Minister Jonkman over het Indische vraagstuk Watersnood in Bolivië Amerikaaiische, Argentijns che, Chilee ;sebe en Panameesche water vliegtuigen zijn naar de stad Trini dad in Bolivia gezonden, welke door een overstrooming wordt ge teisterd. Tengevolge van de hevige regens is de Mamore, een rivier op 15 kilometer afstand buiten haar oevers getreden. Het water wast nog steeds en de 8000 inwoners der stad hebben een toevlucht ge zocht op de daken der buizen. Zij' zullen met de watervliegtuigen ge- evacueerd worden. Zij hebben al sinds drie dagen geen voedsel meer- Hun stadgeuoo- ten, die hoog en droog op de heu vels rond de stad zitten, zijn er eveneens slecht aan toe. Zij loopen bovendien gevaar door de wilde dieren uit de omliggende bosschen te worden aangevallen. De overstrooming omvat oen ge bied van 15.000 vierkante kilome-. ter en aan de hevige regens schijnt rog geen einde te komen. Reeds 12.000 menschen zijn geïsoleerd. Van alle kanten wordt geprobeerd hun hulp te bieden, o.a. met am- phibie-vliegtuigen. De Duitsche ondergrondsche activiteit Nieuwe eorlog met bacteriën werd voorb, reid De internationale commissie voor het bestudeeren vam Europeesohe vraagstukken heeft een nieuw rap port gepubliceerd over de onder grondsche beweging in DuitschlandL Volgens dit rapport ontsnappen nog steeds vele Duit9cbers met ver- valschte paspoorten via Zweden en Italië, naar Zuid-Afrika. Argentinië heeft definitief gewei gerd Duitsche activa aan de Ge allieerden te overhandigen. Duit sche tegoeden in Zwitserland zijn in de handen van de Duitschers gebleven, die kans hebben gezien naar Zwitserland te ontsnappen, zelfs indien deze activa tijdelijk ge blokkeerd zijn. Dr. Robert Borel, de secretaris generaal van de commissie, ver klaarde, dat de inlichtingen, waar over de commissie beschikt, afkom stig zijn van commissies van staats lieden, technici en specialisten over geheel Europa- Hij zei in een interview, dat zoo als voor den oorlog een Duitsche vijfde colonne in vele landen werk zaam is geweest, nu voorbereidin gen worden getroffen voor een eventueelen oorlog tegen de volks gezondheid. Het verspreiden van epidemieën als diphtherie en typhus, met vernielen van het gewas en veestapel, door het verspreiden van mond- en klauwzeer, is zeer wel mogelijk. Parfum uit het oerwoud Een van de grootste parfumfa- brieken ter wereld bevindt zich in het oerwoud en wel in Nieuw Gui nea. De eigenaar is James Pollard, die 20 jaar lang een goudmijn ex ploiteerde. Daar hij inzag, dat de bedrijfskosten tijdens den oorlog te hoog zouden worden werd hij par fumfabrikant, wiens producten bij de inboorlingen grooten aftrek vinden. De voor de parfums benoo- dïgde olie laat Pollard uit Australië komen. Behalve parfum fabriceert Pollard ook waterstofsuperoxyd? dat de inboorlingen gebruiken om zich de haren te bleeken. Ook ver vaardigt deze fabrikant schmink, waarmee de bewoners van Nieuw Guinea het gelaat en het lichaam inwrijven bij nationale dansfeesten. Nog 50 000 zaken Volgens rar. D. J. van Gilse, pro cureur-generaal bij het Gerechtshof in Den Haag bevinden zich on danks de vrijlating op groote schaal nog ruim 28.000 politieke del n- quenten in detentie. Alleen al de bijzondere gerechtshoven moeten nog 50.000 zaken berechten. Naar de meening van mr. van Gilse vormt de berechting van deze menschen een nagenoeg onoplo baar probleem, vooral doordat de recht spraak z.l. door de politiek wordt beïnvloed, waardoor de strafmaat nimmer een ieder kan bevredigen. Het ongestraft loslaten van de vele politieke delinquenten zou, naar zijn meoning een funeste invloed hebben op de gewone criminaliteit, vooral onder de jongeren. Nieuwe minister voor den Wederopbouw De 'heer ir. L. Neher, tot nu toe dir. gen. bij de P.T.T., is bij K.B. van 28 Febr. benoemd tot mi nister van openbare werken en we deropbouw. Ir. Neher, die thans 57 jaar oud is, heeft een merkwaardige carri ère achter den rug, die van bijzon dere begaafdheid en onverzettelij ke wilskracht getuigt. Hij begon zijn loopbaan als zeeman, maar gezichts zwakte dwong hem een andere rich ting te gaan cm in 1907 werd hij lijnwerker bij den Amsterdamsöhen Telefoondienst. Hij vestigde door zijn ambities en technische vaar digheid