ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 WERELDNIEUWS Grieken en Turken over Truman's jongste rede De Groote Vier over het Duitsche vraagstuk ZATERDAG 15 MAART 1947 No. 15541 101e Jaargang J' ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling la Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Adrr.'n.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Da Grteksche minister-president Tsaldaris heeft aan president Tru man een boodschap gezonden, waar in hij verklaart, dat de Grieken met voldoening de rede van den Ame- rikaanschen president hebben ge boord. Bij het begin van dit nieuwe tijd perk voor Griekenland wacht Tsal daris met optimisme op een gun stige ontwikkeling in de internatio nale verhoudingen door middel van de daar Amerika ingeleide nieuwe phase. Ook Turkije beeft zijn tevreden- beid betuigd. Ofschoon Ankara vast besloten is zoonoodig alleen aan de eischen van Rusland weerstand te bieden, heeft het er toch nooit aan getwijfeld dat de sympathie van Amerika tenslotte zou uitgroeien tot daadwerkelijken steun. Moskou heeft nog maar zeer be perkt commentaar geleverd op de krasse rede van Truman. Wel heeft men enkele passages wereldkundig gemaakt en daarna verklaard dat Griekenland door de financieele hulp van de Ver. Staten een kolo nie beloofde te worden, er voorts op wijzend dat de democratische elementen in Griekenland worden genegeerd. Wat is de bedoeling van Truman geweest met zijn geruchtmakende rede, juist bij 't begin der confe rentie te Moskou uitgesproken? Rus land te laten weten dat Amerika de Russische expansieplannen zal dwarsboomen? Volgens een Ameri- kaansch blad beteekenen de400mil- lioen dollars de eerste premie van de assurantiepolis van de Russische expansie op alle sleutelpunten. De schermpartij in Moskou be paalt zich voorloopig nog tot het voorzichtig tasten naar de kwets bare plekken van de diverse tegen standers, teneinde straks de groote uitvallen te kunnen lanceeren. Ver wijten over en weer flitsen over het groene laken. Zoo verweet Marshall den Russen, dat de nazi's in de Russsiche zóne vrijspraak kun nen krijgen, als zij maar toetreden tot de socialistische eenheidspartij. Molotov, op zijn beurt, noemde de belangrijke posten in het Westen, die door nazi's bezet zouden zijn, Bevin pareerde dezen stoot, door te vertellen dat ook de belangrijk ste nazi's iin de Russische zone op belangrijke punten werden ge handhaafd. Erg verheffend en ten voorbeeld strekkend is dat tooneel nu niet be paald, waar het om ernstige zaken gaat, n.L het Duitsche vraagstuk. Voor Amerika prevaleert een ge zond Duitschland, dat in staat is te koopen- Onder welk bestuur dit plaats vindt interesseert Washing ton minder. Engeland wenscht een krachtig DuitschlandRusland even eens. De bedoeling hiervan, gezien de ligging tusschen beide mogend heden is duidelijk. Hier spreken meer de militair-politieke belangen. Als vierde stem in het koor komt •Frankrijk met zijn eisehen betref fende Ruhr en Saar. Dit land ziet in een economische, met als gevolg militaire verlamming, van zijn na tuurlijken vijand de eenige waar borg voor zijn toekomstige veilig heid. In wezen krijgt men dus de controverse Moskou, Londen, Parijs met Washington als geïnteresseerde medespeler. i De notulen van Linggadjati Uit de geheime notulen over de besprekingen van Linggadjati heeft indertijd Elseviers' Weekblad frag menten gepubliceerd. Tegen den on bekende, die deze stukken ter pu-, blicatie heeft afgestaan, is een strafvervolging ingesteld. De hoofd redacteur van het weekblad, de heer. H. A. Lunshof, heeft voor den recbter-commissaris te Amsterdam moeten verschijnen, om als getuige te worden gehoord. Toen men hem vroeg, wie de geheime stukken aan het blad heeft, verstrekt, weigerde de heer Luns hof den naam te noemen, zich hier bij beroepende op het beroepsge heim van den journalist. De rech- ter-commissaris antwoordde, dat hij dit beroepsgeheim als niet bestaan de beschouwde en dat hij over weegt een strafvervolging tegen den heer L. in te stellen, dan wel dezen getuige in gijzeling te stellen. Tegen de opvatting van den rech- ter-cemmissaris dat er geen be roepsgeheim voor den journalist is, dient met kracht stelling tei worden, genomen. Het moge waar zijn, dat nergens het beroepsgeheim van den journalist staat omschreven, het is een eere-code van de journalistiek «dat 'tegenover 'derden nimmer do bronnen worden genoemd, ook niet, als deze derde de overheid is. Atoomenergie in plaats van steenkolen en benzine „Atoomenergie zal binnen korten tijd gebruikt worden voor imdustri- eele doeleinden en er zal ongetwij feld een tijd komen, dat de energie, opgewekt door steenkolen of ben zine, door atoomenergie zal wor den vervangen", vertelde de Bel gische professor Cosijns aan tien Brusselschen correspondent van het A.N.P. Op de vraag van den correspon dent, wanneer de atoomenergie dus danig bedwongen zal zijn, dat men haar in de industrie zou kunnen gebruiken, antwoordde Cosijns: „De atoomenergie is sedert 1943 reeds bedwongen en in Amerika zijn er reeds verscheidene fabrie ken die door atoomenergie worden gedreven. Bijzonderheden hierover zijn echter nog niet bekend. Ook in Frankrijk zal men binnenkort over gaan tot de