Wat is een rantsoen tabak? Tot een nader vast te stellen datum wordt verstaan onder een rantsoen tabak: hetzij 20 of 25 gram kerftabak, naar gelang de tabak wordt verhandeld in ver pakkingen van 40 of 50 gram, hetzij 80 sigaretten, hetzij 5 sigaren, hetzij 10 cigarillos, hetzij 20 sprietjes, hetzij 6 knakjes, hetzij een pruim rol. Kippen voeren prijzenslag De nieuwe verlaagde prijzen vooit kippeneieren, welke onlangs aange kondigd zijn, gaan Maandag 17 Maart in. Onder geen enkele voor waarde mogen dan nog de oude prijzen worden berekend, ook al betreft het aflevering van eieren op den loopenden bon. Op het ei moet het nummer van de klasse ge stempeld zijn. Maximaal mogen de nieuwe prijzen zijn: voor een ei van klasse 1, 16 cent; klasse "2, 15 cent; klasse 3, 14 cent; klasse 4, 13 cent; klasse 5, 12 cent; en klasse 6, liet. Tijdens zitting van tribunaal gearresteerd Tijdens de zitting van het Haag- sche tribunaal, dat de zaak behan delde tegen F- Grendel in oor logstijd plaatsvervangend president van de apotbekerskamer en lid van diverse N.S.B.-nevenorganisaties bevond zich de vroegere secreta resse van de apotbekerskamer en tevens begunstigend lid van deGer- maansche S.S., dr. Vain Rijn, onder de aanwezigen. Enkele vain de opgeroepen getui gen herkenden dr. Van Rijn en waarschuwden via den parketwach ter van het tribunaal de P.R.A. Spoedig arriveerden drie recher cheurs. Nadat bet verhoor geëin digd was, werd de zitting enkele oogenblikken geschorst, de recher cheurs betraden de zaal en stelden dr. Van Rijn in verzekerde bewaring VAN ONS EILAND ZIERIKZEE. De Kath. tooneel- groep „De Schouwspelers" bracht Donderdag 13 Jdaart het tooneelspel in drie bedrijven „Dorp in on rust" van den Brabantschen auteur Kees Spierings onder regie van G. Willems op de planken voor een zeer goed bezette zaal. Dat speciaal de vertolking van een drama, een amateursgezelschap voor een moeilijker opgave stelt, dan een blijspel, is een waarheid, die ook door dit stuk overduidelijk is bewezen. Vreugde en smart, lig gend in hetzelfde vlak, veronder stellen een natuurlijke spontaneïteit, die bij het laatste evenwel veel moeilijker is dan bij' de eerste uiting van de ziel. Door een overdaad aan misbaar bereikt men nog geen dramatisch effect. De dramatiek krijgt juist vaak het belangrijkste accent door oogenschijnlijke kleinig heden, die het toelaten dat de con versatie uiterst sober blijft (niet in Woorden, maar in intonatie). Bij deze vertolking kreeg de ge sproken tekst vaaik iets lijmerigs «n de mimiek iets stars; als waren de figuranten mechanische poppen, die plotseling zijn afgeloopen. De oneindige tegenstelling tus- schen de sfeer voor en na het on geluk, was wellicht juist daardoor eveneens niet scherp genoeg. Er waren spelers, die zich door deze gevaren heen sloegen, Govert Ver- wijmeren (Jan Gilden), Mechel (Nel ly v- Manen), ook we! Toontje de Pater (Joh. v. Maanen), hoewel Ln mindere mate. De lichte levenswijs heid van de laatste vereischt een smeuigheid van zegging, die nu •lechts aarzelend viel te beluiste ren- Een doel van deze schuld treft zeker den dhteur, die Toontje zelfs op de kermis al min of meer zwaar wichtige dingen laat zeggen. De rollen van Pastoor de