ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797,1889 President Truman over de wereldsituatie Stichting Internationale Handelsorganisatie ZATERDAG 8 MAART 1947 No. 15535 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Adm'n.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137877 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELD N/EU WS In Waco (Texas) heeft president Truman in de Baylor Universiteit een rede gehouden, waarin hij ver klaarde, dat op dit tijdstip de heele wereld haar gedachten concentreert om de doelstellingen van vrede en vrijheid te bereiken. Deze doelein den zijn vciledig verbonden met het derde doel het herstel van den wereldhandel. Deze drie vrede, vrijheid en wereldhandel zijn onsche'dbaar. De ernstige lessen uit het verleden hebben zulks be wezen. In isolement is heden ten dage geen veiligheid meer te vin den; wetenschap en uitvindingen la ten geen ander alternatief. Na den eersten wereldoorlog stel de Amerika een Volkenbond voor, een organisatie om de orde in de wereld te handhaven, maar toen dezen bond er eenmaal was, werd Amerika geen lid. Ditmaal zal een andere koers ingeslagen worden. Amerika is vastbesloten een nieu wen oorlog te voorkomen, maar dan kan het de samenwerking met an dere landen niet beperken tot po litieke betrekkingen; ooit op econo misch gebied zal naar samenwer king moeten worden gestreefd. Evenals in 1920 is een keerpunt in de geschiedenis bereikt. Nationa le economieën zijn door den laat- 6ten wereldoorlog ontwr'cht. Over al is de toekomst onzeker. In deze atmosfeer van twijfel en aarzeling zal Amerika leiding moeten geven. Het toekomstig patroon van de eco nomische betrekkingen in de wereld hangt van de Vereenigde Staten af. Over de te volgens koers moet geen twijfel bestaan. Teneinde economi sche oorlogvoering te voorkomen stelt Amerika voor, dat er binnen het kader van de Vereenigde Vol ken, een nieuw orgaan moet wor den gesticht om zich bezig te hou den met de problemen en de ge dragslijnen welke den wereldhandel raken. Dit is de Internationale Handelsorganisatie, die op 10 April e.k. te Genève bijeenkomt. Wanneer die naties tot overeen stemming kunnen komen om een code in den internationalen handel na te leven, zullen ze meer gaan samenwerken in andere internatio nale zaken. Zulk een overeenstem ming zal bitterheid voorkomen, die gekweekt wordt door een economi- schen oorlog. Zij zal een atmosfeer scheppen die gunstig is voor het behoud van den vrede. Amerika heeft onderhandelingen voorge steld, die gericht zullen zijn op de verlaging van tarieven, op de op heffing van andere beperkende maatregelen en ophefffing van dis criminatie. Het succes van dit pro gramma is van essentieel belang voor de totstandkoming van de In ternationale Handelsorganisatie, voor de doeltreffendheid van de Inter nationale Bank en het Monetaire Fonds, en voor de sterkte vanl het geheele bouwwerk van de Ver eenigde Volken tot samenwerking in economische en politieke aange legenheden. De Etna werkt opnieuw Grootscher dan de uitbarstingen van de laatste weken is de nieuwe eruptie van de Etna. Donderdag avond bleef de brandende lava uit den berg stroomen. Boven den hoogsten vulkaan van Europa was de hemel roodgetint. Des avonds waren zelfs in Catania, op meer dan 27 kilometer van den nieuwen krater, die op een hoogte van 2200 meter boven Monte Santa Maria is ontstaan, de vlammen te zien. Boeren, wier hofsteden op nieuw in gevaar verkeerden, kwa men aan den voet van den enor- men vulkaan bijeen, keken en wacht ten. De lava stroomt voornamelijk in twee richtingen. Een stroom gaat in de richting van Randazzo, een stad van 14.000 inwoners, gelegen op de Noordelijke helling van den vulkaan. De lava is nog 10 kilo meter van de stad verwijderd. Schoonmaak-offensief in Moskou De'deelnemers aan de conferentie te Moskou, die in de Russische hoofdstad arriveerden, konden zich al dadelijk een beeld vormen van een RussfSehen winter, want zij maakten een van de zwaarste sneeuwstormen van dit jaar mee. Deze sneeuwstorm kwam zeer ongelegen, want men heeft te Mos kou jutet een grootsch schoonmaak- offensief ingezet ter voorbereiding van de ontvangst der buitenland- sChe delegaties voor de conferentie, die Maandag begint. Ofschoon hier omtrent nog geen officieele mede- deeling is gedaan, neemt men aan, dat voor het houden van de con ferentie gebruik gemaakt zal wor den van de voormalige Vliegeniers- Club, ongeveer zeven kilometer van het Kremlin van de stad. In de marmeren hal van dit ge bouw, dat veelvuldig wordt vermeld in de Russische literatuur over het leven in de dagen van voor de revolutie, zijn stapels nieuwe meu belen: en tapijten opgetast. De gevel van het gebouw wordt schoon ge maakt. Maar er zijn meer hotels in Mos kou. En ook deze worden door een leger van arbeiders bestormd, die alles schoonmaken en er nieuwe meubelen in brengen. De „Martin Behrmann" Er is geen geweld gebruikt Aan de „Martin Bebrman" is door de Koninklijke Marine gelast de reede van Cheribon te verlaten), aangezien het voortgezette verblijf aldaar in strijd werd geacht met de openbare orde en 's lands belang. Daarop is de „Martin Behrman" op 2 Maart j.l. op eigen kracht te Tandjong Pr ok aangc' or.en. Gocn enkele vorm van geweld is daarbij gebruikt. la een op 2 Maart j.l. door de Neder.andsch-Indische regeering af gelegde verhlar.ng wordt duidelijk aangetoond, dat üe nieuwe in- en uitvoerregeling het bevorderen van de wettige export beoogt, waarbij ten volle rekening wordt gehouden met de behoeften van buitenland- sehe afnemers van Indische export producten, zooais in de eestte plaats Amerika. A an gen omen mag worden, dat het departement van buitenlandsche za ken de Amerïkaansohe regeering uitvoerig zal inlichten, zoodra na dere berichten over de onderhavige gelegenheid uit Batavia zullen zijn ontvangen. 