Het vvereldvoedsel-probleem Sir John Boyd Orr, de directeur- generaal van de voedsel- en land bouworganisatie der V.PT. (F.A.O.), heeft te Rome verklaard, dat liet wereldvoedselprobleem zoo urgent is, dat een chaos slechts door de stichting van een wereldvoedselraad kan worden voorkomen. Sir John zeide, dat de vertegenwoordigers der Europeesche landen, die, tegs- lijk met het bestuur van de F-A.O. te Rome landbouwkundige bespre kingen hebben gevoerd, het eens zijn geworden over een program, dat hen in staat zou stellen samen te werken ten aanzien van pro blemen van gemeenschappelijk be lang. Sir John verklaarde, dat het bestuur van de F.A.O. unaniem de voorstellen van een voorbereidende commissie, om tot oprichting van een wereldvoedselraad te komen, heeft goedgekeurd. Deze raad zal dan bestaan uit vertegenwoordigers van alle landen, die lid vain de F.A.O. zijn. De voornaamste functies van .den raad zullen zijn er voor te zorgen, dat er concrete maatre gelen zullen worden genomen om den landbouw over de geheele we reld te ontwikkelen, de internatio nale voedselprijzen te stabiliseeren en een wereld voedsel reserve aan te leggen. De jaarlijksche vergadering van den raad zal deel uitmaken van de jaarlijksche conferentie van de F.A.O., welke 26 Augustus te Ge- nève zal worden gehouden, aldus Sir John, die voorts verklaarde ze ker te zijn, dat de Sowjet-Unie lid van de F.A.O. zal worden. Watersnood bij Soerabaja In het gebied van Sidoardjo, bij Soerabaja, wordt op het oogenblik de hoogste waterstand sinds men- schenheugenis waargenomen. Ruim duizend Hectaren staan thans ander water, terwijl als gevolg van de inundaties reeds 200 H.A. van de rijstoogst verloren ging. Bevolking, militaire autoriteiten en bestuursambtenaren zijn het er over eens, dat de inundaties opzet telijk zijn veroorzaakt, zoo melit de correspondent van Aneta, die thans te Sidoardjo vertoeft. Ten Oosten van Modjokerto zijn de sluizen, die dicht moesten blijven, opengezet en die open moesten staan, zijn gesloten. De dijken zijn doorgestoken en de overstroomin gen strekken zich over de geheele rijs tdelta tusschen Modjokerto, Si doardjo en Soerabaja uit. Navigator door wind uit vliegtuig gerukt Alle schepen in de Westelijke At lantische Oceaan hebben het ver zoek gekregen uit te kijken naar George Hart, den navigotor van het Amerikaansche vliegtuig „Star of Hollywood". Het vliegtuig bevond zich op een afstamd van bijna 300 km. van het vliegveld Gander op New Foundlamd, op een hoogte van ongeveer 4000 meter toen plotseling het dak van de navigatieruómte door de wind werd weggerukt. Door de luchtdruk werd Hart naar bui ten geslingerd. Een woordvoerder van de Transworld Air Company verklaarde, dat het niet onmoge lijk is, dat Hart de val in de diepte heeft overleefd. Het vliegtuig keer de behouden naar Gander terug. Transito verkeer over Antwerpen en Rotterdam Aanbod van Nederland en België aan Amerika en Engeland De NederiandsChe regeering heeft in een nota aan de Britsche en An cikaaiisclie regecringen ver klaard, dat Nederland en België bereid zijn de daadwerkelijk groo- tere kosten, die aan het geheeie transito-verkeer met Durtschland over Nederiandsche en Belgische havens verbonden zijn, te betalen. Het bedrag van deze kosten, als mede de richtlijnen voor de terug betaling ervan, kunnen worden vast- geste.d in nader overleg. De regeering stelt voor, dat ten minste 50.000 ton per maand over Nederiandsche havens en eveneens 50.000 ton over Belgische havens zal worden vervoerd. Ten aanzien van het verkeer boven de 100.000 ton per maand zal de keus tusschen de Nedcriandsche en de Belgische havens vrij zijn. Dc tegenwoordige vervoerspoli- tiek, die zooveel schade berokkend aan Nederiandsche en Belgische be langen wordt door de Engelsehen en Amerikanen