KEURING voor den dienstplicht ADVERTENTIES Consultatiebureau dr DE HAAS Algemeene Vergadering Mobilisatiekruis Tribunaal te Zierikzee J. H e ij b o e r te Ouwerkerk was naast lid van de N.S.B. iin dienst getreden van de Nederlandsche S.S., waarvoor hij te Avegoor een kadercursus volgde. Naast lidmaat schap van nevemorgainisaties en propaganda-activiteit, was veri. ten laste gelegd, dat hij in 1942 vrijwillig in dienst was getreden bij de Wach- und Schotzdienst en later bij de Landwacht Nederland, in welke laatste organisatie hij de functie van groepscommandant ver vulde. Verd. verklaarde dat hij door zijn activiteit, het „gemeenschappelijk belang" had willen dienen. Zijn on- Nederlandsche daden motiveerde hij met de opmerking: „wie eenmaal in het schuitje zat, moest verder varen". Verd. had willen vermijden in de W.A. terecht te komen en was daarom bij de S.S. gegaan, waardoor hij niet in het publiek behoefde te verschijnen. In de Wach- und Schutzdienst had hij be wakingsdiensten verricht. Hij had evenwel nooit onderduikers opge spoord of gearresteerd en was niet ingegaan op verklaringen die hem door middel van anonieme brieven bereikten. Ook als Landwachter was hij' niet provoceerend opgetreden. Uit eigen ervaring vertelde hierop de voorzitter dat de Landwacht m .de omgeving van Steenwijk niette min een groote rem voor de ille galiteit vormde. Verd. verklaarde hieraan geheel onschuldig te zijn. Hij verrichtte wel huiszoekingen, maar dat gold altijd zwarte prak tijken- Verder bleek dat verd. wel menschen had gewaarschuwd voor komende gevaren. De verdediger, Mr. v. Hasselt, was van meen in g dat de tenlastelegging in groote trekken juist was. Uit al les is evenwel gebleken dat de man tijdens de oorlogsjaren geen rugge steun bezat en ook met groote fi- nancieele moeilijkheden had te kam pen, uit oorzaak van een gestadige gezinsuitbreiding. We hebben hier evenwel met een man te doen, die graag volledig wil terugkeeren van de dwalingen zijns weegs. Zijn acti viteit in de Limburgsche mijnen is boven allen lof verheven. Mede de positieve dingen van verd. te berde brengend, was plei ter van oordeel dat hier zich een geschikte gelegenheid voordeed voor een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 11 Maart as. I z- v. O ij k e te Poortvliet was in 1940 N.S.B.'er geworden en in 1941 lid van de W.A. Uit zijn op treden bleek een sterk nationaal- socialistische gezindheid. Bij een rel te St.-Aranaland zou jhij onder den uitroep: „dat zijn ze, de Nederland- sche Unie" personen aan de Duit- schers hebben aangewezen, die daarop door den bezetter werden afgeranseld. Verd., die tijdens zijn internee- rlng aan zware geestesstoringen is gaan lijden, gaf toe „fout" te heb ben „gezeten",jtij had evenwel ab soluut niemandHrerraden bij het op stootje te St.-Annaland. De verdediger, Mr. v. Hasselt, teekende verd. als een wat uitzon derlijk type, die nogal ijdel was en zijn ontevredenheid af reageerde door in den oorlog dwarse dingen te gaan doen. Verd., die verpleegd wordt in een psychiatrische inrichting, werd na verzoek onmiddellijk in vrijheid ge steld, evenwel uitsluitend om zijn slechte psychische toestand. Uit spraak 14 Maart as. VAN HET EILAND HAAMSTEDE- Ondanks de barre winter kondigt toch de naderende lente zich nu en dan aan. Zoo heeft bij Mej. Blom op „Lisrduna" een kip het bestaan om elf kuikens nil te broeden, dte nu natuurlijk bij de warme kachel moeten in leven gehouden worden. Bij K.B. is benoemd, met in gang van 8 Maart 1947, tot voor zitter van het bestuur der water- keering van de Calamiteuze Burgh en Westlandpolder, M. Blom alhier BURGH- Voor een groot aantal lieden van het Nutsdepartement hield de heer H. J. Stuvel Dinsdag avond in hotel „De Koster" zijn le zing over: „De jacht naar het zwar te goud". Op boeiende wijze toege licht door een unieke serie