18 Nederl. matrozen zijn aan boord van de „Martin Behrman" gegaan. De kapitein is van boord gegaan. Een deel der lading be hoort. aan een Britsehe en Chi- neeseho Maatschappij. Sprong uit de stratosfeer De Russische parachutist kolonel Romanjoek heeft met goed gevolg zijn 150Csten pa rachute-sprong uit een vlieg tuig gedaan, ditmaal van een hoogte van meer dan 'tien kilometer. De parachute was voorzien van een ademha lingstoestel. Volgens de Rooide Ster, het blad van het Rus- sische leger, heeft de kolonel met dezen sprong een wereld record gevestigd. EERSTE KAMER Justitiebegrooting aanvaard Bij de behandeling van de begroo ting van justitie in den Sanaati deelde minister van Maarseveen mede, dat tot 1 Januari 109 dood vonnissen zijn uitgesproken., hiervan zijn er 80 nog niet geëxecuteerd, maar voor een deel daarvan is cassatie of gratie aangevraagd. Vol gens den minister liggen er nog slechts 10 gratieverzoeken op het departement, waarvan drie in de laatste week pas zijn ingekomen. De minister erkende alleen ten aan zien van twee gevallen van gratie verzoeken, dat zijn departement te lang er over gedaan had. Sinds 1 Augustus is er een ver mindering aan ontvluchtingen van IV2 Pet. ingetreden. Ons volk is te arm om al die delinquenten in ge vangenissen op te sluiten. Als men het hier genoemde getal nu eens vergelijkt met hoevëlen dikwijls uit krijgsgevangenkampen ontsnapt schijnen te zijn, is het toch weer niet zooveel. Intusschen verzekerde de bewindsman, dat aan dit vraag stuk a les wordt gedaan wat rede lijkerwijze mogelijk is. Met de aanteekening der com munisten, dat zij tegen wilden stemmen, werd de justitiebegrooting z.h s. aanvaard. Het ^Opperste Gerechtshof van de Vereenigde Staten heeft de veroor deeling van John L- Lewis en zijn mijnwerkers wegens „cngchoor- zaamheid aan oen rechterlijk ven nis" bevestigd. Drlcho iderd Borlijncrs zijn sinds 1 December omgekomen dcor kou de of honger. NEEM EN LEES 1 Bijbelgedeelten voor eiken dag. 9—15 Maart Zondag Johannes 11 vs. 17 44 Maandag 11 vs. 45 57 Dinsdag 12 vs. 1 11 Woensdag 12 vs. 12—19 Donderdag 12 vs. 2036 Vrijdag 12 vs. 37—43 Zaterdag, 12 vs. 44—50 WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 8 Maart: Wisselende bewolking met hier en daar een sneeuwbui, tegen den ochtend op sommige plaatsen weer strenge vorst, overdag tem peratuur oploopend tot om het vriespunt en dooi waar de zon schijnt, afnemende wind. 8. Zon op 7.13, onder 18.30. Maan op 20.16, onder 8.10. 9. Zon op 7.10, onder 18.32. Maan op 21.34, onder 8.25. Laatste kwartier 14 Maart 19.28. Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 8. 4.20 v.m. 16.50 nnn. 9. 6.00 v.m. 17.29 non. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. De laatste dagen worden er uit tal van plaatsen dm de Britsehe be zettingszone van Japan gevallen van brandstichting gemeld. Zoo werden bijvoorbeeld een- hotel, een kazerne en 'een club voor Britsehe officieren geheel door het vuur vernield. Op de Leipziger Messe expseeren 5000 fabrikanten, waarvan het groot ste deel afkomstig is uit Berlijn en de Russische zóne. Op den dag der opening was het zoo druk dat de bewoners van Leipzig zelt geen toegang tot de jaarbeurs kregen. Hevige sneeuwval in Engeland heeft het kolentramsport opnieuw bemoeilijkt. Honderden treinen zijn ingesneeuwd en tallooze mijnwer kers konden de mijnen niet berei ken. De kolenvoorraden raken uit geput- Canada zal 9 meteorologische sta tions in het Noordpool -gebied bou wen, aldus de Canaideesche m.nister van wederopbouw. Hij zeide, dat de Sowjet-Unie aan de andere zijde van de Noordpool een groot aantal van dergelijke posten bezat en Ca nada reeds vele weerberichten met Rusland had uitgewisseld. De Fransche Skymaster „Ciel d' Angou" heeft een record gevestigd door den afstand van Parijs naar Sjanghai in 40 vlieguren af te leggen. Het vliegtuig had 7 passagiers aan boord. Van de zijde van hel geallieer de opperbevel in Japan is medege deeld dat ongeveer 1.200.000 Japan- sche krijgsgevangenen nog uit de door de Sowjets goco itroloerde ge bieden geëvacueerd mce:en worden. Amerikaansche en Philippijnsche politie heeft .in de afgelegen oer wouden van Mndanao dertig Ja- pa-sche soldaten en vier officieren gevangen genomen. Dit troepje maakte zich herhaaldelijk schuldig aan kannibalisme. Zij vertelden 40 burgers te hebben opgegeten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1