ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Moed, beleid en trouw Stuw bij Modjokerto door onze militairen bezet Verstrekkende politieke gevolgen WOENSDAG 19 MAART i947 No. 15544 ïOle Jaarganj» ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt ieaeren werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENT1ËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. De strijdbare geest onder de Ne- derlandsche troepen in Indië, zal, voorzoover dit thans nog niet het geval is, spreekwoordelijk worden. Wij weten dat de jongste oorlogs historie ons den plicht oplegt, het militair heldendom met de uiterste voorzichtigheid in het openbaar te bespraken. Wij zouden immers zoo graag ons volk in zijn geheel over tuigen van het uiterst zwaar kar wei dat de Nederlandsche troepen op Java en Sumatra opknappen,. Voor hen, d.w.z. voor de mannen van de oude K-N.I.L. en de jonge K.L. is de strijd voor vrede en gerechtigheid nog niet afgeloopen. Maar hun gedragingen worden nog steeds niet gezien buiten de sfèer van het politieke debat. Zij, die de colonne vormen van voor trekkers en patrouilleloopers, moe ten ten voorbeeld gesteld aan onze die meer dan ooit een imspireerend voorbeeld noodig heeft. Zoover zijn we intusschen nog niet. De kwali ficaties van „landgcnooten" die spreken van de Oranje S.S., vor men wel een voortdurende aanspo ring, dat ons optimisme op dit punt gematigd zij. Maar dit is zeker, Nederland heeft in Azië zijn beste voorposten uitgezet. Zij beschikken over de goede soldatengeest, bescheiden, doortastend, eerlijk en eindeloos ge duldig. De duizenden eenvoudige jongens uit de Hollandsche steden en van het platteland zijn naar Indië vertrokken, niet in dienst van het kapitaal of van koloniale mach ten achter de schermen, niet onder pressie van eigen belangen zoeken de sabelsleepers", maar omdat de voor het Indonesische volk schade lijke gevolgen van de revolutie, moe ten worden geneutraliseerd. Zoo lang tot die revolutie volledig door werkt en de factor van de Neder landsche macht volledig wordt ge ëlimineerd, of die revolutie met ge weld wordt neergedrukt. ij zullen het woord aan den tijd moeten laten. Eens toch zal de dag aanbreken dat er licht komt in de Indische situatie, die nu nog zooveel donkere vlekken vertoont. De jongste berichten van Java bewijzen intiusschen dat het leger in het Rijk overzee een sta biele factor vormt, waarop onder' alle omstandigheden gerekend kan worden. Het is slechts met terzijde stelling van een berg bezwaren, dat de regeering het leger opdracht heeft gegeven, iin den sector rond Soerabaja orde op zaken te stellen. Sterker dan waar ook in den Ar chipel kwam hier het gebrek aan good-will van Indonesische zijde aan diet licht. Het moedwillig in- stand houden van een catastrophale inundatie, waardoor vele hectaren rijst verloren dreigden te gaan, vormde de aanleiding tot deze her nieuwde militaire actie in grooter stijl, dan de laatste maanden is voorgekomen. Politiek is deze n'eu- w*e zet gevaarlijk, militair en uit een oogpunt van reöht en veiligheid, niet alleen gewettigd, maar zelfs van een dringende noodzakelijk heid. Zonder in de zonde van onze voormalige bezetters te vallen en Nadat de langdurige onderhande lingen over de inundaties in de buurt van Soerabaja, waar eener- zijds door het open hou®en van sluizen uitgestrekte velden bouw grond onder water zijn gezet en anderzijds door het afdammen van waterloopen andere plaatsen moed willig zijn drooggelegd, geen resul taat hadden opgeleverd, ondanks de herhaalde toezeggingen van Indo nesische zijde, hebben de Nederland sche troepen een «actie ingezet. Zij gijn opgerukt naar Modjokerto Welke plaats 48 km. ten Zuidwesten van Soerabaja ligt en 20 km. bui ten de demarcatielijn. De troepen hebben den stuw bezet, welke In dit gebied- de sleutelpositie vormt. Zij hebben slechts weinig tegenstand ontmoet. Terstond is de bevolking, die des tijds door de T.R.I. was weggevoerd naar de delta teruggekeerd. Gebleken is, dat de republikeinen door middel van explosieven gaten in de waterkeeringen hadden ge maakt. Indien deze actie achterwe ge was gebleven 'was de oogst van 2800 rijstvelden, welke tezamen on geveer 2000 ton rijst opleveren on herroepelijk verloren gegaan. Dr. van Mook heeft Sjahrir schrif telijk in kennis gesteld van deze Nederlandsche militaire actie. Hij heeft daarin er aan herinnerd, dat op 28 Februari de republikeinen hadden bericht, dat zij maatregelen zouden nemen, om aan den onge- wenschten toestand in het delta gebied een eind te maken. Sindsdien hebben zij evenwel niets gedaan. Op het telegram van 4 Maart, waar in de Commisssie-Generaal op uit voering van deze maatregelen had aangedrongen, is nimmer antwoord ontvangen. Het belang van honderd duizenden Indonesiërs en CMneezen is met het redden van den oogst in deze streek gemoeid. De Indonesische delegatie in Ba tavia heeft bij de Commissie-Gene raal schriftelijk tegen de militaire actie geprotesteerd. -In dit protest wordt er op geWe- zen, dat dit optreden ver strek kende politieke gevolgen zal hebben. Molotov presenteert de rekening Molotov heeft te Moskou een aan tal