ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Politiek journaal WOENSDAG 12 MAART 1947 No. 15538 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling Li Zierikzee f2.75, daar buiten f3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobeistruat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Dat Rusland aan den vooravond van de conferentie van Moskou zich plotseling toeschietelijk heeft getoond met betrekking tot het toe komstig mandaat van Amerika over de Pacïfic-eiilanden, is een politieke puzzle, die zelfs keien in het vak niet vermogen op te lossen. Er be staat een zekere angst, at als dit te sterk is, een zeker vermoeden, dat Rusland op de conferentie zel ve de konsek wen ties aan deze toe schietelijkheid verbonden, openbaar zal maken. Immers er zijn voor Rus land op deze kardinale bijeenkomst evenzooveel succesjes als tegensla gen te boeken. De Amerikaansche pers heeft zich uitvoerig bezig gehouden met de kwestie van Duitschlands Oost grenzen en daarbij aangeteekend, dat het voor het evenwicht in Euro pa noodzakelijk was, dat Rusland zijn grens verder naar het Oosten verlegde. Te beweren, dat dit alleen door welwillendheid tegenover Duitschland wordt ingegeven, is minder waarschijnlijk, dan te zeggen dat hier de angst voor de Russische tang de voornaamste rol speelt. Iniiss'M^n wcrdt het eminente be lang van deze kwestie nog duide lijker, wanneer de aandacht wordt bepaald bij Griekenland, dat zoo veel als een tusschenvoegsel betee- kent tusschen Rusland en het Middell andseh e-zeegeb 'edEngel an d heeft te verstaan gegeven, dat het tegenover zijn belastingbetalers niet langer verantwoord is troepen in Griekenland te stationneeren. Deze troepen zijn evenwel broodnoodig, daar zij eenigermate een tegenwicht vormen in de balans der binnenland- sche verhoudingen. Amerika is be reid, op grond van het totaal bre ken met de „opsluitingsidee" van vroeger jaren, overal ter wereld, de door het afbrokkelen der Engel- sche macht, wankele muren te stut ten en Moskou en Washington heb ben een nieuw ontmoetingspunt ge vonden. n e Britsche impotentie treedt niet alleen in Griekenland aan het licht- De aangekondigde vrijheid voor Voor-Indië is eveneens een symptoom er van. De krachtige wij ze, waarop Londen thans, de za ken in Palestina aanpakt, daarbe- nevens, kan ook hier nauwelijks de krampachtigheid, waarmede de Brit sche leeuw zich staande tracht te houden, verbloemen. Wat dus reeds door politieke profeten van een ver leden tijd werd voorspeld, is steeds meer aan het werkelijkheid worden het Britsche wereldrijk verkeert in staat van ontbinding. Engeland en daarmede Europa beleeft historische tijden. Met de vastigheid alle historisch gegroeide verhoudingen eigen, zal Engeland natuurlijk nog altijd een voorna me partij in het orkest der volkeren blijven spelen, maar haar innerlijke kracht is voor goed gebroken. Besluiten wij met een enkele op merking over de rol die de kleine landen in de toekomst zullen spe len. Op de conferentie te Moskou mogen zij al niet direct oen stern in het kapittel Tiebben, er is de laatste tijd herhaaldelijk gewezen op het «relatieve in de begrippen „groot" en „klein". Wij wezen reeds op En geland, waar het betrekkelijke van het woord „groot" in staatkundi gen zin, thans wel duidelijk in het oog valt- Maar kleine mogendheden kunnen worden samengebundeld, (b.v. Nederland en België), en hier mede is de betrekkelijkheid van het woord klein" in dit verband aangetoond. De politieke wereld, waarin de gedelegeerden te Moskou een „de finitieve" vrede moeten scheppen, is dus wel een zeer £ecomplioeerde. Hun taak wordt er te minder be