ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Economische lasten 27 Februari 1942 Slag in de Java-zee DONDERDAG 27 FEBRUARI 1047 No. 15527 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i.i Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 1# ct. Versohijnt iederen werkdag Adm'n.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137G77 Redactie: Lange Nobe,straat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIËN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Suocesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,— per stuk. Zij die oppervlakkig tegen, de eco nomische moeilijkheden van Neier- derland aankijken, zullen wellicht verwonderd zich afvragen, waarom het herstel van vele onderdeelen van het economisch bestel „zoo langzaam tot stand komt". Het is voor een juist inzicht noodig, mid dels cijfers aan den omvang van de verwoesting en schade, door den oorlog teweeggebracht, telkens wter te herinneren. Inderdaad de ergste verwoestingen bepaalden zich tot enkele streken, maar wie deze verwoestingen percentsgewijze over het geheele land berekent, komt tot ontstellende getalied. Van alle huizen in Nederland werd 12 pet. verwoest. Daarbij zijn vanzelfsprekend nog niet gerekend de panden die voor slijtage en, noodzakelijk verzuim onderhoud, eveneens onbruikbaar zijn gewor den. Van de openbare gebouwen, als stations, postkantoren, zieken huizen, werden er 600 totaal ver woest, 1200 zwaar beschadigd en 3000 Jichtbeschadigd. Voor win kels zijn deze getallen respectie velijk 16000, 6000 en 35000. Van de bruggen met een overspanning van meer dan 50 m. werden er 32 totaal vernield, om van de schade in de grootc havens nog maar niet te 6csreken. In het topjaar 1934 werden per jaar 54000 woningen gebouwd. Zou den wij thans binnen 10 jaar tot volledig herstel en de noodige uit breiding willen komen, dan zouden per jaar 70.000 woningen gebouwd moeten worden. Een factor, die bui tengewoon illustratief, onze kata- strophaie verlezen aantoont, vormt de slag, die onze koopvaardij kreeg te incasseeren. Van de 2.8 millioen bruto registerton, die wij voor den oorlog bezaten, ging 1.5 millioen ton verloren. Met Griekenland, Frank rijk en Noorwegen ging ook voor Nederland 50 pet. van de totale tonnage naar den bodem van de zee. Juist waar thans voor import en export uitermate zware eischen aam het zeevrachtverkeer worden gesteld, is het duidelijk dat een snelle aanvulling en een „groot- scheepsche" uitbreiding onzer koop vaardijvloot een der meest elemen taire eischen voor den wederop bouw vormt. \X7"at het verlies van een millioen bruto scheepstomnage beteekent wordt nog duidelijker, wanneer wordt opgemerkt, dat tegelijk pl.m. 17000 zeelieden van een behoorlijke broodwinning worden verstoken. Daarnaast vervallen nog de baten, die uit scheepsreparatie en aanver wante bedrijven voortkomen. De slag die Nederland door het verlies aan koopvaardijschepen moest ver duren, is dus voor onze zeevarende natie wel bijzonder zwaar. Ten koste van veel of desnoods alles wat tot veraangenaming van hert leven dienstig kan zijn, zal ons land daarom moeten trachten, de koopvaardijvloot weer uit te Laten dijen tot een dusdanige omvang, dat onze plaats onder de zeevaren- de landen blijvend met eere kan warden genoemd. Dat is ons niet •Heen door den druk van de om standigheden opgelegd, dat is ook eereplicht tegenover de 2000 zeelieden die in den strijd voor de vrijheid het leven lieten. Alleen de aanvoer naar Nederland Is al meer dan de huidige seheeps- tonnage kan verwerken. Dan blijft nog over de export, troepenver voer, enz. Gelukkig probeert de regeering op alle mogelijke