ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 HET BEEN STRAK I MAANDAG 10 Maart 1947 No. 15536 10le Jaargang ABONNEUENT: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee 12.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admln.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171,. Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,per stuk. De goede verstandhouding tus sehen de naties is bros en brekelijk en moet verpleegd worden met de teerheid van een moeder. Uiterste zelfbeheersching aan beide zijden is een voortdurende dringende eiseh. Het incident met de „Martin Behr- man" in de Indonesische wateren is daarom, als zijnde een gevaar voor de goede verstandhouding tussehen Nederland en bet land van de .greenbacks", aller aandacht waard. Het is niet de eerste maal in de ge schiedenis ter zee, dat er „onaan genaamheden" zijn tussehen ons land en een andere zeevarende natie. Zoodra evenwel, zooals thans, de steer zoo wordt geladen, dat zelfs onze glorierijke marine, voor een van boven af gesanetionneerde zee- rooversvloot wordt gescholden, is het toch zeker tijd het incident met de maatdstaven der objectiviteit te meten.. Het geval met de Amerikaansehe koopvaarder staat niet op zichzelf. Een principieele beslissing van onze regeering met betrekking tot dit schip, behoudt evenzeer zijn geldig heid, voor alle andere voorkomende gevallen. De zaak is intussehen, dat de transacties die onderhands tus sehen de Republiek en een andere mogendheid,'in casu Amerika plaats vinden in zooverre een correctie behoeven, dat het Nederlandsöhe gouvernement medezeggenschap heeft- Dit vindt de buitenlandsche mogendheid niet prettig, omdat zij somwijlen met recht op de vingers kan warden getikt, nog minder valt het in de smaak bij de republik-ein- sche autoriteiten, die zuiver Neder- landsche rechten zeer gaarne als „imperialistische bemoeizucht" in terpreteeren. Wie denkt aan de vele rechtstreeksehe belangen, die wij nog steeds en naar wij hopen, bij den voortduur in Indië hebben, zal begrijpen dat onze belangstelling een eisch der noodzakelijkheid is. Tir «nneer schepen van buitenlani- eche maatschappijen zich ont trekken aan ccntröle Ln „Neder- landsch-Indische" havens, bestaat er onzerzijds geen enkele waarborg dat er niet op onrechtvaardige wijze wordt omgesprongen met Neder- landsche eigendommen, die zich nog steeds in overstelpende hoeveelheid in Indonesië bevinden. Of de repu bliek altijd in staat is en genegen om ons eigendomsrecht onder alle omstandigheden te respecteeren, is een vraag die wij meen en te moe ten ontkennen. Onze plichten in In dië zijn vele, maar ook onze rechten zullen moeten worden erkend. Het incident met de „Martin Behr- mann" is een ongezochte gelegen heid voor het forum van de wereld, onder deze historisch gegroeide en in en door de huidige verwikkelin gen bevestigde, zuiver Nederland- sche rechten, een dikke streep te zetten. Zulks doet onze regeering. Zij laat de goederen lossen en be mant het schip met mariniers. Een goede verstandhouding immers wordt steeds bepaald door weder- zijdsche inachtneming van de voor schriften- Wanneer een Nederlands schip in de Amerikaansehe wateren zondigt tegen de regels vaan het spel, dan wordt zij eveneens opge bracht. Dit incident wordt nu evenwel binnen een politiek raam geplaatst. Men wil Nederland met betrekking tot de Indische kwestie -intimidceren Zeker, Nederland heeft niet in alle opzichten een vrij mandaat, wij heb ben ook met de internationaliteit te rekenen. Anders zou ons lidmaat schap van de V.N. een paskwil wor den,. Dit bete-ek-en-t evenwel nog niet, dat wij genoegen moeten nemen met een uitbreiding van onze ver plichtingen, die er redelijkerwijs niet aan gegeven kan worden. Hier is een zuiver „binnenlandsche" aan gelegenheid aan de orde, hengen de de definitieve uitspraak wat be treft de toekomstige status van In donesië. De regeering houdt daar om het been strak en gaat rustig haar gang. Alleen dit laatste zal op den duur respect inboezemen, bij allen'die ons nog steeds van Neder land onwaardige handelingen wiillen betichten. Muiterij in Voor-Indië Een deel van de Voor-Indische stad Muitan, een der belangrijkste handelscentra in de Pundsjab, staat in brand. Zeven straten zijn reeds geheel- Ln de aseh gelegd. De zaken wijken zijn ges-loten en men -eva cueert de bevolking- uit de ge vaarlijke zones, nu troepen per vliegtuigen "naar de stad zijn gezon den. Ook de stad Amritsar staat ge deeltelijk in brand, welke door de oproerlingen is gesticht. De po litie o-pende het vuur o-p