nijdenswaardig om. Ministers van buitenlandsche zaken zijn gewone mensclien, maar zooals het zoo ty pisch wordt gezegd in de biogra phic van den universeelen menseh Leibuiz, zij zijn ook systemen, zaj beteeken en in aardsehen zin oorlog of vrede. Amerika's protest tegen de Indische handelspolitiek De rechtskundige adviseur van de reederij van de „Martin Behrmamn" heeft de Nederlandsch-Indisohe rë- geering een ultimatum gesteld. Wanneer Dinsdag 1 uur schip en lading niet zijn vrijgegeven en de reeds geloste lading niet terug aan boord is, eischt hij 10 millioen dol lar schadevergoeding. Wordt deze eisch niet ingewilligd dan komt de zaak voor het Internationale Hof van Justitie. Intusschen beeft het Amerikaan sche ministerie van buitenlandsche zaken haar ambassadeur in Den Haag opdracht gegeven te protes- ren tegen de door de Ned.-Ind,ische regeering genomen maatregelen tat beperking van den handel. Dit protest betreft de maatrege len, welke zijn getroffen om zoo veel mogelijk te beletten, dat de republikeinen handel gaan drijven met producten, welke niet hun wet tig eigendom zijn. Deze producten zijn lang niet uitsluitend het eigen dom van Nederlamdsche onderne mingen. Ook Amerika, Engeland en China 'hebben groote belangen in Indië. Uranium in China Chineesche geologen zijn in een viertal in het binnenland gelegen provinciën, )>egonnen met het on derzoek naar uranium. Hoewel hun rapporten nog niet binnen zijn ge komen, achten vele Chineesche ge leerden het zeker, dat in de pro vincie Kvangsi, weike in den oor log verwoest werd, zich uranium- lagen bevinden, evenals ten Zuiden van Hoenan en in de mijnstreek van Moekden in Mandchourije. Ook is radium ontdekt in het Westen, van Soeiikang bij de Sowjetgrens en' in het Noorden van de provincie Soeiyan. Duitschers vragen interventie Duitschers van Tanganjika willen niet terug naar Duitschland. Trygve Lie, secretaris-generaal der V.N., heeft twee petities ontvangen van vroegere Duitsche bewoners van Tanganjika, die verzoeken om in terventie van de V.N., „opdat de Britsche regeering ons niet naar Duitsch'.and zal repair'eoren". Beide petities zijn naar den raad voor trusteeship gezonden en zul len op de agenda geplaatst worden van de eerste zitting van den raad op 26 Maart a.s. De eerste petitie is afkomstig van voormalige Duitsche bewoners van Tanjanjika, die nu te Norton, (Zuid- Rhodesia), zijn geïnterneerd. Zij ge ven toe, dat velen hunner nazi's geweest zijn, doch dat „zulke uitin gen van verbondenheid aan het va derland geenszins onwettig of na- deelig voor de belangen van Tan ganjika waren en geheel binnen de sfeer van het particuliere leven zijn gebleven. De tweede petitie is van Duit schers, die nog Ln Tanganjika ver blijven. Zij beweren, dat de metho den van de Britsche regeering voor deze z.g. deportaties onwettig zijn. Lugubere stille getuigen Bijl het proces tegen een-en-dertig voormalige bewakers en bewoners van hel concentratiekamp Buehen- wald, dat ll April voor eeen Ame- rikaansch militair hof te Buchen- wald zal aanvangen, zullen lampe- kappen, boekomslagen, handschoe nen en andere voorwerpen, welke van menschenhuiden en -beenderen, afkomstig van personen die in het kamp jden dood vonden, vervaar digd zouden zijn, als stille getuigen dienen. Deze voorwerpen waren in gebruik bij een van de beschul digden, Ilse Koeh, de vrouw van den voormaligen kampcommandant, in haar villa. Belgische zaken protesteerden tegen de regeering Gedurende 24 uur hebben Maan dag" in België, op verzoek van de w'inkeliersvereeniging, de winkels hun zaken gesloten gehouden uit protest tegen de financieele en eco nomische politiek der