manieren een snelle aanwas van onze koopvaar dijvloot te bevorderen. Dat hier de prestigekwestie tevens een groo- te rol speelt, zal wel door nie mand ontkend worden. Naarmate dit project verder gaat, zal er in ons land ^verder een coördinatie van het economisch herstel moeten plaats Vinden. Landbouw, in en uitvoer, financieele programma's, al deze onderdeelen van het totaal economisch herstel, moeten op el kaar worden afgestemd. Daarbij overdenkend dat tegelijk de pro blemen der verhoogde productivi teit, van de spanning tusschen ar- bèid én kapitaal en der geleide of vrije economie nog moet worden op gelost, behoeft het niet te ver-/ wonderen, dat- het economisch her stel van Nederland, slechts langs wegen van uiterste geleidelijk heid tot stand zal kunnen komen. Bevin over Palestina Een verwijt aan Truman „Er zou nog wel -een kans zijd op een vergelijk in Palestina, bui ten de UNO om, als Jaden en Ara bieren van hun zuiver persoonlijk standpunt zouden willen afwijken". Dit verklaarde minister Bevin in het Britscèe Lagerhuis bij de be spreking over de Palestijhsöhe kwestie. Bevin verweet Truman, dat deze de onderhandelingen o,ver een vreedzame oplossing van het geschil heeft doen mislukken, toen deze tijdens de jongste verkiezings campagne in Amerika de onmiddel lijke toelating van 100.000 Joden iin Palestina heeft geëischt. Deze ge forceerde aandrang van Amerika heeft tot gevolg gehad dat er in 't geheel geen besluiten werden ge nomen. De laatste 25 jaar hebben vol gens Bevin bewezen, dat het toe laten van duizenden immigranten in Palestina conflicten en ongere geldheden met zich brengt. Bevin ziet geen andere mogelijkheid,dan de zaak als volgt te stellende V.N. moeten van drip mogelijkheden één kiezen: zal de eisch van de Joden worden ingewilligd, dat Palestina een Joodsche staat moet worden, of de eisch van de Arabieren, dat het een Arabische staat moet wor den, of zullen de belangen van bei de gemeenschappen zoo zorgvul dig mogelijk rn evenwicht gebracht en beschermd worden in een Pa- lestijnschen staat? De situatie op Sumatra geeft nog reden tot bezorgdheid tDr. J. J. van de Velde, regoe- ringsadviseur voor politieke zaken op Sumatra, heeft verklaard, dat ook na het bevel tot staken van het vuren de situatie niet zander bezorgdheid kan worden beoor deeld. Hoewel de militaire situatie de laatste dagen aanmerkelijk is verbeterd, blijkt meer en meer, dat de strekking van .staakt het vu ren" onvoldoende in den geest van Linggadjati is begrepen, waardoor de bedoeling, het schep pen van rust en veiligheid en zui vering van de atmfsfeer, dreigt te mislukken. De Indonesische bewoners in het beveiligde gebied te M e d a n wor den door rondsluipende republi keinen zoozeer Verontrust, dat ve len thans evaeueeren naar het bin nenland. De waterleiding van Me- dan is nog niet hersteld, waar door mede 90.000 Indonesiërs ge dupeerd zijn. De isolementspolitick van Republikeinsche zijde leidt tot voedseltekorten voor de Indonesiërs te Padang. Het contact met offici- eele republikeinsche autoriteiten is nog zeer .gebrekkig. Dr. van de Velde legde er den nadruk op, dat de eerste n o o d- (zaak is, dat de uitvoering ,vi0n '■et. bestand' van Indonesische zij de wordt opgevat in den geest, waarin deze is bedoeld, n.I. het leggen van een grondslag voor het scheppen van goodwill en weder- zijdseh vertrouwen, waardoor de eenige sfeer geschapen wordt om 'werkelijk „tot zaken te komen",. SPREUK VAN DEN DAG Het oog van den menseh is een venster door hetwelk men de ge dachten ziet die gaan naar en ko men uit het hoofd. WEERBERICHT Verwachting,tot den avond van 27 Februari: Matige, aan de kust tijdelijk krachtige wind tusscnen Zuid en Zuidoost- In den nacht en vroegen ochtend meest matige vorst en plaatselijk nevel of mist; over dag lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt; tijdelijk toena mende bewolking doch vrijwel ner gens sneeuw. 