ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Nloskousche conferentie WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 VRIJDAG £8 FEBRUARI 1.17 No. 15528 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling in Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admin.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Sueeesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Eerst 22 maanden nadat de „on overwinnelijke" Duiische Weermacht de wapens strekte en Duitschland zich op genade of ongenade aan de geallieerden overgaf, zal op de Moskousche conferentie 14 Maart a.s., door de drie ministers van bui- tenlandsche zaken, t.w. van Enge land, Rusland en de Ver. Staten, het vredesverdrag definitief ter sprake komen. Er zijn twee vragen die op komen, met betrekking tot hetgeen met Duitschland gaat gebeuren, n.l. wat kan de wereld en wat kan Nederland van het komend vredes verdrag verwachten? De wereld verwacht een cen traal gezag in Duitschland, zwak, in zich verdeeld, zonder bewape- programma,s en gestadig in de weer de herstelverpllchtingen na te komen. Of dit zal gelukken, hangt volledig af van de volkomen objec tiviteit die de groote mogendheden t.o.v. Duitschland zullen betrachten De verleiding immers is groot, zoo wel voor Oost als voor West, Duitschland te betrekken binnen de eigen invloeds- en belangensfeer en dan is het evenwicht in Europa blijvend verbroken. De Duitschers verder zullen zelf niet veel medewerking verleenen, cin zulk een democratische regee ring, die begrip toont voor de wer kelijke schuld, die het volk op zich heeft geladen, in stand, te houden en steun te verleenen. In dit opzicht zijn de afgeloopen maan den uiterst leerzaam geweest. Er is in Duitschland geen collectief be rouw. Er is alleen het verlangen naar den nieuwen sterken man, die Duitschland uit de huidige ellende kan voeren. Vandaar de clandestie ne reorganisatie der Nazipartij, sa botage, geheime munitieopslag plaatsen en het lijdelijk verzet, dat in allerlei vormen aan den dagj treedt. "NJ edeniand, dat vijf jaar van de Pruisische oorlogsfurie had te lijden, verlangt met Frankrijk, Bel gië, Luxemburg en de voormalige bezette Scandinavische landen, bo ven alles middels het vredesver drag, een gewaarborgde veiligheid voor eigen grenzen. Bestaat daartoe, althans voor zoover bet gevaar van Duitsche zijde komt de kans? Helemaal gunstig schijnen de om standigheden niet. Speciaal Frank rijk, zelf bijna tot driemaal toe ver pletterd door de Duitsche oorlogs machine, zal zich tot spreekbuis der kleine mogendheden maken, al heeft dit land niet veel in de vredesmelk te brokkelen. Frankrijk heeft bepaalde eischen t.o.v. het Saar-#en Roergebied en het Rijnland. Als deze industriecen tra in de toekomst weer geheel on der Duitsch beheer komen, dunkt Marianne alles te vreezen te hebben. Bij monde van Molotof, heeft Rus land evenwel Frankrijk reeds laten weten, dat de Fransche eischen geen schijn van kans hebben. Merkwaar dig doet daarbij het bericht aan, dat de Oostelijke grenzen van Duitsch land, door Rusland zoo bepaald dat het rijke kolenbekken van S le- zië binnen het Sovjetgebied valt, op de conferentie van Moskou ge heel buiten beschouwing blijven. Last not least komt Engeland, welk land alles opoffert aan de politieke ideologie van het ©ogen blik en derhalve, kennelijk om be paalde geestverwanten iri het voor malige Derde Rijk geen pijn te doen, verklaart dat de theorie van 1918 „Engelands grenzen liggen aan den Rijn" thans zijn beteekenis heeft verloren. Wie zegt dat het vredes verdrag met Duitschland haken en oogen heeft, zegt niet genoeg. Het klinkt paradoxaal, maar het gevaar is nipt denkbeeldig, dat het nieuw te sluiten vredesverdrag een nieuw struikelblok wordt op den weg naar dsn vrede. Amerikaansche hulp aan het buitenland President Truman heeft het Ame rikaansche Congres een credit van 35Ö mi.lioen dollar gevraagd voor het financieren van directe hulp- veriieening aan de bevrijde landen, daarbij aandringend op een spoe dige goedkeuring ten einde het hoofd te bieden aan de te verwach ten critieke nooden gedurende de eerstkomende maanden. De president wees er op, dat ofschoon heb voornaamste deel van de hulpverleening was verricht door de UNRRA, aanvullende Amerikaan sche hulp van vitaal belang is voor het volledig vervullen van de doel stellingen der UNRRA in bepaalde gebieden. Wij kunnen, aldus Truman, de volkeren, welke nog in nood ver- keeren, niet aan hun lot over laten. Dit te doen zou neerkomen op het doen plaats maken van de hoop in de harten der mensehen voor wanhoop en het ondermijnen van de geestelijke en economische stabiliteit, waarop de hoop voor een betere wereld