Wijs (Jan den Dekker) en Geertruida Verzij len (Joh.a v. Aken), ven Jen een niet onbevredigende vertolking. De enkele critische opmerking be doelt niet te zoggen, dat het stuk niet behoorlijk uit de ~verf kwam. Dat bewees wel de gespannen aan dacht in de zaal. Een onmiskenbaar struikelblok vormde trouwens ook nu weer het dialect. De décors, ontworpen door den heer J. Coumou, zeer geslaagd van uitvoering, droegen niet weinig bij de typisch Brabantsche sfeer te ac- centueeren. De grime door de fa. Michels te Amsterdam was prima vakwerk. Er waren open doekjes en bloe men voor de dames. HAAMSTEDE-BURGH. Zooals uit een advertentie in dit nummer blijkt, ligt het in de bedoeling ook in onze gemeenten te komen ;tot een at. van den Bond voor oorlogsge troffenen. Wij wekken allen, die tot deze categorie behooren op, de- zq vergadering te bezoeken, omdat men door gezamenlijke actie meer kan bereiken dan ieder afzonderlijk. Door de activiteit van Mevr. E- M. Knight baronesse v. Asbeck, is ook in onze gemeenten een afd. van de Ned. Padvinderij opgericht. Een tweetal groepen, elk bestaande uit 8 jongens beoefenen het jeugd werk onder leiding van den heer A. Geelhoed, met medewerking van T. de Bruine en H. Verwtest, terwijl de beroepen predikant te Burgh, Ds. Enklaar, bereids zijn medewer king toezegde., In het plaatselijk be stuur hebben zitting de heeren: J. M- Knight, voorzitter; C. L. v. d. Velde, secretaris en H. Knight. Het dagelijksch bestuur wordt gevormd door de heeren: G. J. Spanjaard, voorzitter; A. L. Capelle, P. v. Dal- sen en C. Dijkman. Omtrent het döel en de werking der padvinderij zullen binnenkort nadere mededise- lingen volgen. oveRöenkinQ Want nademaal in de wijsheid Gods de wereld God niet heeft gekend door de wijsheid, zoo heeft het Gode behaagd door de dwaasheid der prediking zalig te maken, die gelooven" 1 Cor. 1 21 Het menschelijk weten en kunnen in onze dagen is verbluffend. Onze eeuw heeft de ontwikkeling vain een techniek gezien, die de meest fantastische droomen werkelijkheid maakt. Maar, dit is nu het wonderlijke, waarom ziet het er op deze wereld dan niet een beetje genoeglijker uit? Waarom leven we in een constant gevoel van bedreigd te zijn? Aan knappe koppen ontbreekt het niet, en toch: kan de knappe, weten schappelijk geschoolde en technisch ontwikkelde mensch ons wel een duurzame vrede, een veilig bestaan, een hechte levensbasis geven? Het wil ons voorkomen, dat de wereld bij al haar kennen en kun nen het gevoel heeft de levenspro blemen niet aan te kunnen. Het is, alsof zij hoopt op het ingrijpen van een verlossende en reddende macht, waarover zij niet beschikken kan in eigen vermogen. Paulus weet wat de wijsheid der wereld nog niet heeft uitgevonden oi ontdekt. En dat is niet een dimg, een kracht, een vermogen; dat is een Persoon, dat is God. Van uit de wetenschap is er geen weg naar God. En daarom ook niet een weg naar de reddend en verlossend, in grijpende- macht, die alle levens problematiek overwint. Knappe koppen redden het niet. God alleen kan reddend ingrijpen. En God komt niet reddena tot de vastgeloooen wereld via studeer kamers of laboratoria. God komt reddend tot de wereld langs het Naar wij vernemen zal het gang