Kali-import uit Oost-Duitschland De buitenlamdsche handelsbetrek kingen van de Russische zone wor den op het oogenblik aanzienlijk uitgebreid. Het Russische bestuur heeft maatregelen genomen om den handel met een groot aantal Euro- peesche landen weer zoo snel mo gelijk op gang te brengen. Het voornaamste exportproduct van de zöne is kalt en nu v,hett Russische bestuur zijn eischen tot kalileveringen op de herstelrekening heeft laten vallen, heeft de zone groote hoeveelheden voor export be schikbaar gekregen. De door Nederland met het Rus sische bestuur aangeknoopte han delsrelaties zijn voor beide partijen van zoo bevredigenden aard gewor den, dat de Russische autoriteiten er naar streven ooit met Nederland een handelsverdrag te sluiten. Ook voor Nederland is de kali het voor naamste importproduct uit het Oos ten van Duitschland. Tot nu toe is reeds meer dan 50.000 ton kali ingevoerd, waartegenover dcor Ne derland leveringen van haring en superphosphaat zij'n gesteld. Aan beide zijden hoopt men, dat in den loop van dit jaar een zeer aanzienlijke uitbreiding van den han del tot stand zal komen. De opgerolde Nazi organisatie Het oprollen van de illegale Nazi organisatie in Duitschland is geëin digd en 85 percent van de leiders is gearresteerd. Onder hen bevonden zich generaal-majoor der SS, Kurt Ellersich, oud-lid van Himmler's staf en een der voornaamste organi satoren van de illegale beweging. Ellesich leefde onder den valschen naam „Ehlers". Hij droeg een 6chertsbril en woonde drie hoog in een steeg. De Engeïsche agenten vonden vier zware deuren op hun weg naar zijn kamer. Hij liet zich echter zander verzet arresteeren, Ir. Ellersich's kamer vonden zij een vrouw, die door den SS-generaal als „Frau Katisehef" geïdentificeerd werd. Tijdens de huiszoeking begon de vrouw aan haar handschoenen te frommelen en toen haar bevolen werd deze uit te doen, bleken zij een belangrijk document te bevat ten. Hollandsch Qlorie Van de werf de Kinderdijk begon gisteren een van de grootste sleep reizen die onze sleepvaart den eere naam van Hollandsch Glorie hebben bezorgd. De sleepbooten „Wittp Zee" en „Schelde" vertrokken met een grooten tinbaggermolen, de „Kalmoa" naar Billiton, aan de Oostkust van Sumatra. Met den bouw van de „Kalmoa" is men dadelijk na de bevrijding begonnen, toen de werven nog in een deplorabelen toestand verkeer den. Zes molens zijn in Juni 1945 tegelijk besteld. Drie daarvan lig gen nu gereed om zee te kiezen, want behalve de „Kalmoa" zullen er nog twee gaan in het begin van Maart. Actie voor Emigratie De Katholieke Nederlandsche Boe ren- en Tuindersbond heeft te 's Hertogenbosch een bijeenkomst be legd, waarop Ir. van Haaren het algemeene probleem schelste waar voor de jonge boeren thans staan. Aan emigratie is z.i. niet te ontko men. Wij dienen echter deze te zien als een noodzakelijk kwaad. De K.N.B.T.B. zai aandacht schen ken aan de godsdienstige en eco nomische kanten van het vraagstuk. Ir. Horsmans toonde vervolgens aan, dat voor 50.000 jonge boeren in Nederland slechts twoe wegen openstaan: of In Nederland een an der beroep kiezen, of in het buiten land zich een eigen bestaan als boer verzekeren. Voor vestigings mogelijkheden komen Brazilië èn Frankrijk het meest in aanmerking. Hot ligt in de bedoeling, dat dooi de K.N.B.T.B. in Zuid-Frankrijk een speciaal opleidingscentrum zal wor den opgericht. Een commissie heeft inmiddels in Brazilië de kwestie bestudeerd en onderzoekt nu nog een gebied aldaar op grondkwali- teit. Voor emigratie van boeren naar Argentinië, naar Canada en naar Australië worden voorbereidingen getroffen. Speciale emigrantengroe- pen, onder de R.K. jonge boeren zullen door middel van cursussan en voordrachten geïnstrueerd wor den. Conflict in den groente- handel beëindigd Het conflict iin den groentenhandel wordt met ingang van heden op geheven. Op een te Utrecht gehou den vergadering vain groentehande laren besloot men begin deze week de staking te beëindigen. Daarna begonnen de besprekingen met Mi nister Mansholt welke tot resultaat hadden, dat het conflict tot het verleden behoort- Overeengekomen is, dat de groen tehanclel zal worden ge bracht op basis van het drieprijzen- stelsel, dat wil zeggen er