ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE CONFERENTIE TE MOSKOU WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VRIJDAG 21 MAART 1947 No. 15546 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,per stuk. WERELDNIEU WS De Sovjet-Unie heeft niet alleen herstelbetalingen uit de Russische zóne in Duitsehland genomen door fabrieksinstallaties weg te voeren en uit de loopende productie ge put, maar ook Duitsche fabrieken tot Russisch bezit gemaakt. Deze onthulling van Molotov kwam tijdens een zeer rustige zitting van de Groote Vier, waarin elk van de ministers op zijn beurt het stand punt van zijn regeering uiteenzette over kwesties, 2ooals verhooging van de industriesle capaciteit, her stelbetalingen, een evenwichtig im- en exportprogramma en soortge lijke belangrijke zaken. Evenals op de vorige dagen liepen ook nu de meeningen nogal uiteen, en tot be paalde besluiten kwam men natuur lijk niet. Maar niemand minder dan Molo tov liet een optimistisch geluid hoo- ren en zei, dat hij nog steeds ge loofde, ondanks de verschillende standpunten van de diverse landen, dat de Groote Vier tenslotte tot overeenstemming konden komen over het kritieke Duitsche economi sche program. Regeeringscrisis in Frankrijk? speciaal vliegtuig is uit Frankrijk naar Moskou onder weg. om Bidault zoo vlug mogelijk naar Parijs terug te brengen, indien de politieke omstandigheden in Frankrijk daartoe aanleiding geven. Wel heeft *de Fransche Nationa le Vergadering 'n motie van ver trouwen in de po litiek van Rama- dier met betrek king tot Indo Chi na aangenomen, met de stemmen van de communis ten tegen. Na deze uitspraak heeft Ramadier het ka- Gen. De Gaulle binet bijeengeroe pen om de politieke situatie te be spreken. Bij dezen stand van zaken vraagt men zich in Frankrijk af of de Gaulle weer in de politieke arena terugkeert. De precaire situatie waarin Frank rijk 2ich op het oogenblik wederom bevindt, wijt de Gau.le voornamelijk aan de verdeeldheid onder de po litieke partijen. Frankrijk heeft een sterke regeering noodig, niet ver snipperd in allerlei partijen. De Gauje is altijd een voorstander ge weest van een nationale eenheids- politiek, maar de Fransche politici zochten hun heil in de partijpolitiek, en verschoven de nationale eenheid naar het tweede plan. Komt nu weer een economische teruggang onder het huidige regime, dan is het niet onmogelijk dat een beroep op de Gaulle zal worden gedaan. Wat gebeurt er in Frankrijk? Wat is er in Framkrijk gaande? Wordt „de vierde republiek" be dreigd? Dat zijn vragen die de laatste weken onwillekeurig zijn opgeko men bij het vernemen van het com plot in de gevangenis van Fresnes, waar politieke gedetineerden met behulp van advocaten en politie- menschen aan documenten-verval- sching deden, om Bidault en anJe- re politieke figuren in een valseh licht te plaatsen, bij het hooren van de boksreiletjes in de Assem blee en bij het beluisteren van de zeer scherpe critiek d e in bet con gres der MRP op de communisti sche ministers is geuit. Er is echter nog moer. Want thans zijn nog een stuk of wat andere schandalen van groot for maat aan het licht gekomen. Met behulp van politie-autori- teiten is een Roemeen, eerst hulp je van een vddenraapster, maar door collaboratie thans tienvou dig milliardair, er in geslaagd 'n staatsvijandige organisatie op te bouwen. Hij hield er zelfs een privé-politie en een generaal op na- Wat te denken van het vtnden van een serie geheime wapendepóts in de omgeving van Parijs? Er zijn kisten met wapens bij afkomstig van het ministerie van Luchtvaart, dat langen tijd in handen is geweest van den communist Tillen. Dat is veelzeggend gence». Alles bij elkaar is er nu toch wel -een zeer groot politiek onbehagen 'in Frankrijk geschapen. En men vraagt zich inderdaad met bezorgd heid af: wat is er in Frankrijk gaande? Burgeroorlog in Paraguay De opstand in Paraguay dreigt den omvang aan te nemen van een volslagen burgeroorlog. President Morinigo heeft een beroep op zijn regeering gedaan om zich met alle macht te verzetten tegen de re bellen, die reeds een groot gedeel te van Noordelijk Paraguay in han den hebben. Kolonel Frederico Smith, die vele lauweren heeft geoogst in den oor log tusschen Paraguay en Bolivia, is teruggekeerd in actieven dienst en heeft het bevél op zich genomen over de troepen van de regeering, op het oogenblik, waarop deze den staat van oorlog in het land heeft afgekondigd. De regeering betoogt, dat de com munisten de hand hebben in den opstand. In het decreet, waarin den staat van oorlog werd afgekon digd, werd speciaal vermeld, dat de communisten in Bolivia en Uru guay steun hadden verleend aan de opstandelingen. Hulp aan levend begravenen Begin dezer maand heeft ingeni eur Léan, in tegenwoordigheid van prof. Tanon, lid v. d. academie voor geneeskunde te Parijs, proeven ge nomen met een apparaat om men- 'schcn in het leven te houden, die onder