ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DE CONFERENTIE TE MOSKOU WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 De WhG van het WOORD WERELDNIEUWS Het lot van Duitschland WOENSDAG 5 MAART 19-17 No. 15532 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling Li Zierikzee f 2.75, daar buiten 13,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Adir.'n.: Schuithavem B 94. Tel. 32. Giro 137677 liedactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. .Snelheid en service Hat streven naar snelheid in dè overbrenging van het woord ge sproken of geschreven, komt al in de gTijze oudheid aan het licht maar eerst in de laatste eeuw leidde zulks tot een zeer aanzienlijke voor uitgang. Het postvervoer komt pas tot ontwikkeling als de massa de schrijfkunst meester wordt. Dan ont staan geregelde bodendiensten, die voor iedereen die de vrachtkosten betalen wil,, brieven Overbrengen. De drang naar snelheid leidde er toe de loopende boden te vervangen door ruiters te paard. Reeds in de 18e eeuw gold voor een deel van het land het devies ,,'s avonds gepost, 's morgens be steld'. Ce tarieven waren toen echter hoog. Menig particulier postmeester heeft in dien tijd goede zaken met dit bedrijf gemaakt. Maar het plat teland bleef zeer lang van de zege ningen van het postverkeer versto ken. Tot in het midden van de 18e eeuw waren de tarieven veel te hoog en bleef het postnet binnen nauwe grenzen, met als gevolg dat het clandestiene briefvervoer een ongckenden omvang aannam. De Pcstwet van 1850 maakte aan dezen ongevvenschten toestand een einde. Honderden postkantoren wer den geopend, de tarieven verlaagd, het aantal routes uitgebreid, terwijl aan de nieuwe spoorwegen het post vervoer werd toevertrouwd. Sinds dien gaat de ontwikkeling steeds meer in de richting van opvoering van de snelheid, uitbreiding van de postroutes en van de plattelandis- kantoren. In' onzen tijd constateeren we een enormen groei van den omvang van het postverkeer en een overeenkom stige ontwikkeling van de posttech- niek. Met de snelste middelen ge schiedt het vervoer. Herinneren we maar aan de nachtposttreinen van voor den oorlog en aan het Euro- peesche postvervoer, dat voor brie ven en briefkaarten zooveel en zoo ver mogelijk door de Jucht ge schiedt, zonder dat daarvoor extra luchtrecht voor geheven wordt. Snelheid en Service zijn de grond- teginseien van het moderne post verkeer. Nog gaat het vervoer niet 6nel genoeg. Maar de techniek staat niet stil. Reeds worden in het buitenland proeven genomen met helicopters, het vliegtuigtype, dat loodrecht kan landen en opstijgen en dat dus vlak tjij de postkantoren kan aan komen en opstijgen. Blijken deze toeste'len in de practijk bruikbaar, dam zullen ze wellicht ook voor ons binneniandsche postvervoer gebruikt kunnen worden. De P.T.T. slaat de ontwikkeling van dit nieuwe ver voermiddel met de grootste op lettendheid gade. Dit wat de P. betreft. Over T-T. een volgende maal. Australiër over Indonesië De correspondent van het Austra lische blad „Telegraph" schrijft naar aanleiding van de boycot van Nederlandsche schepen door de Aus tralische vak vereen iigingendeze boycot treft de Australiërs en de Indonesiërs meer dan de Nederlan ders. Zij veroorzaakt voor Australië zoowel een verlies van „goodwill" ale van buitenlands che markten en schept moeilijkheden voor de In donesiërs. Wij worden als natie be oordeeld naar de actie van de ha ven-arbeiders en de Nederlanders worden vijandig gezind tegenover Australië en de Australiërs. De boy cot berooft de Nederlanders niet van hun militaire uitrusting, maar berooft de Indonesiërs van genees middelen en een aanzienlijke hoe veelheid transportmiddelen, die in Australië is aangekocht- Millioenen Indonesiërs zijn uitge hongerd of op ide grens van ver hongering door het gebrek aan transportmiddelen. Door het vast houden van voedselvoorraden, die van vitaal belang zijn voor de we deropbouw van het1 land, scheppen de havenarbeiders moeilijkheden voor het volk, dat zij meemen te helpen en tegelijkertijd vernietigen zij voor Australië de kansen om exportmarkten in Nederlamdsdh-In- diè te verkrijgen- De Nederlanders hebben reeds orders voor machine rieën ter waarde van millioenen ponden, in Australië geplaatst, in getrokken- Thans is de uitvoering daarvan aan Amerika opgedragen, dat door den dwazen boycot van de havenarbeiders bijna het mono polie op de Nederlandseh-Indische markt bezit. Monarchistische demonstratie te Madrid De Spaansche monarchisten' heb ben te Madrid een betooging ge houden, die door de politie met ge weld moest worden ontbonden. Ter gelegenheid van de zesde verjaar dag van ex-koning Alfonso's dood, vond een kerkelijke herdenkings plechtigheid plaats, 'die zeer orde lijk verliep. Toen de dienst teriam- de was, vormde het uit de kerk stroomende publiek een optocht, waaraan 4000 personen deelnamen en die onder kreten als: „Leve de koning" en „Leve de monarchie", naar het parlement probeerde door te dringen. De Franco-aanhangers organiseerden echter aanstonds een tegen-demonstratie, die onder de leuze van „Franco-koning" even eens op weg ging naar het parle ment- Toen d,e beide partijen el kaar ontmoetten, ontstond een handgemeen, waarop de politie in greep en een aantal