gevolgd, om op hun bezettingskosten te bezuinigen. In Nederiandsche en Belgische havens moeten zij guidons of Belgische francs betalen, in de Noord-Duitsche zeehavens in marken. In het belang van een teruglei ding van het verkeer naar de Ne deriandsche en Belgische havens, is de Nederiandsche regeering bereid haar begrip voor dit inzicht van de Britten en Amerikanen te too- nen en mede te werken tot een oplossing van het probleem op vorengenoemde basis. De Nederiandsche walvischvaart Naar aanleiding van onnauwkeu rige buiten landsche beriichten over de Nederiandsche walvischvaart ver nemen wij bij informatie van de directie der Nederiandsche maat schappij voor de walvischvaart, dat uiteraard niet de „Willem Bareodsz" doch de AM 5, een der acht jagers, Maandag in Kaapstad is aangeko men, in gezelschap van de tanker „Naeella", die met 5700 ton traan onderweg is naar Nederland. De vuuTinstallatie'en de pijpen van de AM 5 moeten een grondige repa ratie ondergaan, welke geruimen tijd in beslag zal nemen.De jager zal dientengevolge dit Seizoen niet meer han de walvischvangst kunnen deel nemen, doch op de resultaten van de expeditie zal dit van geen en kelen invloed zijn. De zeven ove rige jagers zetten de vangst voort tot aan het eind van het seizoen op 8 April a.s. Groote zonnevlek waarneembaar Naar het K-N.M.I. mededeelt, is momenteel op de zon een buitenge woon groote zonnevlek aanwezig. Men kan deze vlek gemakkelijk met het bloote oog zien, wanneer de zonnestraling door nevels of dunne wolkenflarden verzWakt is. Bij om- bewolkten hemel moet men het oog beschermen met een zwart stuk glas of film. De vlek heeft een door snede van ongeveer een tiende ge deelte van de zonneschijf. Dit komt overeen met meer dan lOO.OOp km. Het zal nog een week duren' voor de vlek door de wenteling van de zonnebol achter den Westelijken zonsramd is verdwenen- IJs, sneeuw en lente op Ameland Ameland lijkt wel een poolland schap. Alle boom en zijn berijpt en gedurende den dag is deze rijp niet van de takken geweken. Door sneeuwverstuivingen zijn dorpen onderling geïsoleerd en den gehee- Ien dag zijn de sneeuwruimers bezig dc wegen vrij te maken. 15 lange dagen zijn thans de bewoners ver stoken van familieberichten. Pakken met couranten komen thans aan en worden ongelezen terzijde ge legd. Een!ge ontslagen patiënten uit het z;ekenhuis te Leeuwarden wac'n- ten dagen lang op,een gelegenheid om naar Ame.and te komen. Van welke kust van Tiet eiland men ook ziet, overal is het ijs en nog ec-ns ijs. Op het strand liggen de schotsen metershoog opges'.apeld s.echts een enkel open plekje laat dc- Noordzee zien. In den winter van 1912 voer de postboot 52 da- g«i achtereen niet, nu is het al bijna 80 dagen en nog steeds is de Waddenzee een compacte ijsmassa. Donderdag kon weer een ver binding door de lucht tot stand ge bracht worden, waardoor het totale isck-ment werd opgeheven. Schoenenbon op 1, 8, 4, O Dc distributiediensten zullen van 17 Maart af op nader bekend te maken dagen aan hen, wier stam kaartnummer eindigt op 1, 8, 4, of 0, voor zoover zij sedert 1, April van het vorige jaar geen schoenen- bon tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel hebben ontvangen, een schoenenbon naar keuze van den aanvrager verstrekken. Onze veestapel •Met uitzondering van schapen is de Nederiandsche veestapel sinds December 1945 langzaam vooruit gegaan, zooals blijkt uit de door het C.B.S. gepubliceerde cijfers. In 1945 bedroeg de totale rundvee stapel 2.182.202 stuks, welk aan tal In 1946 was opgeloopen tot 2.222.355, hetgeen een vermeerde ring beteekent van 40.153. In De cember 1940 bedroeg de totale om vang van den Nederlandschen rund veestapel 2.442.515 stuks, waaruit blijkt, dat de door den oorlog ver oorzaakte achterstand geleidelijk wordt