al spoedig de aandacht op zich. In 1913 werd hij opzichter bij den Haagschen telefoondienst en daar volgde in 1919 zijn benoeming tot ingenieur tweede klas en in 1920 ingenieur eerste klas. Deze be noemingen konden, daar hij niet de vorming van een technische hooge- school achter zich had, beschouwd worden als een onderscheiding voor zij'n bijzondere kwaliteiten. En daar mede was zij'n loopbaan nog niet op haar hoogtepunt bij de P.T.T., want na dezen oorlog werd hij tot directeur-generaal benoemd, nadat hij in den bezettingstijd een belang rijke rol in het verzet der post- ambtenar -i had gespeeld en lid van het college van Vertrouwensmannen was geweest. Schoenen, banden en kolen niet vrij Naar aanleiding van berichten, volgens welke de voorziening van kolen, rijwielbanden èn schoenen spoedig weer normaal zou zijn, heeft een redacteur van het ANP de meening van den minister van economische zaken gevraagd. Deze deelde het volgende mede: Op grond van de huidige produc tie en de bestaande invoertransac- ties mag worden verwacht, dat bin nen enkele weken de achterstand in het honoreeren van de aanvragen van tot dusver geldende voorrangs- groepen (artsen, wijkverpleegsters, arbeiders, Werkzaam bij den weder opbouw, enz.) groolendeels zal zijn ingeloopen. Opheffing van deze dis7 tributie zal echter voorshands wel niet mogelijk zijn. Hoewel de huidige schoenenpro ductie het wellicht mogelijk zou maken de distributie op te heffen, is h<t in het bijzonder in verband met de zeer moeilijke deviezenposi- tie nog zeer de vraag of deze pro ductie op het huidige peil kan wor den gehandhaafd. In verband hier mede kan opheffing van de dislr bu- tie thans nog niqt worden overwo gen. Wat betreft de kolenvoorziening vestigde de minister er de aandacht op, dat, aangezien de vooroorlog- sche productie van 12 millioen ton op zijn vroegst tegen het einde van dit jaar kon worden bereikt; er nog geen sprake van kan zijn', dat in het winterseizoen 1947'48 de kolen van den bon zullen gaan. Weer verf voor onderhoudswerk In verband met het feit dat aan schilders tijdelijk niet de noodige grondstoffen konden worden toege wezen, was het onmogelijk tot nu toe onderhoudswerken te doen uit voeren. Thans is hier verandering in gekomen. De rantsoenbonnen voor oliehoudende verf, genummerd B1 tot en met B 35.000 geven n.l. met ingang van 1 Maart, recht op den aankoop van grondverf en-of blanke lak en-of in rauwe lijnolie gemalen kleurpasta, in totaal een hoeveel heid van 10 kg. p. bon niet te boven gaande. Deze bonnen hebben een geldigheidsduur van twee maanden. Extra voedsel voor bakkers gevraagd Een telegram van 'de volgende inhoud heeft de Bedrijfsunie van het Bakkersbedrijf gezonden aan het Centraal Distributiekantoor „Bakkers en bezorgers moeten thans onder de moeilijkst denkbare omstandigheden hun werk verrich ten: dringen er bij u op aan voor hen gedurende vorstperiode extra voedsel beschikbaar te stellen". Goedkooper eieren De maximumprijzen voor kipeieren worden aanzienlijk verlaagd. De prijs, welke de pluimveehouders dan ten hoogste ontvangen voor bij den verzamelaar in het pakhuis afge leverde eieren, bedraagt f 1.96 per kilogram en voor eieren, welke op zijn bedrijf worden afgehaald f 1.95 per kilogram. Aangezien er eenige tijd verloopt voordat de tegen de nieuwe prijzen geleverde e'eren in den winkel van den detaillist zijn, zullen de nieuwe maximumprijzen eerst enkele weken later n.l. op 17 Maart kunnen in gaan. De consumentenprijzen wor den dan 16, 15, 14, 13, 12 en 11 cent per stuk voor eieren respectievelijk van, klasse! 1 t.m. 6. Voor de meeste eieren beteekent dit een prijsverla ging vatni 5 Cent per stuk. De wil bestaat bij beic „Het' thans bestaande verschil van meening, betreft alleen de wijze van) uitleg van de overeenkomst van Linggadjati en daarover zal men nu dus moeten trachten het met elkaar eens te worden", aldus min. Jonkman in zijn jongste rede in den Senaat. De voorioopige weige ring van de republiek, het accoord te teekenen moet niet de gedachte doen ontstaan, aan een impasse. Er ia alleen een extra moeilijkheid ont staan. Ook deze moeilijkheid zal langs den weg van onderhandelen opgelost moeten worden. Deze ge- dachtengang is in overeenstemming