ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Tragische mislukking Fransch-Britschc overeenkomst te Duinkerken Rede van Sjahrir in K.N I.P DINSDAG 4 MAART 1947 No. 15531 lOle Jaargang ABONNEMENT Prijs per S maanden bij vooruitbetaling ui Zierikzee f 2.75, daar builen 13,Lesse nummers II ct. Verschijnt iedcreo werkdag Adm'ji.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nebelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenrnan Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zicrikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.n*. (4 regels) f 1,— per stuk. Uit de wijze waatrop het pro bleem der politieke delinquenten tot een tragische mislukking is ge worden, treedt voor een deel his torisch verklaarbare Nedarlandsche onmondigheid te voorschijn. Diit pro bleem in zijn volle breedte en diep te te overzien en te peilen, was een opgave, die boven het moge lijke uitging. Immers het ontbreekt ons aan ervaring. Leerzaam is het daarom te verwijzen naar de poli tieke berechting, waarmede België had te maken na den eersten we reldoorlog. Dezelfde verwikkelingen, dezelfde wanhopige onmacht, zijn als voornaamste kenmerken in het zuiveringsproces vain destijds aan te wijzen. België en niet minder Frankrijk, zijn niet ten tweeden ma le in dezelfde fout vervallen, maar hebben het probleem energiek aan gepakt en bevredigd, d.wz. zonder de rechtsgevoelens van het volk stelselmatig te krenken, opgelost. Heel anders evenwel is het in Nederland gegaan. Er was van meet af aan een psychologische misvat ting, een valsche ethiek, en als ge volg daarvan een gebrek aan daad kracht met betrekking tot de poli tieke zuivering, waardoor een stem ming van hulpeloosheid en vertwij feling in den lande ontstond. De- balans opmakende verkrijgt men tot resultaat dat vele prominente fi guren, die beslist „fout zaten" in den oorlog, onmisbaar zijnde voor den matërieelen wederopbouw, na de bevrijding geen centje last heb ben gehad. Door een onbegrijpelijk getalm met het afwikkelen der gra tie-verzoeken eten de ter dood ver oordeelde moordenaars nog steeds Nederlandseh voedsel, in Nederland sche cellen. De kapitaalkrachtige N.S.B.'ers en het gespuis, dat zich laat onderbrengen in de groep bun kerbouwers en profiteurs, hebben door energiek gezwaai met dikke bundels bankbiljetten, de vrijheid heroverd. T> ij dit sterrengeflonker verbleekte de grauwe N.S.B.-massa nog meer en de algemeene richtlijnen, waaraan ook de meest serieuze en rechtvaardige jurist zich heeft te houden, gedoogden niet meer dan enkele jaartjes", vanzelfsprekend „met aftrek". Terwijl toch N.S.B.- ers landverraders zijn en derhalve de doodstraf hebben verdiend. Werd deze als eisch gesteld, dan kon het gratieverzoek in behande ling komen, waarbij met de inder daad zeer sterk uiteenloopende per soonlijke omstandigheden en ver dere bijkomstige factoren, uitvoerig rekening kan worden gehouden. De delinquent had dan evenwel het ge voel te leven bij de „gratie van het Nederlandsche volk", hetgeen in 'overeenstemming zou zijn met de oorspronkelijke afspraak „dat voor deze lieden in Nederland geen plaats meer is." Vele van de kampleden, ridder- kruisdragers enz., heeft men laten ontsnappen en dank zij de vele re laties uit de goede oude tijd, blij ven zij buiten schot. En onder deze omstandigheden kondigt de minis ter het einde aam van de werkzaam heden der Bijzondere Gerechtsho- tcc. Tribunalen en Politieke Re- WERELDNIEU VVS Heden zal te Duinkerken door Bevin en Bidault een verdrag van bondgenootschap worden geteekend. Bevin heeft zulks in het Britsche Lagerhuis medegedeeld, terwijl Bi dault het nieuws in de Franschü Nationale Vergadering bekend maak te. In beide Huizen van Afgevaar digden heeft men de respectieve ministers hulde gebracht voor hun aandeel, in de gevoerde onderhande lingen. De voornaamste bepalingen van het verdrag, dat voor 50 jaar zal gelden, luiden 1. Frankrijk en Engeland nemen de verplichting op zich, maatregelni vast te stellen, die noodzakelijk zouden kunnen blijken, indien Duitsdhland een politiek van agres sie zou gaan voeren. 