DECENTRALISATIE van den Wederopbouw? Nijpende materialenschaarschte Van ijz'g Holland naar zonnig Zuid-Afrika Zaterdagochtend om 06.45 uur vertrok het HF-DC 4-toestel van de K.L.M., de „Edam", voor de 50 «te bijzondere vlucht Amsterdam- TunisKano—Leopoldsville—Johan nesburg v.v. Gezagvoerder is Wit- kampf. Het toestel vervoert 89 pas sagiers, 641 kg. vracht en 54 kg. post. Onder de passagiers bevinden zich o.a. de heer M. Ba'.ly, presi dent van den raad van beheer der Ba'.ly Schoenfabrieken, die verge- te'.d van zijn echtgenoote, naar Zuid-Afrika r:ist on de algemerne vergadering van het concern bij te wonen, welke in Kaapstad wordt gehouden, om plannen tot uitbrei ding der fabrieken in Zuid-Afrlka te bespreken, en <Je heer J. C. van Balen, directeur van het ge meentelijk plantsoenen-depar ement te Johannesburg. De heer van Ba len heeft een bezoek aan Europa gebracht om geschoold personeel te zoeken. Hij heeft voorts contact gehad met vooraanstaande personen uit de bloemtollenwere'id en lezingen ge houden over het werk van zijn de partement. dat beha'.ve de plantsoe nen van Johannesburg ook de werk zaamheden aan zwembaden, be- graafp'aatsen, boombe-lanti"g~n en do d'erentuin omvat. Hij verklaarde, fdat men in Zuid-Afrika groote be langstelling voor de Neder'apdsche bloemen heeft en dat er frrootsche mogelijkheden voor de Nederland se he export op dit gebied sluimeren. Hij deed reeds voor dan cor'og con troleproeven om de bollen speciaal voor het Zuidelijk halfrond te pre- pareeren. Voorbereiding der volkstelling In het kader van de voorbereiding van de a.s. volkstelling is deze week een aanvang gemaakt met bijeen komsten in de provinciale hoofd steden. met de burgemeesters, onder voorzitterschap van den Commissa ris der Konimgïi. In deze bijeen komsten wordt door den Directeur- Generaal van de Statistiek, Dr. Ph. J. Idenburg, een uiteenzetting gege ven betreffende het doel en de be- teekenis vain deze telling. In de tweede helft van Maart zul len in een aantal centra vergade ringen met de plaatselijke leiders der Volkstelling volgen, waarin vra gen betreffende de practische uit voering van de telling aan de orde zullen komen- De loonen der landarbeiders Ten aanzien van de landarbeiders- loonen adviseert de Stichting van den Landbouw aan haar provinciale secties uit te gaan van een loon- schema, dat ais middelpunt heeft eon loon van de vakarbeiders in de normale landbouwgebieden, van 67 ets. per uur. Voor de ongeschoolden komt dit loon 4 ets. per uur lager te liggen. V»n deze loonen zal 3 ets. worden ingehouden als premie voor het te stichten bedrijfspensi oenfonds, zoodat het loon dat de arbeider im handen krijgt, gehand haafd wordt op gemiddeld 64 ets. per uur. Pensioen rejreling voor het landbouwbedrijf De Ned. Bond van arbeiders in het landbouw-, tuinbouw- en zuivel bedrijf, heeft een telegram aan den m nisterraad ge7onden, waarin met klem wordt aangedrongen op een spoedige invoering van een pen sioenregeling voor het landbouwbe drijf. A.N W B vraajjt scherper toezicht De A.N.W.B. beeft zich tot den minister van Justitie gewend met het verzoek een intensiever politie toezicht op onze groote wegen bui ten de bebouwde kom der gemeen ten in te stellen, opdat aan vele overtredingen, met name het ontoe laatbaar parkeeren op de rijbaan, het permanent te veel lin'.ts hou den, het gebruiken van de auto wegen door bespannen wagons, handwagens, wielrijders, voetgan gers en vee, het voeren van een verblindende verlichting, het ont breken of iin onvoldoenden staat verkeeron van de achterlichten van de voertuigen, eindelijk eens paal en perk zal worden gesteld. ÉÉN RANTSOEN TABAK EXTRA Vrijdag zal een der twej tabaksbonnen, welke dan wor den aangewezen, recht geven op het koopen van drie in plaats van twee rantsoenen tabaksartikelen. In de komen de veertiendaagsche periode kan rr.en dus vijf rantsoenen koopen. De nieuwe bonnen zijn keuzebonnen. Het ministe rie van Economische zaken wijst er evenwel op, dat men uit dit extra rantsoen niet mag cancludeefen, dat in vol gende per'oden de verhooging