komen maximum-prijzen voor de veiling, voor den grossier en voor den de tailhandel. Op de veilingen zal al leen mogen worden verkocht aan erkende personen. Als basis voor de verdeeling geldt de reeds eerder vastgestelde pun tonregeling. Het koppelen van producten of partij en is verboden. De maximumprijzen zullen binnenkort worden bekend gemaakt- Boter zal margarine tijdelijk vervangen Vanwege de moeilijkheden bij- dan aanvoer van grondstoffen voor de margarine-industrie in het binnen land zal voor de periode van 2 tot 15 Maart 125 gram margarine van het vetrantsoen door eenzelfde hoeveelheid boter worden vervan gen. Het rantsoen van 500 gram be staat dan half om uit boter -en margarine voor de houders van een A, B of C kaart- De kinderen met een D of E kaart honden het nor male rantsoen van 125 gram marga rine en 250 gram boter. Later zal de thans verstrekte grootere hoe veelheid boter weer worden inge houden door een tijdelijke vergroo ting van de hoeveelheid margarine van het rantsoen. Geen inzegening van tweede huwelijk na scheiding De generale synode van de Ne- derduitsch Hervormde Kerk heeft haar standpunt bepaald ten aan zien van de inzegening van een huwelijk, waarvan een der partij en gescheiden is- Zij is van oordeel, dat naar bijbelsch besef het huwe lijk slechts door den dood ont bindbaar is. De synode heeft oog voor den tegenwoordigen huwelijks- nood en wil juist daarom dit stand punt onverkort handhaven. Daarom verklaart zij, dat een tweede huwe lijk na echtscheiding niet kerkelijx ingezegend dient te worden. Zij be sluit een reglementsverandering aan de reglementsveranderingen voor te leggen, waardoor een dergelijke in zegening niet meer kan geschieden. Dit besluit is genomen met groote meerderheid van stemmen. Smokkelaarscomplot ontdekt Te Chaam, even ten Zuiden van Breda hebbei kommiezen, n samen werking met de politie en ambte naren van den C.C.D. een smokke laarscomplot ontdekt. Niet minder dan 20 personen zijn achter slot en grendel gezet- Het complot had zich hl hoofdzaak toegelegd op het smokkelen van paarden. Op het mo ment, waarop de ambtenaren hun slag sloegen wilde men juist een convooi van 17 paarden over de Belgische grens smokkelen. De paar den zijn in beslag genomen. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Roofoverval op een boerderij Naar eerst thans bekend is ge worden hebben Zaterdagavond om half negen twee met pistolen ge wapende band'eten een bezoek ge bracht aan de hofstede van de familie Verhaar te Nieuwland. De reeds bejaarde menschen, broer en.zuster, werden met de vuurwa pens gedwongen zich stil te houden tot dat één van het edele tweetal alle laden en kasten doorzocht had. Een buit van f260 viel in hun han den. In de brandkast bevond zich een groot geldbedrag, doch Verhaar wilde de sleutel niet afgeven. Eerst Zondagavond heeft de heer V. het geval bij de politie aangegeven,, waarna vingerafdrukken werden ge nomen. Zwerver's lot! In een bunker te Groede heeft men het lijk gevonden van een 60- jarigen zwerver, die waarschijnlijk is doodgevroren- Het was Bram de Koker, een bekend type in West- Zeeuwsch-Vlaanderen, vooral cok bij de passagiers van den boot dienst VlissingenBreskens, voor wie hij steeds bij een oude harmonica zijn liedjes zong. Bram de Koker was van goede afkomst- In zijn jonge jaren was hij zelfs gemeente-secre taris van een van de West-Zeeuwsch Vlaamsahe dorpen, maar later is hij geheel aan lager wal geraakt- Baby verbrand Te Slikkerveer brak Dinsdag avond brand uit in de dubbele woning van den heer J. P. N. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat een baby van ruim zeven maan den, die in de huiskamer in de wieg lag niet gered kon worden1 en in de vlammen omkwam. De brandweer kon niet verhinde ren dat belde panden geheel uit brandden. De oorzaak van dep brand is nog niet bekend. In de Renaultfabrieken heeft een hevige brand gewoed, die groote schade heeft aangericht aan auto mobielen en vliegtuigen. De Etna op Sicilië is in wer king. Een lavastroom met een snel heid van 70 k.m. pe'r uur vloeit naar de dorpen aan den voet, welke zuleln worden geëvacueerd. In West Polen is de dooi inge treden, waardoor 70 steden in Sile- zië met overstrooming worden be