Februari de koudste maand sedert 1855 De maand Februari is te De Bilt de koudste geweest sedert 1855 en zi) komt op de tweede plaats, wan neer wij alle Februarimaanden van de laatste twee en een halve eeuw naar hun gemiddelde temperatuur rangschikken. Hieruit blijkt voldoen de, hoe fel de koude was. Zelfs Februari 1929 is nog overtroffen. Verder telde de afgeloopen maand iets minder dam vier en twintig „ijsdagen". Dat zijm dagen, waarop de temperatuur den geheelen dag onder het vriespunt blijft. Dit is een record, want in de laatste twee en een halve eeuw is dit aantal in Februari nooit boven de 18 uit gekomen. Als wij tenslotte de ge middelde temperaturen van de drie wintermaanden beschouwen, blijkt, dat deze sedert 1829—30 niet zoo laag zijn geweest en even laag als die van 1783—84. In meer dan één opzicht was Februari 1947 dus wel een recordmaand! Een Amerikaan ziet Margraten In de New York Herald Tribune beschrijft Edwin P. Booth, pro fessor in de kerkgeschiedenis aan de universiteit van Boston, een be zoek dat hij met zijn echtgenoote en twee zooms gebracht heeft aan de Amerikaansche militaire begraaf plaats te Margraten. Hij had deze reis ondernomen om te beslissen, of hij het overschot van zijm der den zoom, die te Margraten begra ven is, al dan niet naar de Veree- nigde Staten zou laten overbrengen. Hij beschrijft hoe getroffen hij was door de zorg, die de bevolking van de omliggende dorpen en ste den aam de graven der gevallen Amerikaansche soldaten besteedt Op ieder uur van dem dag ziet men Nederlanders op dit kerkhof, die door het verzorgen der ocxr- logsgraven hum damk aam de bevrij dingslegers tot uiting brengen- Prof. Booth dringt er bij de Ame rikaansche regeerimg op aan het kerkhof niet te verplaatsen: „Laat dit kerkhof in zijn huidige schoon heid. Laat de regeering en bet leger ons volk vertellen, hoe rustig on ze jongens daar liggen. De kerk hoven zijn hier prachtig en bijna zoo volmaakt als wij zouden wen- schen. Het volk in welks midden onze zomen begraven liggen, is vriendelijk en attent, en het beseft dat het een eer is de nagedachte nis van den jongen strijder hulde te brengen." Millioenenroof voor den krijgsraad Toen de Canadeezen Arnhem bin nenrukten, was de kluis van Van Ranzows Bank nog intact. De Duit- schers waren er niet in geslaagd haar te openen. Dat gelukte wel aan, eenige plunderaars onder het ont- Zfcttings'.eger. Voor millioenen gul dens aan effecten en sieraden zijn gestolen. Twee bij deze plundering betrok ken Nederlanders hoorden Zaterdag voor d-en krijgsraad ieder vier jaar gevangenisstraf tegen zich eischen. Het waren de tolk bij het 21e Ar- mycorps, de 24-arige A. G. W. W. uit Nijmegen en de 48-jarige Nij- meegsche automonteur J. F. V. De krijgsraad veroordeelde W. tot 21/2 jaar em V. tot lt/a jaar gevan genisstraf met aftrek van het voor arrest. Brand in een goederenloods te Rotterdam In den nacht van Zaterdag op Zondag brak brand uit in een goe derenloods aan de Merwehaven te Rotterdam, waarbSj die loods, 100 M. lang en 10 M. breed, tot den grond toe afbrandde, een schade veroorzakend van eenige millioenen guldens. Bij ontdekking van den brand werd onmiddellijk de brand" weer gewaarschuwd, die weldra met 4 autospuiton ter plaatse ver scheen. Met 20 stralen tastte men het vuur aan. Een nabij de loods in de haven liggende Amerikaansche boot, geladen met terpentijn, kon worden verhaald. De loods, geheel gevuld met stukgoederen, tty* waarde van millioenen guldens, ging geheel verloren. Huis omver gereden Zaterdagmiddag kwam te Roosen daal een legervrachtwagen aanrij den. In de Molenstraat slipte de wagen, tengevolge van de gladheid. Hoewel de auto niet snel reed,, kon de chauffeur niet verhinderen, dat zijn wagen via het voetpad tegen, het hoekhuis Molenstraat—Binnen- gel botste. Dit hoekhuis bestaat uit een winkel, met daar boven drie verdiepingen. Het bovengedeelte steunt ten deele op een pilaar, wel ke op zijn beurt op een hardsteenem voetstuk rust. De auto drukte dit voetstuk op zij, met het gevolg, dat de pilaar kantelde en het heele huis instortte. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet gebeurd. Twee jongens verdronken Een tragisch ongeval heeft zich voorgedaan in Waalree bij Eind hoven. Twee jongetjes, onder wie het 9-jarig zoontje van dem beken den Brabantschen schrijver Anton Coolen, waren de velden Ingegaan om te spelen. Zij waagden zich daarbij op het ijs van een gemet selde put. Langs de randen van den put was het ijs evenwel los en toen de beide jongens er op stonden, kantelde de ijsplaat met het gevolg dat zij er onder geraak ten. Met assistentie van de politie heeft men tot diep in den nacht gezocht. De sporen leidden in de versche sneeuw naar den put waar men na veel moeite er in slaagde de beide lijkjes, die geheel bevro ren waren omhoog te halen. In het bad gestikt Een. defecte geyser is oorzaak ge weest van den dood van den heer G. Griep uit de Kapelstraat te Rot terdam. Tijdens het baden moet hij door uitstroomend gas bedwelmd zijn geraakt- Toen men hem om half elf vond, was hij reeds over leden. Reeds 25 zieken te Goes In totaal zijn thans 25 personen lijdende aan de nog niet geïdenti ficeerde, maar vermoedelijk ty- pheuze ziekte, die in het zieken huis te Goes is uitgebroken. Men neemt geen nieuwe patiënten meer op en het gedeelte, waarin de zie ken verpleegd worden, is voor het publiek gesloten. De toestand der patiënten schijnt te verbeteren. VAN ONS EILAND ZIERIKZEE. Tot onderwijzer aan de O.L. School B te Vlissingem is benoemd de heer S. P. Lako, ian- derwijzer aan de O-L. School A alhier. Benoemd tot voorzitter van het Waterschap Schouwen, de heer J. Klompe te Serooskerke. HAAMSTEDE. De Chr. Zangver. „Looft den Heer" gaf Donderdag avond in „Tavenu" een goed ge slaagde uitvoering voor een geheel gevulde zaal. Nadat Ds. v. Swighem met gebed geopend had, verwel komde de voorzitter, de heer G. L. Beuzenberg, de aanwezigen, in het bijzonder de afgev. van de zus- terver. Hierna gaf hij de leiding aan den directeur, den heer L. C. Hoogerhuis, die daarop met het koor een 7-tal liederen ten gehoore bracht met als begin het „Bonds lied" en als slot het „Zeeuwsche Volkslied." Over het geheel werd goed gezongen vooral in enkele nummers waren de bassen goed op dreef. Na dit eerste gedeelte werden enkele voordrachten ten beste gegeven, waarvan vooral „De Welgestelde" de lachspieren in beweging bracht. Na de pauze, waarin een verloting werd gehou den, volgde een klucht in 2 bedrij ven: „De Zangvereeniging van Pot- jesdam". Deze klucht werd zooda nig opgevoerd dat de zaal daverde van de lachsalvo's.'Tot slot wer den nog een 7-tal zangnummers uitgevoerd, waarvan „Koningskind- je" ons het meest beviel. Nadat Ds. v. Swigohem het koor dank had gebracht voor de genotvolle avond, sloot hij met dankgebed. DREISCHOR. Het kerkkoor gaf Vrijdagavond een uitvoering in café Slager. De voorzitter, Ds. Kalmijn, opende met een kort woord deze avond en gaf de leiding over aan dhr. Everwijn, den directeur van het kerkkoor. Een 5-tal zangstukken werden door het koor op voortref felijke wijze gezongen. Hierna werd opgevoerd „Tot wederdienst be reid", een blijspel dat verschillen de malen groote hilariteit opwekte. Na de opvoering werden nogmaals een 5-tal zangstukken ten gehoore gebracht. Dhr. Klaasse dankte na mens het publiek den voorzitter, leden en directeur van het kerk koor voor de mooie en genoeglijke avond. Ds. Kalmijn besloot meteeüi woord van dank aan het publiek voor zijn groote opkomst. Daar ver schillende leden van het kerkkoor nog eenige kleine voordrachten ten beste gaven bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen. Ook werd na afloop nog een collecte gehouden voor de NIWIN-aetie, welke de som van ongeveer f 53 opbracht- KERKNIEUWS Tot leden van de kiescollege der Ned. Herv. Kerk te Renesse zijn gekozen de dames J. Kooman en S. Perduin, en de heeren J. Braber, J. Houtman en P. Verton. Ger. Gemeente. Bedankt voor Tholen: Ds. A. van Stuijvenberg te Yerseka. HAAMSTEDE- Ger. Gemeente. 