gehandhaafd zal worden. Roofoverval met schietpartij Op een winkelier te Baarle-Hertog is een aanslag gepleegd. Laat op do avond kregen mej. L. en haar broer, die samen een café en winkel drijven, bezoek van een jongen en een meisje, dl* naar een corset vroegen. Toen de winkelierster zich bukte om het gevraagde te zoeken, werd op haar broer een schot ge lost, waardoor hij in het oor ge raaid werd. IJlings namen broer en zuster du vlucht. De dader van den moordaanslag is later in zijn woning te Baarle- Nassau gearresteerd. Het was de 2b-jarige George Lee mans. Zijn zuster, de 21-jarige Marta Leemans, is in de ouderlijke woning aldaar aangehouden. Het blonde haar van G. L. was pikzwart geverfd, evenals zijn wenkbrauwen. Zijn gezicht was gesminkt. De toestand van het slachtoffer, die de afgevuurde kogel in het hoofd kreeg, is vrij goed. Een rijke buit Uit een groote bontzaak aan de Keizersgracht te Amsterdam zijn ongeveer 70 bontmantels ter waarde van f 100.000, 50 000 textielpunten, eenige coupons wollen stof, alsmede engeveer f 4000 in geld gestolen. De buit is vermoedelijk met een 3-tons vrachtauto vervoerd. De Joodsche ondergrondsche be weging in Palestina heeft in pam fletten officieel aan Engeland den oorlog verklaard. Canada, bevindt zich in de unieke positie dat op zijn grondgebied uranium wordt gevonden, d*>ch het is niet van' plan zich met de ver vaardiging van atoombommen bezig te gaan houden, aldus verklaarde de Canadeesc'he minister van weder opbouw. Nokrasjy Pasja, minister-presi dent van Egypte, heeft officieel be kend gemaakt, dat Egypte heeft be sloten, de kwestie van het verdrag tusschen Engeland en Egypte aan den Veiligheidsraad voor te leggen. De uitbarstingen van de Etna hebben een eind genomen, maar de lavastroom die alles verwoest wat zij op haar weg ontmoet, is nog niet gestold. Volgens een correspondent van de „Daily Graphic" is in verband met de ontdekking van het Nazi complot in Duitsehland de repatri- eer'ng van in Engeland vertoevende Duitsc'he krijgsgevangenen, die op de z.g. zwarte lijst staan (zware gevallen) voor onbepaalden tijd stopgezet. VAN ONS EILAND Vrijdag 28 Maart komt Gerard Hengeveld voor leden van <je Z.V.U. een plano-concert geven, waarop een viertal werken zullen worden verklankt- De heer Hengeveld is als hoofdleeraar voor piano verbonden aan het Kon. Conservatorium in Den Haag. BURGH- Burg. stand over Febr. Geb.: 20. Janny, d. v. A. van Don gen en J. de Munnik. Overleden: 18. J. Deïst, 66 j., v. v. J. Daleboulj, Loop der bevolking: Vertrokken: 5. M. Theuns naar Zierikzee. HAAMSTEIDE- Tot besteller bij do P.T.T. alhier is benoemd de heer T- Ringelberg, thans als zoodanig te Scharendijke werkzaam. NOORDGOUWE. Ondanks de sneeuwstorm was Vrijdag een be- hoor.ijk aantal menschen opgeko men naar den door de heer Jac. vahi ELsackcr gegeven voordrachten- avond. En niemand heeft spijt ge had van zijn komst. Als dhr. van! EI sack or voor de pauze deelen van „do Vi.egenvanger" van Steinbeck voordraagt, wèet hij zijn toehoor ders, niet alleen door hetgeen hiji voordraagt, doch ook bovenal door de meesterlijke, vaak ontroerende wijze, waarop hij dit doet, zoo te doen meeleven, bij het uitbeelden van het nimmer ophoudend grimmig vastberaden en felle Noorsche ver zet, dat zij in ademlooze stilte, toe luisterden, waarbij menigeen zich zal hebben afgevraagd, hoe was onze houding in die donkere be zettingsjaren? Begonnen niet de Noorsche menschen, levend onder denzelfden druk als wij, dezen avond als het ware voor ons te leven? Dhr. van Elsacker gaf ons voor de pauze diep ernstige kunst. In het meer luchtige werk had het publiek 'de gelegenheid kennis te hemen van de veelzijdigheid in voordracht, o.a. bij de „Boef" en uit Heijermans „Falkland", „Ruzie". Dhr. Elsacker kan zijn hoorders tot tranen toe bewegen, doch hen ook doen schateren, wat bleek bij zijn laatste, uit werk van F. de Sinclair gekozen voergedragene, toén men bij! de letterlijke en figuurlijke „ont knooping" de rijksdaalders haasit hoorde rinkelen. Dhr. Elsacker mo ge uit het hartelijk