ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Spitsbergen een Russische militaire voorpost DONDERDAG 6 MAART 1947 No. 15533 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 ma&ndea bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiton f 8,—. Losse nummers 10 ot. Verschijnt iodoreo werkdag Adm'c.: Schuithavon B #4. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobolstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakonma* Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzoe ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) I 1,— per stuk. De WtG ÜT-J V*n het WOORD Snelheid en service Ais we thans de aandacht vesti gen op de telegrafie, dan zien we dat reeds in de grijze oudheid getracht werd berichten over te brengen op snellere wijze dan door middel van boden. De Grieken ken den reeds twee systemen voor het overseinen van letterteekens. Primi tieve volken maakten gebruik van rook- en vuursignalen en van de be kende torn torn, die door het oer woud klinkt als boodschappen moeten worden doorgegeven. Gedurende eeuwen kwam hierin geen verandering totdat de Fransch- man Claude Chappe een telegraaf- systeem, bestaande uit een keten van beweegbare seinarmen op hoo- ge punten, ontwerpt en in toepas sing brengt. Maar de grootste vlucht neemt de telegrafie eerst na de uitvinding van de electro magneet. Dan komt de uitvindftig van Morse's punten en strepenstelsel tot volle ontplooiing. Het heeft zijn enorme bet eekenis ged uren de een eeuw be wezen, maar het heeft tot nadeel, dat de punten en strepen terugver taald moeten worden in leesbaar schrift. De drang naar snelheid bracht Hughes er toe een systeem uit te denken, waarbij het ontvan gende toestel direct letters op het papier brengt, terwijl bovendien een grooter aantal woorden per minuut overgeseind kan worden. Nog een stap verder deed Bau dot, die 4 telegraaftoestellen tege lijk over 1 lijn liet werken, waar door dus deze verbinding veel vol lediger kan worden uitgebuit. De telex, of verreschrijver, tikt met een snelheid van 40 woorden per minuut schrijfmachineschrift op het blad of den papierband van het ont vangende toestel. Het kan echter nog vlugger. De tekst kan van te voren in een papierband geponst worden, die dan door een automa- tischen zender wordt gevoerd met een snelheid van 70 woorden per minuut. Hoe snel de telegraaf ook werkt, nog vlugger gaat de telefoon. Want bierbij wordt de gedachte niet eerst in schrift neergelegd om dan weer door den geadresseerde gelezen en in den geest verwerkt te worden. De ontwikkeling van de telefoon is sedert de uitvinding van Gra ham Bell (1847) wonderbaarlijk snel geweest. Het merkwaardigst is, dat deze niet zoozeer het telefoon toestel zelf betreft, waarvan alleen de uiterlijke vorm sterk ver anderde, a's wel de techniek der verbindingen. Thans wordt over ge heel ons land een automatische te- lefocmdient opgebouwd. Allereerst beteekent automatiseering de vol ledige inschakeling van het platte land. Iedere abonné zal, na voltooi ing iai de automatize ring, d ig en na.-ht voor 'e 'eren ander n abonné bere'kbaar zijn en omgekeerd ieder een, die telefoon heeft, kunnen op bellen. Was de groei van de telefonie snel, die van de radio zou mer» stormachtig kunnen noemen. Mar coni demonstreerde in 1897 zijn vinding voor het eerst in Engeland WERELDNIEUWS Terreur in Palestina moet onderdrukt In 1920, kort dus na den eersten wereldoorlog, werd een verdrag ge- teekend, waarbij de Noorsche sou- vereiniteit over de Spitsbergien- arehipel door de geallieerde mo gendheden werd erkend. Nu in onze dagen de Poolgebieden in het cen trum der politieke