van 1 April worden opgehe ven, omdat het aantal kinderen van geïnterneerden zoodanig is gedaald, dat de ovorbiijvenden over andere huizen verdeeld kunnen worden, kindertehuis in „Het Slot" met in- NIEUWERKERK. Af en toe hoort men wel eens schimpen op de Pos terijen, doch hier hebben we een staaltje van haar speurzin, n.l. Mej. Adri Lievense ontving een brief uit Savanna, geadresseerd Ring 64 Zee land, Holland, evenwel zonder de plaatsnaam Nieuwerkerk. De brief was afgezonden op 6 Febr. Vol gens de poststempels was hij, 6 Mrt. in Sassenheim, 11 Maart te Wol- phaartsdijk, 12 Maart te Kruiningen en 13 Maart te Nieuwerkerk. Een bewijs dus dat de post, hoewel een brief onvoldoende geadresseerd is, toch alle moeite doet om de be langhebbende op te sporen. BRUIN1SSE. De Visscherijver- eeniging Algemeen Schippers- en Visschersbe.ang vergaderde in „Het Veerhuis" onder leiding van den heer Anth. Verspoor. Verschillende leden protesteerden ernstig tegen de voordeelen, die door den Inspecteur der Vissc'herijen worden toegekend aan de firma Van Hurk te Harlingen. Aan dezen toch wordt toegestaan vroeg in het voorjaar, zoo mogelijk reeds in Jan. zijn mosselzaad te visschen. Hij heeft daarbij dus de gelegenheid het beste zaad en de beste banken uit te zoeken en later de Zeeuwen te beconcurreeren bij den aanvoer van zaad naar Zeeland, die eerslt in Mei of Juni mag plaats hebben. Deze voordeelen worden aan van Hurk toegekend omdat het zooge naamd noodzakelijk is, dat hij één jarige mossels kweekt en omdat ze anders zouden wegstormen, doch de aandacht van den inspecteur zal er op worden gevestigd dat men in pad van de dwaasheid. Het Kruis is dè groote dwaasheid. Het Kruis was een dwaasheid in de Joodsche wereld, waar de mensch zelf "klaar wilde komen met God, omdat het Kruis de onmacht der menschep leert, en verlossing door Een Ander predikt. Het Kruis was dwaasheid in de Grieksche wereld, 'waar de schoone harmonie werd gezocht, omdat het de groote disharmonie van het mensch-zijn verkondigt. Het Kruis is dè groote dwaasheid in onze wereld, waar alleen de macht wordt aangebeden, omdat het Kruis Liefde, die lijden wil en sterven kan, openbaart; dwaasheid in onze wereld, waar alleen het „ik" geldt, ten koste van den ander, omdat bij ihet Kruis alleen de ander geldt ten koste van het ik; dwaasheid in onze wereld, die alleen de streeling van het zingenot zoekt, terwijl hier het lijden wordt aanvaard als hei lige wil van God. Eén groote, enor me dwaasheid is het Kruis, getoetst aan de normen van ons leven. Maar God heeft het goedgevon den om op den weg van deze enor me dwaasheid reddend en behou dend te komen tot een v astgeloo- pen wereld en een vastgeloopen menschenhart. Dat kan niet bewe zen worden. Dat kan alleen geloofd worden. Paulus heeft de dwaasheia van het gepredikte kruis geloofd en in dat verscheurde menschenhart het hart van iemand, die was „bla zende dreiging en moord", daalde een vrede, die alle menschenver stand te boven ging. Millioe-en hebben het geloovig met Gods dwaasheid gewaagd, na dat het met de'Wijsheid niet was gelukt en hebben God gevonden als een Redder en Behouder, als Vader, als Eén, Die de smartelijke verscheurdheid hunner zielen ver anderde in