de in verschillende wijken vechtende mui ters. Soldaten patrouilleeren -door de straten. De oude stad Muitan, met een bevolking van 142.000 inwoners, is een van de belangrijkste handels centra in de Pundsjab. Tot de voornaamste gebouwen behooren o.m. een heiligdom der Mohamme danen en een oude tempel der Hindoes. De vijandschap tussehen Mohammedanen en Hindoes in de Pundsjab, waar eerstgenoemden het grootste deel van de bevolking vor men, manifesteerde zich in onge regeldheden vanaf het oogenblik, dat de regeering processies ver bood, hetgeen enkele weken ge leden geschiedde. Bestuurbare parachute De „Daily Grafie" meldt dat proe ven worden genomen met een nieu we uitvinding, welke de draaiende vleugel" genoemd wordt, en in feite zou moeten dienen ter vervanging van de parachute. Het nieuwe ap paraat bestaat uit een tweebladige horizontaal draaiende luchtschoef, vveike op een standaard, bevestigd aan een speciale draagriemcombi natie, boven het hoofd van den persoon gemonteerd is. De bladen van de schroef zijn samengesteld uit inschuifbare deelen. Door middel van een handle kan de „parachu tist" de draaisnelheid van deschoef regelen en zichzelf naar een pa- paald landingspunt sturen. Meer dan 130 personen verloren het leven te Nanking toen een brug op ongeveer 20 Chineesche sloepen neèrstortte. Watersnood in Limburg plotseling geëindiyd Even onverwacht als het water Zuid-Limburg overspoelde en angst en schrik verspreidde iin de dorpen en stadjes, die het bedreigde, even onverwacht en snel is het weer verdwenen. De plotselinge omme keer in het weer, gepaard r-njnde aan een lichte vorst, deed "log op de heuvels aanwezige sn\e~-uw verstijven en zelfs een aantal lichte sneeuwbuien waren niet meer in staat den vloed in beweging te brengen. Door deze stop in den aanvoer kregen de rivieren en beekjes ge legenheid den overvloed van Don derdag te verwerken en in d-an loop van Vrijdag keerden alle naar hun normale bedding terug. In en kele plaatsen, waar de kracht van het water en de schuring van de overstroomde rivier' erg groot wa ren, zijn hui-zen -ondermijnd en staan op het punt in te storten. De bewoners moesten hier weg. Ie -de meeste plaatsen heeft de water stroom geweldige hoeveelheden slik achtergelaten, waardoor het verkeer is gestremd. De o-verstro-omingen hebben geen persoonlijke ongelukken veroorzaakt Ook is geen .vee omgekomen, maar d*i materieele schade is zeer groot. Groentehandel weer in normale banen De mini-ster van landbouw, vis- scherij en voedselvoorziening heeft de schorsing van enkele veror deningen van het bedrijfschap voor groenten en fruit, alsmede de uit hoofde van de verordening gegeven uitvoeringsvoorschriften met ingang van 7 Maart ongedaan gemaakt. Hierdoor worden de veilplicht, de controle op het vervoer van tuin bouwproducten en de erkenningsre geling voor groot-, tussehen- en kleinhandel in groenten en fruit weer ingevoerd. Met ingang van SPREUK VAN DEN DAG Ruzies zouden nooit» lang duren als de fout slechts door één den partijen gemaakt werd. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 10 Maart Overdag lichte tot matige vorst, plaatselijk nevel of mist, toene mende bewolking met later in het uiterste Zuid-Westen eenige regen, toenemende wind uit richtingen tus sehen Zuid en Oost. 10. Zon op 7 08; onder 1834 Maan op 22.50; onder 8.40 Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 10. 5.35 v.m. 18.00 n.m. Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater denzelfden datum zal tevens de handel in groenten en fruit niet meer zijn uitgezonderd van de al gemeen geldende regeling, volgens welk© voor d-e vestiging van nieuwe bedrijven een vergunning van de overheid noodig is. De oude toe stand wordt dus voor handel en tuinders hersteld. Ziekengelduitkeering Minister Drees is voornemens een in-eidenteele wijziging in de Ziekte wet te doen aanbrengen ten aan zien van den duur der ziekengeld- uitkeer ing. Het wetsontwerp hier toe is ten departemente in een ver gevorderd stadium van voorberei ding gekomen, zoodat het binnen alzienbaren tijd aan den minister raad ter beoordeeling zal kunnen worden voiorgelegd. Jeruzalem was wederom het tooneel van een hevigen bomaanslag, nl de Goldsm th Officiciersclub. welke totaal verwoest werd. Elf personen kwamen hierbij om het leven, terwijl minstens 15 gewond werden. Dit was de ergste aanslag sinds die op het Koning Da -id Hotel in Juli 1916 Deze radiografisch overgebrachte f>to toont de verwoesting, welke werd aangericht. As» Piess P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1