5 Maart Biddag: 10, 2.30 en 7 uur Ds. v. d. Berg. 800.000 mannen en vrouwen zijn weer aan het werk gegaan toen de Engelscbe fabrieken weer stroom kregen. In sommige fabrieken gaat men met nachtploegen werken, ten einde het gebruik van eleetriciteit over 24 uur te verdeelen. De uit 53 koppen bestaande be manning van de Britsohe vracht boot Loksang is door de Ameri kaansche bezettin gsautoriteitem te Kobe gearresteerd. Zij maakte deel uit van een smokkelaarsbende in verdoovende middelen. Twee 16 jaar oude Amerikaan sche scholieren stalen een auto van een handelsreiziger, na den man gedood te hebben. Zij hadden dé auto noodig voor een ontvoering, waarmede zij dik geld dachten te verdienen. Een hunner is ter dood veroordeeld, terwijl de vriend le venslang wordt opgesloten. C. Piek, de voormalige directeur van W.H.N., heeft tegen zijn vonnis cassatie aangeteekend. In Venlo is een baby van enkele maanden oud om het leven geko men, toen in de nacht een gas slang, die onder druk stond, door de hond werd doorgebeten. De Japa.nsehe chirurg, dr. Masao Kitaoka heeft, naar verluidt, ?en methode gevonden om door middel van een operatie in de hersenen krankzinnigheid te genezen. Reeds is hij er in geslaagd een twaalftal patiënten te genezen. Te Berlijn zijn uitgebreide maat regelen genomen om een griep-epi- demie, die kan uitbreken, wanneer de huidige bittere koude een einde neemt, te bestrijden. Aan de kust van Yorkshire (Engeland) zijn geheimzinnige bom men aangespoeld, waarvan men ge looft, dat zij een tot dusver onbe kend Duitsch geheim wapen zijn, aldus een correspondent van de „Daily Graphic". De bommen bevat ten! elk 40 aluminiumkleurige schok- buisjes. Toen er een tot ontploffing werd gebracht, gaf het een verblin dende vuurstraal en een geweldige knal. Legerautoriteiten achten de mogelijkheid niet uitgesloten, dat het wapen bedoeld was om onder zeebooten tot zinken te brengen. DaTwentsche vereeniging tot ia- standhouding van de folklore heeft het Prinselijk gezin een krenten- wegge van meer dan honderd pond aangeboden. De „Hengeler spoilers endaansers" voerden eenige Twent- schc volksdansen uit, waarbij de Prinsesjes Beatrix en Irene zich niet onbetuigd lieten. Gemeenteraad Duivendijke De gemeenteraad te Duivendijke kwam 22 Februari onder voorzitter schap van burgemeester H. R. N/e- borg bijeen. Afwezig de heeren J. W. v. d. Weele en S. Bos. Na open'ng gaf de burgemeester een overzicht van de belang ijkste gebeurtenissen in het jaar 1946. De gemeente wist in dat jaar te ontkomen aan den greep der noodlijdendheid, doch voor 1947 valt het ergste te vreezen, tenzij de fin. verhouding tusschen Rijk en Gemeente spoedig haar beslag krijgt. Het dichten van de put te Loo- perskapelle en de gracht rond de begraafplaats is een zuiver gemeente belang. Bij demping komen de kosten dan ook voor rekening der gemeente. Met de reiniging der drinkputten, binnen den kring waar de waterlei ding zal komen, zal niet worden begonnen. Reiniging van putten buiten dien kring gelegen dient men aan te vragen bij landbouwherstel. In overleg met de gemeente Eiker zee kan thans tot de benoeming van een gemeente-ontvanger worden over gegaan. terwijl het de bedoeling is dat de te benoemen functionaris tevens wordt benoemd tot ambtenaar ter secretarie te Duivendijke. Afwijzend beschikte de raad op het verzoek van het bureau tot voor lichting bi) beroepskeuze te Zierlkzee om geldelijke steun. Aan den havenmeester C. deVoogd werd voor 1947 een „opbouwtoe- lage van f 300 toegekend en 10 pet. tijdelijke toelage aan het gemeente- personeel. De woning L 21. kadastr. bekend Sectie A no. 695. wordt onbewoonbaar verklaard De reke ning van het Burgerlijk Armbestuur over 1945 vermeldt een batig saldo van f 1651,29. De begrooting voor 1947 raamt het nadeeilg verschil op f 4200,20. Na rondvraag volgde sluiting. RECHTSZAKEN De officieren fiscaal bij het bijz. gerechtshof te 's Hertogenbosch voor de prov. Zeeland hebben de volgende personen onvoorwaardelijk buiten vervolging gesteld B. Broere, BrouwershavenJ. F. van Driel en S. H Duinkerke. beiden BruinisseJ. J. Verhole, St.-Anna- land, onder toezichtstelling, ver plichting om te arbeiden en ont zetting rechten. P. L. v. d. Vate. Zierlkzee E H. A. Ephraln, Haamstede. J. van Rhee, Bruinisse. alleen ontzetting rechten. A. S, Speelman, Haamstede, ver plichting tot arbeiden, ontzetting rechten en f 275.— brtalen. Onvoorwaardelijk is buiten ver volging gesteld G. de Ble. Zierlkzee. omdat de gerezen verdenkingen ongegrond zijn gebleken. J. W. Weltevreden. Zierlkzee, omdat de verdenkingen niet onge grond zl|n bevonden, maar de schuld van zoodanlgen aard. dat oplegging van straf of maatregel niet ge rechtvaardigd is te achten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3