ONDERWIJS TWEEDE KAMER Uitzending van troepen naar lndië In do Tweede Kamer kwam Dins dag aan de orde de uitzending van troepen naar Oost- en West-lndië- Mr. Roosjen (a.r.) zinspeelde op het bericht over de onderteake- ning van de overeenkomst vanLing- gadjati, toen hij kenbaar maakte, dat wanneer onze troepen met de T.R-I. gaan samenwerken, eventu eel tegen de nationalistische extic- misten, zulks zou beteekenen hulp verleening aan Soekarno tot conso lidatie van de Republiek. Volgens dezen afgevaardigde moest men van de vrijw.lligers niet bet <mmogeli>ke vragen en dat men hen door zulk een samenwerking, die wel eens spoedig werkelijkheid kan worden (n.l- als LLnggadjati onderteekend is), niet voor gewetensconflicten diende te plaatsen. Zoowel de heer De Groot (com- mun.) als zijn geestverwant Schoo- nenberg, hadden overwegende be zwaren tegen hot wetsontwerp. Vol gens hen komt heel de huns inziens afkeurenswaardige uitzending van troepen naar lndië op het voeren van een typisch kolonialen oorlog neer. Het gebeurde bij Modjokerto kon natuurlijk allerminst de instem ming hebben van deze sprekers, d»e overigens verklaarden, dat volgens hen het psychologisch moment ter bereiking van werkelijke overeen stemming met de Indonesiërs al ge passeerd is- Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, werd, de zitting verdaagd. Nederland naar Holland Ook de Zeeuwsehe industrie e$i kunstnijverheid zal deelnemen aan de markt, welke dezen zomer in de Amerikaansche stad Holland m den staat Michigan wordt gehouden ter gelegenheid van het eeuwfeest van haar bestaan. Reeds is door het Provinciale Comité voor de representatieve deelneming een zes tal firma's uitgenoodigd, die zich ook bereid hebben verklaard met een inzending uit te-komen. Over eenkomstig den wensch van het departement van Economische ken, dat deze deelneming een ge schikte gelegenheid acht om m Amerika propaganda te maken voor het Nederlandsche product, wordt thans de gelegenheid opengesteld voor alle producenten met inzendin gen uit te komen. Men kan zien wenden tot den secretaris van ge roemd comité, den heer E. Smit, directeur van de Provinciale Ver- eeniging voor Vreemdelingenver keer, Markt, Middelburg. Mr Oud over de financleele zelfstandigheid der gemeenten Bij de begroot in gsdebatten *1 den gemeenteraad te Rotterdam heeft mr. P. J. Oud verklaard niets zoo belangrijk te achten als den te rugkeer naar de gemeentelijke auto nomie, die thans nog veel «n het gedrang komt door de erfenis uit* den bezettingstijd. Wel moet men zich in dat opzicht aanpassen aan de gewijzigde omstandigheden, maar blijven in de historische lijn en op grondslag van de juiste beginselen- Gemeentelijke autonomie is net denkbaar zonder financieele zelf standigheid. Men moet opp|«jj dat de gemeente niet afhankelijk wordt door de hulp van het Rijk- Het is noodig, dat de gemeenten een zoo groot mogelijk individueel be lastinggebied krijgt, hun inkomsten trekken. De gewei dige uitbreiding der rijks- °e inkrimping der gemoenlelijke be a. tingen vormen een onhoudbaren toe stand- Ir. Dijt verhoord De eerste kamer vam het Haar- lemsch tribunaal behandelde de zaak tegen Dr. Ir. M. D. Dijt, eertijds professor in-de staathuishoudkunde aan de universiteit vain Groningen, Utrecht en Amsterdam, tevens ex- financieel en economisch redacteur van het Algemeen Handelsblad tij dens de bezetting- Dr. Dijt werd ten laste gelegd, van 1942 af sym- pathTseerend lid van de N.S.B., be gunstigend lid van de Germaanscne S.S. te zijn geweest, en omgang te hebben gehad niet hooge functiona rissen van de N.S.B. in den bezet tingstijd. Bij het pleidooi kwam naar voren dat Dr. Dijt tijdens zijn internee- ring een verzoek had ontvangen van de F.A.O., de internationale voedselorganisatie van de U.N.O., om een functie bij deze organisatie te aanvaarden. De verdediger voer de dit feit aan als een bewijs, dat de denkbeelden van zijn cliënt er kenning hadden gevonden. De be schuldigde verklaarde zich slechts met de N.S.B. te hebben ingelaten teneinde een forum te hebben om zijn denkbeelden te verkondigen. Wanneer hij in zijn artikelen had geschreven over de