ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Amerika moet Duitschland aan voedsel helpen MAANDAG 3 MAART 1947 No. 15530 lOlo Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling ia Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Adrn'n.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract spociale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. WERELDNIEUWS Hoover stelt een som van 475 mill, dollars voor Hoover, de Amerikaansche oud president, die in en na den eersten wereldoorlog de steunverleening in Europa op waarlijk voorbeeldige wijze heeft geregeld, heeft thans een studie gemaakt van de omstan digheden in Duitschland en Oosten rijk. Het rapport over laatstge noemd land zal later verschijnen, dat over Duitschland is gereed en beveelt een uitvoerige en dadelijk ingaande steunverleening aan. Met name de kinderen boven de 6 jaar hebben het hard te verantwoorden. Daarom zouden onmiddellijk in tal van plaatsen keukens moeten wor den gesticht om den kinderen eiken dag een krachtig warm maal te ver schaffen. Ln de Engelsche en Amerikaan- ^sche zóne samen zijn er naar Hoo vers schatting drie en een half mil- lioen ondervoede menschen, kinde ren en volwassenen samen. Zijn plan dekt een steunverleening gedu rende een tijd van anderhalf jaar en zou 950 millioen dollar kosten, door de Ver. Staten en Engeland voor te schieten, die hiervoor een prioriteit op de opbrengst van den Duitsehen uitvoer zouden moeten krijgen, wel ke voor de herstelbetalingen zou gaan. Zoolang in Moskou geen besluiten zijn genomen, blijft de gang van zaken in Duitschland in den eerst- komenden tijd een onderwerp van speculatie, maar de honger en de woningnood duren voorloopig voort en daarom is het niet slechts uit politieke, maar vooral en in de eerste plaats uit rrjensehlievende overwegingen te hopen, dat Enge land en Amerika zich bij Hoovers plan zullen neerleggen en bereid zullen zijn de kosten „voor te schieten". Palestina blijft een moeilijk probleem TT et eenige diplomatieke contact dat Engeland tusschen de Jo den en Arabieren tot stand zou kunnen brengen, voordat de teere kwestie aan de vergadering der UNO zal kunnen worden voorge legd, heeft betrekking op het tus- sohentijdsche bestuur voor het Be loofde Land. De berichten uit Jeruzalem, dat Groot-B rittaiitfüë een verdere po ging zou kunnen doen om door onderhandelingen toit een oplos sing van langen duur te geraken, zonder zijn toevlucht te nemen tot de organisatie der UNO kloppen niet met inlichtingen van gewoon lijk welingelichte kringen te Lon den. Met zijn afgelegde verklaring over Palestina wilde Beviln den na druk leggen op de onoplosbaarheid van het vraagstuk en er op wijzen, dat „wij als mandataris het pro bleem pas kunnen oplassen, als de UNO een basis voor de toekomstige organisatie van Palestina aanbevo len heeft." Een punt, waaromtrent verder overleg noodzakelijk is, is de actie van het Jewish Agency om het maandelijksehe immigratie-quotum verhoogd te krij gen. D it is een kwes tie, waarin de Arabieren die, naar verluidt, tijdens de conferentie over Palestina verzocht hebben om een verzekering, dat geen verhooging zou worden toegestaan, levendig belang stellen. Welingelichte krin gen te Londen gelooven niet, dat Groot-Brittannië er in zal toestem men het quotum boven het maan- delijksch peil van 1500 op te voe ren in de periode, voorafgaande aan het overdragen van de kwestie aan 'de UNO- De toestand* a~' - der Indonesische^bevolking] Een bijzondere correspondent van het te Brisbane verschijnende blad „Telegraph", die juist een tocht door Nederlandsch-Indië heeft gemaakt, schrijft dat dagelijks 'dui zenden uitgehongerde en zieke In donesiërs uit de republikeinsche gebieden naar onder Nederlandscne controle staand gebied trekken. De correspondent schrijft voorts, dat ontelbare menschen in sommige deelen van het land van den hon ger te lijden hebben, dan wel wor den bedreigd door een acuut voed seltekort, terwijl op andere plaat sen meer rijst aanwezig is, dan men daar kan consumeeren. Volgens den correspondent heer- schen de slechtste toestanden op Madoera, dat niet voldoende voed sel kan voortbrengen voor zijn be volking vain twee millioen zielen. De republikeinsche regeering levert geen voedsel aan dit eiland, terwijl de Nederlanders slechts weinig kunnen doen om de situatie te ver lichten, daar dit gebied voor hen verboden terrein is krachtens Je voorwaarden van den wapenstil stand. Het gevolg ervan is, dat dui zenden Madoereezen in bootjes Je