BRIEF UIT AMERIKA door Henry F. Perry Washington, 28 Februari. In dezen tijd stapelen de brieven fn>de postkamer van het Witte Huis rich hoog op en een ongewoon aantal komt uit vreemde landen. Vele van deze brieven* in een ver scheidenheid van talen, vangen aan: „Mijnheer de President, Mijn kinde ren zijn hongeringof „Herr President, Ik kan niet genoeg voed sel vinden De secretaris van het Witte Huis neemt in het wilde weg een brief op in een taal welke hij verstaat en vertaalt langzaam uit het vreemd aandoende hand schrift, „Geachte Heer President!, Neem mij niet kwalijk dat ik U las tig val, doch ik ben thans oud en te zwak om te werken. Mijn twee toons werden weggehaald door de nazi'a Al deze brieven worden op een of andere wijze beantwoord. Sommige gaan naar de kantoren van de UN RRA, blokken verder, om opgeno men te worden in een constanten stroom van correspondentie uit het buitenland. Ofschoon vele van deze brieven een hartverscheurend be roep bevatten op den President van de Vereenigde Staten, als symbool der natie, wordt in vele andere dankbaarheid uitgedrukt voor de voorraden welke reeds zijn ontvan gen. -u Gemeenteraad Brouwershaven De gemeenteraad kwam Vrijdag avond in openbare vergadering bij een. Voorzitter burgemeester C. Gast Afwezig wethouder J. Dekker. Naar aanleiding van een verzoek van dhr. J. P. Priem, om steun uit de ge meentekas ter tegemoetkoming in de vervoerkosten verbonden aan het bezoeken van zijn zoon van een school te Zierikzee, stellen B. en W. voor toetsingsnormen voor der gelijke aanvragen vast te stellen en bieden een ontwerp daartoe aan. Dit ontwerp geamendeerd door dhr. Verhoeff wordt, met de stem van dhr. Lijbaart tegëh, vast gesteld, zoodat aan een aanvrager bij het bezit van een leerplichtig kind, bij een berekend zuiver inko men van f2000.— per jaar 50 pet. tegemoetkoming in de kosten van vervoer zal worden verleend en bij een inkomen van f2500.— 25 pet.; voor de daartusschen gelegen inko mens wordt voor elke f 100.inko men telkens 5 pet. minder toege kend. Voor eik meerder kind van den aanvrager beneden den 16-jari- gen leeftijd zal voor de toekenning van de tegemoetkoming het zui ver inkomen f 100.— lager worden berekend. ZJi.s. wordt besloten tot onder- handschen verkoop aan de timmer lieden van een 14-tal boomen en tophout. Het bedrag, bedoeld in art. 55bis der lager-önderwijswet wordt voor 't jaar 1947 bepaald op f 12.98 per leerling voor het gewoon lager onderwijs. In verband daar mede wordt het voorschot aan de school met den Bijbel over 1947 vastgesteld op f 713.90. Overeenkom stig de wenschen van Ged. Staten worden eenige wijzigingen aange bracht in de verordening op de hef fing van een vermakelijkheidsbelas ting. Besloten wordt tot verhooging van de verzekerde bedragen van de gemeente-eigendommen. In af wijking van het advies van den Centralen Dienst wordt het verze kerd bedrag voor het stadhuis be paald op f 150.000,—. Ged. Staten hebben aangedrongen op verhooging van de tar'even van de begrafenis rechten, omdat deze reeds datecren van vóór 1900. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. worden die tarieven ver dubbeld voor de eerste twee klassen en vervallen de overige klassen. Aangezien de kosten voor inrichting Binnenbeen week heeft de UNRRA van. het Poolsche Ministerie van Ar beid en Sociale Zaken een pak van 1.044 mdividueele en collectieve dankbrieven antvangen voor de ver schillende scheepsladingen aan voor raden uit de stad Philadelphia. Ge lijksoortige brieven zijn ontvangen uit Griekenland in antwoord op twee scheepsladingen levend vee van boerderijen en steden in den staat Missisippi. Veel waardeering is geuit voor het fokvee, dat aan de noodlijdende landen is geschon ken door het „Brethern Service Committee". Van deze brieven en activiteiten van particuliere liefdadigheidsinstel lingen wordt herhaaldelijk melding gemaakt in de Pers en via de radio- omroepnetten in het land, daar de expiratiedatum van de UNRRA na dert en het Congres President Tru man's dringende boodschap, waarin 350 millioen dollar wordt gevraagd voor directe hulpverleening aan het buitenland in overweging heeft ge nomen. Tallooze, in ruimen kring gepubliceerde rapporten hebben den Amtrikaanschen staatsburger op de hoogte gebracht van het gevaar van- hongersnood, in andere landen in de periode tussChen de hulpverleening] in den winter en de herfstoogsten. Derhalve zetten de particuliere lief- dadigheidsorganisataies hun werk voort