2. Indien Frankrijk of Engeland opnieuw in strijd met Duitschland gewikkeld zouden raken, zal de andere partij onmiddellijk volledige militaire hulp verleenen. 3. Frankrijk en Engeland zullen met elkaar beraadslagen over het nemen van alle noodige maatrege len, in het geval Duitschland niet zou voldoen aan de verplichtingen, die hem zijn of zullen worden opge legd. 4. Frankrijk en Engeland zullen met'elkaar overleg plegen o ver alle economische kwesties, waar zij be lang bij hebben. Standrecht voor Palestina door Engeland afgekondigd Ta verscheidene steden van Pales- tina is, naar aanleiding vain de jongste terreurdaden der Joodsche ondergrondsclie, door den Britschen Hoogen Commissaris, h-et standrecht afgekondigd. Ee half millioen inwoners moch ten daardoor Zondag hun huizen niet (verlaten. Den geheelen dag heb ben Britsebe militairen huiszoekin gen verricht- Zij hadden opdracht op ieder te schieten, die zich niet aan het uitgaansverbod hield. De bevelvoerende officier verklaarde, dat de troepen waren gekomen om het terrorisme uit te roeieni. De illegale activiteit moet worden lam gelegd; het doet er niet toe hoe lang het duren zal. Wat lang gedreigd heeft, is een feit geworden. Engeland gaat het terrorisme met wortel en tak uit roeien, opdat er eindelijk rust komt in het Joodsche land. Aanleiding •tot de-zen ingrijpenden maatregel is de aanslag op de Britsche officiers club te Jeruzalem, waarbij 16 men shen werden gedood en 14 gewond. Zestig Joden werden na deze terro ristische daad gearresteerd om na der fe worden verhoord. Tel Aviv, een der andere brand punten van het joodsche verzet, werd door de Britsche troepen van de rest van Palestina afgezonderd. Het Joodsche Agentschap keurt de daden van terrorisme af en heeft een oproep tot de Joodsche bevol king gericht om terroristische daden krachtig te 'bestrijden. Men verwacht in Londen dat de ministerraad de nu geschapen toe stand zal bespreken en daarna een verklaring in het Lagerhuis zal war den afgelegd. In de kluis van de Agermonbank te Hamburg is een hoeveelheid pla tina van groote waarde gevonden dat aan Hitier zou hebben toebehoord. De geallieerden hebben het in be slag genomen. cherche, onder gelijktijdige erken ning van het feit dat de heropvoe ding in de bewaringskampen mis lukt is. Is het teveel om van een tragische mislukking te spreken? En de „christelijke naastenliefde" zult u aanvoeren, mag die niet meer worden toegepast? Ongetwij feld, maar de christelijke naasten liefde strooit nooit met zand, ver doezelt geen feiten, maar eischt strenge en onverbiddelijke recht vaardigheid- Is daaraan voldaan, dan komt de hand der verzoening, de belofte van weerszijden om te vergeven en te vergeten. Een ver keerde reactie zou inmiddels zijn, ziende op het gekrenkte recht, de christelijke naastenliefde nu maar geheel overboord te zetten. Maar wellicht dat er thans eischen aan worden gesteld, die men in rede lijkheid niet stellen mag en zelfs niet kan omdat een der voornaam ste kenmerken van de liefde juist het