Russische eischen met betrek king tot Duitschland geformuleerd. De eischen gingen ver uit boven datgene, wat de meest pessimisti sche Westelijke waarnemers dach ten, dat Rusland zou eischen. De Rus vroeg om eén herstelbe talingsplan van 20 j'aar, waarbij Duitschland 10 milliard dollar aan de Sowjet Unie zou moeten betalen. Verder eischte hij herstelbetalingen door het wegvoeren van kapitaal goederen, zooals fabrieken, een deel van de buitenlandsche Duitsche ac tiva en goederen uit de loopende productie. De herstelbetalingen zou den voldaan moeten worden in een tijdperk van 20 jaar, te rekenen van het oogenblik af dat de over eenkomst van Potsdam is on Ier- teek end. De industrieele capaciteit van Duitschland zou van 10 tot 12 mil lioen ton staal per jaar verhoogd moeten worden. Ook eischte Mo- lotot viermogendheden-contróle van het militarisme als het hoogste ide aal it'e prijzen, is het toch goed ook. bij deze actie weer de accura tesse, de stiptheid en vooral ook het uithoudingsvermogen en de stoomkracht van het expeditieleger te loven. Het is psychologisch ver klaarbaar dat onder den invloed van de gezamenlijk gebrachte offers de zoo heterogeen samengestelde Indische strijdmacht, tot een hechte eenheid wordt, waarmee rekening gehouden dient te worden. De dienstplichtige, de O.V.W.'er, de Knilman, zij allen verstaan elkaar. Het zijn wapenbroeders, die een voudig hun plicht deden en doen. Zij verdienen een ecretceken voor moed, beleid en trouw- het Ruhr gebied en opheffing van de fusie van de Britsch-Amerïkaan- sche zóne. 2 millioen menschen zoek Amerikanen zijn lichtelijk verbaasd over de cijfers, wel ke de Russen publiceeren van aantalen Duitsche krijgsge vangenen in Rusland. Volgens de Russen z'ijn er nog 890.000 man en ze stuurden ruim een millioen man naar huis. De Amerikanen vermelden in hun statistieken nog steeds drie millioen Duitsche krijgsgevan genen, die in Rusland zouden zijn. Telex radioverkeer met Indië Men hoopt tegen Augustus zoover te zijn, dat het radio-telefonisch contact tusschen Nederland en In dië aanzienlijk kan worden uitge breid. Tevens zal er dan een rui mer contact met andere Europee- sehe landen, West-Indië en het Amerikaansche continent mogelijk worden. Het wachten is thans op het gereed komen van een zender. Dan zal men veel meer „kanalen" voor het afwikkelen van gesprekken ter beschikking krijgen. De regee- rings- en zakengesprekken zullen dan veel vlugger aan de beurt kunnen komen en ook het particu liere verkeer zal zijn kans krijgen. Binnenkort zullen proeven worden genomen met telex-radioverkeer, een nieuwe Nederlandsche vinding. Dit systeem komt in het kort hierop neer, dat een telex, een in nor maal letterbeeld telegrafecrcndj schrijfmachine, via een radiozender zijn toekens het luchtruim inzendt. Ind en de teekens door storing niet goed „doorkomen", stuurt de ont- /vtnger een weigering, waarna de SPREUK VAN DEN DAG Eenzaamheid kan een medicijn wezen, ten vastentijd voor genezing; maar zij is geen voedsel. WEERBERICHT Verwachting tot den avond vain 19 Maart: Wisselende bewolking met plaatselijk een buitje, matige Wind tusschen Zuid-Oost en Zuid- West, Weinig verandering van tem peratuur. 19. Zon op 6.48, onder 18.50. Maan op 6.14, onder 14.50. Nieuwe Maan 22 Maart 17.34. Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 19. 1.17 v.m. 13.49 n.ir. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. zender de geweigerde teekens automatisch herhaalt. Het is thans nog niet bekend, wanneer een nor maal gebruik van dit systeem kan worden gemaakt. Het verdrag van Linggadjati wordt onderteekend De Nederl. regeering heeft de Commissie Generaal formeel ge machtigd de ontwerp-overeenkomst onmiddellijk te teekenen. Plaats en tijd zullen door de Commissie Ge neraal en de Indonesische delegatie gemeenschappelijk warden bepaald- De regeering is overtuigd, dat de mogelijkheid is geschapen de proble men van steun en wederopbouw van Indonesië te behandelen. De regee ring hoopt dat de onderteékening een eind zal maken aan incidenten als bij Soerabaja voorgekomen. Ook internationaal zal de omderteekening met voldoening Worden ontvangen. Een Amerikaanseh vlooteskader, bestaande uit 12 schepen, zal een bezoek brengen aan de voorhaven van Athene, Piraeus. In Frankrijk zijn een aantal ge heime wapenbergplaatsen ontdekt, bekend aan menschen van den lin kervleugel der politieke partijen. Reeds zijn tal van arrestaties ver richt. Bij de bezetting van de stuw bij Modjokerto zijn aan Nederl. zijde 5 militairen gesneuveld en 17 ge wond. De op Java vermiste Dakota is niettegenstaande de mededeeling van republikeinsche zijde, nog niet gevonden. Het zoeken wordt echter niet opgegeven. Stalin heeft den Franschen mi nister van buitenlandsche zaken B1- d a u 11, op het Kremlin ontvangen. Naar men vermoedt heeft men over een Fransch-Russisch vriendschaps verdrag geconfereerd. Maandagmorgen is Prins Bern- hard met zijn beide oudste doch tertjes op het vliegveld Sion in het kanton Wallis geland. Prinses Juliana zal met de twee jongsten eind dezer maand naar Zermntt vertrekken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1