ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nacht WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Truman verlangt steun voor Griekenland en Turkije VRIJDAG 14 MAART 1947 No. 15540 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 8 maanden bij vooruitbetaling ia Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Ad min.: Sehuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/'a. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. over Indië Te beweren dat de zaak in Indo nesië in een impasse is geraakt, is reeds lang een cliché geworden. Iedereen, zoowel hier als ginds, is daar heilig van overtuigd. De expe- ditionnaire macht kost dagelijks enorme sommen geld, die feitelijk onze nog steeds schrale schatkist niet kan opdiepen. De ontstellende berichten over de economische ach teruitgang, de armoede van de In- landsche bevolking, die steeds meer door sloopende ziekten, als pest, frambo6ia, trachoom en huidaan doeningen wordt aangetast, vormen envenzooveel bewijzen dat de groo- te crisis in Indië, het of het een,; ot het ander, zeer snel moet komen. Onder den druk vajn dezen nood, vinden de voor en tegenstanders van de tot op heden in Indië ge volgde politiek elkaar niet. En dat vormt wel het somberste feit dat we momenteel kunnen constateeren. De bekende hoofdredacteur van „Vrij Nederland", die thans te Ba tavia vertoeft, ziet de brandende lichten in de werkkamer van de Commissie-Generaal als het eenig hoopgevend teeken *in deze duistere nacht van chaos ontred.tering. Immers, bedoelt hij te zeggen, met gelijktijdige constateering van het feit dat de twee volken, die eeuwen samen gingen, thans iedere dag ver der van elkaar verwijderd raken, er zijn nog mannen, die de moed niet opgeven en verder worstelen om de basis voor blijvende samen werking te consolideeren. Aan de andere Jjde hebben dtoh. Gerbrandy, de oud-opperbevelhebber generaal Winkelman en oud-minis ter Weiter zich tot den minister president, Dr. Beel, gewend en hem middels een uitvoerige nota, op de meest ernstige wijze, gewaarschuwd tegen bet Indië-beleid van de hui dige regeering en de funeste ge volgen daarvan. De scherpe tegen stellingen in de politieke opvatting zijn dus nog geenszins verzacht. rperwijl Linggadjati inderdaad^ steeds meer tot een fantoom wordt, door het uitblijven van on- derteekening van republikejnsche zijde, drijft het door de natuur zoo rijk gezegende Insulinde steeds vir- der weg in een zee van ellende. Nog evenwel -wordt het politieke steekspel niet beëindigd, een stjek- spel dat wellicht in Indonesië een niet te omzeilen noodzakelijkhe'd is als gevolg van de na de Japansche capitulatie gegroeide omstandiigne- den, maar dat iin Nederland bij den voortduur een aanklacht vormt te gen de verscheurdheid van een na tie, die toch bewees in tijden vain gevaar, hecht, sterk en onbuigzaam te kunnen zijn. De nood in Indië rijst uit boven elk poliuek meen;ftgsv«rsehü..E»3fr op den goeden weg zijn wij, wan neer zonder dralen en vooral zon der discussies, Nederland de handen uit de mouwen steekt, om te heipen hongerigen te spijzigen, verdrukten te verlossen,.weerloozen te bescher men en naakten te kleeden. Dat is de groots opgave, de good-will mis sie getuigend van geestelijke adel dom, die Nederland moet volbren gen, ook al zou onze eigen econo- WERELDNIEU WS Het Duitsche probleem op de Moskousche conferentie Ia een magistrale rede voor het Amerikaansche Congres heeft pre sident Truman om onmiddellijke hulpverleening aan Griekenland en Turkije verzocht. „Het voortbestaan van den Grieksehen staat wordt door de activiteit van verscheidene duizenden gewapende terroristen bedreigd", aldus Truman. „Zonder hulp is de Grieksche regeering niet in staat de moeilijkheden het hoofd te bieden. De Rritsche regeering die tot dusver de helpende hand heeft geboden, kan na 31 Maart geen financieelen of economischan steun meer verleenen. Dat land is gedwongen zijn verplichtingen in verschillende deelen van de wereld te verminderen of te liquideeren. Ook Turkije heeft de hulp van Amerika noodig, teneinde de, voor de handhaving van zijn nationale eenheid noodzakelijk, modernisee ring tot stand te kunnen brengen. Dif eenneid vs noodig voor het handhaven van de orde in 'liet mid den Oosten en Amerika is het eenige land dat voldoende hulp kan bieden. De president verklaarde, dat het thans om dezelfde belangen gaat als in den oorlog tegen Duitschland en Japan en hij bleek de methodes die door de Sowjet-Unie tegenover haar buurlanden worden gebruikt, in dezelfde categorie te .rangschik ken als de Duitsche én Japansche methodes. Wat aan Trumans woorden bij zondere beteekenis gaf, was dat hij nu niet enkel commentaar le verde, doch het congres vroeg „onmiddellijke en resolute" maat regelen te nemen, „om aan de Russische expansie in een bepaald deel van de wereld paal en perk te stellen". auweliiks zijn de Groote Vier te Moskou rond de conferentie- ~:afel gezeten, of de beschuldigingen over en weer komen los. Men be hoeft daarin niets verontrustends te zien. Het is nog maar het voor spel van het tournooi, dat wei eens Lang zal kunnen duren voor men het in groote lijnen eens is. Zoo heeft M o 1 o t o v onverholen eritiek uitgeoefend op de door En geland en Amerika gevolgde ge dragslijn bij de