oprichting van twee productiecentrales van deze energie en van drie fabrieken, die haar zullen gebruiken. De ontwikkeling is, trouwens al zoover gevorderd, dat te voorzien is, dat binnen twee of drie jaar de vliegtuigen voortgedreven zul len worden door dezelfde atoom kracht. Deze kracht zal op den| duur de 6teenkoolonergie geheel vervangen. In een verdere toekomst, aldus prof. Ccxsijns zal het mogelijk zijn dat vliegtuigen tot een hoogte va- rieeretid van 1000 tot 2000 kip. stijgen, op deze hoogte hun rich ting bepalen, hun atoom-energie motor uitschakelen, gelijk de maan een sateliet van de aarde worden en in minder dan twee uur de wereld rond zijn. Buchenwald voor het voetlicht Op 11 April zal te Dachau het proces beginnen tegen 31 moorde naars vain het gruwelkamp Buchen wald en de mogelijkheid bestaat, dat een aamtal internationale be roemdheden, die de verschrikkingen van het kamp hebben overleefd, zullen worden opgeroepen om ge tuigenis af te leggen. Onder de beklaagden bevindt zich één vrouw, Ilse Koöh, die er van beschuldigd wordt, dat zij het ver vaardigen van lampekappen, hand schoenen en andere artikelen uit de huid van geallieerde soldaten heeft ingevoerd. Men heeft redenen om aan te nemen dat sommige van deze ongelukkig.en levend zijn „ge vild". Welbekende overlevenden, die wellicht zullen worden aangezocht om getuigenis af te leggen, zijn: Léon Blum, de vroegere Fransche premier, mevrouw Coillot, zuster van generaal De Gaulle, Christopher Bumey, een bekende Engelsche too- neelschrljver. Prins Bernhard voor de radio Donderdagavond 8 ,uur heeft Prins Bernhard zich per radio over de beide zenders tot het Nederl. volk gericht om mede namens Prinses Juliana, dank te betuigen aan allen die bij de geboorte van prinses Marijke blijk gaven van him mede leven en sympathie. Meer dan 5090 telegrammen wer den de eerste dagen na de geboor te op Soestdijk bezorgd en het aan tal brieven is nog grooter. De in houd van al deze brieven en tele grammen geeft, aldus de Prins, een treffend beeld van de wijze waarop' zoovelen hebben willen deelen in onze groote vreugde. „U kunt er van verzekerd zijd, dat alle sympathiebetuigingen en alle geschenken en bloemen, waarmede u ons op dezen dag hebt willen verblijden, voor ons een blijvende en kostbare herinnering zullen zijn aan den geboortedag van onze jong ste dochter, die het uitstekend maakt en een blij middelpunt in ons gezin vormt", besloot Prins Bern- hard zijn korte toespraak. Niet dienen, dan brommen Negentien deserteurs van de Ze ven December Divisie zijn door den Krijgsraad te Assen veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf overeen komstig de eisch van den auditeur militair, die in zijn requisitoir er op wees, dat deze deserteurs slacht offers zijn van de propaganda van den beruchten „professor Pootjes". Hij was van mcen'ng, dat de de serteurs tenminste even lang in do gevangenis moeten blijven, als de NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 1622 Maart Zondag Johannes 13 vs. 1 20 Maandag 13 vs. 21— 30 Dinsdag 13 vs. 31 - 3S Woensdag 14 vs. 1 14 Donderdag 14 vs 15—24 Vrijdag 14 vs. 25—31 Zaterdag 15 vs. 1 8 WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 15 Maart: In den nacht zwaar be wolkt met plaatselijk enkele regen- of sneeuwbuien, tijdelijk krachtige wind uit Noordelijke richting, tem peratuur verder dalend, overdag af nemende wind, enkele tijdelijke op klaringen, overwegend droog weer, temperatuur otploopend tot boven nul. 15. Zon op 6.57, onder 18.43. Maan op 3.31, onder 10.43. Nieuwe Maan 22 Maart 17.34. 16. Zon op 655, onder 18.44. Maan op 4.27, onder 11.32. Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 15. 8.38 v.m. 21.12 n.m. 16. 9.52 van. 22.33 n.m. Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater andere jongens van hun divisie on der de wapenen moeten zijn. Na dien tijd wilde hij hen in de gele genheid stellen alsnog hun plicht tegenover het vaderland te vervul len, zoodat hij afzag van het vra gen van ontzetting uit het recht om bij de gewapende macht te die nen. De Amerikaansehe bezettings autoriteiten in Oostenrijk hebben bankbiljettenvervalsching op groote schaal aan het licht gebracht. Alle dollarbiljetten zijn ingetrokken en morgen zullen nieuwe worden uit gegeven. Door de gladheid van den weg is bij Breukeien een personenauto tegen een boom gereden. De inzit tende dame is op slag gedood. Haar echtgenoot ernstig gewond. Het UNRRA-program voor Euro pa is thans voor 89 pet. voltooid. Vier' en dertig procent van de goe deren krachtens het program voor Chinai moeten echter nog afgeleverd worden. Het UNRRA-program loopt 31 Maart in Europa af en in Azië op 30 Juni. Ex-koning Peter van Zuid-slavië is van zijn nationaliteit vervallen verklaard en al zijn bezittingen zijn geconfisceerd krachtens een decreet van de Zuidslavische nationale ver gadering, dat ook zijn naaste ver wanten treft. Dr. Otto Robert Frisch, de Oo6- tenrijksche geleerde, wiens natuur kundige onderzoek ngert veel heb ben bijgedragen tot hef uitv'n.len van de atoombom, is Britsch staats burger geworden en tot hoofd va» de afdeeling kernonderzoek aan een a'oomfabriek nabij Londen be noemd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1