ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 wereldnieuws Het Belgische Kabinet dient zijn ontslag in DONDERDAG 13 MAART 1047 No. 15539 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Adm'ii.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. De vier comm. ministers weigerden verdere samenwerking Da Belgische premier Huysmans heeft bij prins-regent Karei het ontslag van zijn regeering aange boden. De 4 communistische leden van het Kabinet weigerden verdere sa menwerking, omdat zij ontevreden waren over de stijging van de prij zen van steenkool en staal. Maandagavond hadden de com munisten een drastische verlaging geëischt van de prijzen voor ver schillende goederen, waarbij de winstmarge van de industrieelen dus zou worden verminderd. Het betrof voornamelijk de prijzen van staal en stikstofhoudende meststoffen. Wel iswaar had men toen op dit punt overeenstemming bereikt, waardoor de eenheid van het kabinet behou den bieef, maar Dinsdagmorgen is het dispuut opnieuw ontbrand. De communistische ministers verklaar den toen, dat zij het niet eens waren met de onlangs ingestelde prijsverh ooging van steenkool. De regeering-Huysmans bestond uit een -coalitie-kabinet waarin so cialisten, liberalen en communisten zitting hadden. Men verwacht nu een regeering van socialisten en katholieken, wanneer men het over de koningskwestie eens kan worderf. Amerika wil Oostenrijk op het paard helpen TTpover, ex-president van Amerika, die onlangs 'n reis door Europa maakte, teneinde zich op de hoogte te ste.len van de toestanden na den 'laatsten wereldoor.og, heeft president Truman aanbevolen Oos tenrijk een leening van 155 mil- lioen dollar te verschaffen. De Ver. Naties zouden deze som moeten opbrengen om Oostenrijk* in de ko mende 15 maanden van voedsel, medicamenten en landbouwmachi nes te voorzien. Hoover was van meening dat Oostenrijk tegen 1950 zichzelf zal kunnen bedruipen, alè de bezettingstroepen uit het oude Donauland zullen zijn verdwenen. Den slechten eeonomischen toestand van Oostenrijk schreef Hoover toe aan de Russen, die op groote schaal vruchtbare landerijen en fabrieken hebben gevorderd om ze ten eigen bate aan te wenden. De Donaulanden zijn op de in dustrie en landbouw aangewezen. Het toekomstig probleem dezer sta ten heeft twee 'kanten. Aan den eenen kafft dient een groote eco nomische uitbreiding van Duitseh- larad te worden vermeden en aan den anderen kant moeten zij zich zelf beschermen tegen een bininen- landsche economische crisis. Wan neer de Donau-staten hun weder- zijdsehe tolgrenzen opheffen, zou zulks volledige economische samen werking beteekenen. De voorwaar den voor zulk een unie zijn op het ocgenblik niet ongunstig. De Belgische Koningskwestie ,,Wij hebben een koning, die zich onmogelijk heeft gemaakt^Deze ko ning bevindt zich in het buitenland door den wil van de Belgische Socialistische Partij en hij zal daar blijven", aldus de heer Max Buset, voorzitter van de Belgische Socialis tische Partij, tijdens een redevoe ring welke hij te Charleroi uit sprak. De heer Buset behandelde ook de betrekkingen tusschen de Belgische Soc'alistische Partij en de Kathol eke Volkspartij. Hij legde er den nadruk op, dat niet uit het oog verloren dient te worden, dat Leopold III verantwoordelijk is voor het tot «tand komen van een linksche regeering. „Vandaag is on ze meening ten zijnen opzichte nog geenszins gewijzigd", zoo betoogde hij, „en wij zuilen ons nooit een kat in de zak laten verkoopen". Tumult in de Fransche Kamer Linksche en rechtsche leden raakten slaags Tijdens een debat over Indo-Ch'na in de Fransche Nationale Vergade ring hebben de communisten en de rechtsche republike'nsche Vrijhcids- heidspartij het met elkaar aan den ■tok gekregen, toen André, eender leden van laatstgenoemde partij cri- tiek leverde op de communistische politiek in Indo China. Voorts noemde André, Thorez een deser teur, wegens diens vertrek naar Rusland na de ineenstorting van Frankrijk. Toen brak het tumult los. De voorzitter Herriot moest verzoeken om orde niet mochten baten. Wel poogde Thorez zich nog verstaanbaar te maken, om zich tegen den aanval 'te verdedigen en de vergadering schorsen, omdat zijn te verklaren dat hij was waar zijn plicht hem riep. In de wandelgangen is daarop dr strijd voortgezet. Een der vrouwe lijke communistische afgevaardigden sloeg een reehtsehen afgevaardigde om de ooren, toen zij het met woorden niet afkon. Verscheidene minuten gingen de rechtsche en linksche afgevaardigden elkaar te lijf. Een weinig verheffend schouw spel. Bij heropening van de zitting vlo gen de beschuldigingen over en weer, maar met het debat over het aanhangige onderwerp, Indo- China, hadden de woordenwisselin gen niet te maken. Nergens volkomen rustig in Indië, ZPg( generaal Spoor Het is nog te vroeg om een be paalde conclusie te trekken met betrekking tot de vraag, of de op 15 Februari door de republikeinen gegeven order tot staking van het vuren in de naast toekomst zal leiden tot de algeheele beëindiging van alle vijandelijkheden