ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Wordt het Midden-Oosten de Britsche militaire spil? WOENSDAG 26 FEBRUARI 1947 No. 15526 101e Jaargang ABONNEMENT Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling ia Zierikzee f 2.75, daar buiten f 3,—. Losse nummers 10 ct. Verschijnt iederen werkdag Admln.: Schuithaven B 94. Tel. 32. Giro 137677 Redactie: Lange Nobelstraat A 171 Uitg.: N.V. Drukkerij v/h. Lakenman Ochtman Lange Nobelstraat A 171, Zierikzee ADVERTENTIEN 12 cent per m.m. Bij contract speciale prijzen. Succesjes maximum 15 m.m. (4 regels) f 1,per stuk. WERELDNIEUWS De nieuw benoemde onderkoning van Britsch Indië, Lord Mountbat- ten, zal tot belangrijkste taak heb ben het terugtrekken Van het Brit sche leger uit Indië en verplaatsing van de militaire spil van het Brit sche Imperium naar het Midden- Oosten, met waarschijnlijk Kenya als hoofdkwartier. Malakka, Hong kong, Australië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika komen daardoor in een nieuwen strategischen driehoek te liggen. Of dit een vergoeding vormt voor het terugtrekken der troepen uit Voor-Indië is aan twijfel on derhevig. Het nieuwe Voor-Indi sche leger is nog niet paraat om de verantwoordelijkheid over den toestand in het binnenland en aan de grenzen over te nemen. Het politieke tooneel in Voor-In dië heeft een welhaast wonder baarlijke verandering ondergaan tengevolge van Attlee's jengste ver klaring in het Britsche Lagerhuis, waarin tegen Juni 1948 de macht aan de Voor-Indische regeering wordt overgedragen. Hoewel tengevolge van deze ver klaring een nieuwe geest van vriendschap jegens de Engelschen in kringen, die gewoonlijk achter dochtig gestemd waren over de Britsche bedoelingen, en een ge voel van opluchting kan worden waargenomen bij hen, die tegen over de meerderheid hun vertrou wen in de oprechtheid der Engel schen hebben uitgesproken, kan niet worden ontkend, dat de practische geschilpunten, waarover de partijen in Voor-Indië verdeeld zijn, onop gelost blijven. Men verwacht in de komende dagen belangrijke ont wikkelingen in de richting van een toenadering tussohen de Congres partij en de "Britsche Labourregee- ring. Het Palestijnsche probleem Op de algemeen© vergadering van den Ned. Zionisten Bond zijn de problemen van het Joodsche volk en in het bijzonder Palestina ter sprake gekomen. In het Jood sche land, waar de mandataris (En- gelinid) zijn belangrijke strategische posuie veilig wiil stellen, wordt de ■politiek van „verdeel en beerec-h" gevolgd. Alle voorstellen voor een oplossing worden door de Engel- sche regeering tot voor beide partijen onaanvaardbare schema's omgevormd. Engeland brengt thans de Pales- tijnsehe aangelegenheid voor de UNO, teneinde in den tijd, die tot de volgende algemeens 'vergadering van dit lichaam verstrijkt, de poli tieke en reëele macht van hst Jo dendom te peilen. Intusschen duurt de noodtoestand voor de Joden over bijna heel de wereld voort! In de kampen van West-iBuitsch- land wachten duizenden op een pas poort voor vrije emigratie naar het Beloofde Land, waar reeds 80 nieu we kolonies zijn gesticht, waar het veel geplaagde ras rust zoekt te vinden en pionierswerk verricht tot het tot bloei brengen van het land, dat eenmaal overvloeide van melk en honing. Sneeuwstormen in Engeland en Amerika Engeland wordt door een hevige sneeuwstorm geteisterd, die op nieuw de steden isoleert, welke nog eerst kort tevoren uit de sneeuw waren gegraven. Op sommige plaat sen ligt de sneeuw twee meter hoog en honderden schapen wer den bedolven of moesten wegens sneeuwblindheid worden