monarchisten arresteerde. Ook in Parijs werd de dood van ex-koning Alfonso in een kerkelijke dienst herdacht. Hier aan namen zoowel monarchisten als republikeinsche autoriteiten deel. Inwoners van Trinidad gered Het water, dat de Boliviaansche stad Trinidad met ondergang be dreigde, is gedaald, waardoor het gevaar voor de niet-geëvacueerde inwoners, die op de daken van hun huizen waren geklommen, aan zienlijk verminderd is. Met uitzondering van vier blok ken was dc gcheele stad over stroomd. Mon heeft uit een vlieg tuig van het Amcrikaansche leger rubberbooten ƒ11 geneesmiddelen la ten vallen- Drijvend weerkundig station Belgische zeelieden zijn naar de Vereenigde Staten vertrokken, waar zij een schip in ontvangst zu.len ne men, dat speciaal gebouwd is cun dienst te doen als weerkundig sta tion op idem Atiantischen Oceaan. Het schip zal onder bevel staan van kapitein Delfrosse. Het zal tot taak krijgen te kruisen rond een punt, dat op 800 mijl van Ostende is ge legen en zal hier weerkundige waar nemingen doen, die zuilen worden doorgegeven naar andere metereo- logische stations en aan vliegtuigen, die zich boven den Oceaan bevin den. De bemanning zal uif 100 kop pen bestaan. Ook zuilen er zich enkele technici op meteorologisch en oceanografisch gebied aan boord bevinden. Nationale feestdagen In aansluiting op een reeds eerder genomen beslissing heeft de minis terraad besloten: Gelijk reeds voer den oorlog in dezen gebruikelijk was, zal voors hands: Indien de verjaardag van de. Koningin op een Zondag valt, den daarop volgenden Maandag den ge- heelen dag vrij van dienst worden verleend. Indien de verjaardag van prinses Juliana of van prins Bernhard op een Zondag valt, zal den daarop volgende Maandag na den ochtend dienst vrijaf worden verleend. SPKfc.UK VAN DEN DAG Wanneer gij wordt bezocht m*t druk en tegenspoed, Zoo stijft u met geduld en heutft uw vast gemoed. WEERBERICHT Verwacht tot den avond va* 5 Maart: Verder toenemende bewol king met tijdelijk sneeuw of rega* afnemende vorst en plaatselijk licht» dooi, aanvankelijk aanwakkerend» Oostelijke, later veranderlijk» wind. 5. Zon op 7.20, onder 18.25. Maan op 16.06, onder 7.11. Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 5. 1.48 v.m. 14.26 urn. Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Hoogwater te Bruinisse 15 mi*, later dan te Zierikzee. Laagwa.er Zij, wier achternaam begint met een A, E, I, O, U of Y, kunnen hu» spaarbankboekje thans naar de Rijks postspaarbank opsturen, opdat ach terstallige rente kan worden bijge schreven. In Palestina is het huisarrest voor Tel Aviv en de andere plaat sen in de kuststreek opgeheven. Ook te Jeruzalem is dit gebeurd, behalve in de wijk Mea Shearim, waar 15.000 Joden als konijnen bij elkaar leven. Europa verkeert sinds' den laat- sten wereldoorlog in een ehaoti- schen toestand, waarin de groote mogendheden het „ieder voor zich" tot wet verheven. Tegenstrijdigheid van belangen en het aan allen kant heerschende wantrouwen belemme ren het vinden van een uitweg uit deze impasse. De komende confe rentie te Moskou zal hierin verbe tering moeten brengen door te be slissen over het lot van Duitschland, tot nu toe de onzekerste factor in het naar herstel strevend Europa. Zekerheid dat de conferentie te Moskou de zoo gewenschte ophel dering zal verschaffen bestaat er nog niet- Veel hangt af van Rus- land's houding in het algemeen en tegenover Amerika, Engeland en Frankrijk in het bijzonder. Dat het besluit tot ontbinding van Pruisen door den geallieerden raad te Berlijn genomen is, betee- kent nog niet, dat het zijn verzet tegen een decentralisatie van het politieke bestuur in Duitschland op gegeven heeft, maar schijnt er toch wel te wijzen op de neighg orti niet al te star aan een volledige centralisatie vast te houden. Pruiv sen wordt uiteengescbeurd, om den Pruisischen geest, die heel Duitsch land op zoo'n noodlottige wijze doortrok, uit te rooien. Hoe o>k het toekomstige Duitschland er uit zal zien, het zal het Pruisen van Bismarck of Wilhelm II niet meer zijn! Het lot der kleinen e kleine landen van Europa zie» uit naar de conferentie van de Groote Vier met weinig hoop, dat de betrekkingen tussehen Amerika en Rusland zouden kunnen verbete ren. Vooral in Zweden ie diit ge voel sterk aanwezig, waar offici- eele personen er klaarblijkelijk va» overtuigd zijn, dat hun land in ge val van een nieuw conflict weinig kans maakt de neutraliteit te bewa ren, zooals dat in de laatste w»- reldboisingen kon geschieden. Zweden bewandelt in het diplo matieke conflict tussehen Rusland en de Westersche mogendheden den middenweg. Dat beteekent op het oogenblik een aanhalen van de be trekkingen met Rusland, vooral wat handelszaken betreft. In Zwcedsch» regeer in gskringen hcersdit de op vatting dat men moet vermijden dat het land een satelliet wordt van de een of andeTe groo'.e mogend heid. Gaan Oost en West steeds hun eigen weg, dan wordt de taak ven Zweden, met Westerschen inslag, doch oen Oostersche ligging zeer moeilijk. Dat is de reden waarom Zweedsche diplomaten het er over eens zijn, dat het lot van de klein» Europeesche Staten afhankelijk is van het evenwicht tussehen Ameri ka,, Engeland en Rusland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1