gesteente of zand bedolven waren. Léan heeft zich daarbij in een soort loopgraaf laten opslui ten, waarin gasgranatein waren af geschoten en daarna heeft hij zich vijf meter onder den grond laten begraven. Dank zij het apparaat, dat uit een buis bestaat, waarvan het eene einde in den mond wordt genomen en waarvan het andere einde lucht door den grond heen opneemt, kwam hij veilig en wel uit zijn benarde positie- Vermiste Dakota gevonden Naar het A.F.P. uit Batavia meldt, heeft het sedert eenige dagen ver miste Dakota-vliegtuig van den dienst Batavia—Bandoeng een lan ding, gemaakt op het republiktinscne vliegveld Kaliidjati nabij Poerwakar- ta. De 24 passagiers en de twee leden der bemanning zouden zich in welstand en ve.ligheid bevinden en onder het toezicht van de repubii- blikeinsche autoriteiten geplaatst zijn. Het vliegtuig zou door de re publikeinen in beslag zijn genomen. WERELDKALENDER De economische en sociale raad der V.N. zal deze week Beruviaansc'he voorstellen voor een wereidkal ?nder bespreken In de voorstelen wordt aan gedrongen tot het vormen van een enkele kalender, welke voor elk jaar hetzelfde zal Zijn. Voorstanders van een dergelijke kalender, beweren, idat deze officieel is goedge keurd door Afghanistan, Bra zilië, Chili, China, Estland, Griekenland, Hongarije, Mexi co, Noorwegen, Panama, Peru, Spanje, Turkije en Uruguay. Het Amerikaansehe congres behandelt thans een wetsvoor stel tot het aannemen van dit voohstel. Overeenkomst t a.v. Modjokerto geteekend Donderdagmorgen werd bekend gemaakt dat de overeenkomst t.o.v. Modjokerto is onderteekend. De commissie-generaal heeft den Nederl. troepen opdracht gegeven verdere actie in het gebied van Modjokerto te staken. Bij de ope raties, die leidden tot de bezetting van de stuwdammen in het gebied rondom Soerabaia, zijn 5 mariniers gesneuveld en 17 gewond. De re- pub ikeinen verloren 18 dooden en 104 gewonden. -Minister Beel heeft den voorzitter der Tweede Kamer medegedeeld, dat de regeering de Kamer zoo spoedig mogeiijk wenscht in te lich ten over de verdere ontwikkeling van de politieke onderhandelingen in Indië. Twee adviseurs traden uit de Commissie-Generaal Twee hooge adviseurs zu'lrn de Commissie-Generaal verlaten als ge volg van de Nederlandsche beslis sing om onmiddcilijk het ontwerp overeenkomst van Linggadjati te ondc-rtcokenen. WEEKBERICHT Verwacht tot den avond van 21 Maart: Aanvankelijk zwaar bewolkt met plaatselijk nog eenige regen of mot regen en hier en daar nevel of mist, vrij koude Westelijke wind, tijdelijk brekende bewolking, over wegend droog weer, naar Zuidwest of Zuid terugloopende wind en ge leidelijk afnemende wind; aanzien lijke stijging van temperatuur. 21. Zon <op 6.43, onder 18.53. Maan op 6.53, onder 17.22. Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 21. 2.54 v.m. 15.21 n.im Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Het zijn professor S. Posthuma, financieel en economisch adviseur, wiens benoeming tot lid van de Commissie-Generaal werd verwacht en professor J. H. W. Verzijl, poli tiek en juridisch adviseur. Inmiddels heefft de heer den Boer ontslag gevraagd' als lid van de Commissie- Generaal. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat beide heeren de Com missie-Generaal Dinsdag tijdens een besloten zitting in kennis hebben gesteld van hun besluit. Het Prinselijk gezin in Zwitserland Prins Bernhard en de Prinsesjes Irene en Beatrix hebben een ski tocht op de Gornergrat gemaakt. In den morgen begaf het gezelschap zich per trein naar den 3160 meter hoogen berg. De beide prinsesjes skieden onder geleide naar den 2600 meter hoogen Riffelberg, van waar zij zich weer per trein naar Zermatt begaven. Prins Bernhard legde het geheele 7 kilometer lange traject per ski af. Het dorp Zermatt bereidt zich nu reeds voor op den ontvangst van Prinses Juliana, die met prinses Margriet over ongev. 14 dagen eveneens eenigen tijd in het Zwitsersche dorp zal verblijven. NVV wijèt fusie met E.V C af Een hoofdbestuursvergadering veö het N.V.V. heeft zich met overwel digende meerderheid tegen een fu sie met de E.V.C. uitgesproken. De heer Kupers, voorzitter van het N.V.V. verklaarde, dat fusie on mogelijk was geworden, doordat de E.V.C. geen politiek-onafhankelijke vakbeweging meer is. Voortdurend stuitte men op: watt is in het beleng van de C.P.N., welke zijn de direc tieven van de C.P.N.*niet: wat is in het belang der vakbeweging- Daardoor werd fusie practisch on mogelijk voor het N.V.V. De bekende wielrenner Cot Wals uit Tilburg werd door het bijzonde re gerechtshof te 's Hertog® ibosch conform den eisch tot 15 jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Argentinië heeft bij een Eindho- vensche firma honderd armhengwa- gens van vijf ten besteld. Deze aan hangwagens worden in series ge maakt. Elke twee uur verlaat een wagen van dit typo de fabriek.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1