afgemaakt. Tal van verkeerswegen werden in enkele uren tijd geblokkeerd, waar door het bus- en treinverkeer ern stig werd gestagneerd. Ook de vliegdienst moest beperkt worden. De koientreinen naar het Zuiden hadden met groote vertraging te kampen en enkele kondein hun doel niet bereiken, daar zij onderweg insneeuwden. Een ruwe zee dreigt het kolenvervoer naar Londen lam te leggen, hoewel 23 schepen er nog in slaagden de Thames binnen te loopen voordat de storm losbrak. Met man en macht wordt gewerkt om de kolen van de mijnen naar de spoorwegdepöts te vervoeren. Eenige duizenden soldaten en bijna 1500 voertuigen werden voor dit vervoer ingeschakeld. Ook elders in de wereld woeden zware sneeuwstormen. Een «der zwaarste stormen teistert de Ame- kaansche Oostkust en een geheele reeks van steden, van Washington tot Boston, ligt zwaar besneeuwd in de stormbaan. Duizenden arbei ders konden tengevolge van de transportmoeilijkheden niet aan het werk gaan, terwijl tal van scholen en openbare gebouwen hun deuren gesloten, hielden. Ook in O o s t e n r ij k hebben de sneeeuw'ajehten danig huis gehouden en alle verkeerswegen versperd. Russische tanks kwamen in actie om te trachten de sneeuwbarrières te doorbreken, maar hadden geen succes. Tientallen tonnen explosie ven zijn naar de Donau gezonden, om de ijsdammen op te blazen, die gevaar opleveren voor de Donau- bruggen. De meelvoorraden in Weenen worden angstwekkend klein Amerikaansche toeristen komen naar Europa De Amerikaansche regeering heeft besloten binnenkort aan 70.000 toe risten een paspoort te verstrekken voor een vacantietocht naar West- Europa. Verwacht wordt, dat een groot aantal reizigers ook een be zoek aan ons land zal brengen en wel in het bijzonder in den tijd, dat de bollenvelden in bloei staan. Een voorloopige raming heeft aan getoond, dat ons land, dank zij dit massale bezoek, een deviezenwinst van zeven tien millioen gulden zal maken. Het denkbeeld voor deze massa trips is uitgegaan van de samen werkende luchtvaartmaatschappijen waartoe ook de K.L.M. behoort^ Aan den overkant van den oceaan blijkt groote belangstelling voor de ze plannen te bestaan en vele Ame- rekanen stellen er prijs op, te be- hooron tot de pioniers van het luchttoerisme. Do bedoeling is, dat de reizigers, na per vliegtuig naar Europa te zijn gebracht, telkens enkele dagen in een land vertoeven om daarna per vliegtuig naar een volgend land te gaan. De excursies in elk land zijn van tevoren en zoo,veel mo gelijk vastgelegd, met dien ver stande, dal de toerist uit diverse trips een. keuze kan maken. Voor Nederland zijn trips van drie, vier en zeven dagen uitge stippeld. Het programma voor dit jaar is eigenlijk nog maar bedoeld als een soort van generale repetitie. Strengste winter in honderd jaar Reeds 44 dagen achtereen is de maximum temperatuur in De Bilt nu onder het nul punt gebleven. Daarmede is het aantal van 40 dagen van de winter in 1939—1940 over schreden. De winter 1946— 1947 .wordt nu langzamerhand de strengste winter, die Ne derland' in honderd jaar heeft gekend, zoo deelt het K.N. M.I. te De Bilt mede. Niet doordat in deze win ter buitengewoon lage tem peraturen zijn voorgekomen het kwik is nooit beneden 16 of 17 graden Celcius gezakt doch wegens het langdurige, constante vries weer. Nieuwe spoorwegentechniek De Amerikaansche spoorwegen be vinden zich midden in een techni sche evolutie, waarbij gebruik wordt gemaakt van modern staal en mo derne wijze van voortbeweging. Met 640.000 kilometer spoorweg, 43.500 locomotieven, 47.000 perso nenwagens en 2.000.000 goederen wagons zal deze