gebaseerd moet zijn. Anderen zullen ook helpen, doch het overwicht van onze eco nomische hulpbronnen is dermate dat geen succes zonder Amerika kan/ worden bere'kt. Indien Amerika in gebreke blijft zijn aandeel bij te dragen, zullen aan millioenen mensohelijke wezens de elementaire levensbehoeften worden onthouden. Hun kracht en vermogen tot her stel, dat langzaam is gegroeid, zal ondermijnd worden. De tijd, welke thans in zicht is, dat zij opnieuw' zonder hulp kunnen bestaan en hun bijdragen kunnen leveren tot den vrede, de welvaart en den vooruit gang In de wereld, zal voor on- bepaalden tijd worden verschoven. BOTSINGEN TE BRUSSEL tusschen politie en demonstranten Naar schatting 50.000 gewezen Bel gische krijgsgevangenen hebben te Erussel gedemonstreerd, waarbij het tot bloedige botsingen met de ge wapende macht is gekomen. Toen de menigte de regeerinf^ge- bouwen wilde bestormen, stuitte zij op de afzettingen van politie en troepen, die haar met pantserwa gens, mitrailleurs en geweerkolven wilden verdrijven. Talloozen werden onder den voet geioopen. Eerst nadat de demonstranten het plein van de parlementsgebouwen hadden bereikt en de machinegewe ren begonnen te ratelen (er werd niet met sc'herp gevuurd) begon de menigte zich te verspreiden en werd de politie den toesiand mees ter. Voigens officieels mededeelin- gen zou 1 demonstrant door een sabelhouw gedood zijn en 20 ernst,g gewonden te betreuren va.len. Tot een uur of vier waren de demonstraties van de ex-krijgsge vangenen zeer rustig verloopen. De vechtpartij barstte pas los, toen de menigte zic'h naar de regeeringsge- bouwen trachtte te begeven. In de straten gooide men ver scheidene auto's, w.o. die van het corps diplomatique onderste boven of stak ze in brand. Straatgedee.ten werden opgebroken en de keien ais projectielen gebruikt om de ruiten van de parlementsgebouwen in te gooien. De demonstratie was bedoeld de regeering te dwingen de achterstal lige soldij aan de gewezen krijgsge vangenen uit te betalen. Zij eischen verder dat de rechten en de be- roepsvoordeeien, die zij genoten 'voor hun gevangenschap, gehand haafd blijven. Zij willen bovendien dezelfde voordeelen genieten als de ex-politieke gevangenen, die bij hun terugkeer geld, geneeskundige hulp en steenkool hebben gekregen. De voedseltoestand in Ijmtschland Muench, Roomsch-Katholiek bis schop van Targo (Noord-Dakota, V.S.) heeft na een tocht van 8.000 kilometer door de Britsche-, Ameri kaansche- en Fransche bezettings zone van Duitschland, op een pers conferentie te Vaticaanstad ver klaard, dat Duitschland door hon gersnood en ellende bedreigd wordt indien niet spoedig hulp uit het buitenland komt. Volgens bisschop Muench heeft het Voedselrantsoen in de Amerikaansche zóne een da- gelijksche caloriënwaarde van on geveer 1000, terwijl dit in de Brit sche en Fransche zones niet meer dan 800 bedraagt. In de Sowjet- russische zóne is de bevolking in 5 categorieën ingedeeld, maar al leen de arbeiders in de industrie- bedrijven krijgen genoeg om in le ven te blijven, aldus de bisschop. SPREUK VAN DEN DAG Eenzaamheid kan een medicijn wezen, een vastentijd^ vooir genezing WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 28 Februari: Aanvankelijk nog Oos telijke wind, later veranderlijk, toe nemende bewolking met later nu en dan sneeuw of regen; in den nacht lichte vorst, overdag tempe ratuur om het vriespunt, op som mige plaatsen, vooral aan de kust, tijdelijk lichte dooi. 28. Zon op 6.51, onder 17.36- Maan op 9.58, onder 1.38. Eerste kwartier 10.12. Hoogwater te Zierikzee over de maand Februari 28. 7.54 v.m. 20.31 n.m. Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwate Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Hij verklaarde, dat alleen de Ame rikaansche Roomseh-KafhoLeken, de hulporganisatie van het Vaticaan en Eire op het oogen blik daadwerke lijke hulp verieenen. Goedkooper eieren? De winkelprijzen voor eieren zul len 17 Maart worden verlaagd en gebracht worden op resp. 16, 15, 14, 13 en 12 cent per stuk. naar gelang van het gewicht. De prijs voor den handel wordt reeds met ingang van Maandag teruggebracht tot fl.96 per kg. Een Dakota van de R.A.F., die op weg was van Singapore naar Saigon, wordt vermist. Het vlieg tuig, dat het laatst buiten de Oost kust van Malakka is gesignaleerd, heeft 6 passagiers en 4 personen bemanning aan boord. Opsporings-' viuehten hebben nog geen resul-1 taat gehad. De dienst Dover-Ostende is ten gevolge van drijfijs tot nader order stopgezet. VIER PRINSESJES. De Prinsesjes Beatrix, Irene en Margriet toonen veel belangstelling in naar jongste zusje, prinses Marijke.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1