dreigd. Vliegtuigen van de expeditie van admiraal Byrd zijn op „Klein Ame rika" achtergelaten, daar zij in het ijs vastgevroren zijn, aldus werd vernomen. Admiraal Byrd heeft ge last, dat 197 man van het kamp in „Klein Amerika" geëvacueerd worden, met het oog op de uit breiding van den ijsgordel der Zuid pool. Prinses Elisabeth van Engeland ontvangt dagelijks een 50-tal brie ven van postzegelverzamelaars over de geheele wereld, die haar vragen ingesloten enveloppen terug te stu ren met herdenkingszegels en het poststempel van den specialen trein, waarmee de Engeïsche koninklijke familie thans door Zuid-Afrika reist. Generaal Reoder, gewezen chef vaiy het Duitsche militaire bestuur voor Beig e on Noord-Frankrijk, is aan de Belgische regeering uitge leverd en ter beschikking van de gerechtelijke autoriteiten ges'cld. De Gr e' sehe regeering heeft or der gegeven tot een algemeen of fensief tegen de ongeveer 15.000 guer'lln s.rijders in Mac.donië dcor 50.000 man Grlcksche troepen. RADIO PROGRAMMA Zaterdag 1 Maart HILVERSUM I (301 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 morgen gebed; 7.45 gram.; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10.30 voordracht; 11 De Zon nebloem; 11.45 fam.berlchten; 12.03 mannenkoor; 12.30 orkest; 1 Ned. strijdkrachten; 1.30 concert; 1.50 toonee! en filnf; 2 orkest; 2.15 Eng. les; 2.45 orkest; 3.15 jonge kunste naars; 3.45 KRO-kiosk; 4 orkest; 4.30 causerie; 5 Üe Wigwan; 6 zang; 6.15 weekoverzicht; 6.30 Ned. strijd krachten; 7 nieuws; 7.15 gram.; 7.45 R.V.U.; 8 nieuws; 815 gram.; 8.30 lichtbaken; 9 potpourri; 10 cabaret; 10.45 avondgebed; ll nieuws; 11.15 Kath, nieuws; 11.20 dansmuziek; 11.45—12 gram. HILVERSUM II (415 M.) 7 nieuws; 7.15 gymn.; 7.30 gram,; 8 nieuws; 8.15 gram.; 10 morgen wijding; 10.20 feuilleton; 10.35 con cert; 11 gram.; 12 orkest; 12.35 concert; 1 nieuws; 1.15 sextet; 2 sport; 2.15 orkest; 3.15 boekbespre king; 3.30 huismuziek; 3.55 espe ranto; 4.10 accordeon; 4.40 kinder koor; 5 artistieke staalkaart; 5.30 om en nabij twintig; 6 nieuws; 6.15 gram.; 6.45 lezing; 7 kamermuziek; 7.30 causerie; 7.45 bijbel vertelling; 8 nieuws; 8.15 gram.; 9 commen taar: 9.15 weekend gedachten; 9.45 hoorspel; 10.15 dansorkest; 10.45 voordracht; 11 nieuws; 11.15 hobby heek; 11.3012 huisbiosooop. NumansdorpZijpe Op de veerdienst der R.T.M. tus- schen NumansdorpZijpe wordt de ochtendvaart weer onderhouden. Vertrek Numansdorp-haven 9.55, aan komst Zijpe 11.35. De aansluitende tram vertrekt 8.30 uit de Rosestraat te Rotterdam. De aansluiting voor Schouwen-Duiveland luidt als volgt: Vertrek van Zijpe 6.50 uur, aan komst Numansdorp-haven 8.35, te Rotterdam 9.55 RECHTSZAKEN De Procureur Fiscaal bij het Bij zonder Gerechtshof te 's-Gravenha- ge heeft op 14 Jan. 1947 C. J. van Oost, waterbouwkundig op zichter te Duivendijke (Den Osse), thans te Zierikzee, onvoorwaarde lijk buiten vervolging gesteld, om dat de gerezen verdenkingen on gegrond zijn gebleken. Camille Chautemps, de 52-jarige oud-premier van Frankrijk, die in Washington woont, heeft geweigerd te verklaren of hij naar Frankrijk terug zal keeren in verband met een proces, dat ongeveer 25 Maart te Parijs tegen hem zal beginnen. Rusland heeft de Vereenigde Sta- tai er van in kennis gesteld, dat het een Amerikaansch voogdijschap over de Japansche mandaatseilan den in den Stillen Oceaan „zonder eenige reserve" erkent. De stad Santarem, in de gelijk luidende provincie van Portugal, staat door overstroomingen van den Taag gedeeltelijk onder water en is van het omliggende land geheel geïsoleerd. De schade aan de ge- waesen is aanzienlijk. Ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke stroomden in het postkantoortje te Soestdijk de telegrammen binnen. Nu de grootste drukte wel voorbij is, kan gezegd worden, dat ongeveer zes duizend telegrammen uit binnen- en buiten land naar het paleis Soestdijk wer- den verzonden. De Canadeesche minister van buitenlandsche zaken, St. Laurent, heeft bekend gemaakt, dat Canada de groote vier ervan in kennis beeft geste'd, dat het steun zal vcrlecnen. aan de erkenning v8n een vrij en onafhankelijk Oostenrijk b'nncn de grenzen van voor den „Anschlusz*

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 2