op Java en Sumatra, aldus generaal Spoor tegenover een vertegenwoordiger van Assoc'ated Press. De generaal vervolgde Ondanks het feit, dat sinds de order, van kracht werd de schend.n- gen van den wapenstilstand zijn verminderd, is het nergens volko men rustig, Wet uitzondering mis schien van het gebied van Sema- irang en te Paiembang. In het bijzonder in de omgeving van Medan en Padang zijn ernstige incidenten nog aan de orde van den dag. Gedurende de eerste 14 dagen na het bevel tot staken van het vuren zijn zoowel op Java als op Sumatra nog slachtoffers gevallen. Op vele plaatsen zijn de republi- keinsehe troepen bezig zich in nieuwe posities vlak bij de demar catielijn in te graven, hetgeen rechtstreeks in strijd is met de wapenstilstandsvoorwaarden, in ver- sohiJonde grensplaatsen b.nnen Ne- derlandsch gebied worden dö in woners nog steeds geterroriseerd. Men kan dus niet zeggen, dat de wapenstilstand algemeen wordt in acht genomen. Een late ontdekking In een koeienstal op een boerderij bij Trondhjem beeft men 'n Rus aangetroffen, die er uitzag ais Robinson Crusoë, met lange haren en baard en gekleed in lompen. Hij bleek destijds ontsnapt te zijn uit een- Duitsch krijgsgevangen kamp bij Leyanger en zich sindsdien verborgen te hebben gehouden in de bosschen. Hij kwam met de handen omhoog te voorschijn, want hij had nog niet vernomen van de Duitsche capitulatie SPAAR! SPAAR! SPAAR! Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp strekkende tot in stelling van een nationale Spaar- raad en het uitgeven van Rijjks-, spaarbrieven- Het is onder de huidige omstan digheden een nationaal belang van de eerste orde, dat het Nederlaad,- sche volk zooveel mogelijk spaart. Nu de wederopbouw en het herstel van ons gehavende economische le ven op gang worden gebracht, ont staat een ongekend groote behoefte aan kapitaal. De voor investeering noodige middelen moeten grooten- deels voortkomen uit de besparin gen, die het Nederlandsche volk bereid is te verrichten. Momenteel is de toestand zoo, dat de bespa ringen in, vergelijking tot de te ver wachten investeer.ngsbehcefte te kort schieten. Het is daarom nooiig te bevorderen, dat een belangrijk deel -v,an het nationaal inkomen niet wordt besteed voor consumptieve doeleinden, doch ;in plaats daarvan voor de financiering van den we deropbouw- Het Nederlandsche volk zal er toe moeten worden gebracht, op grootere schaal dan thans ge schiedt uit het inkomen te sparen. Een arbeidersvrouw in Moravië die reeds een dr'.eiung en twee tweelingen ter wereld heeft ge bracht, heeft thans het leven ge schonken aan een drieling. SPREUK VAN DEN DAG De waarheid wordt dikweri niet gezocht, omdat men haar liever niet w i 1 vinden. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 13 Maart: Toenemende bewolking met tij delijk sneeuw, later, in het Zuiden overgaande in regen; laanwa'ikejr.nde wind tusschen Oost en Zuid, aan vankelijk lichte vorst, later op nieuw stijging van temperatuur, in het Zuiden tot boven nul, in het Noorden tot om het vriespunt. Voorloopi'g 'althans is de aanval van de dooi op het vorstgébied weer op niets uitgeloopen. De Kanaalde pressie is ons land reeds gepasseerd en heeft slechts een tijdelijke stij ging der temperatuur kunnen ver oorzaken. Het hoogedrukfront uit 'het Oosten doet dus thans dé tem peratuur weer dalen. Weliswaar is een nieuwe ooeaandepressie (Azo- re)i in pajntoeht, doch deze kan slechts een definitief resultaat be halen, wanneer er in de algemema luchtdrukv'erdeeling boven Europa een primcipóeele wijziging intreedt. 13. Zon op 7.01, onder 18.39. Maan op 1.17,0! nder 9.37. Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 13. 7.12 v.m. 19.35 n.m, Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwatsr Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Prins Bernhard voor de radio Prins Bernhard zal heden (Don derdag) av'ond 8 uur over beide zenders een dankwoord tot ons völk richten naar aanleiding van de ge boorte Van Prinses Marijke. Nog 732 ontvluchte gedetineerden zoek Op de vragen van den heer Van der Goes van Naters (Arb.) betref- tieke delinquenten sedert Augustus fende het aantal ontvluchte poli- 1946 heeft de minister van Justitie Van Maarseveen meegedeeld, dat dit 425 beloopt. Tot 1 Aug. 1946 was cit 722 en tusschen die datum cn .*1 Februari 1947 zijn er 415 weer gearresteerd. Als voornaam ste oorzaken, die ontvluchting mo gelijk maakten noemde de minister bewaring in vaak geïmproviseerde kampen, tewerkstelling buiten de kampen en onvoldoende aanbod van bekwame en volkomen betrouwbare bewakers. Het euvel der ontvluchtingen heeft de volle aandacht van het Directoraat-Generaal voor Bijzonde re Rechtspleging. Twee slachtoffers bij mijnexplosie In een bank werk afdeel ing van de Crnrjc Nassau!'a erne te Bcr en op Zoom is Zaterdag e~n mijn b j 'iet demonterren geëxplodeerd. Twee militairen werden gedood. De be de militairen waren gehuwd en laten respectievelijk twee en drie kin deren achter.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1