met het door de regeer'ng voorge stane beleid, gericht n.l. op berei king van samenwerking van Indo nesië en Nederland op den voet van gelijkwaardigheid. Minister Jonkman begon zijn re devoering over de Indonesische kwestie, met critiek op de critici, die vaak niet altijd oven hoffelijk den minister om zijn beleid hadden aangeva len. Intisschen erkende den bewindsman dat de diverse de batten verhelderend hadden gewerkt De minister noemt het onjuist de tegenstelling tusschen de Leidsche en Utrechtsche school (respectieve lijk bevorderaars van de rechten en belangen der inhcemsche bevolking, respectievelijk van die der onder nemende koloniale leiding), zonder meer op politiek terrein over te plaatsen. Minister Jonkman ried aan de beteekenis van het groeiend na tionalisme niet te onderschatten. Voor het feit dat de revolutie (zich in defce groei openbarend) niet wens-ht te wachten' moet men oog hebben. Linggadjati, aldus de minister, wns slechts een poging de koninklijke trede van 7 December 1942 tot een verderen stap van verwezenlijking te brengen. Tot dusverre stemden RADIO-PROGRAMMA Woensdag. 5 Maart. HILVERSUM I (301 M.) 10 piano; 10.30 morgendienst; 11 gram.; 11.i5 vragen aam voorbijgan gers; 11.45 fam.berichten; 12 Hol- landa-sextet; 1 nieuws; l.i5 orgel; 2 amati-trio; 2.45 gram.; 3 zang en piano; 3.30 gram.; 4 voor postzegel verzamelaars; 4.15 jeugdkoor; 4.45 voor jongens en meisjes; 5.30 Ned. Volksherstel; 5.35 steravond; 6.10 gram.; 6.30 Ned. strijdkrachten; 7 nieuws; 7.15 kruisen langs den weg; 7.30 Engelsche les; 8 nieuws; 8.05 wc-eroverzicht; 8.08 parelende klan ken; 9.10 lijdensmeditatie; 9.30 or gel; 10 nieuws; 10.15 actueel geluid; 10.30 gram.; 10.45 avondoverdanking 11—11.15 gram. HILVERSUM II (41S M.) 10 morgenwijding; 10.20 voor de vrouw; 10.35 gram.; 11 causerie; 11.30 gram.; 12 Attemtia; 12.35 discoklanken; 1 nieuws; 1.15 voor het platteland; 1.20 Miller-sextet; 2 voor de vrouw; 2.15 piano; 2.40 gram.; 3 voor de jeugd; 3.45 voor de zieken; 4.15 voor de jeugd; 5.15 accordeonorkest; 5.45 Rijk over zee; 6 nieuws; 6.15 gram.; 6.30 dichter en volk; 7 piano en orgel; 7.15 nieuws uit Indië; 7.30 lezing; 8 nieuws; 8.05 dingen van den dag; 8.15 verzoekprogramma; 9.15 hoor spel; 10.15 dansorkest; 10.45 lezing; 11 nieuws. ♦Een Noorsche delegatie heeft zich naar kampen voor verplaatste per sonen in de Britsche zöne van Duitschland begeven om driehon derd Joden verblijf in Noorwegen aan te bieden. Deze kunnen na vijf jaar de Noorsche nationaliteit verwerven. partijen, Linggadjati te teekenen Grondwet en wet op de Indische staatsinrichting slechts op een volk, terwijl het nu om een regeling gaat die op beide volken moet steunen. Het standpunt van de oppositie valt toe te schrijven aan een nu eenmaal principieel volkomen andere instel ling. Daar uiteindelijk de basisovereen komst (de 17 artikelen), de parle mentaire goedkeuring behoeven, heeft de regeering een toelichting op die overeenkomst samengesteld, In deze toelichting ziet men in het kamp van de „Republiek" iets een zijdigs, hetgeen begrijpelijk is. Er is evenwel slechts een Linggadjati. Daarenboven was de regeering be reid de Indonesische delegatie de gelegenheid te geven harerzijds met een eigen interpretatie voor den dag te komen, die eventueel aan het parlement voorgelegd zal kun nen worden. Zou het verschil in uitleg al te gering zijn, dan zal het kabinet de eigen verantwoordelijkheid hebben te bepalen of het er zoo eveneens mee' kan instemmen, dan wel of het noodzakelijk is er andermaal mee naar de kamers te gaan. Zeer sterk legde de minister de nadruk op een spoedige onderteekening van 't aocoord, mede met het oog op de dreigende economische crisis. De beste methode tot oplossing van de vertrouwenscrisis bestaat niet in het o»p non voorgrond plaatsen van wantrouwen. Men dient evenzeer voor eigen fouten als voor die van de wederpartij oog te hebben. Als de deelon van wat een geheel zal blijven, elk het hunne aan kracht opbrengen, kunnen Nederland, de West en Indonesië samen als we reldrijk een waardige plaats in de familie drr vclkerpn innemen. Aldus het sluitstuk der rede, waarop van daag de replieken zullen volgen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2