vrede in leven en dood. Gij ook? Br. G. H. J. MARSMAN. Zeeland ook graag éénjarige mos selen wil kweeken en menigmaal tot zijn schade heeft kennis gemaakt met de stormen die de mosselen op de pcrceelen verloren deden gaan. Drs. D. J. van Dijk, chef van de afdeeling Visscherijen, acht het noodzakelijk, dat een overkoepelend orgaan wordt geschapen waarvan de voorzitter zitting zou kunnen nemen in den Bedrijfsraad voor de Visscherij. Dit orgaan zou kun nen worden gevormd uit de voor zitters van de plaatselijke vereeni- gingen. Bij gebrek aan een dergelijk orgaan heeft de Minister destijds iemand voor Visscherij-aangelegen- heden benoemd, die niet als zooda nig werkzaam is, maar er was toen geen andere keus. Besloten wordt den voorzitter te machtigen als vertegenwoordiger voor Bruinisse in de op te richten Cenjrale Vereeniging zitting te ne men, terwijl men eveneens besluit dat de voorzitter der te stichten Centrale Vereeniging uit het mid den dier vereeniging zal worden gekozen, terwijl men wanneer dit noodig is hulp zal vragen van een jurist en niet zooals de vraag was gesteld het voorzitterschap in han den te geven van een neutraal persoon bij voorkeur iemand met juridische en economische kennis en ontwikkeling. jl PREDIKBEURTEN Zondag 16 Maart Ned. Herv. Kerk. ZIERIKZEE. Ver.-Gebouw: 10 uur Ds. Pijnacker. Hordijk; 5 uur cand. van TuiL KERKWERVE: 10 uur Ds. v. d. Grift. SEROOSKERKE: 7 Uur D&. v- d. Grift. BURGH: 2.45 uur Ds. Kleinman. NOORD WELLE: 10 uur Ds. Kleinman. RENESSE: 7 uur Ds. Kleinman; 7 uur dhr. Bolijn (Evan gelisatie). ELKERZEE: 10 uur Ds. Boschloo. BROUWERSHAVEN: 2.30 uur Ds. Boschloo. ZONNEMAIRE: 10.30 uur dhr. van Tuil, C. t. d. H. D. te Z'zea. NOORDGOUWE: 10 uur Ds. ten Cate. DREISCHOR: 10 uur Ds. .Kalmijn. OUWERKERK: 6 uur Ds. Pijnackej Hordijk. NIEU WERKERK: 10 uur Ds. Westerhof. OOSTERLAND: 10.30 en 6 uur Ds. v -d. Broeck, in het Jeugdgebouw, SIRJANSLAND: 10 uur Dr. Jacobs. BRUINISSE: 9.30 en 3.30 uur Ds. Marsman. Geref. Kerk ZIERIKZEE: 10 uur Ds. Greving en 5 uur Ds. van Swig- chem te Haamstede. HAAMSTEDE: 10 ein 3 uur Ds. D. van Swigdhem. SCHARENDIJKE: 10 en 2.30 uur student Lammens van den Haag. ^BROUWERSHAVEN: 11 uur Dhr. Vingerling te Goes; 3 uur (in lokaal achter de kerk) idem. ZONNE MAIRE: 10 en 2 30 uur Dhr. Aal- bersberg. NIEUWERKERK: 10 en 2.30 uur Ds. H. Ve.enstra van Colijns- plsat. OOSTERLAND: 10 en 2.30 uur Ds. van Aller van Geersdijk. BRUINISSE: ll en 5 uur Ds. Brem- mer. Chr. Geref. Kerk. ZIERIKZEE: 10 ea 1.30 uur Ds. Hoogendoom. Geref. Gemeente. ZIERIKZEE (Sb Domusstraat): 10, 2 en 6 uur lees- dienst. Dinsdagavond 7 uur Ds. v. d. Berg. NIEUWERKERK: 10, 2.30 en 9 uur leesd. OOSTERLAND: 10. 2.30 en uur leesdienst. BRUINISSE: 1.30 en 6.30 uur leesdienst. SINT PHILIPSLAND: Theol. stud. Diele- man. Oud-Geref. Kerk. ZIERIKZEE (L. Nobe'straat): 10, 2 en 6 uur leesd.; OOSTERLAND: 9.30, 2 on 5.30 uur Icesd.'enst. BRUINISSE: (Jeugdgcb.) 9.30 en 3 uur Ds. van der Gruyter uit Oostburg. Leger des Heils, Poststr. C 91, ZIERIKZEE: Zaterdagavond 7.30 u. werksluiting; Zondag 10 uur v.m. Heiügingsdienst; half acht Verlos singssamenkomst. Donderdagavond half acht, Heiligingsdienst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2