Vis- scherij Reglement: M. A. J. te Bruinisse f2 s. 1 djh. Alg. Regl. van Politie voor Rivieren, enz. M. O. te Rotterdam f20 s. 10 djh. Regl. v. Politie voor de Polders of Waterschappen in Zeeland: T. K. d. J. te Zzee f2 s. 1 d.h.; C. v. d. W. te Zzee f2 s. 1 d.h. Binnenaanvaringsregl.: A. K. te Zonnemaire fS a. 3 djh Tribunaal te Zierikzee Het tribunaal behandelde op de zitting van Dinsdag 18 Maart vijf zaken. Als eerste beschuldigde stond terecht D. v. d. Berge te Bruinis se, die vriendschappelijke omgang met Duitsche militairen was ten laste gelegd. Zij zou verder namen Zaterdag 22 Maart. HILVERSUM I (301 M.) 9.45 nieuws; 9.50 gram.; 10 gram,; 11 de Zonnebloem; 11.45 fam.be- richten; 12.03 dansorkest; 1 Ned. strijdkrachten; 1.30 Fantasia; 1.45 tooneel en film; 2 Fantasia; 2.15 Engelsche les; 2.30 vervolg 2; 3.00 zang en piano; 3.45 KRO-kiosk; 4 gram.; 4.20 R.K Volkshoogeschool; 4.30 causerie; 5 de wigwam); 6 zang; 6.15 journalistiek weekoverzicht;6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 muzikale tombola; 7.45 wederop- bouwrubriek; 8 nieuws; 8.08 de gewone man8.15 gram.-raadi- sel; 8.30 lichtbaken; 9 negen heit de klok; 10 omroeporkest; 10.30 koperkwartet; 10.45 avondgebed; 11 nieuws; 11.15 sluiting. HILVERSUM II (416 M.) 9.45 nieuws; 9.55 gram.; 10 morgen wijding; 10.20 radiofeui'.leton10.35 viool en piano; 11 arbeiders in de continubedrijven; 12 gram.; 12.30 kalender; 12.35 gram.; 1 nieuws; 1.15 vaudeville-orkesh; 2 graim.; 2.15 sportpraatje; 2.30 das Lied von der Giocke; 3.35 causerie; 3.50 Miller- sextet; 4.20 lezing; 4.35 A.J.C. in den aether; 5.05 gram.; 5.30 om en nabij de twintig; 6 nieuws; 6.15 The Ramblers; 6.45 organisaties der volkeren; 7 viool en piano; 7.15 gram.; 7.30 voor de rijpere jeugd; 7.45 bijbel vertelling; 8 nieuws; 8.05 dingen van den dag; 8.15 Metropole orkest; 9.05 socialistisch commen taar; 9.20 mannenkoor; 9 30 dooden- huis; 10 gevarieerd programma; 11 nieuws; 11.15 sluiting. verstrekt hebben van andere meis jes, aan de bemiddelaarster van het arbeidsbureau te Zierikzee, A. P- Dogger, welke meisjes voor tewerk stelling in aanmerking kwamen. Besch. ontkende .geweten te heb ben dat de meisjes opgeroepen zou den kunnen worden voor werk ten behoeve van de D.W. Ook was haar de slechte reputatie van A- P. D. niet bekend. Met Duitsche .militairen kwam zij ten huize van Mej. H. in contact. Daarna hielden soldaten haar vaak aan op straat. Ten be wijze dat zij zich heeft trachten te onttrekken, voerde zij haar vertrek van het eiland aan. De voorzitter zeide, van haar argeloosheid, met betrekking tot de verstrekte namen allesbehalve overtuigd te zijn- De verdediger, mr. La Gro, merk te op dat uit de omgang van zijn cliënte met Duitsche militairen, hoogstens ingenomenheid met den wapenrok, maar nog geen ingeno menheid met den vijand kan wor den geconcludeerd. Integendeel, zij is om aan den omgang te ontkomen naar elders vertrokken en in de verpleging gegaan. .Daar een der meisjes zelfs voor een civiele be trekking is opgeroepen en de op zichzelf onsympathieke daad van besch. voor de anderen, geen gevol gen heeft gehad, meende de verde diger te mogen vaststellen dat A- P. D. onder die omstandigheden niet optrad als „handlangster van den vijand." Mede met het oog op de moeilijke jeugd van zijn cliënte, vroeg pleiter clementie. Uitspraak 24 Maart. Het type van een ruggegraatlooz» meelooper Was! F. v. d. Voo te Zie rikzee, die reeds in *35 N.S.B.'er werd en het bleef tot het bittere einde, in de functies vanblokleideren groeps- administrateur. Hij voerde propa ganda en trad op als filmcontro- leur. In dienst van verschillende firma's werkte hij voor de D.W., terwijl hij in 1944 vrijwillig toetrad tot de Landwacht Nederland, eerst als hul pl and wachter, later als land- wachter. Verd. gaf do volledige tenlaste legging toe. Bij de landwacht had hij patrouille geloopen. gebouwen bewaakt en ook wel P-B.'s gecon troleerd. In alles had hij zich een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2