ingeloopen. Ook de varkensstapel be gint het peil van 1940 weer te be naderen. December 1946 bedroeg het aantal varkens 1.062.328, tegen 980.600 in 1945 en 1.185.730 in 1940. Het aantal schapen bedroeg bij de 'win ter telling 1946 339.828 te gen 407.614 in 1945 en 311.961 in 1940. Het feit, dat het aantal scha pen thans en ook reeds in 1943 grooter is dan in 1940 zal- vrijwel geheel moeten warden toegeschre ven aan den groeten aftrek, die de geproduceerde wol heeft en het sobere voedsel, dat het schaap nut tigt. De pluimveestapel begint zich eveneens te herstellen, al be droeg het aantal bij de Wintertel- ling 1946 nog cïtgeveer drie millioen minder dan in 1940. In vergelijking tot 1945 is het aantal hoenders met bijna 41/2 millioen stuks toegeno men en Wel tot 7.478.357 tegen 3.077.976 in 1945. De salarisregeling voor onderwijzers In antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Roosjen, betref fende de vaststelling van de toe gezegde salarisregeling voor on derwijzers, heeft de minister van bmnenlandsche zaken o.a. mede gedeeld, dat de commissie-Neher een gunstig advies heeft uitgebracht en datjde ministerraad het ontwerp definitief heeft aanvaard. De minis ter heeft thans in samenwerking met zijn ambtgenooten van onder wijs, kunsten <31 wetenschappen en van financiën, het ontwerp-besluit aan de Kroon aangeboden. De mi nister vertrouwt, dat deze zaak thans binnenkort definitief zal zijn geregeld. Briefpost met~expresse Met ingang van 1 April zal voor het geheele land de mogelijkheid worden opengesteld om briefpost- zendingen' per expresse te laten be handelen. Voor aangeteekende stuk ken en postwissels .zal voorloopig nog geen expresse-behandeling mo gelijk zijn. Toelating tot ambachtsscholen De minister van Onderwijs is van plan de toelatingseischen voor leer lingen van lagere dagnijverheids scholen te herzien. In afwachting hiervan heeft de minister reeds be paald, dat vooir den cursus 1947— '48 tot de eerste klassen van dag- ambachtsscholen en lagere dagvak scholen voor'jongens alleen worden toegelaten zij, die bij den aanvang van den cursus gedurende 7 jaren lager onderwijs hebben genoten en ten minste zes klassen van een la gere school hebben doorloopen, on geacht den leeftijd. Tot dusverre was voor toelating de minimum-leeftijd van 12 jaar en 8 maanden vereischt, benevens het doorloopen van zes klassen lagere school. Door den nieuwen maatre gel komt in wezen de gemiddelde leeftijd bij' de toelating op ten min ste 13fjaar en 6 maanden. Gevangenisdirecteur in de cel De adjunct-directeur van de straf gevangenis te Leeuwarden, vroe ger directeur van het Huis van Be waring te Almelo, kan nu het ge vangenisleven ook van de cel uit bestudeeren. Hij is namelijk ge arresteerd wegens onregelmatig heden bij de behandeling van ex- politieke gevangenen en politieke delinquenten. Voorloopig heeft hij onderdak gekregen in een van de cellen van het politiebureau te Hengelo (O.) Eenigen tijd geleden zijn reeds eenige gevangenbewaar ders van het Huis van Bewaring te Almelo in arrest gesteld op grond van dezelfde feiten. Aan honderdzestien officieren en manschappen van het Canadeescihe leger zijn Nederiandsche onder scheidingen verleend wegens bijzon dere verdiensten bij de bevrijding van Nederland. Twee hooge functionarissen van de Parijsche politie zijn gearres teerd, op grond van verdenking van het verbreken van ambtsgeheimen, waardoor een door de politie ge zochte vreemdeling kon ontsnappen. De ttveede Kolen-Zondag" is een groot succes getvorden. daar ruim 35000 ton kolen door de mijnwerkers in de Limburgsche mijnen naar boven werden gebracht. Onm ddellijna aankomst van de kolcntrcinen togen de kolenhandelaren aan den slag. om de kostbare brandstof te lossen. A.N.P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2