zee oversteken, naar Soerabaja, waar zij gevoed en onderdak gebracht worden. Duizenden, die trachten het nauw zwemmend over te ste ken, zijn bij deze poging verdron ken. In de buitenwijken van de stad zijn veldklinieken aangebracnt en duizenden Indonesiërs komen uit republikeinsch gebied over de demarcatielijn om zich te laten be handelen. Velen hunner zijn bang weer naar huis terug te keeren, daar zij represailles verwachten voor het feit, dat zij Nederlandscne hulp hebben gezocht. Onbevredigende onderwijs toestanden in Amerika De grootste onderwijzersstaking in do Amerikaansche geschiedenis brak uit te Buffalo, de tweede grootste stad in don Staat New York, waar bijna 2500 leeraren en onderwijzers thuisbleven, zoodat ruim 80 pet. van de openbare scholen gesloten motsten worden. Het onderwijs voor 64.000 van 71.000 schoolgaan de kir.dc-ren volkomen geschorst. Men verwacht, dat de negentien nog open gebleven scholen eveneens zullen moeton sluiten. Het ouderwijzend personeel ver langt salarlsverhooging, aangezien het de huidige salarisschaal onvol doende acht om de kosten van levensonderhoud te kunnen bestrij den. Deze massastaking, welke het culminatiepunt vormt van soortge lijke acties, die sedert het begin van het schooljaar in September in verschillende steden werden ge voerd, werpt opnieuw een schril licht op de uiterst onbevredigende onderwijstoestanden over het ge- heele land, waar het gemiddeld onderwijzerssalaris 37.02 Dollar per week bedraagt, hetgeen slechts en kele dollars meer is, dan wat bij voorbeeld de stad Washington haar vuilnislieden betaalt. Amerikaansch voorstel voor het koopen van eilanden De Californische republikein Gear- hart heeft in het Amerikaainsche huis van afgevaardigden voorge steld, dat de regoeriing onderhan delingen zal openen voor den koop van alle eilanden in den Grooten Oceaan, Atlantischen Oceaan >en Ca- raiibische zee, welke voor de ver dediging van de V.S., het Panama kanaal en de Philippijnen noodza kelijk kunnen worden geacht- T evens werd in deze resolutie voo'gesteld, dat IJsland zal wor den uitgenoodigd om een staat van de Amerikaansche Unie te wordert. Reeds eerder is door de Ver" Sta ten een plan aan de V.N.. voorge legd, waarin verzocht werd de bij na 10Ö0 eilanden in de Stille Zuid zee, waarover Japan vroeger het bewind voerde, als „strategisiehe beheersgebieden" onder het alleen- beheer van de Ver. Staten te stel len. De rust te Brussel weergekeerd Regeering verstrekt bijzonderheden Te Brussel is de rust weerge keerd na de wilde toongelen, die zich Woensdag hebben afgespeeld. Inmiddels heeft de regeering een onderzoek ingesteld naar het ver loop der wanordelijkheden en bij WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 3 Maart: Komende nacht op vele plaatsen mist en matige op sommi ge plaatsen zelfs strenge vorst, overdag temperatuur oploopend tot aan, het vriespunt, met dooi waar de zoq, schijnt, weinig bewolking, droog weer, afnemende en later naar Zuid en Oost omloopende wind. 3. Zon op 7.24, ónder 18.22 Maan op 13.18, onder 5.54 Voile maan 7 Maart 4.15 Hoogwater te Zierikzee over de maaijd Maart 3. 11.55 v.m. n.m. monde van den heer Fenaux, ka binetchef van den minister van bin- nenlandsefae zaken, enkele bijzon derheden aan de pers verstrekt. Fenaux deelde mede, dat het aantal betopgers 20.000 bedroegen niet 40.000, gelijk velen hebben ver ondersteld. „In overleg met de stad Brussel hadden de organisatoren een te volgen weg bepaald en waren maat regelen genomen opdat de betoo- gers zouden samenkomen aan ie Schaerbeeksche poort en in de om geving van de barrikadenplaats, zulks om te vermijden dat de de monstranten in de nabijheid van de neutrale zóne zouden komen. Er hebben zich evenwel groepen gevormd op niet voorziene punten. Vele betoogers verkeerden in een opgewonden stemming en sommi gen waren zelfs dronken. Op een gegeven oogenblik heeft de groep, die langs de congres kolom trok, de richting van de neu trale zóne ingeslagen, waar de po- litie-versperringen werden over rompeld. „De leiders van het verband", zoo besloot Fenaux, „hebben hun officieele verontschuldigingen nog niet aangeboden, maar tijdens de onderhandelingen bleken zij onaan genaam verrast, door de houding welke hun volgelingen hadden aa.n- genoemn." Ook in Curapao werd de geboorte van Prinses Marijke met groote geestdrift gevierd, 's Middags werden groote volksfeesten georganiseerd, waarvan deze foto een moment geeft. Ancfo P.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1