en breiden het in sommige gevallen nog uit, ongeacht eenige officieele actie door het Congres of de UNO. van het v.m. ziekenhuis tot een be hoorlijk bewoonbaar pand op glo baal f6500,— worden geraamd, wat door de gemeente niet rendabel is te maken, wordt op voorstel van B. en W. besloten dit pand voor in richting tot woonhuis aan te bieden aan de R.T.M. Daarbij wordt tevens besloten de z.g. oesterw ach terswo ning voor sloop aan de R.TM. aan te bieden, met de bepaling dat het puin eigendom der gemeente blijft voor de versterking van de 'naven- dijk. Ingekomen zijn een 5-tal ver zoeken om de grond bij de oester- wachterswoning te pachten. Beslo ten wordt het stukje te verdeel en in een Noordelijk en Zuidelijk deel, dat na loting wordt toegewezen ï-esp. aan C. van der Weele en Adr. Duinhouwer voor 2 cent per M2. per jaar. Met ingang van 1 Maart 1947 wordt C. J. Jonker aange steld tot gemeente-werkman in vas ten dienst, op een jaarwedde van f 1500—f 1800. Overeenkomstig den wensoh van den Minister wordt zJh.s. besloten aan het gemeente-personeel een tij delijke verhooging van 10 pet. van hun basis-salaris toe te kennen. Aan de orde is daarna de benoeming van vaste afgevaardigden naar ver gaderingen van de Waterleiding-Mij. Besloten wordt telkens 2 afgevaar digden te zenden, te rouleeren coi- der de wethouders en de raads- 1 leden in alphabetische volgorde. Van den Directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg is be richt ingekomen dat de kickken van het stadhuis naar Duitschland werden vervoerd en daar zijn ver smelten. Naar aanleiding daarvan vraagt dhr. Verhoeff aan den bur gemeester in overweging te willen nemen een comité uit de burgerij te benoemen, dat gelden bijeen zal zamelen voor de verkrijging van een nieuwe klok in het stadhuis. De voorzitter vindt dit een sympathiek idee en wil dit in overweging ne men. Daarna sluiting. Ned. Fruittelers-Organisatie Donderdag 27 Febr. hield de afd. Duiveland en St.-Philipsla.nd der N.F.O. in het „Huis van Nassau" een algemeene vergadering. Voor zitter dhr. P. M. v. d. Maas. Na eenige huishoudelijke zaken gere geld te hebben, gaf de voorzitter den heer P. v. Beveren gelegen heid zijn beschouwingen te hou den over de statuten tsn roglemen- ten van de N.F.O. in verband met het vaststellen van kring- en af- deelingsregiementen. Spr. begon te vertellen hoe de angst voor de toe komst, welke teweeg gebracht werd door verlaging der welvaart, orga nisaties door machten doet ontstaan, die geen macht hebben in zichzelf, doch slechts werktuigen zijn der deelen, die vaak tegenstrijdige be langen hebben. De ordening dezer belangen voert in den Staat tot een compromis, de Wet- Deze wet re gelt de machtsverhoudingen onder ling, met het oog op welvaart die alle deelen van het organisme (Staat) omvat. Volgens spreker is de welvaart relatief en slechts door vergelijking met evenredige groothe den te benaderen-Aan de behoeften moet steeds voldaan worden, doc.i deze behoeften moeten elkaar steeds opvolgen. De staatsinmenging achtte spreker soms noodzakelijk* doch daardoor verslapt de persoonlijke energie. Spr. kwam daarna op eigen terrein en meende dat de Neder- landsche Pomologische Vereenigi.ng, alleen technisch, met macht heeft gewerkt, maar dat de N.F.O. ook het economische deel wil omvatten. Hij achtte de reorganisatie van N.P.V. tot N.F.O. noodzakelijk. Ze is ontstaan door een verandering van het welvaartspeil als gevolg van den tweeden wereldoorlog. Ne vens alle agrarische bedrijven is ook de N.F.O. vereenigd onder één hoofd, de minister van Landbouw enz. Een der onderverdeelingen is het economisch instituut waar 20 personen zitting in hebban, 10 be noemd door de regeer,ing en 10 door de organisaties. Een der door de organisaties benoemde personen is dhr. C. Boudewijn, voorzitter der N.F.O. In dit licht plaatste spreker de N.F.O. in het teek-en der halve dictatuur. Hij noemde de statuten, welke z.l. te klakkeloos door -de leden zijn aangenomen, tegen strijdig in verband met -de geeste lijke mentaliteit van ons volk en de gevoerde welvaartspolitiek vroe ger en heden. Sterke nadruk werd gelegd op de onderbrenging van de N.F.O. in de Stichting vain den Landbouw, waar andere organisa ties personen aanwijzen als be stuurslid in kring en hoofdbestuur, aldus mede beslissende op de in terne zakelijke organisatie der fruit telers. Hij wees op d-e plannen, die in een vergevorderd stadium zijn, om deze Stichting te mak-en tot een