regeering, in het bijzonder tegen de onlangs in gevoerde prijsverlagingen voor be paalde eerste levensbehoeften. De winkeliers geven tog, dat prijsverlaging noodzakelijk is, maar zij beklagen zich erover, dat er met hen geen overleg is gepleegd. Alleen groote warenhuizen wa ren geopend, maar het leek wel, alsof het publiek zich bij de win keliers had aangesloten, want het aantal koopers was lang niet zoo groot als op andere dagen. Het was een proteststaking van een dag, die, naar de stakers zelf beweerden, absoluut geen uitwer king zal hebben. De café's, die ander? van 's morgens vroeg tot 's avonds laat de dorstige Brusse laars laven, vertoonden een tries ten aanblik. De luiken waren voor de deuren en de gordijnen waren naar beneden gelaten. De huisvrouwen ondervonder weinig last, daar zij Zaterdag hun voorraad hadden ingeslagen. Regen en dooi hebben in het Noorden de wegen onberijdbaar ge maakt. De busdie isten in Friesland, Groningen en Drente zijn gestaakt. In Noord-Holland gelijken de wegen op kleine rivieren. 18 groote stoomvaartlijnen ln Oost-Azië hebben bij de Ncd. Indi sche regeer'ng geprotesteerd tegen opzettelijke verwaarloozing van hun belangen. Zij eischen voor hun maatschappij dezelfde faciliteiton ais de Nederlanders. SPREUK VAN DEN DAG De gewoonte van steeds te eriti- seeren, ontrooft ons veel spontaan genot. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 12 Maart: Aanvankelijk nog zwaai- bewolkt met hier en daar mist, re gen of sneeuw, tijdelijke opklar n- gen, afnemende wind, d-afing van lemoeraiuur voorat des nachts, lich te vorst in het Noorden, overdag temperatuur om het vriespunt met dooi waar de zon schijnt. 12. Zon op 7.04, onder 18.37. Maan op 0.05, onder 9-14. Laatste kwarter 14 Maart 19.28. Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 12. 6.40 v.m. 19.03 n.m, Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Noodvoorziening ouden van dagen Minister Drees, die een aantal vertegenwoordigers van organisa ties van ouden van dagen in gehoor ontving, heeft medegedeeld, dat het wetsontwerp Nood voorziening voor ouden: van dagen waarschijnlijk bin nen veertien dagen door de Tweede Kamer in behandeling genomen zal worden. De minister zegde over weging toe van de verlangens der vertegenwoordigers om de onder steuningen te richten op de te betalen huren in de verschillende plaatsen en terugwerkende kracht tot 28 Nov. 1946 te verleenen aan en verhooging met 25 pet. van den huldigen bijslag. De kolenslag in Limburg Met een opkomst van gemiddeld 73 procent van het vaste personeel hebben de Limburgsche mijnen bij den tweeden Zondagsdienst een productie gehad van 35.100 ton. Deze hoeveelheid is gelijk aan die van een normale dagproductie en ligt rond 9.000 ton hooger dan' die van den eersten werk-Zondag op 2 Februari j.l. Er is weer hard: gewerkt. De individueele prestaties lagen stukken hooger dan normaal. Iedereen gaf het uiterste tot leeni- ging van den kolonnood in het Noorden. In de Zuid-Amerikaansche staten Costa Rica en Paraguay is een op stand uitgebroken tegen de huidige presidenten. In Frankrijk is een belangrijk geval van economische collaboratie met de Duitschers aan het licht ge bracht. Hierbij zijn 28 personen be trokken van allerlei nationaliteit, n.l. Franschen, Duitschers, Italianen, Po'en, Russen, Roemenen, Spanjaar den en Zwitsers. Volgens het Vakblad voor Ne- derlandsche Spaarbanken bedroeg over Januari '47 bij do Algemeen® Spaarbanken do inleg f 31.146.441 en beliepen de terugbetalingen f 24.204.961. Derhalve werd bijna f 1 millioen moer ingelegd dan 'te rugbetaald.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1