recht is, waaraan voldaan moet worden. En op dit punt bestaat er zooals gezegd, een manko. Wen trouwen moet verdwijnen" Sjahrir heeft in het K.N.I.P. een rede uitgesproken, waar hij het re- geeringsbeleid verdedigde. Hij be sloot deze rede met de volgende 'uiteenzetting. De onderhandelingen over het ontwerp-verdrag van Linggadjati hebben aangetoond, dat de Repu bliek overtuigd is, dat het probleem op vredelievende wijze is op te lossen, aldus Sjahrir. „Alles wat .de Republiek wenscht is, dat de Nederlanders haar vertrouwen en beseffen, dat de Indonesiërs in staat zijn hun eigen land te be boeren zonder Nederlandsche sol daten of leiders. Indien dit begrip bestaat en de Nederlanders gelooven, dat de In donesiërs hun eigen land kunnen besturen, dan zullen wrijvingen over formuleeringen en formaliteiten overlotig worden, maar zoo lang wantrouwen bestaat en "het Neder landsche leger blijft en met zijn ac tiviteit de veiligheid van de Re- pubiek bedreigt, zoolang zullen po gingen om een oplossing te vinden geen sueecs kunnen hebben en zal een gevoel van wantrouwen ge rechtvaardigd blijven." Sjahrir herhaalde de weigering van zijn regeering de interpretatie SPREUK VAN DEN DAG Zoolang gij gelukkig zijt, zult gij vele vrienden hebben; als de be wolkte dagen komen, zult gij verl*- ten zijn. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 4 Maart. Koude nacht met mist. In de* nacht en vroegen ochtend matig» tot strenge vorst met opnieuw vor ming van mistbanken, die op de meeste plaatsen overdag weer op lossen. Temperatuur oploopend tot om het vriespunt met dooi in d» zon, weinig wind. 4. Zon op 7.22, onder 18.23. Maan op 14.40, onder 6.39. Hoogwater te Zierikzee over de maand Maart 4. 0.36 v.m. 13.20 n.m. Hoogwater te Bruiniwe 16 min. later dan te Zierikzee. Laagwaler Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. t Jonkman van het aceoord van Linggadjati te aanvaarden. „Ling- gadajti moet niet beschouwd wor den als een eeuwige wet voor de betrekkingen met Nederland, maar slechts als een stap om Indonesië te maken tot een onafhankelijke e* volledige natie." Het atoomvliegtuig van de toekomst De New York Times meldt, dat de eerste pogingen om gebruik te maken vein atoom-energie voor het aandrijven van vliegtuigen in 1946 in de Vereenigde Staten begonnen werden. Het blad merkt verder op, dat als vaststaand kan worden aan genomen dat het eerste door atoom kracht voortbewogen vliegtuig draadloos bestuurd moet worden. Om den piloot tegen de doodelijke uitstralingen te beschermen, zou het vliegtuig zoo zwaar worden, dat het maar heel beperkt zou kunnen wor den gebruikt. Het wrak van het op 25 Jan. neergestorte Chineesche vliegtuig is door een reddingsploeg, die een gevaarvollen tocht van drie weken van Tsjongking uit door van ban dieten wentelend gebied en^ onbe gaanbare bergstreken heeft onder nomen, gevonden. Het vliegtuig had 16 passagiers en drie man beman ning aan boord, allen Chineezen met uitzondering van den Amerikaan- schen piloot. De Zwitschersche radio-omroep meldt, dat de Zwitsersche regeering een vcrkeerstunnel zal laten aan leggen door den grooten St.-Bern- hard, die Zwitserland met Italië zal verbinden. Drie ijsbrekers hebben het ijs in de Waal bij Nijmegen gebroken. Het ligt in de bedoeling het ijsdek in de rivier open te breken tot den kop van Pannerden, waar Rijn en Waal zich splitsen. Urk en Schiermonnikoog zijn thans volkomen geïsoleerd. Op laatst genoemd Waddeneiland heerscht ge brek aan levensmiddelen en brand stof.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1