belangstelling zijn k-omeh te staan, heeft Rusland herzier^ng van bovenstaand verdrag gevraagd. In een geheime zitting van het Noorsche parlement, is, midden Februari, met 101 tegen 49 stemmen een rapport goedgekeurd, opgesteld door een commissie voor buitenlandsche zaken, om met Rus land onderhandelingen te voeren over de herziening. Die besprekingen zullen worden voortgezet met toe stemming van de onderteekenaars van het verdrag, met uitzondering van Japan. De commissie stelt vast dat geen besprekingen van militai- jren aard met een bepaald land zul len worden gevoerd, voor zoover 't betreft de verdediging van onder Noorsche souvereiniteit staand ge bied. Volgens het bij art. 2 van het verdrag bepaalde, kan Spitsber gen niet voor militaire doeleinden worden gebruikt. Dit is echter niet lar.ger in het belang van Noorwegen en Rusland, die een regeling wen- schen tot stand te brengen, die zoowel de veiligheid der beide lan den, als de internationale veiligheid bevordert. J^ngeland heeft het terrorisme in Palestina te veel wortel laten schieten. Het plukte er de wrange vruchten van. Maar thans wordt het ernst. In vele steden van het oude stamiand der Joden is de staat van beleg afgekondigd en treedt Engeland hardhandig en doel bewust op. Het rekent daarbij op den steun der Joodsche overheid, welke het terrorisme herhaaldelijk heeft veroordeeld en in haar machtsapparaat, de Hagana, een ver ledigingsorganisatie bezit, dat in staat is daadwerkelijken steun aan politie en troepen te verleenm. Hoofdzaak is of deze organisatie en. het Joodsche publiek in het algemeen zal willen medewerken, want de terreur zou niet zoo'n uitbreiding hebben gekregen, als zij niet op den heimelijken steun van de bevolking had kunnen rekenen. Deze steun werd waarschijnlijk niet steeds vrijwillig verleend, maar was dikwijls eeen gevolg van terreur waar geen voldoende bescherming van de overheid tegenover stond. Nu de overheid de zaken met kracht aanpakt, zal moeten blijken in hoe verre deze veronderstelling juist is en of het Joodsche Agentschap zijn vat op de menigte behouden heeft. Voor de ordelievende Joodsche ge meenschap is het te hopen, dat het strenge optreden, waartoe de Brit ten zijn overgegaan, snel tot het gewenschte resultaat zal leiden. Amerikaansche touristen naar Europa Verwacht 'wordt, dat in het ko mende toeristenseizoen een 70 tot 80 duizend Amerikanen Europa zul len bezoeken. Ruw geschat, aldus een deskundige, is dit de gezamen lijke capaciteit, waarover de scheep vaartmaatschappijen en de lucht vaartmaatschappijen beschikken. Het aantal gegadigden in Amerika is evenwel veel grooter, als gevolg vooral ook van het feit, dat men in zeven jaar geep gelegenheid ge had heeft Europa te bezoeken. Velen, die gaarne den overtocht zouden maken dienden geen aan vraag in, wetende, dat zij toch geen passage kunnen krijgen. Het aantal schepen, dat thans toeristen kan vervoeren, is nu eenmaal geringer dan dat van voor den oorlög. In en in 1904 kwam radio-Scheveningen reeds in bedrijf. Kootwijkradio werd op 7 Mei '23 geopend voor de verbin ding met Indië. Na de meest -vol ledige afbraak van onze radio-appa- ratuur, zijn onze stations Sehevenin- gen-radio en Kootwijk-radio uit hun asch herrezen. Scheveningcn-radio bereikt weer a'le zeeschepen waar ze zich ook mogen bevinden 1 De P.T.T. heeft zich niet alleen weer hersteld van de slagen van den krijg, die ontwrichting en ver woesting meebrachten, maar bereidt ^ich voor op een technische ont plooiing, waarvan het eindpunt niet is te zien. verband met de beperkte scheeps gelegenheid en eveneens met de be perkte hotelruimte in Europa, is d-e Amerikaansche