gekleur de lantaarnplaatjes, vertelde hij van het leven der mijnwerkers en van de bedrijven die met de mijnindus trie verwant zijn. Door zijn inleiding wist de spreker meer begrip bij te brengen bij zijn aandachtig ge hoor voor het mijnwerkersbestaan hetgeen voor een betere waardee ring van groote beteekenis is- Aan het eind werd op verzoek van den voorzitter van het Dep., Jhr. R. Röell een applaus uitgebracht, zoowel op de mijnwerkers als op het spoor wegpersoneel, dat in deze tijden zeker alle waardeering verdient- Tot slot deelde de voorzitter nog mee, dat getracht zal worden in de maand Maart nog een Nutsavond te organiseeren met als spreker dhr. Jac- v. Elsacker. SEROOSKERKE. Zaterdag-en Maan dagavond gaf de K.V. „Velocitas" haar jaarlijksche volks- en dona teursuitvoering, welke eerste tame lijk en de tweede goed bezet was. Na een woord van welkom werd opgevoerd het drama „Rimboe". In de pauze werden lootjes verkocht, waarna nog werd opgevoerd het blijspel „Een mal geval". Dat deze stukken in den smaak vielen, bewees wel het applaus dat de spelers ten deel viel. Dhr. Bos dankte namens de aanwezigen voor het gebodene. OOSTERLAND. Woensdagavond, 26 Februari, hield Oosterland's Ko- lenfonds haar algemeene jaarver gadering in de Conferentiekamer. In zijn openingswoord heette de voorzitter, de heer Jas. Beije, de aanwezigen hartelijk welkom. Hij wees verder op de vele zorgen, die er nog heerschen ten opzichte van de brandstoffenvoorziening. De heer Stoutjesdijk bracht verslag uit van de financiën der vereeniging. Hier uit bleek, dat er in 1946 ingeko- men waren f 21374,23, terwijl de uitgaven bedroegen f 19412,95, zoo dat er per 31 December j.l. een oatig saldo bleek te zijn van f 1961,28 Doordat er 11 nieuwe le den toetraden in 1946, telt het fonds 340 leden. Wegens vertrek van den heer Swenne werd, na een tweetal stemmingen, tot diers plaatsvervanger als bestuurslid ge kozen Kees Stouten Cz. Het aftre dend lid van de Comm. van Toe zicht, de heer A. van den Berge A.Rz. werd bij acclamatie herko zen. Nadat in de rondvraag inog eenige ontevredenheid onder de le den bleek te bestaan ten opzichte van het dragen der brandstoffen, zoomede over de huur van een pak huis, dat inplaats van met geld, met brandstof was betaald, en dgt nog al een tamelijk heftige discussie uitlokte, besloot de voorzitter de vergadering. Een commissie is geïnstalleerd, die moet bestudeerenwelke maat regelen genomen kunnen worden om het euvel* van de veelvuldige echtscheidingen tegen te gaan. Captain Soames, die met zijn vrouw Mary Churchill op huwelijks reis in Zwitserland vertoeft, is ern stig ziek. Mevrouw Churchill is naar Zwitserland vertrokken. De Perzische generale staf maakt bekend, dat rcgeeringstrocpen in gevechten zijn gewikkeld met stam men in Opper-Koerdistan en reeds enkele dorpen bij de Iraaksche grens hebben veroverd. Allo oproepingen voor de keuring voor de lichting 1944 zijn ver zonden. Zijn er in 1924 geboren manne lijke personen, die hier te lande wonen of geacht worden ta wonen en een dergelijke oproeping of een bericht van niet-inschrijving niet hebben ontvangen, dan moeten zij zich vóór 5 Maart a.s. ter gemeen te-secretarie, le afd., aanmelden. Zierikzee, dan 26 Februari 1947. De Burgemeester van Zie rikzee, SCHUURBEQUE BOEIJE. Burgemeester en Wethouders van Zierikzee vestigen de aandacht der ingezetenen op het voorschrift, dat aardappelschillen en dergelijke af vallen van levensmiddelen niet in de vuilnisbakken mogen worden ge deponeerd, doch afzonderlijk moe ten worden ter beschikking ge steld van de met de .inzameling belaste personen. Ter voorkoming van vervolging moet. aan dit voorschrift stipt de hand wordep gehouden. Bovendien zal het huisvuil bij de overtreders niet worden afgehaald. Burgemeester en wethouders voornoemd, SCHUURBEQUE BOEIJE, burg. F. NAÉREBOUT, secr. Distributiekring