publiekrechtelijk lichaam- In de concept-reglement-en waait volgens spreker een geest di-e niet N-ed-er- lan-dsch genoemd mag worden. Hij hoopte -dat de opstellers dit niet gedaan hebben om zich boven de leden te verheffen, ook niet uit kwade trouw, maar hij ziet er meer in een door militair gezag als vrucht van de bezettingsjaren geschapen geest- Spr. hoopte, dat zijn beschouwing mag lei-den tot opbloei van de fruitteelt in zijn ge heel. De voorzitter dankte spreke! voor de medewerking aan dit moei lijke vraagstuk en sloot de verga dering. Bestrijding van de schapenschurft Het ideaal dat door de bestrij ders van de schapenschurft wordt beoogd, is, deze gevreesde ziekte binnen zeer korten tijd geheel van Schouwen en D-uiveland te bannen. Het is mogelijk. Maar daarvoor is noodig de medewerking van allen die schapen houden en verhandelen. Het is ook hun aller voordeel. Om dit zoover te krijgen is er Woens dag 26 en Donderdag 27 Febr. een streeksgewijze bestrijding begonnen. Met de hulp van Coöp- Wolf-edera- ti-e en de Gezondheidsdienst voor dieren is deze bestrijding georga niseerd. De laatste ycreonig'ng trad als organisator op, de eerste zond zijn ontsmettings-inslallatie naar ons eiland en ondanks de barre wintertijd werden in twee dagen 350 stuks meest zeer erg aangetaste dieren van ruim 30 eigenaars op twee centrale plaatsen in een warm bad met ontsmettingsmiddel ge- wassohen. Zooals het zich nu laat aanzien zal deze actie zeer guunsti- ge gevolgen hebben. Na een tweede wassching, die zal geschieden 7 en 8 Maart zal volgens deskundigen* een pra-ctisch volledig succes wor den behaald. Dat ingrijpen wel drin gend neodjg was zagen wij bij een paar schapenhouders, waar er bij één zelfs ruim de helft van zijn schapen, in dit geval een 10-tal, reeds dood voor de deur lagen te wachten op de Gecrowagen. De rest was al niet ver meer van de dood af. Bij een schapenhouder op Walcheren was het nog erger, naar m-en ons van de zijde van de Vee- artsenijkundigen dienst vertelde. Daar waren in één week 110 die ren gestorven- D-e schade die deze ziekte die Schou-wsche schapen houders heeft berokkend wordt begroot op f 15000 Het kan nog wel meer zijn als men er rekening mee houdt, dat als gevolg van de schurft zeer veel minder lammers zullen worden ge boren en kunnen worden opgefokt- En nog talrijke schapen die nooit bekend zijn geweest voor een appel en een ei weer -door de handelaars zijn weggewerkt om weer andere boeren schade te berokkenen. On ze raad aan de sdhapenh-ouders moet dus zijn: werkt allen mee- In dien u nog schapenschurft ontdekt, wendt u dadelijk tot uw veearts, en-of tot den secretaris van den Gezondheidsdienst- Wij zullen u ook dan nog -helpen. Wees niet onnoodig bang, als men ziet dat bij' N. A. D-elst verscheidene pas ge boren lammetjes mee werden be handeld en in een kudde van 180 schapen niet één nadeeli-ge gevol gen ondervond. Na 2 dagen zijn de schapen volkomen rustig en be ginnen weer te groeien. Koopt u schapen aan, beschouw die steeds als verdacht en be gin met ze te ontsmetten. Wij he 1- peni u 'en geven u raad. U bespaart daar veel mee en wordt ook geen schadebezorger aan uw collega's. Namens den Gezondheidsdienst voor T)ieren, afd. Sch. en D., J. KOOPMAN. Aan epidemieën van pest, cho lera en pokken zijn in vele streken van Centraal- en Opper-B.rma reeds meer dan duizend personen als slachtoffer gevallen. Aan de Ivoorkust, bij de Goud kust, zouden ongeregeldheden zijn voorgekomen onder de inlanders uit protest tegen maatregelen van het Fransche bestuur tegen hun opper hoofd. Bij schietpartijen zouden acht inlanders gedood zijn en velen ge wand. Er is een onderzoek inge steld. De K.L.M. zal dezen zomer lucht- dier.sten op Duitschland openen. 2 maal per week zal via Hamburg naar Berlijn gevlogen worden en in de lijn Amsterdam—Praag zal twee maal per week een tussc'hen- lbtiding i-n Frankfort gemaakt wor den. Te Rijssen wordt op Hemel vaartsdag (15 Méi) een landdag ge houden voor militairen, die in de mobilisatie en de oorlogsdagen van 194i hebben gediend. A.le dezulken kuinen met echtgenoote of ver loofde aan dezen landdag deelne men. Noorwegen is genoodzaakt voor de Spaansdie eischen te capitulce- rtn, met het oog op het vitale belang van zijn handel In Spanje. In het andere geval zou het zijn mark ten verliezen aan landen, die niet terpid zijn mee te doen aan een' economische boycot tegen het Fran co-régime.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3