uitvoering van. de demilitarisatie-clausules zooais die te Potsdam zijn opgesteld. Molotov beweerde dat op 4 Jan. j.l. 81.350 Puitschers in de Britsche zóne on der de wapenen werden gehouden om als militaire eenheden onder leiding van Duitsche officieren hulpdiensten te verrichten. Met kracht wees B e v i n deze beschuldi ging van de hand en zette uiteen dat de meeste van deze eenheden i*nd en zeemijnen opruimden Wanneer deze zullen zijn verwij derd, worden de mijtnruimers naar huis gestuurd. Dat de Britten de Duitschers explosieven laten op ruimen vond ÏVjoIotov heeiemaal niet erg, maar dit mocht geen voor wendsel zijn voor het op de- been houden van Duitsche eenheden on der leiding van Duitsche officieren. Bevin zou graag van Molotojv vernemen hoeveel Duitsche krijgs gevangenen nog in Rusland worden vastgehouden, benevens een verslag van wat er aan Duitsche oorlogs- fabriekinstallaties is weggevoerd. Hij gaf Molotov de verzekering dat de 81000 voormalige Duitsche solda ten door gewone burgerlijke ar beidskrachten worden vervangen, waarop de Russische diplomaat be loofde dat de Duitsche marinesche pen binnenkort zullen worden ver nietigd. Spaak heeft van den prins-regent Karei opdracht gekregen een nieuw Belgisch kabinet te vormen, dat naar men vermoedt, uit een natio nale coalitie zou bestaan. mische welvaart daardoor worden afgeremd. Alleen hierin wordt de kerkelijke liefde voor Indië open baar. Inderdaad, een deel van deze im mense taak, rust op de schouders van de Nederlandsche soldalen, die alle aantijgingen van welke zijde ook, rustig naast zich neerleggen. Zij zien immers dagelijks de misère van een geplaagd land van nabij Zij hebben reeds lang geleerd, dat zelfc in het aangezicht van den dood, een politiek tegenstander met woorden niet is te bekeeren. Alleen de onbaatzuchtige daad, de helpen de hand, vormen argumenten die overreden. In dit licht gezien, wordt het „feitelijk niet kunnen" met be trekking tot onze financicele draag kracht, tot een onverbiddelijk moe ten. De overeenkomst van Linggadjati Professor Schermerhom heeft na mens de Commissie-Generaal den vertegenwoordigers van de repu bliek voorgesteld hun bezwaren te gen de Nederlandsche interpreta tie van het ontwerp van Linggad jati op schrift te stellen, waarna gezamenlijk over een protocol zou kunnen worden onderhandeld, dat aan de oorspronkelijke overeen komst zou worden toegevoegd. Sjahrir heeft Ihans meegedeeld, dat de republikeinen nog steeds bereid zijn het ontwerp in zijn. oorspronkelijkon vorm te ondertee kenen, maar dat de Nederlanders er niet voortdurend andere dingen aan toe kunnen voegen en deni oorspronkelijkon tekst verhaspelen, totdat geen mensch- er meer uit wijs kan worden. A's, zoo voegde Sjahrir er aan toe, zij zeggen, dat zij de oorspron kelijke overeenkomst niet willen tee kenen, dan moeten zij daar de redenen voor opnoemen en dan SPREUK VAN DEN DAG Schoon e herinneringen uit het verleden kunnen ons nooit ontno men worden, hoe onschoon het le ven later ook worden moge. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 14 Maart: Zwaar bewolkt met nu en dan regen, in het geheele land tijdelijk flinke dooi, matige tot krachtige wind, hoofdzakelijk tue- schen Zuid en West. 14. Zon op 6.59, onder 18.41. Maan op 18.41, onder 10.05. Laatste kwartier 19.28. Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 14. 7.48 v.m. 20.16 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. staat het aan hen, om voorsteller» te doen voor een nieuwe overeen komst. Zij moeten nu maar eens on omwonden verklaren, of zij bereid zijn het ontwerp te onderteek en en of niet. Dakota op Java vermist Een Dakota-vliegtuig, dat van het vliegveld Kemajoran bij Batavia voor de dageiijksche vlucht naar Bandoeng was opgestegen, is niet op de plaats van bestemming aan gekomen. Het toestel had 24 passa giers aan boord. De bemanning be stond uit twee koppen. Bij het ver trek had men voor vier uur ben zine meegenomen, hoewel de vlucht gewoonlijk niet langer dan een halt uur duurt- Er worden zeer uitvoerige lucht- verkenningen uitgevoerd om de plaats van de noodlanding te kun nen vaststellen, maar tot nu toe zonder resultaat. De republiek, welke het gebied onder bestuur heeft, waar de Da kota naar men gelooft is neerge komen heeft beloofd haar volle me dewerking te verleenen. Zij heeft reddingsploegen uitgezonden. Verwarde toestand in Para quay De berichten Over den opstand in Paraguay zijn vrij verward een gevolg van de strenge eensuur van de regeering. De strijdkrachten, die in de pro vincie Conception in opstand zijn gekomen, schijnen het land thans gedeeltelijk in hun macht te heb ben. De mededeeling, van de re geering van Paraguay, dat het Noor delijk gedeelte van het land tot 'oorlogszone is verklaard, versterkt dit vermoeden. Volgens berichten uit de grens gebieden heeft een artillerie-deta chement in een stad in het Zuiden van Paraguay zich bij de opstande lingen gevoegd. Twee militaire vliegtuigen, die van Ascuncion, de hoofdstad van het land waren op gestegen, zijn niet op hun basis teruggekeerd. Er is geen bevestiging van een rudiomededeeling dat de regeer'mg haar dreigement om strategische punten in de stad Conception te bombardeeren heeft uitgevoerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1