lotsverbonden heid tusschen Duitsahland en West- Europa had hij meer op de atlan- tiscbe dan op de continentale ruim te economie gedoeld. ZUINIG met gas e E en stroom ln Januari zijn in ons land 4000 verbruikers van eieetr, stroom en 5000 gasverbrui- kers afgesneden, omdat zij hun rantsoenen hadden overschre den. De toestand van de ko- lenvoorziening is nog steeds zorgelijk, zoodat ook deze maand nogv de korting van 20 pet. op de rantsoenen gehand haafd moet blijven. De radio begint weer om 8 uur 's morgens Met ingang van heden beginnen de uitzendingen van Radio Hilver sum weer omi 8 uur 's morgens. De sluitingstijd blijft voorloopig ge handhaafd op 11.15 's avonds. Bon voor zuidvruchten De aanwijzing van een bon, voor 100 gram zuidvruchten voor de hou ders van een B-, C- of D-kaart, welke, zooals aanvankelijk is aange kondigd, in de week van 28 tot 29 Maart zou geschieden, is twee we ken uitgesteld. Twintig jaar geëischt tegen moordenaar Op 12 September heeft een 23- jarige jongeman te Hilversum zijn 33 jaar ouden stadgenoot Van We gen in zijn garage in koelen bloede doodgeschoten, teneinde zich in het bezit te stellen" van de tasch met sieraden, welke zijn slachtoffer bij zich had. De officier van Justitie te Amsterdam heeft 20 jaar ge vangenisstraf tegen dezen moorde naar geëischt. De rechtbank zal 1 April as. vonnis wijzen. Prins Philip van Griekenland is tot Britsch staatsburger genaturali seerd. Hij zal nu voortaan Philip Mcruntbatten heet on. De Roemeensche minister van landbouw heeft koning Michael ver zocht, in de tuinen van zijn paleis groenten te telen inplaats van bloe men, om mee te helpen het voed selgebrek in Roemenië te bestrijden. De North American B-45 de eerste Amerikaansche viermotorige bommenwerper met straalaandrij ving heeft zijn eerste proefvlucht gemaakt. Volgens het Framsche persbureau A.F.P. zou het sodert eenige dagen op Java vermiste Dakota vliegtuig zich in handen der republikeinen be vinden. 'J VAN ONS EILAND ZIERIKZEE. Geslaagd aan het In stituut „Pont" te Rotterdam voor dipl. Mathineschrijven A en B de dames L. Bolkenbaas te Brouwers haven, D. J. Drooger te Bruinisse, L. Kloet te Moriaanshoofd en M. C. de Vlieger te Zierikzee en de heer J. S. Koster te Zierikzee (opl. N. H. Siebrecht). Een tot in de hoeken gevulde zaal een geestdriftige jeugd voor een ouderwetschen avend bij een zoo was het 57ste jaarfeest van de Jongemannenver. „Samuël" alhier. De voorzitter opende, sprak uit het oude Bijbelboek over Daniël en zijn vrienden. Wees op hun ge- loofsmoed en standvastigheid. Her sengymnastiek viel in den smaak- Gezongen werd er naar hartelust- In een keurige speech vertelde de secretaris over het „Jaar dat voor bij ging". Teleurstellend voor de vele jongeren was het, dat dhr. Gordeau van het Ned. Jong. Ver bond niet gekomen was, maar die kunnen a.s. Maandag hun hart op halen, daar hij dan in Ringverband komt. Het stuk van den avond, „Stormsein neer", werd goed ge speeld. Prima verzorging der dé cors van de firma Mol, Bastiaanse en Gebr. Lokker. Een familie die boven haar stand Feefde, wordt door een oude vrijgezellen oom, uit den nood gered. Goede spelers waren er ongetwijfeld bij dit stuk- Ds. Knijff sloot met het Onze Va der en bracht dank aan den voor zitter A. Jonker namens allen. MORIAANSHOOFD. Het Hoofd bestuur van het Ned. Roode Kruis te 's Gravenhage bericht dat 12 Oct. '46 en 9 Jan. '47 een verzoek is in gediend bij 't Hoofd van het Tele- foondistrict te Breda om de Roode Kruis hulppost no, 617 alhier van 'n telefonische aansluiting te voor zien- Op beide verzoeken is taal noch teeken als antwoord ontvan gen! De beheerder van de hulppost ziet zich zoodoende genoodzaakt deze post binnen afzienbaren tijd te doen opruimen. OUWERKERK. De afd. Ouwer- kerk van de Partij van den Arbeid vergaderde. Na het jaarverslag ver namen wij uit de rekening en ver antwoording van den penningmees ter, dat de inkomsten in 1946 be droegen f 243,85 en de uitgaven f 194,14- Goed slot per 31 Dec. alzoo f 49,71. De voorzitter, dhr. C. P. Kuijper wordt hierna herko zen; i.p.v. dhr. A. M. Boogerd wordt dhr. P. W. v. d. Bos als bestuurslid gekozen. In