regeering er dan ook toe overgegaan, alleen paspoorten te verstrekken aan hen, die kunnen aasntoonen dat zij zoowel scheeps gelegenheid hebben gevonden voor de reis naar Europa als voor de terugreis. J De regeering en de emigratie Het ministerie van Sociale Zaken deelt het volgende mede: Ten aanzien van het regeerings- standpunt inzake emigratie blijkt hier en daar misverstand te be staan. Zoo hoort men b.v. het ver wijt, dat de politiek van de regee ring zou zijn emigratie zooveel mo gelijk te bemoeilijken. De regeering bevordert emigratie zoover deze verantwoord is, én met het oog op het landsbelang èn met het oog op de belangen der genen, die wenschcn te emigreeren. Daarbij heeft in de eerste plaats de aandacht de emigratie van boeren zoons, die hier geen bedrijf kunnen vestigen, omdat niet voldoende grond beschikbaar is. De voornaamste, ook door de re- geering betreurde, belemmering hierbij is de Nederlandsche devie- zenpositie, die niet gedoogt, dat een onbeperkt aantal emigranten aan zienlijke sommen in buitenlandsch geld ter beschikking krijgt, zonder welke het stichten van bedrijven in den vreemde veelal niet mogelijk is. SPREUK VAN DEN DAG Wie van lezen houdt, heeft in zija boeken de get) eel e wereld en het garsehe verleden tot zijn beschik king. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 6 Maart: Matige in het Noorden tij delijk krachtige wind tusschea Noord en Oost, meest zwaar be wolkt met plaatselijk regen erf sneeuw,!in het Noorden overwegend lichte vorst, in het Zuiden tempe ratuur om het vriespunt. 6. Zon op 7.17, onder 18.27. Maan op 17.33, onder 7.35. Volle Maan 7 Maart *4.15 Hoogwater te Zierlkzee over de maand Maart 6. 2.48 vjn. 15.22 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 6.50 uur na hoogwater. Gegeven het tekort aan arbeids krachten, dat momenteel op veler lei gebied belemmerend werkt op het herstel van ons land, en dat zelfs leidt tot het toelaten va:» vreemdelingen, eischt voorts het landsbelang, dat emigratie van eate- goriën arbeiders, inzonderheid ge schoolden, die hier dringend nco- dig zijn, niet in de hand wordt ge werkt. I In Washington overweegt metï een conferentie tot onderzoek vai» de mogelijkheid, om 100.000 ton Amerikaansche en Engelsche goede ren voor Duitschland, via Rotter dam en Antwerpen te verschepen. Maandag begint de conferentie te Moskou, waar een aantal punten zullen worden behandeld, welk» richtlijnen aangeven voor het op stellen van een verdrag met Duitsch land. President Truman heeft het Con gres aanbevolen de wet op d* dienstplicht, die in September 1940 werd ingevoerd, eind Maart builen werking te stellen, Mochten zich niet voldoende vrijwilligers melden, dan zou een wederinvoering der wet kunnen worden aanbevolen. Het centraal vrijwilligersbureau en de daaronder ressorteerende aan- meldingsbureaux voor oorlogsvrij willigers in ons land zijn per 1 Maart j.l. opgeheven. Fransche doktoren hebben pro testdemonstraties gehouden, waarbij zij meer auto's eischten en dreigden met staking. Sinds Januari 1945 zijn aan de 35.000 doktoren in Frankrijk slechts 715 auto's gegeven. Ludwig Fischer, de voormalig* nationaal-socialistische gouverneur van Warschau, die verantwoordelijk is voor de verwoesting van het ghetto is door een Poolsche volks rechtbank ter dood veroordeeld. Het onderwijzend persmrel van Buffalo in den staat New York heeft besloten de staking, welke eenige weken heeft geduurd en waarbij 71.000 leerlingen ven onderwijs ver stoken bleven, te beëindigen, daar het de door de stad voorgesteld* loonsverhoogingesn heeft aanvaard.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1