27. Zon op 6.53, onder 17.34. Maan op 9.29, onder 0.14. Hoogwater te Zierlbzee 27. 7.10 v.m. 19.40 m Hoogwater te Bruinisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. Het proces tegen Paul Baudoin, die na den val var Frankrijk aan het hoofd van het ministerie vanl buiter.Iandsche zaken van Vichy stond, is te Versailles begonnen. Vandaag is het vijf jaar geleden, dat een der roemrijkste bladzijden in. het boek van de Nederlandsehe krijgsgeschiedenis werd geschreven in de Java-zee, waar Doorman en de zijnen zonder aarzeling den strijd met een overmachtigen vijand aan bonden. Door deze inzet van de Nederlandsehe marine werd het mogelijk tijd te winnen voor de geallli'eerdèn, kostbare tijd, die goed werd benut. Het leek of niets den Japanschen opmarsoh in den Pacific kon stui ten. De Amerikaansche vloot was op de reede van Pearl Harbour roemloos ten onder gegaan, terwijl ook de zware Engelsche slagschep pen „Repulse" en „Prinoe of Wa les" verloren gingen. Daarom kwam het leeuwenaandeel in den strijd te rusten op de schouders van de Nederlandsehe vloot- Door jaren van onverantwoorde ontwapenings- propaganda en anti-vlootwetacties niet groot weliswaar, maar bemand met marine-menschen van den ouden stempel, die den hopeloozen strijd niet vreesden. Een Nederlander aan het hoofd Het was een Nederlander, n.I. vice-admiraal C. E. L. Hel f r ich, die het bevel voerde over de ge heele geallieerde scheepsmacht. Op hem rustte de onuitvoerbare taak de Japansche invasievloten te kee- ren. Dit eskader streed met leeu wenmoed, doch moest een zware,i tol betalen. De „Kortenaer" en de Britsche jager „Electra" werden ge torpedeerd. De „Jupiter" explo deerde en de „Exeter" werd Zwaar beschadigd. Kort daarna werden de Nederlandsehe kruisers „Java" en „De Ruijter" door torpedo's ge troffen. Verslagen luisterde ons volk in knechtschap, naar het ver pletterende nieuws dat ons via d» B.B.C. bereikte. De strijd eiseht» talrijke slachtoffers, de Japansche krijgsgevangenschap deed hun aan tal nog stijgen. De ondergang van de De Rnyter" en de „/ara" Al dadelijk kreeg de „De Ruijter" een „hoefijzer" van vliegtuigbom men te verwerken. Er was immer» geen luchtmacht, die de Japamscb» escadrilles effectief kon bestrijden. Door deze bommenregen op 25 Febr. werd het schip stuurloos. Het defect was verholpen toen het schip op 26 Febr. de Java-zee bin nenvoer. Java moest tegen eiken prijs worden verdedigd. In des morgen van den 27sten Februari kregen de Jappen de kruisers an dermaal in de gaten. Naast Ame rikaansche en Engelsche schepen werd ook de „De Ruijter" zwaar getroffèn door de Japansche gra naten, die op een afstand van 28 k.m. werden afgeschoten. Met een zware overmacht kwamen de Jap pen opzetten. De kruisers en tor pedojagers schoten slecht, maar d» duikoooten deden het beter. De» nachts ging het gevecht door. Te gen middernacht, toen de Neder landsehe schepen in gevecht waren met twee Japansche kruisers, di» afzwenkten, weerklonken zware ex plosies. Bijna op hetzelfde oogen- blik werden de „Java" en de „D» Ruijter" door torpedo's getroffen. De „Java" zonk onmiddellijk. D» bemanning van de „De Ruijter" ver liet het schip, dat op het achter dek heftig brandde, ordelijk en even later zonk ook dit symbool van Nederlandsch heldendom lang zaam in de golven van de tropen- zee. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1