evolutie jaren in beslag nemen. Het begin is echter geen factor meer van morgen doch van heden. Aan de 172 gestroom lijnde treinen, welke in het afge- loopen jaar het continent kriskras doorkruisten met een snelheid van 128 kilometer, worden er thans el ke maand nieuwe toegevoegd. In den strijd tusschen den grond en de* lucht om snelheid gecombi neerd met veiligheid en comfort, nemen lichte metalen en met olie gedreven Diesel-electrische locomo tieven de paats in bij de ontwer pers. Van alle locomotieven welke besteld zijn, bestaat 95 procent uit Diesels, het laatste type dat een snelheid kan bereiken van 187 ki lometer per uur, is een uit twee eenheden bestaande 4.000 p.k. ma chine. Ten behoeve van de veilig heid bij deze verhoogde snelheid heeft zij een nieuw electrisch ge controleerd remsysteem. De bestuur der hoeft slechts een handle over te halen en een electrischo robot regelt de remkracht voor den ge- heelen trein. Andere Diesel-electrische locomo tieven voor passagierstreincn, be staande uit een tot vier afzonder lijke eenheden, met een gewicht tot 520 ton, ontwikkelen dikwijls tus schen de 5.400 cn '6.000 p.k. Alles SPREUK VAN DEN DAG Troosten is 'ingaan in iemands leed. WEERBERICHT Verwachting tot den avond van 26 Februari In den nacht en vroegen ochtend op verschillende plaatsen nevel of mist en strenge vorst, hier en daar overdrijvende wolkenbanken, vrij zonnig weer met tot om het vries punt oploopende temperatuur, vrij wel overal droog, weinig wind. 26. Zon op 6J55, onder 17.32. Maan op 9.08, onder Hoogwater te Zierikzee over de maand Februari 26. 6.36 v.m. 19.01 n.m. Hoogwater te BruLnisse 15 min. later dan te Zierikzee. Laagwater Zierikzee 5.50 uur na hoogwater. wordt gedaan om de treinen zoo veel mogelijk trillingvrij te maken, terwijl wagons voor verpoozing met radio en film, alsmede comparti menten met een eigen douchebai mede een onderdeel van het na- oorlogsche programma vormen. Vliegtuigongelukken Een Fransch vliegtuig, dat sinds Vrijdagavond, toen het in een sneeuwstorm geraakte en seinde, dat de benzine opraakte, werd ver mist, is nu bij Offenbach in Duitsch- land gevonden. Het toestel was op weg van Orleans naar Ansbach. De bemanning bestond uit vier perso nen. Tot nu toe heeft men drie lijken gevonden, maar men ver moedt dat ook het vierde lid van de bemanning om het leven is ge komen. Ook in Spanje is een vliegtuig ongeluk gebeurd. Tijdens oefeningen in het blindvliegen vloog een vlieg tuig van de Spaansche luchtmacht tegen een berg op en werd ver pletterd. De vijf inzittenden verlo ren het leven. Nabij de grens van Mexico is een Amerikaansch vliegtuig te pletter gevlogen. Acht van de tien zich aan boord bevindende personen zijn om het leven gekomen. Het was een „Mercy-M;ssion"-machine, die o.a. een zieken visscher vervoerde, dien men van zijn schip had gehaald bij de Mexicaansehe kust. 60 K.M. ten W; van Tokio is een passagierstrein van een 10 M. hoog viaduct gestort, waarbij 177 personen werden gedood en pl.m. 800 gewond. Te Biaricum is de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk geopend. Prof. Romme vliegt op het oogenblik terug naar ons land. ter wijl Soekawati, de president van Oost-Indonesië per Skymaster naar zijn- vaderland vertrok. Soekarno heeft te Malang de zitting van het voorloopig Indone sisch kabinet geopend. In Ierland is het ganschespoor- wegverkeer tot stilstand gekomen door den geweldigen sneeuwval. Franz van Papen is door een Duitsch zuiveringsgerechtshof tot S jaar dwangarbeid veroordeeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1947 | | pagina 1