de rond vraag komt o.m. het Verlangen naar voren van het voldoende vrij maken der hoofdwegen bij sneeuwval. Aan de viering van de 1 Mei dag zal volledig worden medegewerkt. OOSTERLAND. De Openbare La gere School alhier w'ordt geadop teerd door de Highland Park School te Upper Darby bij Philadelphia. Door de leerlingen der laatstge noemde Amerik. school werden 15 pakketten bijeengebracht, die bin nenkort aan onze jeugd zullen Wor den uitgereikt. De inzameling ge schiedde mede door bemidr'e'ing van een oud-inwoonster van £1 aamstede, n.l. Mej. Jac.a van Sluijs. Solistenconcours Op 29 Maart a.s. wordt te Zie- rikzt-o een solistenconcours gehou den, uitgaande van den Bond van Muziek- en Zanggezclschappen op ons eiland. Een dergelijk concours werd ook in 1928 gehouden in het ,.Huis van Nassau" te Zierikzee. Ook toen kwamen de beste muzikanten uit ons eiland naar voren. Thans wil men om de studiezin te bevorderen en de werkelijke goede muzikanten gelegenheid te geven hun krachten onderling eens te me- RADIO PROGRAMMA Vrijdag 21 Maart. HILVERSUM I (301 M.) 9.45 nieuws; 10 bijbellezing; 10.25 gram.; 11 De Zonnebloem; 11.35 als de ziele luistert; 11.45 fam. berichten; 12.03 Hartveltkwartet; 12.30 stafmuziek; 1 nieuws; 1.15 stafmuziek;- 2 gram.; 2.30 Barbier van Sevilla; 3.10 gram.; 4 viool en piano; 4.30 hoorspel; 4 45 gram.; 5.45 lezing; 6 orkest; è.30 Ned* strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 Ned. Kath. jeugd; 7.30 orkest; 7.50 le zing; 8 nieuws; 8,15 Johamnis Pas sion; 9.15 voordracht; 9.25 Johan- nis Passion; 10.30 nieuws; 10.45 Kath. nieuws; 10.50 gram.; 11—11.15 fantasia. HILVERSUM II (415 M.) 9.45 nieuws; 10 morgenwijding; 10.20 De Regenboog; 10.45 voordracht; 11-05 gram.; 11.15 voor de vrouw; 11.30 Attentia; 12 gram.; 1230 sport; 12.35 natuur-decors; l nieuws 1.15 tango orkest; 2 kookkunst; 2.20 gram.; 4.30 tussbhen 12 en 16; 5 zang en piano; 5.30 muzikale cause rie; 6 nieuws; 6.20 kwartet; 6.40 orgel; 7.15 N.R.U.; 7.30 V.P.R.O.; 8 nieuws; 8.05 trio Bresser; 8.30 voordracht; 9 gram.; 9.30 week overzicht; 9.45 Lentefantasie; 10.40 avondwijding; 11 nieuws. ten en te.hooren wat elk presteert, dit concours houden. Als jury zal fungeeren de welbekende heer D. Speets uit Santpoort, terwijl als pianist-begeleider zal optreden de directeur der Muziekschool te Zie rikzee, de heer J. M. Luijkenaar. Er zijn ruim dertig deelnemers in geschreven. Er zullen niet alleen soli worden voorgedragen, doch ook duo's en nog een paar kwartetten. Dien dag zal er voor muziekliefhebbers veel te genieten zijn. Een bezoek aan dit concours wordt gaarne aanbevolen. Het "achtste~leerjèar De Tuchtunie heeft in een adres aan den minister van Onderwijs geprotesteerd tegen het voornemen om het achtste leerjaar facultatief te stellen. De unie acht dezen maat regel niet in het belang van de verstandelijke en zedelijke vorming van Nederland. Algerie (Noord-Afrika) wordt ge teisterd door een sprinkhanenplaag. Ondanks de pfcgingen van de po litie om de menigte te weerhouden hebben duizenden Hamburgers 21 kolentreinen uit het Ruhrgebied bij aankomst in Hamburg overvallenen geplunderd. Ongeveer 100.000 werklieden van „United States Rubber Company" en de „Good Year", „Goodrich" en „Firestone" maatschappijen zullen volgende week Maandag in staking gaan, indien hun eischen om hoo- ger loon niet worden ingewilligd. Meer dan 200 Poolsche soldaten van generaal Anders' leger zullen in de komende weken naar Argen tinië e'migreeren. Naar wordt aan genomen, heeft Argentinië 5000 im migratievisa beschikbaar gesteld. Toen de Sowjets Weimar naderden werden de stoffelijke overschotten in hun kisten per vrachtauto ver voerd, doch do wagen werd te Je na wegens een luchtaanval door den chauffeur en escorte in den steek 'gelaten. Volgens radio Rome is te ForlJ (Mussolini's geboorteplaats) een nög niet gepubliceerde compositie van Rossini gevonden, met tekst in Ros sini's handschrift en gedateerd 1821. De 210 uitgeverijen in de Brit- sche zóne hebben in 1946 een 1474 nieuwe boeken laten verschijnen met een totaal-oplage van 14.600.000 ex emplaren-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2