applaus en het welgemeende dankwoord van den voorzitter van de Cultureele Ver- eeniging, welke deze avond orgami- Het A.N.P. had een onderhoud met den heer Neher, die benoemd is tot minister van wederopbouw1 en volkshuisvesting. De nieuwe mi nister zeide de uitnoodig'ng, dit die part ement te gaan beheeren, te hebben aangenomen, omdat het be lang van Nederland voor hem zeer zwaar weegt. In het belang van het staatsbedrijf der P.T.T., dat qua structuur tot „verkeer" behoort, gaat dit bedrijf mede naar het nieu we ministerie, zoodat de hoofdlij nen in dezelfde hand blijven. Gevraagd naar zijn plannen, ant woordde de heer Neher, dat het zeer lichtvaardig zou zijn reeds thans een gedetailleerd oordeel uit te spreken. Wel legde de minister er den nadruk op, dat hij groot res pect heeft voor hetgeen Dr. Ringers heeft gecreëerd. Er is na den oor log belangrijk en groot werk ver richt. Ik weet, aldus de minister, dat er critiek bestaat en ben mij er ook van bewust, dat wij te wor stelen hebben met eenige elemen ten, welke niet altijd voldoende on derkend worden. Aan den eenen kant bestaat de geweldige behoefte aan woon- en werkruimte. RADIO-PROGRAMMA Donderdag 6 Maart. HILVERSUM I (301 M.) 10 Leger des Heils; 10.15 morgen dienst; 11 De Zonnebloem; 11145 fam.berichten; 12.03 gram.; 12 30 or kest; 1 nieuws; l.i5 orkest; 1.59 vrouwen va«h; 2 sextet; 2.40 voor de vrouw; 3 fagot en piano; 3.30 zang en piano; 4 bijbellezing; 4.45 conOerttrio; 5.30 orgel; 6 gram.; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 harp met orkest; 7.25 vaart der volken; 7.45 oorlogsdocumentatie; 8 nieuws; 8.08 ontspanning na insnan- ning; 9.30 gram.; 10.15 actual.'! iten; 10.30 orgel; 10 45 avondoverdenking. HILVERSUM II (415 M.) 9.50 arbeidsvitaminen; 10.30 van vrouw tot vrouw; 10.35 gram.; 11 Jetty Cantor; 11-15 stemmen uit Amerika; 11.30 Jetty Cantor; 12.00 gram.; 12 35 Renova septet; ln'euws 115 Metropole orkest; 2 voor de vrouw; 2.20 cello en piano; 3 voor zieken en gezonden; 3.20 reprises; 4.30 Spaamsche muziek; 5 kaleidos- coop; 5.20 welk dier?; 5.30 piano; 5.50 Rijk overzee; 6 nieuws; 6.15 De Papavers; 6.45 sportpraatje; 7.05 repatrieeringscentrum; 7.30 volks- muziekschobl; 8 nieuws; 8.15 Philh. orkest; 9.20 hoorspel; 9.45 confetti; 10.45 Nederland in de wereld; 11.00 nieuws; 11.15 gram. seerde, een aansporing vinden, niet om te verbeteren, doch om ons nog meermalen van zijn kunst te doen genieten. Al met al een welgeslaag de avond. Thoolsche brug tolvrij De K.N..M.V. heeft van den mi nister van Openbare Werken en Wederopbouw vernomen, dat ge zocht wordt naar een mogelijkheid, om op de herbouwde Thoolsche brug geen rechten op het verkeer meer te heffen. Zooals bekend be staat sinds korte tijd een tolvrije noodovergang voor voetgangers en wielrijders over de montagesteiger voor de herbouw van de brug over de Eendracht. De brug over den Rijn bij Neu- wi'edt (Fransehe zóne) is door het ijs vernield, zoodat nu nog slechts negen bruggen over den Rijn intact zijn, aldus meldt de Britsohe nieuwsdienst in Duitsehland. Daarnaast hebben wij echter het feit, dat Nederland werkelijk straat arm is, en dat als gevolg daarvan de materiaalvoorziening ver bene den de behoeften moet blijven. Er is voorts een limiet aan het aan tal geschoolde arbeidskrachten en deze situatie zal zich, hoewel ge leidelijk iin afnemende mate nog ja renlang voordoen. In hoeverre het mogelijk is van een strak gecentra liseerd tot decentralisatie over te gaan kan iik nu nog niet zeggen, aldus de heer Neher, maar het is voldoende bekend, dat ik de cen tral iseerende gedachte niet als de eenig juiste beschouw. Ik heb daar voor te veel respect voor de auto nomie der gemeenten en pA>- vlnciën. De opvoering der arbeids productiviteit acht de minis ter een der essenlialia om tot wer- kclijken wederopbouw te komen. Wat bij den wederopbouw domi neert is moeilijk te zeggen. Natuur lijk heeft de voorziening in woon ruimte zijn intense aandacht, al zal met uitsluitend woningbouw niet kunnen worden volstaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2