Zierikzee UITREIKING bonkaarten 5e en 6e periode 1947. alsmede textielkaar- ten en aanvraagformulieren MD 312—15 voor een brandstoffen- kaart T 707. seizoen 1947'48 De directeur van den Distributie kring Zierikzee maakt bekend, dat de uitreiking van bonkaarten 5e en 6e periode 1947 benevens textiel- kaarten zal plaats hebben op onder staande dagen en uren te: ZIERIKZEE (Distributiekantoor), Meelstraat B 399: Maandag 3 Maart 1947 van 912 en, 2—4 uur, zelfverz.' wijk A en B Dinsdag 4 Maart 1947, van 9—12 en 2—4 uur, zelfverz. wijk CenD. BURGH (Gemeentehuis) Woensdag 5 Maart '1947, van 9.30 —10.45 uur, zelfverz. wijk A; van 10.45—12 uur, zelfverz. wijk B en C; van 1—2 uur, normaalverbruikers wijk A; van 2—3 uur normaal ver bruikers, wijk B en C. RENESSE (Gemeentehuis) Donderdag 6 Maart 1947 van 9.30 10.30 uur, zelfverz. wijk A; van 10.30—li.30 uur, zelfverz. wijk B tot huisno.s 150; van 11.30—12 uur, zelfverz. wijk B, huisno.s 151 en hooger; van 1—3 uur, normaal verbruikers. NOORDWELLE (Gemeentehuis): Vrijdag 7 Maart 1947 van 9.30— 10.45 uur, zelfverz. wijk A; van 10.45—12 uur zelfverz. wijk B; van 1—3 uur normaalverbruikers. De bonkaarten en textielkaarten zullen worden uitgereikt tegen in neming van de inwisselingsbon wel ke linksboven aan de bonkaart 703 voorkomt. Losse inwisselingsbonnen worden onder geen enkele voorwaarde aangenomen. Medegebracht moet worden: De Tweede Distributiestamkaart (zonder inlegvel) met bijbehoorende bonkaart. De uitreiking in de andere plaat sen zal nog nader worden bekend gemaakt. Met groote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van een dochter rn zusje WILHELMINA (Ineke) P. Straijer T. StraijerKrlstalijn Janny Haamstede. 26 Februari 1947, Weststraat 124 Met groote blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen zoon PIETER JOHANNES (Peter) C. Verton R. J. Verton-v. d. Beek Zierikzee, Tijd Cornella-stlcbtlng In plaats van kaarten. SIMON VAN 'T HOFF en EVA BLAAK geven U hierbij kennis van hun voorgenomen huwelijk, waar van de voltrekking zal plaats hebben D.V. Dinsdag 11 Maart a.s„ des namidags half 3 te Oud-Beijerland. Huwelijksvoltrekking door den Weleerw. Heer Ds. Lichten berg van Vlaardlngen om kwart voor 3 in de Kerk der Geref. Gemeente te Oud-Beijerland. Oosterland, St Joostdijk A 226 Oud-Beijerland. Oostvoorstr.82 24 Februari 1947 Toekomstig adres: Molenweg A 92, Oosterland Voor de vele be Ijzen van deelneming en steun gedurende de ziekte en het overlijden van onze ge iefde dochter, zuster, behuwdzuster en tante, mej. Neeltje Willemlna van Graaf- eiland, zeggen wij hartelijk dank Mede uit aller naam, J. van Graafeiland Zierikzee, 24 Febr. 1947 Hiermede betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele blijken van belangstelling, bij en na het overlijden van onze geliefde moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder MARIA JOPPA HANSE, wed. C. Oosse, ondervonden. Familie OOSSE. Zaterdag spreekuur op den gewonen 'tijd. Het Groene Kruis. weegbrug „Ons Belang", te Noordgouwe, op Woensdag 5 Maart a.s. des voormiddags 10 uur in café COOMANS. AGENDA: Rekening Verkoop aandeelen Benoeming Voorzitter BurghHaamstede Gezellige avond UITGESTfLD tot Woensdag 12 Maart as. des avonds 7.30 uur in hotel BOM. Ook gemobiliseerden 1939 1940 worden uitgrnoo- digd tot bezoek aan dezen avond. „KERK EN JONGE MENSCHEN" Hierover wordt gesproken a.s. Zondagavond rp onzeJEUGO- BIJEENK0MST in het clublokaal der C J M. V. „Samuël", Vischslop. Aanvang 8 uur. Het laatste contingent officieren en manschappen van de Britsche strijdkrachten in Noorwegen zal op 8 Maart naar Engeland vertrekken. De regeering van Uruguay heeft goedgekeurd, dat 100 Ncderland- sche gezinnen in Uruguay kunnen immigreeren, die werkzaam zullen zijn in melkbedrijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 3